WPA Lublin

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: Bardzozly »

Każdy nowy dzień rodzi nowe paranoje, śpiewał w piosence artysta. Zacznę od rady praktycznej, potem przydługa historia:

W WPA Lublin, jeśli chcemy być obsłużeni korespondencyjnie, należy do wszelkich pism dodawać formułę, że wnosisz o doręczenie pism (dokumentów, zaświadczeń, legitymacji posiadacza broni) drogą korespondencyjną (można powołać się na art. 39 Kodeksu postępowania administracyjnego). Inaczej dokumenty będą leżeć i czekać, aż ktoś pofatyguje się osobiście - bo takie jest rozumienie "doręczenia" przez pana naczelnika.

Historia:
W czwartek - ponieważ i tak byłem całkiem niedaleko Lublinie - poszedłem z umową kupna-sprzedaży, żeby zarejestrować broń do celów sportowych kupioną od osoby fizycznej. Duży błąd. Ponieważ pan od sportu był na urlopie, miałem wątpliwą przyjemność rozmawiać z dwiema paniami od broni łowieckiej. W nieprzyjemnej rozmowie dowiedziałem się, że:

- koniecznie muszę przedstawić dokumenty z Urzędu Skarbowego, inaczej nie zarejestrują;
- sportowcy są specyficzni i zawsze robią problemy;
- one świetnie znają przepisy, inaczej by już tu nie pracowały;
- nie wszystko przecież jest w przepisach;
- UoBiA nie reguluje wszystkiego co do rejestracji broni;
- mają polecenie żądać dokumentów skarbowych.

Pomińmy dalsze tego typu bajki, jedna z pań uległa i powiedziała, że zarejestruje - kazała przyjść za dwie godziny (!). Po zwróceniu uwagi, że nie mam dwóch godzin, kazała książeczkę odebrać w poniedziałek (dzisiaj). Czyli przypadkiem wyczerpując termin pięciu dni po dacie zakupu broni.

Dziś przyszedłem po książeczkę. Nie ma.
Przyjść za dwie godziny. Albo napisać oświadczenie, że chcę pocztą (napisałem). Kurtyna.

Oczywiście złożyłem wniosek (nr. 2) o rejestrację nabytej broni. Czemu? Żeby tym razem miec potwierdzenie. Ich kombinacje z odkładaniem rejestracji można odebrać jako wstęp do zrobienia problemu spokojnemu obywatelowi.

W związku z czym, wyczerpawszy zapasy dobrej woli pod adresem WPA Lublin, obiecałem nigdy więcej nie załatwiać osobiście niczego w WPA "na dole" (sport i łowiectwo) a także popełniłem następujące dokumenty w związku z ich ostatnimi grzeszkami:

1. Wniosek o udostępnienie informacji publicznej (na podstawie art, 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej) n/t.:
- treści polecenia służbowego, na podstawie którego pracownice WPA zajmujące się bronią do celów łowieckich i sportowych domagają się dokumentów innych, niż wymagane przez art. 13 ust. 2 UoBiA.
- treści polecenia służbowego, na podstawie którego pracownicy WPA nie doręczają pism w trybie określonym przez art. 39 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Naturalnie poprosiłem o dostarczenie powyższych pocztą.

2. Złożyłem na miejscu ponaglenie w związku z faktem, że w dniu 22 lipca br. złożyłem wniosek o tzw. zniesienie podziału ilościowego w pozwoleniu na broń palną do celów sportowych i nie otrzymałem w związku z tym żadnego pisma z WPA do tej pory.

Co ciekawe, minąłem się w drodze z decyzją - którą dziś dostałem. (Poleconym. Gdyż - patrz: formułka na początku). Data na decyzji: 14 sierpnia. Do niej dołączone pismo przewodnie z datą 28 sierpnia. Już napisana decyzja leżakowała ponad 2 tygodnie.

Przypominam, że ponaglenie w takim wypadku adresuje się do Komendanta Głównego Policji (choć składa się/wysyła do wojewódzkiego; poniżej adresu KGP piszemy np. "za pośrednictwem:" i tu następuje adres komendy wojewódzkiej).


3. Wysłałem żądanie wydania tzw. promes w zamian za te, których zwrotu bez podstawy prawnej domagał się Naczelnik WPA a które zwróciłem. Tekst:
► Pokaż Spoiler
Oczywiście kwestia, czy Naczelnik WPA KW Policji w Lublinie popełnił np. przestępstwo przekroczenia uprawnień, jest całkowicie innym tematem.

Gdyby ktoś nie umiał napisać mu np. ponaglenia, skargi na bezczynność czy temu podobnej laurki w związku z (nie) działaniem WPA Lublin, proszę pisać prywatną wiadomość. Nie gwarantuję, że będę miał czas, ale być może zdołam cokolwiek pomóc.
Ostatnio zmieniony 02 września 2019, 15:57 przez Bardzozly, łącznie zmieniany 2 razy.
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
Awatar użytkownika
Kiersnowski Artur
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 15:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Błonie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: Kiersnowski Artur »

Jak czytam ten wątek nasuwa się jeden wniosek niestety
Postawa nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz wiecznie żywa, jak lenin.
Slavia 631 + Blog 3,5-10X40 SFE
Remik .44
wrc69
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 02 sierpnia 2016, 08:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: wrc69 »

Napisałem wniosek o rejestrację broni sportowej do celów kolekcjonerskich. Poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Dziś pismo do WPA dotarło (aplikacja Enwelo, doręczenie: 2019-09-04; 09:51).
Czekam cierpliwie na odesłanie książeczki. Czas rejestracji w WPA Lublin waha się od 2 tygodni do 1 miesiąca.
Oczywiście w piśmie dopisałem:
"Zgodnie z art.39 i art.42 §1 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz.U. 2016 poz.23) wypełnioną legitymację proszę przesłać na mój adres zamieszkania."
7,62x25 / 7,62x39 / 7,62x54R / 9x19 / 12GA
wrc69
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 02 sierpnia 2016, 08:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: wrc69 »

Gdyby ktoś nie umiał napisać mu np. ponaglenia, skargi na bezczynność czy temu podobnej laurki w związku z (nie) działaniem WPA Lublin, proszę pisać prywatną wiadomość. Nie gwarantuję, że będę miał czas, ale być może zdołam cokolwiek pomóc.
Napisałem zniesienie podziału w trybie Art.155KPA. Datowanie na 20 sierpnia, więc jest jeszcze czas. Pozwolisz, Kolego, że w razie czego się odezwę. Do tej pory sam dawałem sobie radę, ale widzę że masz przetarty szlak, nie będę drzwi wyważał kiedy je otworzyłeś.
7,62x25 / 7,62x39 / 7,62x54R / 9x19 / 12GA
Awatar użytkownika
denver
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 12 lipca 2007, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: denver »

Kilkanaście razy korzystałem z usług naszego WPA. Na sportowej jedyny minus że można trafić na kolejkę. A tak wszystko od ręki, jedynie pierwsza książeczka była za ponad godzinę. Na kolekcji zawsze miło i sympatycznie, czasem pogawędka o zakupionym egzemplarzu. Kolejną książeczkę wydają od ręki. Tylko trwa troszkę dłużej niż rejestracja bo i pisania więcej.
zawoor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 26 grudnia 2016, 07:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: zawoor »

Ja mam takie same wrażenia jak kolega Denver. Zawsze miła obsługa, pogadanie o rejestrowanym egzemplarzu i nie tylko. Sprawy załatwiane od ręki, bez zbędnej zwłoki. Jedynie czasem kolejki na sporcie.
wrc69
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 02 sierpnia 2016, 08:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: wrc69 »

Ale ja wcale nie twierdzę że jest inaczej.
Też mam miłe wrażenia z kontaktów z WPA Lublin, do tej pory ani razu tam nie byłem.
W sprawie rejestracji broni na kolekcjonerską: sprawa załatwiona listownie, żadnych pytań czy telefonów, wysłany wniosek wraz z dowodem zakupu i książeczką do wypełnienia - odesłana książeczka wraz z "kawałkiem" pisma przewodniego. Szybko i sprawnie za pomocą poczty i listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.
7,62x25 / 7,62x39 / 7,62x54R / 9x19 / 12GA
mr_neox
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 31 sierpnia 2015, 11:18
Tematy: 1
Lokalizacja: LJA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: mr_neox »

Ostatnio z braku czasu na wycieczki 2x wysyłałem wnioski o rejestrację żelaza pocztą zarówno sport jak i kolekcja. Dół i góra (dla kumatych) załatwili sprawę elegancko. W granicach 2 tygodni kwity w domu, nawet z promesami. Można? Można :wink: Wiem, że osobiście szybciej, ale też się obeszło bezproblemowo (nawet udało się telefonicznie ogarnąć drobną literówkę na FV).

O dziwo "dół" odbiera telefony sprawniej niż "góra". Lubię moje WPA (pomimo drobnych sportowych niesnasek z przeszłości) :568: :one:
.22LR, 9x18, 9x19, 7.62x25, 7.62x39, 12/76
mr_neox
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 31 sierpnia 2015, 11:18
Tematy: 1
Lokalizacja: LJA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: mr_neox »

Czy to prawda, że nasze kochane WPA się przenosi czy już się przeniosło? Ktoś wrzucił posta na FB, że niby na Gospodarczą mają się przenieść?
.22LR, 9x18, 9x19, 7.62x25, 7.62x39, 12/76
zawoor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 26 grudnia 2016, 07:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: zawoor »

Na stronie WPA Lublin jest takie info.
Awatar użytkownika
mireo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 103
Rejestracja: 04 stycznia 2020, 11:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: mireo »

02.01.20 dzwoniłem i dowiedziałem się że sekretariat jest już na Gospodarczej a Sportowa i Kolekcjonerka jeszcze na Narutowicza
Ech doczekać takiej chwili By w Polsce był powszechny dostęp do broni
mr_neox
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 31 sierpnia 2015, 11:18
Tematy: 1
Lokalizacja: LJA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: mr_neox »

Tuż przed świętami dzwoniłem na sekretariat zapytać co i jak ze zmianą siedziby.
Kwity poszły po staremu na Narutowicza i stamtąd dzisiaj wróciły.
.22LR, 9x18, 9x19, 7.62x25, 7.62x39, 12/76
evilmatt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 23 sierpnia 2011, 17:53
Tematy: 2
Lokalizacja: Dęblin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: evilmatt »

Panowie pytanie, które się już być może przewinęło. Pozwolenie kolekcjonerskie dla f-sza Policji, jak podchodzi WPA do bocznego zapłonu? Co kraj, to obyczaj jak się okazuje.
5,45x39, 5,56x45 9x19, 22lr, 12ga
Spyderco
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 428
Rejestracja: 15 listopada 2018, 10:27
Tematy: 13
Lokalizacja: Opole
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: Spyderco »

Dostaniesz to, na co masz potwierdzenie w arkuszu wyszkolenia strzeleckiego, ja miałem krótką/gładką/karabinek i na to dostałem, chociaż kolega miał tylko krótką a dostał na to samo co ja :shock: Dlatego w marcu zdaję egzamin na patent bo i tak chcę sportówkę.
.22, .223, 9x19, 12GA
Awatar użytkownika
mireo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 103
Rejestracja: 04 stycznia 2020, 11:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Lublin

Post autor: mireo »

Odświeżam temat
Czy coś się zmieniło ?
Słyszałem że kolekcjonerka razem z sekretariatem na ul. Gospodarczej a sport pozostał na ul. Narutowicza ?
Ech doczekać takiej chwili By w Polsce był powszechny dostęp do broni
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”