WPA Gdańsk - po staremu

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1142
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: VIS »

Ostatnio miałem taką sytuację. Coś kupiłem (2 sztuki) i coś przerejestrowywałem (z jednego celu na drugi). Wysłałem komplet kwitów. Po 5 dniach coś sprzedałem. Wysłałem wniosek o wyrejestrowanie, umowę i promesę nabywcy. We wniosku o wyrejestrowanie zaznaczyłem, że legitymacja jest wysłana do WPA, a w przypadku rozminięcia się przesyłek legitymację doślę. Dosłałem po miesiącu z inna przesyłką (miałem w planach jeszcze inny zakup, ale jeszcze nie doszedł do skutku). I co ? Nie było problemu. Czerwona książeczkę odebrałem na poczcie w ostatni piątek.
Koledzy @KASHUBIAN i @kerepoc. Po zakupach do przesyłki z umową (fakturą) i legitymacją warto dosłać wniosek o rejestrację broni, by urzędnik nie musiał się zastanawiać co ma z kopertą zrobić. Pismo standardowe, czyli:

W nagłówku adres, miejscowość i data, dalej treść wniosku typu

"Wnoszę o zarejestrowanie broni XXXX marki ZZZZZZZ model DDDDDDD o nr fabrycznym YYYYY do celów rekreacyjnych (lub sportowych, kolekcjonerskich itp). Legitymację posiadacza broni proszę odesłać na adres z nagłówka (lub, np. za miesiąc odbiorę osobiście). Dalej podpis i załączniki (umowa, legitymacja).

Tak jest dużo łatwiej i bez zbędnych telefonów i niedomówień.

Kolego KASHUBIAN, jeszcze doślij do wniosku o rejestrację zdjęcie do legitymacji posiadacza broni.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
KASHUBIAN
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 10 marca 2024, 10:25
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: KASHUBIAN »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Treść wniosku przyda się pewnie w przyszłości i innym początkującym.
kerepoc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 11 stycznia 2019, 18:07
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: kerepoc »

VIS pisze: 11 marca 2024, 00:51 (...)
Koledzy @KASHUBIAN i @kerepoc. Po zakupach do przesyłki z umową (fakturą) i legitymacją warto dosłać wniosek o rejestrację broni, by urzędnik nie musiał się zastanawiać co ma z kopertą zrobić.
(...)
kerepoc pisze: 10 marca 2024, 12:34 ja wniosek wysyłam,
:piwo: :033:
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: Mumin_ »

VIS pisze: 11 marca 2024, 00:51 Ostatnio miałem taką sytuację. Coś kupiłem (2 sztuki) i coś przerejestrowywałem (z jednego celu na drugi). Wysłałem komplet kwitów. Po 5 dniach coś sprzedałem.
Pamiętaj o PIT-36 (część E, wiersz „Odpłatne zbycie rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy”) jeżeli "coś" kupionego było toższame z "cosiem" sprzedanym...
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
KASHUBIAN
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 10 marca 2024, 10:25
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: KASHUBIAN »

Nie jestem pewien ale pity to tylko wtedy gdy osiaga przychody.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: Mumin_ »

KASHUBIAN pisze: 11 marca 2024, 20:40 Nie jestem pewien ale pity to tylko wtedy gdy osiaga przychody.
Zawsze (przecież jak sprzedałeś, to osiągnąłeś przychód). Jak się zarobiło, to trzeba zapłacić podatek. Ja się straciło to tym bardziej składamy, bo to obniża podatek od dochodów z innych źródeł :)
I tak, w przypadku sprzedaży ruchomości przed pół rokiem od zakupu składa się PIT36. Nawet, jeśli normalnie składało się 37.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1142
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: VIS »

Z tego co wiem, to w przypadku zakupu i sprzedaży prywatnej na umowę to występuje podatek PCC. Zakup dwóch sztuk (CZ P07 i PM Makarowa) był na fakturę, więc o PCC nie ma mowy. Sprzedaż innego Makarowa (wcześniej kupionego) była o wartości mniejszej niż 1000 złotych (czyli brak PCC), podatek zgodnie z umową po stronie kupującego i jeszcze był sprzedany za kwotę dokładnie taką samą jak kwota zakupu (czyli nie ma dochodu).

Kolego @kaperoc

Racja. W Twoim poście nie doczytałem że wysyłasz wniosek. Z lenistwa odniosłem się do pierwszego wersu Twojej wypowiedzi, czyli:
do WPA umowa i książeczka poleconym lub osobiście
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: Mumin_ »

VIS pisze: 13 marca 2024, 11:40 Z tego co wiem, to w przypadku zakupu i sprzedaży prywatnej na umowę to występuje podatek PCC.
Dlatego napisałem o PIT. O PCC wiedzą wszyscy, o PIT niekoniecznie. Płaci go (rozlicza) sprzedawca (nie kupujący, jak PCC) jeśli sprzedaje rzecz przed upływem pół roku od kupienia. Oczywiście jeśli sprzedawałeś inną broń, niż kupiona pięć dni wcześniej, to Ciebie nie dotyczy, ale z oryginalnego postu to nie wynikało...
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”