Strzelanie do spinnerka

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
gwyhyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 11 marca 2011, 16:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Strzelanie do spinnerka

Post autor: gwyhyr »

Witajcie.
Wczoraj z racji bytności w Złotowie nie mogłem się pojawić w Kornowie, ale to nie powstrzymało mnie od wzięcia "flinty" i wypróbowania spinnerków, które nabyłem w tym tygodniu. Szwagier zabrał mnie na miejscową strzelnicę. Zabrał też swój aparat i statyw. Najpierw próbowaliśmy wykonać zdjęcie synchroniczne :) - ja strzelam a on robi zdjęcie, ale efekty były mizerne. Zmieniliśmy taktykę - zaczęliśmy nagrywać 5-minutowe filmiki i ustawiwszy aparat niedaleko spinnera strzelaliśmy na zmianę. Wieczorkiem zgrałem filmiki i zebrałem większość trafień w jedno video, zwolniwszy jeszcze całość 8-krotnie.
Efekty przerosły moje oczekiwania :). Nie dość, że na niektórych klatkach widać śrut podskakujący po trafieniu, to jeszcze na dodatek naszym oczom ukazuje się niesamowity efekt ugięcia łopatki spinnera po trafieniu. 3 i pól minutowy filmik można zobaczyć tutaj -
Na początku strzelaliśmy z 20m, ale potem "dla dobra filmu" :) skróciliśmy dystans do 10 m. Filmik był nagrywany z prędkościa 24 klatek na sekundę, ale patrząc na rezultaty wyobrażam sobie jak fajnie by to wyglądało kręcone np. 1000 albo 10000 klatek na sekundę :).

pozdawiam
Sobi
Harry 90 + Alchemik + parę experymentów, Bushnell Trophy 3-9x40
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1912
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: oryks »

Dobre ! Takiego ugięcia lizaka to się nie spodziewałem. Z czego było strzelane i ile to ma J ?
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
Awatar użytkownika
roberto111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 25 września 2009, 12:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Leszno WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: roberto111 »

A może to złudzenie optyczne ? :P ... widać, że spinerek jak przestaje się kręcić jest prosty... hmm :>
_S634_tuning + DOC 3-9x40 _
+ Cros 357'6 - 4FuN
O_0 zarażony PCP !!
Awatar użytkownika
gwyhyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 11 marca 2011, 16:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gwyhyr »

Mój Hatsan 90 - ostatno na chrono pokazywał 15J.
Harry 90 + Alchemik + parę experymentów, Bushnell Trophy 3-9x40
Awatar użytkownika
gwyhyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 11 marca 2011, 16:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gwyhyr »

Raczej nie jest to złudzenie :). Łopatka spinnerka nie jest ciałem "doskonale sztywnym", więc siłą rzeczy musi występować pewne ugięcie po strzale - energia zanim zacznie się rozpraszać w ruchu obrotowym musi przełamać bezwładność spinnerka - czego efektem jest to ugięcie.

He he, tak teraz o tym piszę jakby to było oczywiste, ale przyznam się szczerze że nie spodziewałem się kompletnie tego efektu- dopiero po przemyśleniu wyszło mi jak to może się dziać.
Harry 90 + Alchemik + parę experymentów, Bushnell Trophy 3-9x40
Awatar użytkownika
Slash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 21 sierpnia 2010, 20:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Wąbrzeźno/CT/CB
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Slash »

a moim zdaniem jest to jednak złudzenie optyczne:P Masz racje, że ugięcie w pewnym stopniu powinno występować jednak na pewno nie występuje ono przy hamowaniu łopatki. na filmiku widać, że ugięcie występuje przez cały czas ruchu, powinno występować w kilku pierwszych milisekundach kiedy łopatka spinnera przyspiesza od zera do maksymalnej prędkości. Spróbuj nakręcić jeszcze raz filmik obracając spinnerem ręcznie z dość dużą prędkością i zobacz czy podobny efekt się pojawi.
Pozdrawiam :)
HW 30S (by Senio) + Leapers 3-9x32 AO
Iż22 (do remontu)
Awatar użytkownika
gwyhyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 11 marca 2011, 16:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gwyhyr »

Wiekszość ujęć to 8-10 klatek, co daje koło 0.3 sekundy przy 24 klatkach. Pierwsze ugięcie wywołane uderzeniem śrutu nie może się od razu rozprostować - łopatka wygnie się w drugą stronę z nieco mniejszą siła, potem znowu w druga z jeszcze mniejszą - aż do wytłumienia tego drgania. Częściowo może to być złudzenie spowodowane tym, że aparat nie robi klatki w nieskończenie małym czasie - ale wtedy elementy złapane "w ruchu" są nieostre - np. "kill zony", które poruszają się najszybciej. Spróbuję z domku zrobić film z ręcznie kręconym spinnerkiem, ale obawiam się że nie uda mi się osiągnąc takie prędkości jak przy trafieniu :).
Harry 90 + Alchemik + parę experymentów, Bushnell Trophy 3-9x40
Awatar użytkownika
JesperKyd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1523
Rejestracja: 25 lipca 2009, 09:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: JesperKyd »

Jestem w szoku że tak zachowuje się kilkumilimetrowa blacha po trafieniu! :shock:
BMK40 Hogan® + Hawke Vantage & BMK20 JesperKyd® + PP 3-12x42AO & Iż61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn...
Awatar użytkownika
radlukaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 761
Rejestracja: 08 września 2008, 16:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Praga, CZ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: radlukaj »

Patrząc na moje spinery które już mają duży przebieg - takie wygięcie nie jest razcej złudzieniem optycznym.
Wygięcie może brać się z tego że spiner nie jest jakoś super łożyskowany, zamontowany na osi. Mi raz udało się małego spinerka.. odstrzelić (zablokował się biedak a ja w niego kilka razy strzeliłem - no i padł).
Wszystko i tak jest w rękach i głowie
crash85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 99
Rejestracja: 30 stycznia 2011, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Chełm woj.Lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: crash85 »

oj koledzy koledzy,domniemam ze wiatraczki sa z blachy 3mm wiec proponuje zebyscie wzieli kawalek blaszki wycietej nawet szlifierką o szerokosci 5-10mm o tej samej grubości i uderzyli nią w pręt chociażby lub odwrotnie,to nie jest złudzenie optyczne,to fakt ,materiał jest wytrzymały i przy tym elastyczny a przeciez takie jest właśnie założenie:D
pozdrawiam
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kujawsko-Pomorska Grupa Strzelecka”