Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: Hoz85 »

Ultra3000 pisze: 17 marca 2023, 18:49 Tyle że niekiedy czas od pyskówki do wbicia noża jest poniżej sekundy. A czasu się nie cofnie... Nigdy nie znasz zamiarów napastnika ani tego co nosi przy sobie. Chłop wyśmiał pistolet bo być może znał polskie realia.
Czy Tobie się styki popaliły?
To ja proponuję żebyś tak profilaktycznie odstrzelił każdego kto się do Ciebie zbliży. :583:

I tacy ludzie noszą broń...
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 944
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: Ultra3000 »

A co w tym jest nieprawdziwe co napisałem? Gdzie tu sugestia żeby odstrzelić kogoś profilaktycznie? Weź się zastanów najpierw zanim coś palniesz.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
polemass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 563
Rejestracja: 11 października 2014, 20:04
Tematy: 17
Lokalizacja: Przegnily Wychodek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: polemass »

Hoz85....kiedys,za mlodego ide przez park i mnie koles zaczepil ot tak,bo "za pewnie sobie szedlem".Ciebie by pewnie nie zauwazyl....I tak - czasem trzeba jako pierwszy "przejac inicjatywe",powie to kazdy kto ma choc by tylko blade pojecie o walce( jasno to mowia rozni specjalsi na filmikach na necie).
Ja zawsze wychodze z zalozenie,ze nie wiem co takiemu najaranemu w glowie siedzi i jaki bedzie jego nastepny ruch - lepiej byc o krok do przodu(zinterpretuj to sobie jak chcesz...).
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: Hoz85 »

Ultra3000 pisze: 18 marca 2023, 20:20 A co w tym jest nieprawdziwe co napisałem? Gdzie tu sugestia żeby odstrzelić kogoś profilaktycznie? Weź się zastanów najpierw zanim coś palniesz.
Nie tylko ja uważam, że właśnie taki był wydźwięk Twojej wypowiedzi - zwrócono już Tobie na to uwagę stronę wcześniej. Nie udawaj teraz pawiana.

Później "środowisko" ma suprisedpikachuface.jpg jak znany komandos zaczyna zbierać podpisy pod petycją żeby zabronić noszenia broni w Polsce...klasyk :532:
polemass pisze: 18 marca 2023, 20:54 Ja zawsze wychodze z zalozenie,ze nie wiem co takiemu najaranemu w glowie siedzi i jaki bedzie jego nastepny ruch - lepiej byc o krok do przodu(zinterpretuj to sobie jak chcesz...).
Ale to weź nas tak nie zostawiaj tutaj bez kompletnej odpowiedzi - jak ma wyglądać "bycie o krok do przodu"? Ja zawsze chętnie czytam wypowiedzi znawców sztuk walki, szczególnie tych co oglądają filmy specjalsów w internecie. Mądrego człowieka zawsze warto posłuchać - scena i mikrofon jest Twoja. Opowiadaj...ja zamieniam się w słuch :101:
polemass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 563
Rejestracja: 11 października 2014, 20:04
Tematy: 17
Lokalizacja: Przegnily Wychodek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: polemass »

Hoz85,moze kiedys uda sie zrobic zjazd czlonkow tego forum(mysl taka mi przyszla juz rok temu aby sie ludzie poznali wkoncu - nie wiem jak to zorganizowac...) - z przyjemnoscia osobiscie Tobie zademonstruje... :101:
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: Hoz85 »

Ja nie wiem co Ty chcesz mi pokazywać, ale lepiej mi nie pokazuj. Nie wiem co dla Ciebie stanowi oznakę zagrożenia życia i zdrowia, ale z wypowiedzi wnioskuję, że spektrum czynności jest szerokie. Jak podniosę rękę to się jeszcze przetraszysz i mnie zastrzelisz. Po co niszczyć życie dwóch osób.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3658
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: bezduszny »

Wiesz..

Było już o tym tutaj.
Admin
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Belianify
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 23 kwietnia 2021, 14:36
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: Belianify »

Awatar użytkownika
arconi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 116
Rejestracja: 29 grudnia 2021, 18:12
Tematy: 6
Lokalizacja: Azja Zachodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: arconi »

Webinar - Obrona konieczna z użyciem broni palnej.
Niedziela, 23.04 godz. 11 - link do informacji. Zapisy we własnym zakresie.
...na świat patrzył za mnie mannlicher. (W. Broniewski)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: LARPAK »

Belianify pisze: 16 kwietnia 2023, 17:29 Narwaniec jakiś.

https://wiadomosci.radiozet.pl/polska/s ... po-wyplate
Ciekawy zarzut dostał za to, że strzelał do gościa co mu schody do domu malował.
A w przypadku strzałów w budynku Reutersa prokurator od razu stawiał usiłowanie zabójstwa.
Belianify
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 23 kwietnia 2021, 14:36
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: Belianify »

No i kolejny świr tym razem wojskowy. Zaskakujące że tylko do 5 lat mu grozi

https://tvn24.pl/lodz/lodz-usilowal-zat ... za-6952315
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 944
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: Ultra3000 »

Nic nowego: są równi i równiejsi....
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
gregorianin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 16:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Żywiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: gregorianin »

Mam pytanie, możliwe że w tak opasłym wątku to już było, jeżeli tak to przepraszam, ale ciekawi mnie pewna kwestia a nie znalazłem odpowiedzi na nią.
Otóż, posiadam pozwolenie sport + kolekcja, wiadomo, to co mam na sport mogę nosić. Teraz pytanie, czy prawo przewiduje po co sportowiec ma / może nosić broń? Ja takiego przepisu nie znam, wiem tylko że w razie rozmowy z funkcjonariuszem nie można powiedzieć że mam to do ewentualnej obrony bo do tego jest inne pozwolenie. Z drugiej strony w razie ataku mogę się bronić wszelkimi dostępnymi środkami, wliczając w to rozbitą butelkę lub leżącą w rowie załadowaną dubeltówkę, nawet jeżeli żadnego pozwolenia na broń nie posiadam, widzę tu pewien paradoks.
Jak to w końcu jest, po co sportowiec może "nosić broń", skoro w zamyśle nie może ona służyć do obrony?

Pozdr.
Canik TP9 SFX Rival 9mm
TIPPMANN M4-22 PRO-S 12.5"
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3658
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: bezduszny »

gregorianin pisze: 04 czerwca 2023, 18:09 Teraz pytanie, czy prawo przewiduje po co sportowiec ma / może nosić broń? J
Owszem...
a możesz to przeczytać w uzasadnieniu wyroku skazującego pewnego pana który również nosił i raz użył:

"Oskarżony posiadał pozwolenie na broń do celów sportowych, a nie do ochrony osobistej. Można powiedzieć, że użytkował broń w sposób sprzeczny z warunkami pozwolenia. Broń dostał po to aby ją wykorzystywać na zawodach, a nie aby ją wozić po sklepach. Może ją nosić i przemieszczać, bo nie ma ograniczeń w tym zakresie gdy udaje się z nią na strzelnicę, ale to nie jest broń do ochrony osobistej. Oskarżony używał broni nie dochowując warunków pozwolenia."
gregorianin pisze: 04 czerwca 2023, 18:09 /../ Z drugiej strony w razie ataku mogę się bronić wszelkimi dostępnymi środkami, wliczając w to rozbitą butelkę lub leżącą w rowie załadowaną dubeltówkę, nawet jeżeli żadnego pozwolenia na broń nie posiadam, widzę tu pewien paradoks.
On też tak to interpretował.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: LARPAK »

Belianify pisze: 20 kwietnia 2023, 15:30 No i kolejny świr tym razem wojskowy. Zaskakujące że tylko do 5 lat mu grozi

https://tvn24.pl/lodz/lodz-usilowal-zat ... za-6952315

W samym nagłówku artykułu masz, że to BYŁY żołnierz.
gregorianin pisze: 04 czerwca 2023, 18:09 Mam pytanie, możliwe że w tak opasłym wątku to już było, jeżeli tak to przepraszam, ale ciekawi mnie pewna kwestia a nie znalazłem odpowiedzi na nią.
Otóż, posiadam pozwolenie sport + kolekcja, wiadomo, to co mam na sport mogę nosić.
Tak, możesz nosić.
Odsyłam do rozporządzenia w sprawie noszenia, przechowywania i ewidencjonowania broni palnej.
gregorianin pisze: 04 czerwca 2023, 18:09 Teraz pytanie, czy prawo przewiduje po co sportowiec ma / może nosić broń? Ja takiego przepisu nie znam,
Ponownie odsyłam do rozporządzenia:
§ 8. 1. Broń palną nosi się w kaburach lub futerałach.
2. Broń palną przeznaczoną do ochrony osobistej nosi się w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała.
3. Broń palną nieprzeznaczoną do ochrony osobistej, o ile jest to możliwe, ze względu na jej ilość i wielkość, nosi się w sposób określony w ust. 2.
Po co?
Ustawodawca tego nie określił więc nie nasza w tym głowa.
gregorianin pisze: 04 czerwca 2023, 18:09 wiem tylko że w razie rozmowy z funkcjonariuszem nie można powiedzieć że mam to do ewentualnej obrony bo do tego jest inne pozwolenie.
A skąd to wiesz?

Na forum, ale i nie tylko jest przeświadczenie, że z broni zarejestrowanej do celów kolekcjonerskich możesz brać udział w zawodach sportowych = cel posiadania jednakże stanowi co innego, ale i tak wszyscy to w sumie olewają przy czym jednocześnie twierdzą, że jako myśliwy-sportowiec-kolekcjoner nie możesz wziąć w łowisko i polować z dubeltówki zarejestrowanej do sportu/kolekcji mimo iż jesteś przecież myśliwym = bo cel posiadania. Przy czym przepisy o wykonywaniu polowania stanowią, że w łowisku masz mieć m.in. inny dokument potwierdzający posiadanie tej broni (umowa użyczenia też jest właśnie tym innym dokumentem).

W związku z powyższym traktowanie przepisów ustawy jest mocno wybiórcze, ale to m.in. kwestia dziur w ustawie.
gregorianin pisze: 04 czerwca 2023, 18:09 Z drugiej strony w razie ataku mogę się bronić wszelkimi dostępnymi środkami, wliczając w to rozbitą butelkę lub leżącą w rowie załadowaną dubeltówkę, nawet jeżeli żadnego pozwolenia na broń nie posiadam, widzę tu pewien paradoks.
Tak, możesz.
Będziesz i tak przez prokuratora i sąd oceniany indywidualnie.

Przykład: strzały w budynku reutersa.
gregorianin pisze: 04 czerwca 2023, 18:09 Jak to w końcu jest, po co sportowiec może "nosić broń", skoro w zamyśle nie może ona służyć do obrony?
Nigdzie nie jest napisane, że nie może służyć do obrony.
Jednakże jest napisane, że możesz ją nosić tak jak broń do obrony.

bezduszny pisze: 04 czerwca 2023, 18:17
gregorianin pisze: 04 czerwca 2023, 18:09 Teraz pytanie, czy prawo przewiduje po co sportowiec ma / może nosić broń? J
Owszem...
a możesz to przeczytać w uzasadnieniu wyroku skazującego pewnego pana który również nosił i raz użył:

"Oskarżony posiadał pozwolenie na broń do celów sportowych, a nie do ochrony osobistej. Można powiedzieć, że użytkował broń w sposób sprzeczny z warunkami pozwolenia. Broń dostał po to aby ją wykorzystywać na zawodach, a nie aby ją wozić po sklepach. Może ją nosić i przemieszczać, bo nie ma ograniczeń w tym zakresie gdy udaje się z nią na strzelnicę, ale to nie jest broń do ochrony osobistej. Oskarżony używał broni nie dochowując warunków pozwolenia."
No i to właśnie jasno wyjaśnia cele posiadania i podejście do nich przez sąd, prokuraturę jak i samych posiadaczy:
- sportową mogę nosić bo mi prawo pozwala = posiadacze;
- sportową można nosić, ale w sumie nie można się bronić bo to nie taki cel posiadania = prokuratura, sąd;
- kolekcjonerską mogę używać na zawodach sportowych bo nikt mi tego nie zabrania i mam gdzieś cel posiadania = posiadacze broni.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”