jak odczytać barometr?

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

maciejka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 251
Rejestracja: 27 listopada 2005, 17:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Solec Kujawski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: maciejka »

a tak po co Ci ten barometr?
teściowa
ermi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 441
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 21:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ermi »

barometr fajna rzecz.

Krab- zazdroszczę Ci porządnego starego barometru, może okazać się, że jest BARDZO dokładny we wskazaniach na skali. I skalowany jest nie hPa ale w mm słupa rtęci. Stare barometry powinny być razem z zegarem higrometru - który to powinien wskazywać wilgotność względną powietrza - po to jeszcze taki zestaw posiada termometr.
Nie rozbieraj go!!! daj mu działać. Można jedynie wszystko popsuć.
Obecnie produkowana tandeta chowa się do starej porządnej produkcji zegarmistrzowskiej - zawsze tarowanej do wzorca.
Barometry w zegarkach - bywają bardzo dokładne, ale jak nie pokazują właśnie tendencji ciśnienia w przynajmniej 5ciu słupkach to zbędny bajer.
Co do obsługi -
Obsługa polega na obserwacji TENDENCJI -
Tendencji spadkowej ciśnienia i tendencji wzrostowej. Po to złota wskazówka, właśnie jak wspomniano wcześniej, do zaznaczenia stanu ciśnienia w danej chwili. (wybierz sobie czas do sprawdzania np co 5h) a zobaczysz że nieraz ciśnienie rośnie powoli - a niekiedy szybko o dużą ilość cyfrblatowych jednostek.
Uwierz mi, że jak miesiąc czasu poobserwujesz tendencje ruchu czarnej wskazówki, i powiążesz to ze stanami pogody to będzies przepowiadał ją nie gożej niż postacie z telewizji. (jeszcze rzut oka na niebo)
No i zacznie cię wkurzać stwierdzenie w całej swojej rozciągliwości kretyńskie i niepoprawne ,że "ciśnienie się wacha" .
Jak obserwacje przerodzą się w hobby to zaczniesz grzebać na stronach IMGW i dumać co to za niż nadchodzi lub wyż i dlaczego jest taki duuuuży. :zly:

Całość jest doskonale opisana w książce o śmiesznym tytule "meteorologia dla rolników"
obowiązkowa lektura na studiach przyrodniczych. ;) polecam

Bardzo sympatyczna wiedza.
Najpierw długo raaaaaadzą mędrce, potem kleci się naprędce.
maciejka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 251
Rejestracja: 27 listopada 2005, 17:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Solec Kujawski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: maciejka »

to może lepszy będzie barograf?Mam na statku to i to,ale pogodę biorę z satelity takie lenistwo no i to pukanie w barometr :)
teściowa
krab
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 736
Rejestracja: 25 grudnia 2007, 13:20
Tematy: 0
Lokalizacja: kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: krab »

[quote="CIUPAGA"]
oczywiście najlepiej mieć w 100% sprawny barometr

i o te 100 % chodzi, jak we wszystkim u mnie, od pewnego czasu. A po co mi on? Właśnie wtedy stwierdziłem, że można, a nawet należy mieć kilka przedmiotów, które prawie niczemu nie służą (nie jestem wrażliwy na zmiany pogody) a wystarczy, że są ładne i cieszą oczy. Na sam barometr wpadłem w poprzednie wakacje, kiedy w domu rybaka zobaczyłem go na ścianie i obserwując wskazania stwierdziłem, że zbędne stają wszelkie prognozy pogody. Barometr + podana wcześniej icm.edu.pl dają mi 100 % pewność. Idąc dalej doszedłem też do przekonania, że każdy człowiek musi mieć też fajne rzeczy, które są wyłącznie jego, a nie są dzielone z innymi, choćby najbliższymi. Taką rzeczą nie jest np. samochód rodzinny choćby najlepszy, nie jest nią też mieszkanie lub dom (chyba, że sam garaż w tym domu, do którego nikt inny nie wchodzi, bo nie ma po co). Myślę, że tak właśnie patrzy wielu miłośników strzelectwa (jakiegokolwiek) i kupując wiatrówki i inne urządzenia do strzelania robią to wyłącznie dla siebie, nawet wbrew niechęci żon i np. wyrośniętych córek (jak u mnie).

pozdrawiam
ermi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 441
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 21:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ermi »

Właśnie - przed odczytem należy delikatnie popukać w szybkę 2-3 razy coby wskazówka drgnęła.
Święte i niezbędne słowa.!!!

Przedmiotami, które niczemu nie służą są np. obrazy - a jednak ludzie wydają na nie majątek i wieszają na ścianach.
- z pragmatycznego punktu widzenia niewytłumaczalne. A taki barometr to doskonałe uzupełnienie "łupania w kościach" :diabel:

Krabie - wrzuć jakieś fotki. Daj nacieszyć oko.
Najpierw długo raaaaaadzą mędrce, potem kleci się naprędce.
Awatar użytkownika
Arnie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4852
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Włochy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Arnie »

ermi pisze: Krabie - wrzuć jakieś fotki. Daj nacieszyć oko.
Barometru czy córek :D
Grisza
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1525
Rejestracja: 30 listopada 2005, 12:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Grisza »

Mnie tam barometr nie potrzebny. Wystarczą mi moje kolana. Jak idzie na deszcz/śnieg to rwą niemiłosiernie. Im bardziej, tym opady przyjdą szybciej i będą gwałtowniejsze. Wyprzedzenie - od dwóch dni do 12 godzin.

Ot zaleta starości i dzieciństwa nad rzeką ;)
krab
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 736
Rejestracja: 25 grudnia 2007, 13:20
Tematy: 0
Lokalizacja: kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: krab »

ermi pisze:.

Krabie - wrzuć jakieś fotki. Daj nacieszyć oko.


Fotki swojego nia dam bo nie umiem tego zrobić i nie mam czym. Mam wyłącznie zdobyczny stary, ale za na wyłączność, tradycyjny aparat fotograficzny (jakiś Pentax), który 20 lat przeleżał w domu uzanany za niesprawny. Jak w końcu dałem mu szansę to okazało się że jest ok., nawet bateria po 20 latach działała (daję słowo) i robi doskonałe zdjęcia, których jednak nijak się na forum nie wklei. Musiałbym poprosić o to wyrośniętą córkę (mam tylko jedną), która przez te pistolety, i tak nie ma o mnie najlepszego zdania, a tego Pentaxa nie chce wziąć do ręki, jakby pażył.
Znalazłem prawie identyczny baometr na allegro. http://www.allegro.pl/item372287397_bar ... lance.html
Prawie, bo mój nie ma wewnętrznej skali w hPa, a ta zewnętrzna jest podzielona przez 10 (72-80 a nie 720 - 800).

Przy okazji widzę, że sprzedający wysoko go sobie ceni. Ja zapłaciłem 40 zł w jesieni 2007 r.. Sprawny, jak się okazało, ale musiałem go doprowadzić do właściwego stanu estetycznego. Barometr jak barometr.
EdwardCichy
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: EdwardCichy »

Zanim tak sobie pokręcicie tymi śrubkami regulacyjnymi, proponuję sprawdzić jaką rolę pełnią w mechanizmie. Tak kontrolnie, żeby kręcąc nie przedobrzyć.
W środku jest pewnie puszka, której zniekształcenie się zmienia w zależności od ciśnienia. Do puszki powinno być przyczepione jakieś ramię (czy jakoś tak) przenoszące odkształcenia przez trybiki na oś wskazówki. Do kompletu jest tam pewnie jeszcze jakaś sprężynka. (BTW czy to draństwo może mieć wbudowaną jakąś kompensację na zmiany temperatury?)

Jak mieszkasz w bloku to weź barometr do windy i przejedź się z góry na dół (10 pięter powinno wystarczyć, przy 15-20 będzie wyraźniej widać). Na takim marynarskim barometrze powinno być spokojnie widać :D - uzyskasz prymitywny altimetr.
maciejka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 251
Rejestracja: 27 listopada 2005, 17:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Solec Kujawski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: maciejka »

Edward pewnie ,że będzie widać,barograf to taki bęben z rysikiem połączony z barometrem :)
Tylko myślałem ,że wykombinowaliście jakąś krzywą balistyczną zależną od ciśnienia :)
teściowa
TWE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1176
Rejestracja: 25 lutego 2004, 12:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: TWE »

maciejka pisze:Edward pewnie ,że będzie widać,barograf to taki bęben z rysikiem połączony z barometrem :)
Tylko myślałem ,że wykombinowaliście jakąś krzywą balistyczną zależną od ciśnienia :)
Nie od dzisiaj wiadomo, że ciśnienie i wilgotność mają znaczący wpływ na balistykę pocisku - różna gęstość i lepkość powietrza. :diabel: A fajna ministacja pogodowa w domu, to dobra rzecz, choćby dla ładnego wyglądu.
Pozdrawiam,
Tomek
pogodynka78
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 14 sierpnia 2022, 09:18
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: jak odczytać barometr?

Post autor: pogodynka78 »

Odczytywanie barometru jest sprawą prostą. Ważne jest natomiast gdzie ten barometr ma zostać powieszony żeby dokładnie mierzył ciśnienie. Optymalnym miejscem w mieszkaniu zdaje się być przedpokój
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1026
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: jak odczytać barometr?

Post autor: slepe_oko »

Koło szpadli.
:512:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”