Luneta straciła środek o 30 MOA

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8557
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 42
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: duber »

Josef pisze: 15 kwietnia 2024, 17:36 Czegoś nie rozumiem.
Ja wszystkiego :-?
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14922
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 164
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: yaro »

Senio pisze: 14 kwietnia 2024, 22:38 Wszystkie montaże jakie zakładałem (nie dużo ale zawsze coś) skręcane były z prawej strony. Czemu ten jest skręcany z lewej ?. Coś ten montaż nie siadł jak powinien po mojemu. Jak jest otwór na kołek też w drugim końcu montażu skręć go z prawej strony.
Sportsmatche rzeczywiście mają z prawej ale HAWKE i LEAPERS mają śruby z lewej strony.
Akurat mam takie dwa i tak trzeba zakładać bo bolec stopujący tak pasuje.

Jak się skręci za mocno to słabe tubusy aluminiowe potrafią się odkształcić i nawet przyblokować tubę erektora w środku.

Trzeba lżej przykręcać a jak odjeżdża to niestety zmiana montażu na dokładniejszy jak Leapers lub jego klon. Bo na Leapersa mi ten wygląda.

Pół metra na 10m? Serio? To chyba jak ktoś włoży lufę w kaloryfer i wygnie.
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 524
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: bruno_Hof »

Te teorie o szparach pomiędzy obejmami, można wsadzić w przysłowiowe buty,jeśli lufa jest prosta,to krzywy montaż np do milimetra da kilkanaście centymetrów na 25m. Ale taką krzywiznę,to widać gołym okiem.
Teraz przykład z mojego podwórka.
Montaż/hawke/ założony koszernie,śruby z prawej
IMG_20240415_194152.jpg
Proszę zwrócić uwagę na szpary pomiędzy obejmami. Montaż 30mm,luneta -tubus calowy /są redukcje/.Do tego na tylnej obejmie podłożona folia 0,7mm
I co? A no nic,na ostatnim zdjęciu szybkie zerowanie z 12 klików i trzy śruty w środku.Działa? Działa. :one:
IMG_20240415_194126.jpg
1713203070779.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9733
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Senio »

yaro pisze: 15 kwietnia 2024, 19:12
Trzeba lżej przykręcać a jak odjeżdża to niestety zmiana montażu na dokładniejszy jak Leapers lub jego klon. Bo na Leapersa mi ten wygląda.

Pół metra na 10m? Serio? To chyba jak ktoś włoży lufę w kaloryfer i wygnie.
Tylko jest jedno ale. Na otwartych jest identycznie jak było. A luneta zdjęta i zamontowana jakieś anomalia wyprawia. Ja tam nie jestem żadnym autorytetem od lunet i montaży, ale jeśli jest krzywo to coś się skrzywiło albo krzywo siada bo innej możliwości to ja nie widzę. A czemu było OK a nie jest OK to tylko szklana kula zostaje. Samo się nie skrzywiło. Jakaś mechaniczna siła musi działać. Albo dokręcanie, albo mechaniczny uraz musiał by wystąpić. To tylko aluminium. Może się coś stać, choć to też nie jest jakieś specjalnej troski delikatne to jednak trzeba z umiarem się z tym obchodzić. Szczególnie równomierne dokręcanie. Jednak tylu ludzi często laików to montuje i jest dobrze to skąd nagle jakieś jajca tutaj nie wiem.

Tutaj

viewtopic.php?t=77542

i pewnie w wielu innych tematach już cyrki się działy i były dyskutowane.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: muczacz »

czyli luneta spadła z czegoś na coś bez wiedzy właściciela na ten temat i jest uszkodzona , warto by zamontować jakąś inną lunetę w miejsce tej
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1434
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Yurko »

Moim zdaniem , to że na otwartych wszystko działa jak dawniej niewiele znaczy. Tzn. tylko tyle, że się lufa nie wykrzywiła.

Ale otwarte są na lufie i kostce, a luneta na systemie, prawda? Jeśli coś w tym połączeniu tzn. kostki z systemem się zmieniło - to teraz to mogło by się pokazać. :583:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9733
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Senio »

Patrząc na tą fotę to ta luneta albo jest pod skosem zamontowana do korpusu albo z jego boku. No chyba, że się frezy na korpusie przekręciły (żart) i teraz na skos się dokręca, a montaż jest prosty.

Obrazek

Bez innego montażu nic się tu nie ustali kompletnie. Więc poczekajmy z teoriami o lufach w korpusie i innymi takimi abstrakcjami, bo tam nie ma żadnej możliwości najmniejszego ruchu. Luz zero, położenie względem siebie zero. I nawet tego nie ma co rozwijać dalej bo to nie B2 czy inny ryżowy shit.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: muczacz »

muczacz pisze: 14 kwietnia 2024, 21:37 no tak na dolnym zdjęciu wyraźnie widać że obiektyw lunety patrzy w prawo względem nawet szczerbinki i nie jest w osi z lufą, przyczyny niestety nie znam , sprawdź dokładnie montaż tylko to może być skopane , poluzuj wszystkie śrubki mocujące lunetę i złóż na nowo


no o tym wcześniej pisałem
@Senio zauważ też że szczerbinka jest też przestawiona w prawo tak jak by wiatrówka biła w lewo , w/g mnie za dużo , tak jak by cały system był zwichrowany, do puki nie zobaczymy fotki wiatrówki z góry to ciężko będzie wysnuć jakieś wnioski , luneta zamontowana z boku nie dała by takiego przesunięcia przecież jest broń która ma przyrządy celownicze z boku , tu jest ewidentnie nie osiowość lunety z całym systemem
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 524
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: bruno_Hof »

Senio pisze: 15 kwietnia 2024, 21:35 Patrząc na tą fotę to ta luneta albo jest pod skosem zamontowana do korpusu albo z jego boku. No chyba, że się frezy na korpusie przekręciły (żart) i teraz na skos się dokręca, a montaż jest prosty.

Obrazek

Jeśli zdjęcie nie kłamie,to aby to sprawdzić,wystarczy założyć "pejsy" na obiektyw i zmierzyć do korpusu z dwóch stron :-D
HW95K HW50S Typhoon FT.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: muczacz »

przy takim skosie wystarczy dobre zdjęcie z góry
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 524
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: bruno_Hof »

Na oko,to wiesz....
HW95K HW50S Typhoon FT.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 804
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: muczacz »

no tak ale lepsze zdjęcie na oko niż wróżenie z fusów , jak jest taki skos to i na zdjęciu wyjdzie
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9733
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Senio »

muczacz pisze: 15 kwietnia 2024, 21:56 @Senio zauważ też że szczerbinka jest też przestawiona w prawo tak jak by wiatrówka biła w lewo , w/g mnie za dużo , tak jak by cały system był zwichrowany,
Napisane jest wcześniej przez autora. Tak była szczerbinka od nowości i tak samo jest teraz. Kiedy była przestawiona bliżej środka zero uciekało i trzeba było wrócić na tą pozycję. Tak dalej jest obecnie OK. Więc nie ma się co tego czepiać bo to nie jest istotne zupełnie.

Patrz na lunetę i korpus, a nie na szczerbinkę bo ona nic nie ma do rzeczy w tej układance.
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 598
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: wichura »

W dobrych montażach nie ma szczelin po 2mm na stronę, a skoro takie "tolerancje" są na obejmach, to nie wiadomo co jest z mocowaniem na szynie :-?
adnikauto pisze: 14 kwietnia 2024, 23:15 Przede wszystkim: to jest goowniany montaz.(..)
Nigdy i nigdzie w markowych montazach np. Sportsmatch, Vortex, Warne nie jest taka ogromna szczelina pomiedzy gorna a dolna czescia montazu- co swiadczy o kompletnie blednym montazu, o slabej jakosci montazu lub o jednym i drugim.
We wszystkich moich wiatrowkach szczelina jest nie wieksza niz 1 mm po ROWNO z lewej jak i z prawej strony montazu... Wywal ten gownolit, zaloz markowy montaz (...)
Senio pisze: 15 kwietnia 2024, 21:35 Bez innego montażu nic się tu nie ustali kompletnie.
I tego bym sie trzymał.
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 302
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: sirwolf78 »

Najprawdopodobniej luneta uszkodzona. Ale chyba zapomniano, że system też był rozbierany i jeśli nie siadło dobrze na kostce z niezrozumiałego dla mnie powodu (bo ciężko tam coś popsuć), to nie ma innej możliwości.
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”