Luneta straciła środek o 30 MOA

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Hadrys
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 16 marca 2024, 03:11
Tematy: 2
Lokalizacja: Stary Gierałtów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Hadrys »

Cześć,

wysłałem HW do Senia na tuning i zdjąłem lupkę. Po ponownym montażu w to samo miejsce nie mogłem trafić dosłownie w płot... Dobrze, że mam sadawkę bo jak postawiłem kulochwyt na 10 m to zobaczyłem, że strzelam pół metra w lewo! Wygląda, że luneta jest teraz przekoszona o cały zakres regulacji w prawo (ciągnie w lewo) czyli o jakieś 25 MOA i jeszcze brakuje ze 2-3 MOA do środka czyli zamiast 10 trafiam 6.

Rozbierałem całość z 6x, zmieniałem punkt, luzowałem kołek i za każdym razem jest dokładnie to samo. Lunetę miałem ustawioną na 0 praktycznie idealnie na środku zakresu. Montuję ją mając ustawione 0 i widzę, że krzyż jest idealnie w osi karabinu i poziomie. Wszystko wygląda dobrze do póki nie próbuję trafić. Jak przekręcę wieżę na maxa to widać od razu, że jest kompletnie nie w osi karabinu a trafiam całkiem powtarzalnie w to samo miejsce...

Luneta po demontażu zdjęta i grzecznie w pokrowcu czekała. Nie upadła itp. Wysokość jest w miarę podobnie tak jak była na moim 0.

Montaż jednoczęsciowy wysoki 1"/11mm Leapers. Luneta Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite.

W końcu zacząłem widzieć krzywą lufę, ale przecież w transporcie by nie pokrzywili. Zgłupiałem do reszty, przykręciłem otwarte i zobaczyłem, że mam przestawioną szczerbinkę ciut w prawo. Wyśrodkowałem w osi ale po kilku strzałach okazało się, że wróciłem dokładnie do ustawienia wcześniejszego czyli ciut w prawo jak na zdjęciu. Czyli tak było wcześniej dobrze. To jest dosłownie kilka klików na 25 m i ustawienie zajęło ze 4 strzały i potem już elegancko.

Jakieś pomysły? Help
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HW50S + Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite
Agroturystyka Złoty Sen
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 806
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: muczacz »

no tak na dolnym zdjęciu wyraźnie widać że obiektyw lunety patrzy w prawo względem nawet szczerbinki i nie jest w osi z lufą, przyczyny niestety nie znam , sprawdź dokładnie montaż tylko to może być skopane , poluzuj wszystkie śrubki mocujące lunetę i złóż na nowo
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9733
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Senio »

Wszystkie montaże jakie zakładałem (nie dużo ale zawsze coś) skręcane były z prawej strony. Czemu ten jest skręcany z lewej ?. Coś ten montaż nie siadł jak powinien po mojemu. Jak jest otwór na kołek też w drugim końcu montażu skręć go z prawej strony.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 806
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: muczacz »

Senio pisze: 14 kwietnia 2024, 22:38 Wszystkie montaże jakie zakładałem (nie dużo ale zawsze coś) skręcane były z prawej strony. Czemu ten jest skręcany z lewej ?. Coś ten montaż nie siadł jak powinien po mojemu. Jak jest otwór na kołek też w drugim końcu montażu skręć go z prawej strony.
zasadniczo strona skręcania montaży nic nie wnosi do osiowości jedynie tylko wtedy jeżeli ma skos , a wszystkie montaże były skręcane z prawej bo monterzy byli praworęczni ;laughing: , ale zamieniając przód z tyłem czyli strony montażu zawsze można sprawdzić co się zmieni
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9733
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Senio »

Możliwie że tak jest prawo / lewo ręczni :).

Ale jak ją miałem w rękach kołek stopujący zrobił wyraźny ślad i ten ślad nie jest na środku otworu kołka a z boku. Teraz jak to nie było rozebrane do montażu tam jakaś kaszana może się dziać. To po mojemu trzeba rozebrać i prawidłowo zamontować od a do z. Jak, to już napisałem koledze po tym co widziałem po tej nie symetrycznej skazie.
Awatar użytkownika
Hadrys
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 16 marca 2024, 03:11
Tematy: 2
Lokalizacja: Stary Gierałtów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Hadrys »

Montaż jest skręcany po lewej bo kołek jest na końcu i łapie się na ostatnią dziurę. To jest długa luneta i dałem ją na maxa do przodu żeby się dobrze do policzka móc złożyć.

Oglądam i oglądam i chyba faktycznie na montażu ucieka w prawo. Teraz widzę z góry, że lupka w senie rura/przód obiektywu nie jest równolegle do płaszczyzny szczerbinki.

Montaż przesuwałem przód tył, upewniałem się że ściskając go palcami nie ma żadnego luzu i dopiero dokręcałem śruby. Jutro zobaczę czy tam nie ma jakiegoś syfu na szynie i rozkręcę cały bok.

Seniu 5 czy 6 razy rozbierałem całość. Kołek wkręcam dopiero po tym jak skręcę na szynie i też nawet go próbowałem nie dokręcać i to samo. Ale trop może być dobry z kołkiem.

PS Szybkość strzału teraz powala! Dzięki 8-)
HW50S + Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite
Agroturystyka Złoty Sen
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9733
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Senio »

Sprawdź czy się coś gdzieś nie odcisnęło jakiś zadzior czy co ?. To jest tylko aluminium i jakaś skaza może przekosić wszystko, i cała układanka idzie się kochać. Tam musi być wszystko idealnie i wtedy się ułoży do szyny karabinka osiowo. A wtedy już nie może być problemu z krzywo patrzącą lunetą. Nic więcej tam być nie może poza montażem.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 216
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: adnikauto »

Przede wszystkim: to jest goowniany montaz- to po pierwsze, po drugie oprocz tego, ze goowniany to jeszcze optyka jest koszmarnie zamontowana!

Nigdy i nigdzie w markowych montazach np. Sportsmatch, Vortex, Warne nie jest taka ogromna szczelina pomiedzy gorna a dolna czescia montazu- co swiadczy o kompletnie blednym montazu, o slabej jakosci montazu lub o jednym i drugim.

We wszystkich moich wiatrowkach szczelina jest nie wieksza niz 1 mm po ROWNO z lewej jak i z prawej strony montazu...

Wywal ten gownolit, zaloz markowy montaz oraz zaloz go zgodnie z prawidlami i nie bedziesz nic tracil w lunecie....

Zedytowalem i powiekszylem Twoje zdjecie- to nie jest montaz optyki - to jest GROTESKA montazowa :090:
Czy nikt tego nie widzi ???

Obrazek
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 524
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: bruno_Hof »

Hadrys pisze: 14 kwietnia 2024, 21:31

W końcu zacząłem widzieć krzywą lufę, ale przecież w transporcie by nie pokrzywili. Zgłupiałem do reszty, przykręciłem otwarte i zobaczyłem, że mam przestawioną szczerbinkę ciut w prawo. Wyśrodkowałem w osi ale po kilku strzałach okazało się, że wróciłem dokładnie do ustawienia wcześniejszego czyli ciut w prawo jak na zdjęciu. Czyli tak było wcześniej dobrze. To jest dosłownie kilka klików na 25 m i ustawienie zajęło ze 4 strzały i potem już elegancko.

Jakieś pomysły? Help
Przecież otwarte są zamontowane na lufie,gdybyś mógł zamontować,np diopter na szynę,to mógłbyś sprawdzić czy lufa jest prosto wzgl. rury.
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
k4qbis
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 31 maja 2023, 07:21
Tematy: 4
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: k4qbis »

No cóż. Czasami warto wydać nieco więcej i mieć spokój. Ostatnio kupiłem montaż valiant ten wypasiony za prawie 5 stów . Efekt fenomenalny i nie jest to reklama. :gun2:
Steyr Ch HFT Hunting, AA TX200 MK3, AA HFT 500, HW44
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1434
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Yurko »

25MOA to na montażu 10 cm wychodzi chyba ok 0,7mm... Jeśli to wina montażu, to powinno być widać, że coś złego się z nim się stało.

Ja też zakładam częściej śrubkami z lewej. Pewnie Sports Match byłby lepszy:

Obrazek

Czy przypadkiem w HW szyna nie jest trochę szersza niż 11mm? Jeśli tak, to na takim niesymetrycznym montażu, luneta będzie nieco przesunięta w bok w kierunku przeciwnym do śrubek. Będzie to widać na zdjęciu, ale to nie znaczy od razu, że jest "przekoszona".

PS. Skręć montaż na szynie z poluzowanym (lub wręcz z wykręconym) kołkiem stopującym i wtedy sprawdź. Może się zdziwisz... :wink:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Hadrys
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 16 marca 2024, 03:11
Tematy: 2
Lokalizacja: Stary Gierałtów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Hadrys »

Koledzy, przećwiczyłem chyba wszystkie możliwe warianty i montaż zawsze układa się tak samo. Zamieniałem nakładki skręcające lupę, próbowałem na nich dokręcać bardziej lub mniej z jednej strony. Wręcz odwróciłem lunetę o 180 i widzę muszkę, a krzyż jest przesunięty w prawo. Nie ma znaczenia jak skręcam - ciągnę w górą, do siebie, od siebie, czy montaż o 180 stopni i już luneta w normalną stronę zawsze tak samo POWTARZALNIE trafiam. Co więcej lunetę obróciłem o 90 stopni, zrobiłem strzał testowy i to samo, po korekcie w prawo czyli w tym przypadku na wysokości trafiam... Tak samo obracając lunetą na ile wieże pozwolą krzyż obraca się idealnie w osi, także wszystko wskazuje na fakap z montażem.

Jaki montaż zatem proponujecie do tej lupki? Z tego co widzę w największych sklepach jest albo szajs taki jak mam albo 500+. Całość trochę kosztowała, ale też cenię swój czas i nerwy. Chciałbym mieć z głowy temat tymbardziej, że wiatrówka okazała się moim ZEN. Godzina dziennie gdzie nikt mi nie zawraca d, a ja o niczym nie myślę tylko walę śruty :)

Dzięki za podpowiedzi i do zobaczenia na zawodach - mam nadzieję :)

Adam
HW50S + Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite
Agroturystyka Złoty Sen
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3029
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: jurek40b »

Ja tą lupke montowałem na SportMatch OP25C. Ale kolega adnikauto zwrócił ci dobrą uwagę. Źle skręciłeś obejmy montażu. Nie możesz z jednej strony mieć takich szczelin. Śruby mocujące musisz skręcać na krzyż i powoli.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2975
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Josef »

Czegoś nie rozumiem.
Było dobrze. Lupka razem z montażem zdjęta z karabinka. Po zdjęciu z karabinka nie było nic robione z montażem ani kręcone wieżyczkami lunety, ani zdejmowanie lupki z montażu. Później lupka zamocowana razem z montażem na karabinku w taki sam sposób, jak przed zdjęciem jej z karabinka. Cytat: "Krzyż jest idealnie w osi karabinka" a karabinek strzela pół metra w lewo na dystansie 10 m! Co oznacza "w osi karabinka"? Skąd takie odchylenie lupki od osi szyny na karabinku! Montaż, który jest jednolitym kawałkiem metalu, sam się skrzywił? Lupka sama się skrzywiła? Nie przekonuje to mnie
.
A teraz najlepsze: zakładam, że lupka jest wyskalowana w MOA i jeden klik wieżyczkami, to 1/4 MOA. A zatem jeden klik na 10 m, to 0,7 mm przesunięcia punktu trafienia. Jeden MOA, to 4 kliki, czyli jeden MOA na 10 m, to 2,8 mm. 25 MOA, to 2,8 mm x 25 = 70 mm, czyli 7 cm. Gdzie tu pół metra na 10 m?
Delikatnie ujmując, coś mi tu nie pasuje, by nie napisać, że cuchnie. :-D
Ostatnio zmieniony 15 kwietnia 2024, 17:48 przez Josef, łącznie zmieniany 2 razy.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 806
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: muczacz »

Hadrys pisze: 15 kwietnia 2024, 16:42 Koledzy, przećwiczyłem chyba wszystkie możliwe warianty i montaż zawsze układa się tak samo. Zamieniałem nakładki skręcające lupę, próbowałem na nich dokręcać bardziej lub mniej z jednej strony.

Adam
czy mógłbyś zdjęcie całej wiatrówki od góry prostopadle żeby było widać zamontowaną lunetę i lufę
ta luneta wcześniej była na tej wiatrówce czy jeszcze nie , jak strzelała?
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”