Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: Ramesses »

Szanowni , prośba o poradę w pn. kwestii ponieważ nie mogę znaleźć w przepisach jednoznacznej odpowiedzi a nie chciałbym umoczyć kasy i stracić czasu.
Sprawa wygląda tak , mam patent PK który otrzymałem w 2015 z automatu jako kontynuację wydanego w 2003 patentu na ,,strzelectwo kulowe'' W związku z tym strzelby nie posiadam a bardzo bym chciał posiadać . Aby nie przechodzić ponownie całej procedury egzaminu wymyśliłem sobie zrobienie kolekcjonerskiego w zakresie broni sportowej. I teraz mam zagwozdkę, czy po zrobieniu takiego pozwolenia a nie posiadając w patencie wpisu S , WPA zarejestruje mi i pozwoli posiadać gładką lufę ? Może ktoś z kolegów temat przerabiał albo mógłby wskazać jakieś źródło z konkretna informacja. W ostateczności pewnie po prostu zadzwonię do WPA.
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1210
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: Mumin_ »

Musisz zdać egzamin na strzelbę. Albo patent, albo do pozwolenia na policji.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
arconi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 125
Rejestracja: 29 grudnia 2021, 18:12
Tematy: 
Lokalizacja: Azja Zachodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: arconi »

Ramesses pisze: 06 kwietnia 2024, 10:44 I teraz mam zagwozdkę, czy po zrobieniu takiego pozwolenia a nie posiadając w patencie wpisu S , WPA zarejestruje mi i pozwoli posiadać gładką lufę ?
Zapomnij.
Musisz dorobić sobie "S" do pozwolenia sportowego, albo zrobić tzw. pełną kolekcjonerkę.
...na świat patrzył za mnie mannlicher. (W. Broniewski)
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: rokada »

Ramesses pisze: 06 kwietnia 2024, 10:44 wymyśliłem sobie zrobienie kolekcjonerskiego w zakresie broni sportowej. I teraz mam zagwozdkę, czy po zrobieniu takiego pozwolenia a nie posiadając w patencie wpisu S , WPA zarejestruje mi i pozwoli posiadać gładką lufę ?
Sądzę, że na podstawie patentu/licencji PK WPA (bez zdawania dodatkowo egzaminu) wyda Ci pozwolenie jedynie w zakresie odpowiadającym tym dokumentom. Innymi słowy, problemem będzie nie tyle zarejestrowanie strzelby, co już samo jej nabycie, gdyż promesy nie będą na to pozwalały.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1210
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: Mumin_ »

rokada pisze: 06 kwietnia 2024, 11:30 promesy nie będą na to pozwalały.
Nawet nie promesy, a samo pozwolenie (decyzja). Tam będzie "na broń sportową z wyjątkiem gładkolufowej", albo jawnie wypisane punkty a) b) i d) z art. 10.4.4 ubojki (oczywiście to samo będzie powtórzone na promesie).
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
BigCoal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 22 lutego 2020, 22:17
Tematy: 
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: BigCoal »

Na pocieszenie dodam, że zrobienie egzaminu na strzelbę nie wymaga od strzelającego żadnych umiejętności, sam pierwszy raz w życiu strzelałem ze strzelby na egzaminie.

Albo możesz rozważyć pełną kolekcję, ostatnio były pozytywne zmiany w tej materii.
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: Ramesses »

No..to mnie pocieszyliście. Ale dzięki za podpowiedzi.
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1210
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: Mumin_ »

BigCoal pisze: 06 kwietnia 2024, 12:42 Albo możesz rozważyć pełną kolekcję, ostatnio były pozytywne zmiany w tej materii.
No to jest w zasadzie oczywiste. Skoro papiery są te same, zapłacić trzeba tyle samo a egzamin się będzie różnić co najwyżej koniecznością strzelenia trzy razy w stronę kulochwytu...
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: rokada »

Mumin_ pisze: 06 kwietnia 2024, 11:48
rokada pisze: 06 kwietnia 2024, 11:30 promesy nie będą na to pozwalały.
Nawet nie promesy, a samo pozwolenie (decyzja).
Oczywiście masz rację. Chodziło mi o to, że jeśli nawet radośnie będzie się ignorowało rzeczywistość, to zderzenie z nią nastąpi już przy próbie dokonania zakupu, a nie dopiero przy próbie zarejestrowania.
BigCoal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 22 lutego 2020, 22:17
Tematy: 
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: BigCoal »

Mumin_ pisze: 06 kwietnia 2024, 20:47
BigCoal pisze: 06 kwietnia 2024, 12:42 Albo możesz rozważyć pełną kolekcję, ostatnio były pozytywne zmiany w tej materii.
No to jest w zasadzie oczywiste. Skoro papiery są te same, zapłacić trzeba tyle samo a egzamin się będzie różnić co najwyżej koniecznością strzelenia trzy razy w stronę kulochwytu...
W sensie może też jednak zrobić patent na strzelbę i pominąć policyjny. Chyba coś nie zrozumiałeś w moim komentarzu.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1146
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: VIS »

Co do promes nie byłbym taki pewien. Miałem w rękach promesę wydaną na zakup "broni do celów kolekcjonerskich w ilości 1 jeden egzemplarz".

To co posiadacz promesy mógł na nią kupić to wiedziałem dopiero po spojrzeniu w decyzję o przyznaniu pozwolenia na broń.

W praktyce nikt na sprzedawcę nie nałoży obowiązku weryfikacji decyzji. Ale jak kupisz coś, na co nie masz pozwolenia to pytanie - czy Ci taką strzelbę zarejestrują ? Pytanie oczywiście tylko retoryczne, bo odpowiedź znam. Nie zarejestrują Ci strzelby i w najlepszym wypadku będziesz musiał ją zwrócić do sklepu, albo złożyć w depozycie policyjnym i szybko zbyć.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: rokada »

VIS pisze: 08 kwietnia 2024, 09:54 Co do promes nie byłbym taki pewien. Miałem w rękach promesę wydaną na zakup "broni do celów kolekcjonerskich w ilości 1 jeden egzemplarz".
Mam wrażenie, że w takim przypadku - wobec braku wymienienia ograniczeń - występuje domniemanie, że promesa pozwala na zakup dowolnego rodzaju broni, która jest w UoBiA opisana jako "możliwa do posiadania na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich" (art. 10 ust. 4 pkt. 7).
VIS pisze: 08 kwietnia 2024, 09:54 To co posiadacz promesy mógł na nią kupić to wiedziałem dopiero po spojrzeniu w decyzję o przyznaniu pozwolenia na broń. W praktyce nikt na sprzedawcę nie nałoży obowiązku weryfikacji decyzji.
Zapewne zdroworozsądkowo założono, że sprzedawcy wystarczy znajomość ustaw i weryfikacja napisów na promesie (zresztą IMHO tak właśnie powinno być).
VIS pisze: 08 kwietnia 2024, 09:54 Ale jak kupisz coś, na co nie masz pozwolenia to pytanie - czy Ci taką strzelbę zarejestrują ? Pytanie oczywiście tylko retoryczne, bo odpowiedź znam. Nie zarejestrują Ci strzelby i w najlepszym wypadku będziesz musiał ją zwrócić do sklepu, albo złożyć w depozycie policyjnym i szybko zbyć.
Obawiam się, że może być znacznie gorzej. Przy okienku dostaniesz wpis do książeczki, a potem, przy rejsreowaniu faktu nabycia w systemie informatycznym, ktoś może zauważyć ten problem i potencjalnie masz gotowe zarzuty z art. 272 kk.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1146
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: VIS »

Z tego co mi wiadomo, to nikt z okienka nie wbije nic do książeczki, puki sprawa nie będzie sprawdzona w systemie. Zapis w książeczce jest tylko potwierdzeniem tego co jest w systemie.

Co do konsekwencji po zakupie broni, na posiadanie której nabywca nie ma uprawnień to przedstawiłem tylko najbardziej optymistyczny i niezbyt realny scenariusz.

PS. Promesa też jest dokumentem wtórnym w stosunku do decyzji o pozwoleniu na broń.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
awz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 21 sierpnia 2023, 12:13
Tematy: 
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: awz »

Zapewne różnie to bywa w różnych WPA, natomiast w Warszawie wpis do książeczki odbywa się bez uprzedniego sprawdzania w systemie.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent PK a strzelba na pozwolenie kolekcjonerskie

Post autor: rokada »

VIS pisze: 09 kwietnia 2024, 14:28 nikt z okienka nie wbije nic do książeczki, puki sprawa nie będzie sprawdzona w systemie.
Nie jest to ani trochę zarzut w stosunku do Ciebie (więc nie odbieraj tego osobiście), ale niekoniecznie jest właśnie tak, jak napisałeś.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”