Czy rewolwer to pistolet?

Moderator: Moderatorzy WBP

BigCoal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 22 lutego 2020, 22:17
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: BigCoal »

LARPAK pisze: 24 marca 2024, 20:06
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 19:46 Ale dlaczego akurat polska norma?
Bo jesteśmy w Polsce i obowiązuje nas polskie prawodawstwo?!
A słownik języka polskiego nas nie obowiązuje?! Czytaj ze zrozumieniem, polska norma to jedna z kilku źródeł definicji do wyboru - i żadna nie jest lepsza. Nie jesteś w sądzie tylko na forum więc nawet bardziej bym się trzymał SJP.


E: a ta definicja pistoletu z polskiej normy niezbyt zaprzecza, że rewolwer to pistolet. Oprócz tego słowa "niekiedy" które wiele nie wnosi bo nic nie wyklucza.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2021
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: Dexter »

w takim razie ten rewolwer Taurus, do którego link wyżej wrzuciłem, nie jest rewolwerem, bo strzela amunicją karabinową, a definicja w podanej normie tego nie przewiduje
no i nie ma bębna w kształcie walca :D.

A w cytowanej jako argument w dyskusji normie- rewolwer w formie jaką rozumie rewolwer większość osób spełnia definicję pistoletu. Co ciekawe, w tej samej normie taki rewolwer nie spełnia definicji rewolweru.

I to by było na tyle jak chodzi o definicje z normy.
Awatar użytkownika
Ryba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 928
Rejestracja: 13 marca 2012, 17:25
Tematy: 106
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: Ryba »

Edit
Zmieniłem zdanie odnośnie tego postu :-D
...nie wiesz co ci powie Ryba i skąd nadpływa...
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: LARPAK »

Ryba pisze: 24 marca 2024, 20:16 No dobra, to jeszcze tylko zapytam - w takim razie ten rewolwer Taurus, do którego link wyżej wrzuciłem, nie jest rewolwerem, bo strzela amunicją karabinową, a definicja w podanej normie tego nie przewiduje? :one: I nie pisz proszę o wyjątkach itd., gdyż wyjątek wcale nie potwierdza reguły. Sam widzisz tu chyba najlepszy dowód (co ważne - podany przez Ciebie, a przeze mnie tylko wyeksponowany!), że nie definicja prawna decyduje, co jest czym.
Będzie rewolwerem na amunicję karabinową, a nie rewolwerową czy pistoletową tak samo jak masz historycznie karabinki rewolwerowe czyli takie nieco protoplasty obecnego PCC, gdzie jeszcze w międzyczasie miałeś coś takiego jak np. Colt 9 mm SMG czy ogólnie pistolety maszynowe, ale historycznie ogólnie to masz podział na pistolety, rewolwery, karabinki, karabiny, pistolety maszynowe, karabiny maszynowe, gdzie na przestrzeni lat pojawiały się wynalazki czy próby polepszenia celności i zasięgu np. pistoletów i kolby dostawne do nich w C96, VIS wz. 35 czy innych konstrukcjach.
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:16
LARPAK pisze: 24 marca 2024, 20:06
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 19:46 Ale dlaczego akurat polska norma?
Bo jesteśmy w Polsce i obowiązuje nas polskie prawodawstwo?!
A słownik języka polskiego nas nie obowiązuje?! Czytaj ze zrozumieniem, polska norma to jedna z kilku źródeł definicji do wyboru - i żadna nie jest lepsza. Nie jesteś w sądzie tylko na forum więc nawet bardziej bym się trzymał SJP.


E: a ta definicja pistoletu z polskiej normy niezbyt zaprzecza, że rewolwer to pistolet. Oprócz tego słowa "niekiedy" które wiele nie wnosi bo nic nie wyklucza.
To sam poczytaj ze zrozumieniem i tak jak sam napisałeś nie jesteśmy w sądzie a na forum, a też sąd sam powinien najpierw brać pod uwagę definicję słownikową (ostatnio to przeczytałem w jakimś wyroku NSA czy WSA, który nie dotyczył nawet broni).

Przeczytaj jeszcze raz, a potem jeszcze kilka razy definicję pistoletu i rewolweru z PN i zobaczysz, że rewolwer to przede wszystkim nie amunicja czy strzelanie z jednej ręki, ale kilka komór nabojowych i bęben obrotowy w kształcie walca, ale oczywiście znajdzie się zaraz maruda jak poniżej:
Dexter pisze: 24 marca 2024, 20:12 Kto pierwszy przyczepi się, że w sumie nieliczne rewolwery mają bęben w kształcie walca? I to nawet "w kształcie walca" dla wszystkich znanych mi definicji i form walca.
gdzie jasno można określić co jest walcem a co nie, ale w sumie to jest zależnie, gdzie zrobi się przekrój czy na upartego będzie się chciało twierdzić, że żłobienia zmniejszające masę już przestają tworzyć walec z walca:
- poniżej rewolwer wskazujący na to, że jednak profil ogólny to walec, ale w sumie co ja tam wiem na temat walców, widać w szkole nie uważałem na wszystkich zajęciach z rysunku technicznego itd.:
Obrazek
Awatar użytkownika
Ryba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 928
Rejestracja: 13 marca 2012, 17:25
Tematy: 106
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: Ryba »

LARPAK pisze: 24 marca 2024, 19:02 Będzie rewolwerem na amunicję karabinową, a nie rewolwerową czy pistoletową tak samo jak masz historycznie karabinki rewolwerowe czyli takie nieco protoplasty obecnego PCC, gdzie jeszcze w międzyczasie miałeś coś takiego jak np. Colt 9 mm SMG czy ogólnie pistolety maszynowe, ale historycznie ogólnie to masz podział na pistolety, rewolwery, karabinki, karabiny, pistolety maszynowe, karabiny maszynowe, gdzie na przestrzeni lat pojawiały się wynalazki czy próby polepszenia celności i zasięgu np. pistoletów i kolby dostawne do nich w C96, VIS wz. 35 czy innych konstrukcjach.
Jezu... LARPAK, no toć cały czas o tym piszę, żeby kierować się definicją konstrukcyjną i historyczną, a nie prawną normą... To było pytanie retoryczne... Ale! Skoro się zgadzamy, to ja już nie mam nic więcej do dodania :-D
...nie wiesz co ci powie Ryba i skąd nadpływa...
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2021
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: Dexter »

gdzie jasno można określić co jest walcem a co nie, ale w sumie to jest zależnie, gdzie zrobi się przekrój czy na upartego będzie się chciało twierdzić, że żłobienia zmniejszające masę już przestają tworzyć walec z walca:
- poniżej rewolwer wskazujący na to, że jednak profil ogólny to walec, ale w sumie co ja tam wiem na temat walców, widać w szkole nie uważałem na wszystkich zajęciach z rysunku technicznego itd.:
Ale definicja mówi:

"bęben obrotowy w kształcie walca". A nie "coś podobnego do walca" czy tam "o profilu ogólnym walca" (co to jest "ogólny profil"?). Również nie "w pewnym miejscu jest walcem".

Nie znam rewolweru z bębnem w kształcie walca. Niektóre, np o ile pamiętam pewne modele rugerów czy starsze, czarnoprochowe, mają kształt bardziej zbliżony do walca niż większość rewolwerów ale nadal nie walec.

Jeszcze raz :D. Według tak podanych definicji, skoro bawimy się w bardzo ścisłe przestrzeganie definicji, typowy dzisiejszy potocznie rozumiany rewolwer (dla przykładu- colt python, niech to będzie taki przykład) nie jest rewolwerem ale pistoletem już jest. Absurd? Tak. Ale tak mówi Polska Norma i do tego prowadzi takie wciąganie w przerzucanie się definicjami :).

BTW, definicji walca też znam kilka. Ciekawa chwila rozrywki w niedzielny wieczór ale chyba i tak i tak, przed tą dyskusją jak i po niej wszyscy wiemy co to jest rewolwer a co to jest pistolet :). I, tak przypuszczam, wiemy to pomimo, że nie potrafimy jednoznacznie i precyzyjnie zdefiniować rewolweru ani pistoletu.
BigCoal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 22 lutego 2020, 22:17
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: BigCoal »

LARPAK pisze: 24 marca 2024, 20:43
To sam poczytaj ze zrozumieniem i tak jak sam napisałeś nie jesteśmy w sądzie a na forum, a też sąd sam powinien najpierw brać pod uwagę definicję słownikową (ostatnio to przeczytałem w jakimś wyroku NSA czy WSA, który nie dotyczył nawet broni).

Przeczytaj jeszcze raz, a potem jeszcze kilka razy definicję pistoletu i rewolweru z PN i zobaczysz, że rewolwer to przede wszystkim nie amunicja czy strzelanie z jednej ręki, ale kilka komór nabojowych i bęben obrotowy w kształcie walca, ale oczywiście znajdzie się zaraz maruda jak poniżej:
Dobra zgubiłem się, skoro przyznajesz rację, że słownikowa definicja jest ważna no to
1. «broń palna o krótkiej lufie przeznaczona do strzelania z ręki na bliskie odległości»
No jak nic rewolwer spełnia wszystkie kryteria.

Ale dobra, podobno nie umiem czytać ze zrozumieniem normy, rozpiszę jak mój umysł to analizuje i możesz mnie z błędu wyprowadzić
broń strzelecka indywidualna (2.2.22)
Rewolwer spełnia
przystosowana do strzelania amunicją pistoletową, niekiedy także rewolwerową
Rewolwer spełnia. Po prostu zaskakująco często będzie to niekiedy ;)
umożliwiająca strzelanie z jednej ręki, wspomaganej czasami drugą ręką
Rewolwer spełnia.


Ergo rewolwer wg zarówno SJP jak i PN to specjalny rodzaj pistoletu. Czyli jak od początku mówiłem, kłótnia czy kwadrat jest prostokątem.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: LARPAK »

Ryba pisze: 24 marca 2024, 20:48
LARPAK pisze: 24 marca 2024, 19:02 Będzie rewolwerem na amunicję karabinową, a nie rewolwerową czy pistoletową tak samo jak masz historycznie karabinki rewolwerowe czyli takie nieco protoplasty obecnego PCC, gdzie jeszcze w międzyczasie miałeś coś takiego jak np. Colt 9 mm SMG czy ogólnie pistolety maszynowe, ale historycznie ogólnie to masz podział na pistolety, rewolwery, karabinki, karabiny, pistolety maszynowe, karabiny maszynowe, gdzie na przestrzeni lat pojawiały się wynalazki czy próby polepszenia celności i zasięgu np. pistoletów i kolby dostawne do nich w C96, VIS wz. 35 czy innych konstrukcjach.
Jezu... LARPAK, no toć cały czas o tym piszę, żeby kierować się definicją konstrukcyjną i historyczną, a nie prawną normą... To było pytanie retoryczne... Ale! Skoro się zgadzamy, to ja już nie mam nic więcej do dodania :-D
Tylko nasza norma w sumie właśnie to mówi!
Więc w czym problem?
Dexter pisze: 24 marca 2024, 20:50 Nie znam rewolweru z bębnem w kształcie walca. Niektóre, np o ile pamiętam pewne modele rugerów czy starsze, czarnoprochowe, mają kształt bardziej zbliżony do walca niż większość rewolwerów ale nadal nie walec.

Jeszcze raz :D. Według tak podanych definicji, skoro bawimy się w bardzo ścisłe przestrzeganie definicji, typowy dzisiejszy potocznie rozumiany rewolwer (dla przykładu- colt python, niech to będzie taki przykład) nie jest rewolwerem ale pistoletem już jest. Absurd? Tak. Ale tak mówi Polska Norma i do tego prowadzi takie wciąganie w przerzucanie się definicjami :).
A w jakim miejscu mają ten "walec" bo zapewne przy tych CP pomijasz miejsce na kominki itd. czyli sam sobie zaprzeczasz albo uważasz, że przyjmiemy twoją definicję mimo iż pomijasz inne definicje, ale aby było tylko na twoje.
Dexter pisze: 24 marca 2024, 20:50 BTW, definicji walca też znam kilka. Ciekawa chwila rozrywki w niedzielny wieczór ale chyba i tak i tak, przed tą dyskusją jak i po niej wszyscy wiemy co to jest rewolwer a co to jest pistolet :). I, tak przypuszczam, wiemy to pomimo, że nie potrafimy jednoznacznie i precyzyjnie zdefiniować rewolweru ani pistoletu.
Potrafimy, wystarczy tylko, że przeczytamy Polską Normę w kwestii terminologii, gdzie rewolwer to kilka komór nabojowych i to tyle albo aż tyle, ale jak ktoś czytanie ze zrozumieniem stawia wyżej niż swoje ego to już tak jest, że to nagle inni nie wiedzą co jest co.
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:54
LARPAK pisze: 24 marca 2024, 20:43
To sam poczytaj ze zrozumieniem i tak jak sam napisałeś nie jesteśmy w sądzie a na forum, a też sąd sam powinien najpierw brać pod uwagę definicję słownikową (ostatnio to przeczytałem w jakimś wyroku NSA czy WSA, który nie dotyczył nawet broni).

Przeczytaj jeszcze raz, a potem jeszcze kilka razy definicję pistoletu i rewolweru z PN i zobaczysz, że rewolwer to przede wszystkim nie amunicja czy strzelanie z jednej ręki, ale kilka komór nabojowych i bęben obrotowy w kształcie walca, ale oczywiście znajdzie się zaraz maruda jak poniżej:
Dobra zgubiłem się, skoro przyznajesz rację, że słownikowa definicja jest ważna no to
1. «broń palna o krótkiej lufie przeznaczona do strzelania z ręki na bliskie odległości»
No jak nic rewolwer spełnia wszystkie kryteria.
Wiesz PM wz. 63 czy czeski vz. 61 też spełnia te kryteria, a teraz możemy się rozwodzić co rozumieć przez "krótką lufę" bo AR15 z lufą 7,5 cala lub mniejszą też je spełnia.
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:54 Ale dobra, podobno nie umiem czytać ze zrozumieniem normy, rozpiszę jak mój umysł to analizuje i możesz mnie z błędu wyprowadzić
To akurat nie będzie trudne, ale i tak tego do wiadomości nie przyjmiesz.
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:54
broń strzelecka indywidualna (2.2.22)
Rewolwer spełnia
Pistolet również, dlatego pewnie są w tej samej kategorii ogólnej.
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:54
przystosowana do strzelania amunicją pistoletową, niekiedy także rewolwerową
Rewolwer spełnia. Po prostu zaskakująco często będzie to niekiedy ;)
Pistolet też spełnia też warunek w odniesieniu do niego, ale to już raczyłeś pominąć.
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:54
umożliwiająca strzelanie z jednej ręki, wspomaganej czasami drugą ręką
Rewolwer spełnia.
Pistolet również i o zgrozo niektóre pistolety maszynowe również, ale to nie czyni z nich rewolwerów.
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:54 Ergo rewolwer wg zarówno SJP jak i PN to specjalny rodzaj pistoletu. Czyli jak od początku mówiłem, kłótnia czy kwadrat jest prostokątem.
Generalnie jak będziesz chciał to rozpatrywać to tak, ale jak widzisz powyżej to jednak w PN masz jeden konkretny warunek dla rewolweru, który musi być spełniony, a nie występuje on w pistolecie, pistolecie maszynowym, karabinku, karabinie itd. tylko to trzeba przeczytać ze zrozumieniem.
Awatar użytkownika
Ryba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 928
Rejestracja: 13 marca 2012, 17:25
Tematy: 106
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: Ryba »

LARPAK pisze: 24 marca 2024, 20:43 Tylko nasza norma w sumie właśnie to mówi!
Więc w czym problem?
W sumie mówi, ale nie jest dokładna.
Ostatnio zmieniony 24 marca 2024, 21:16 przez Ryba, łącznie zmieniany 1 raz.
...nie wiesz co ci powie Ryba i skąd nadpływa...
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2021
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: Dexter »

LARPAK, odwracasz kota ogonem i próbujesz argumentum ad czytanium ze zrozumienium CAŁKOWICIE IGNORUJĄC co twój rozmówca pisze :D. Zastanawiam się czy Ty piszesz podchmielony czasem na forum czy jak?
A w jakim miejscu mają ten "walec" bo zapewne przy tych CP pomijasz miejsce na kominki itd. czyli sam sobie zaprzeczasz albo uważasz, że przyjmiemy twoją definicję mimo iż pomijasz inne definicje, ale aby było tylko na twoje.
No przecież DOKŁADNIE napisałem, że żaden bęben rewolweru nie jest walcem a Ty mi tu wciskasz coś dokładnie w stu procentach odwrotnego. Ręce mi opadają, jak niby miałbym z Tobą dyskutować? Mówię, że niebieskie a Ty mi udowadniasz, że nieprawda bo... niebieskie.
Potrafimy, wystarczy tylko, że przeczytamy Polską Normę w kwestii terminologii, gdzie rewolwer to kilka komór nabojowych i to tyle albo aż tyle, ale jak ktoś czytanie ze zrozumieniem stawia wyżej niż swoje ego to już tak jest, że to nagle inni nie wiedzą co jest co.
Znowu. Przecież u licha ciężkiego Ty sam wkleiłeś definicję rewolweru z Polskiej Normy... Wczoraj, w poście z godziną 23:52. Teraz piszesz, że w tej definicji jest coś innego niż SAM WCZORAJ wkleiłeś.

Zapętliłeś się albo Ci przez weekend skacze przed oczami. Przeczysz sam sobie w co drugim poście, zarzucasz innym, że czegoś nie wiedzą i na poparcie tego stanowiska... piszesz dokładnie to samo. Nie sposób Cię zrozumieć.
BigCoal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 22 lutego 2020, 22:17
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: BigCoal »

LARPAK pisze: 24 marca 2024, 21:08
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:54 Ale dobra, podobno nie umiem czytać ze zrozumieniem normy, rozpiszę jak mój umysł to analizuje i możesz mnie z błędu wyprowadzić
To akurat nie będzie trudne, ale i tak tego do wiadomości nie przyjmiesz.
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:54
przystosowana do strzelania amunicją pistoletową, niekiedy także rewolwerową
Rewolwer spełnia. Po prostu zaskakująco często będzie to niekiedy ;)
Pistolet też spełnia też warunek w odniesieniu do niego, ale to już raczyłeś pominąć.

BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:54 Ergo rewolwer wg zarówno SJP jak i PN to specjalny rodzaj pistoletu. Czyli jak od początku mówiłem, kłótnia czy kwadrat jest prostokątem.
Generalnie jak będziesz chciał to rozpatrywać to tak, ale jak widzisz powyżej to jednak w PN masz jeden konkretny warunek dla rewolweru, który musi być spełniony, a nie występuje on w pistolecie, pistolecie maszynowym, karabinku, karabinie itd. tylko to trzeba przeczytać ze zrozumieniem.
Lol, czy dobrze widzę, że właśnie mi napisałeś, że pistolet spełnia polską normę pistoletu? Tak jakby byłem tego świadomy? Nie wiem czego mam nie przyjąć do wiadomości, to chyba oczywiste że pistolet spełnia normę pistoletu, to jakiś żart z tym komentarzem?

Co do jednego konkretnego warunku - no to tak samo jak kwadrat ma jeden konkretny warunek, który nie występuje w prostokącie, trapezie itd ;)

Ja nigdzie nie napisałem, że rewolwer nie istnieje, albo że nie ma specjalnej definicji. Ale jak powiem na rewolwer pistolet to błędu nie popełniłem wg PN i SJP, w drugą stronę to nie działa - co jest oczywiste.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: LARPAK »

Ryba pisze: 24 marca 2024, 21:13
LARPAK pisze: 24 marca 2024, 20:43 Tylko nasza norma w sumie właśnie to mówi!
Więc w czym problem?
W sumie mówi, ale nie jest dokładna (patrz wyjątki z karabinowymi nabojami).
I tego chyba żadna norma na świecie nie ogarnie bo zawsze się znajdzie ktoś kto zrobi coś na zasadzie bo można, a o czym już pisałem wcześniej czyli pistolety jednostrzałowe na amunicję karabinową, gdzie ciężko nazwać w tym momencie tego typu amunicję pistoletową tylko dlatego, że ktoś stworzył jednostrzałowy pistolet oparty o tego typu amunicję (karabinową) - jakoś to nie zmienia definicji amunicji karabinowej, ani tym bardziej definicji pistoletu, gdzie w tym momencie powinieneś mieć zapis, że pistolet to broń strzelająca amunicją pistoletową, a niekiedy rewolwerową a nawet karabinową - takiego zapisu jednak nie ma bo to są w sumie wynalazki, które są zrobione na zasadzie "bo można".
Dexter pisze: 24 marca 2024, 21:15 LARPAK, odwracasz kota ogonem i próbujesz argumentum ad czytanium ze zrozumienium CAŁKOWICIE IGNORUJĄC co twój rozmówca pisze :D. Zastanawiam się czy Ty piszesz podchmielony czasem na forum czy jak?
Stosuję twoją taktykę, ale widać ona boli wtedy kiedy nie ty ją stosujesz.
Nic na to nie poradzę.

Widać to "podchmielenie" to z własnego doświadczenia wysuwasz.
Szkoda, bardzo szkoda.
Dexter pisze: 24 marca 2024, 21:15
A w jakim miejscu mają ten "walec" bo zapewne przy tych CP pomijasz miejsce na kominki itd. czyli sam sobie zaprzeczasz albo uważasz, że przyjmiemy twoją definicję mimo iż pomijasz inne definicje, ale aby było tylko na twoje.
No przecież DOKŁADNIE napisałem, że żaden bęben rewolweru nie jest walcem a Ty mi tu wciskasz coś dokładnie w stu procentach odwrotnego. Ręce mi opadają, jak niby miałbym z Tobą dyskutować? Mówię, że niebieskie a Ty mi udowadniasz, że nieprawda bo... niebieskie.
To ja nie wiem czy mnie źle nauczono określanie przekroju czy ty nie wiesz jak się go określa, ale twierdzisz zupełnie co innego niż ma to miejsce w praktyce.
Może i miałem to kilkanaście lat temu, ale coś tam z rzutów jak i przekrojów pamiętam.

Tutaj masz taki ciekawy obrazek ukazujący pewne różnice w rzutach i przekrojach jednego obiektu:
Obrazek

Więc twoje twierdzenie, że nagle bęben nabojowy nie jest walcem bo ma jakieś nacięcia czy miejsce na kominki sprawia, że nie jest walcem jest tylko i wyłącznie nadużyciem, aby wszystko pasowało do argumentacji jaką przedstawiasz i nic więcej.
Dexter pisze: 24 marca 2024, 21:15
Potrafimy, wystarczy tylko, że przeczytamy Polską Normę w kwestii terminologii, gdzie rewolwer to kilka komór nabojowych i to tyle albo aż tyle, ale jak ktoś czytanie ze zrozumieniem stawia wyżej niż swoje ego to już tak jest, że to nagle inni nie wiedzą co jest co.
Znowu. Przecież u licha ciężkiego Ty sam wkleiłeś definicję rewolweru z Polskiej Normy... Wczoraj, w poście z godziną 23:52. Teraz piszesz, że w tej definicji jest coś innego niż SAM WCZORAJ wkleiłeś.
Przecież napisałem dokładnie to co jest w tej normie - weź się zdecyduj albo przestań pić jak piszesz na forum.
Dexter pisze: 24 marca 2024, 21:15 Zapętliłeś się albo Ci przez weekend skacze przed oczami. Przeczysz sam sobie w co drugim poście, zarzucasz innym, że czegoś nie wiedzą i na poparcie tego stanowiska... piszesz dokładnie to samo. Nie sposób Cię zrozumieć.
Pokaż gdzie, a jak nie czytasz ze zrozumieniem bo jedni tutaj zmieniają zdanie jak rękawiczki to już nie moja wina.
Wstawiłem definicje z PN, ale i tak im coś nie pasuje bo w UoBiA to nie jest określone i masz gównoburze o czytanie ze zrozumieniem, ale też sam dorzucasz pierdoły o tym, że walec to nie walec bo ma nacięcia etc.
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 21:22
LARPAK pisze: 24 marca 2024, 21:08
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:54 Ale dobra, podobno nie umiem czytać ze zrozumieniem normy, rozpiszę jak mój umysł to analizuje i możesz mnie z błędu wyprowadzić
To akurat nie będzie trudne, ale i tak tego do wiadomości nie przyjmiesz.
BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:54 Rewolwer spełnia. Po prostu zaskakująco często będzie to niekiedy ;)
Pistolet też spełnia też warunek w odniesieniu do niego, ale to już raczyłeś pominąć.

BigCoal pisze: 24 marca 2024, 20:54 Ergo rewolwer wg zarówno SJP jak i PN to specjalny rodzaj pistoletu. Czyli jak od początku mówiłem, kłótnia czy kwadrat jest prostokątem.
Generalnie jak będziesz chciał to rozpatrywać to tak, ale jak widzisz powyżej to jednak w PN masz jeden konkretny warunek dla rewolweru, który musi być spełniony, a nie występuje on w pistolecie, pistolecie maszynowym, karabinku, karabinie itd. tylko to trzeba przeczytać ze zrozumieniem.
Lol, czy dobrze widzę, że właśnie mi napisałeś, że pistolet spełnia polską normę pistoletu? Tak jakby byłem tego świadomy? Nie wiem czego mam nie przyjąć do wiadomości, to chyba oczywiste że pistolet spełnia normę pistoletu, to jakiś żart z tym komentarzem?

Co do jednego konkretnego warunku - no to tak samo jak kwadrat ma jeden konkretny warunek, który nie występuje w prostokącie, trapezie itd ;)

Ja nigdzie nie napisałem, że rewolwer nie istnieje, albo że nie ma specjalnej definicji. Ale jak powiem na rewolwer pistolet to błędu nie popełniłem wg PN i SJP, w drugą stronę to nie działa - co jest oczywiste.
Jeżeli czegoś nie zrozumiałeś to nie dziw się, że odnosiłem się do niepełnych cytatów jakie wstawiłeś albo przeczytaj jeszcze raz dokładnie co i jak.
Natomiast jeżeli wrzuciłeś coś stosując skróty myślowe uważając, że domyślę się co miałeś na myśli i tego nie zrobiłem to nie miej pretensji do mnie.

Odnosiłem się do rewolweru i pistoletu, ale nie wiem w sumie już co z PN cytujesz i w jakim kontekście masz to na myśli skoro dość proste odpowiedzi Cię przerosły.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2021
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: Dexter »

Jeśli Ty nie rozumiesz kilku osób jednocześnie a przy tym te kilka osób nie rozumie Ciebie... to zastanów się może gdzie leży problem :). Sprawiasz wrażenie, jakbyś prowadził dyskusję nie z nami tylko bardziej z samym sobą.

Wchodzi dres do budy z kebabem i zamawia kebaba. Po 5 mintach dostaje do ręki kebaba i zaczyna się wydzierać z kebabem w ręku na Turka za ladą: "przecież zamawiałem KEBABA! CZEGO NIE ROZUMIESZ?! KE-BA-BA! Co za debile pracują w tej budzie, nikt mnie nie rozumie!"

Dobranoc.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: krzychu22lr »

LARPAK pisze: 24 marca 2024, 20:06 Nie zgodzę się bo nie chodzi o wygranie dyskusji dla jego wygrania przy pominięciu przepisów, których sami nie ustanawialiśmy w żaden sposób, ale właśnie oparcie się o te przepisy, które nas dotyczą i tutaj zacytuję sam siebie
Tak tylko zauważę, że Polskie Normy w zasadzie nas (zwykłych Kowalskich) nie dotyczą, ale zapytam z ciekawości: jak definiowana jest tam amunicja "pistoletowa" i "rewolwerowa"?
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
BigCoal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 22 lutego 2020, 22:17
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy rewolwer to pistolet?

Post autor: BigCoal »

LARPAK pisze: 24 marca 2024, 21:34 Odnosiłem się do rewolweru i pistoletu, ale nie wiem w sumie już co z PN cytujesz i w jakim kontekście masz to na myśli skoro dość proste odpowiedzi Cię przerosły.
Szczerze mówiąc to chyba nie mnie tutaj proste odpowiedzi przerosły :)

Cytowałem pełną normę dla pistoletu, którą sam wstawiłeś - jak tego nie zauważyłeś to no cóż, nie moja wina.

Co do kontekstu - kontekstem jest temat wątku oczywiście - czyli "czy rewolwer to pistolet" a nie "czy pistolet to rewolwer", dość proste do zrozumienia myślę.

E: i pisałem to w każdym komentarzu w tym wątku, właśnie sprawdziłem...
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”