Plenum Boosters...

Tematy związane z dyscypliną strzelecką Air Benchrest.

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Plenum Boosters...

Post autor: adnikauto »

Przypadkowo zupelnie wpadlem na modyfikacje karabinka do benchrestu - Thomas HPX.

Modyfikacja polega na dodaniu podwojnego plenum poprzez trojdrozny /nie wiem jak to nazawc?/ lacznik/rozdzielnik i umieszajac plenum w osi lufy... :shock:

Niesamowite rozwiazanie i mozliwe do zrobienia w innych karbinkach dajace i dociazenie sytemu jak i "wygladzenie' strzalu poprzez zmniejszenie recoil - mozliwe do zastosowania przy niemalze kazdej osadzie, uyciu bipoda, etc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Link ponizej:
https://www.airgunnation.com/threads/th ... br.736091/

Moze ktos zaadoptuje takie rozwiazanie do swojego karabinka do BR... ???
Ostatnio zmieniony 04 marca 2024, 18:15 przez adnikauto, łącznie zmieniany 1 raz.
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plenum Boosters...

Post autor: adnikauto »

Dopisze jeszcze, ze wspomniane podwojne Plenum mozna bezproblemowo zainstalowac w tym samym sytemie - (HPX Action) do strzelania Field Target.

Ponizej przyklad w/w systemu z osada do FT by Steve Corcoran.

Obrazek


BTW- jest na Forum kolega @Dexter z parkiem narzedziowym, gdyby byly zlecenia to moze i by sie podjal wykonac kopie tego rozwiazania adaptujac do naszych polskich warunkow i karabinkow... ???
:one:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2022
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plenum Boosters...

Post autor: Dexter »

Ale, że co to robi i do czego służy, jak działa? Nic z tych zdjęć nie rozumiem :).
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plenum Boosters...

Post autor: adnikauto »

Dla Ciebie jak i innych, ktorzy chca wiedziec jak i po co... dziala Plenum polecam obejrzec ponizsze video...

Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2022
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plenum Boosters...

Post autor: Dexter »

Najzwyczajniej w świecie nie mam czasu (ani ocoty) siąść i oglądać 16 minutowego filmu bo wiosna idzie i wszyscy mnie na raz postanowili zawalić jakąś robotą :D więc wracam do tokary. Ale jakbyś napisał o co kaman to w wolnej chwili na pewno przeczytam.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plenum Boosters...

Post autor: adnikauto »

Rozumiem. Nie mozesz poswiecic kwadransa na obejrzenie filmiku...

To z polskiej strony Balistas.pl - opis Plenum do Vulcana

..."Power Plenum do wiatrówki PCP Airgun Technology Vulcan pierwszej generacji umożliwia uzyskać dodatkowe 20 cm3 powietrza.

Co to jest Power Plenum?

Power Plenum to zbiornik wypełniony sprężonym powietrzem znajdujący się pomiędzy regulatorem i zaworem strzałowym. Zmagazynowane, przetworzone powietrze jest uwalniane ze zbiornika przez zawór po ściągnięciu spustu, by nadać energię śrutu. Kluczem do sukcesu jest stabilna objętość i ciśnienie dawki powietrza. Ogólnie można powiedzieć, że im większa będzie pojemność Power Plenum, tym większą energię kinetyczną można osiągnąć"...


Rowniez pozwala pracowac regulatorowi na nizszym cisnieniu to zmniejsza zuzycie powietrza w kartuszu oraz zwieksza tym samym ilosc strzalow z jednego napelnienia. Stabilizuje predkosc srutu na jednolitym poziomie a takze pozwala na zwiekszenie energii srutu w ramach danego kalibru.

Aby dokladnie zrozumiec sens dzialania sprobuj jednak obejrzec filmik... ja strzelam z wiatrowek z napedem sprezynowym oraz PCA. Jedyny PCP jaki mam to Zeus .72 a tam juz nic nie potrzeba zwiekszac... :)

BTW- sa koledzy na Forum posiadacze FX z Plenum moze oni zabiora glos w tym temacie...
:one:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2022
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plenum Boosters...

Post autor: Dexter »

Czyli duża objetosc powietrza za regiem, przed zaworem zamiast małej. Technicznie wykonalne. Czy sens ma? Za chudy w uszach jestem, żeby ocenić. Opis jednak brzmi częściowo jak trochę marketing a trochę voo doo. W niektórych miejscach. Czy nie mogłem poświęcić kwadransa... Cóż, jest północ a ja wyszedłem właśnie z roboty :). Preferuję słowo pisane. Opis przeczytam w 30s, zrozumiałem ideę. Na filmik poświęcił bym 15 minut z czego treści jest ile? 2 minuty? Dlatego dzięki, że wkleiłeś mi to w formie pisanej.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plenum Boosters...

Post autor: adnikauto »

Hej, nie ma sprawy...!

Tyle, ze jak pisalem powyzej- jestem "sprezynowiec" - kocham wiatrowki sprezynowe, ot tak zwyczajnie... PCP sa fajne ale regulatory, plenum to dla mnie tez sa sprawy nieco ... odlegle :roll:
Tyle, ze jak ktos instaluje takie "cus" do Thomasa to raczej wie co robi... ja i tak z tego nie skorzystam ale sa koledzy na Forum ktorym takie info moze sie przydac... i tylko tyle chcialem napisac.
:piwo:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2022
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plenum Boosters...

Post autor: Dexter »

W różnych dziedzinach widzę, że na pewnym poziomie wchodzi kwestia wiary. Nie zakładał bym w żadnym razie z góry, że ktoś kto ma jakiś tam karabin i montuje do niego jakiś tam bajer- wie co robi. Nie wątpię jednak, że wierzy w to co robi. Zasada działania jak i opis nie przekonują mnie do tej idei. Jeśli zdarzy mi się kiedyś to wykonać i ocenić efekty- może zmienię zdanie, jeśli będę miał podstawy. Na razie to mi wygląda jak audiofilskie podstawki pod kable bo lepiej brzmią jak nie leżą na podłodze tylko wiszą na podstawkach z palladu za 1500dolarow sztuka (i maść do smarowania tranzystorów aby brzmiały bardziej ciepło i to nie jest ,art, kiedyś był taki produkt). Natomiast ciekawostka to owszem, jest, ja lubię pooglądać każdy kawałek ładnie obrobionego metalu :) i potrafię docenić piękno wykonania.
Awatar użytkownika
steehead
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 23 marca 2017, 18:47
Tematy: 2
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Plenum Boosters...

Post autor: steehead »

Tu pewnie chodzi o to żeby regulator pracował na mniejszej różnicy ciśnień. Co pewnie daje większą stabilność ciśnienia. Dodatkowo takie ala podzielenie komory strzałowej na dwa stopnie też pewnie stabilizuję ciśnienie.
No i w zamyśle też można szybciej strzelać.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Air Benchrest”