Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
AndyOO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1189
Rejestracja: 13 września 2008, 15:08
Tematy: 16
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: AndyOO »

Są przecież montaże regulowane, więc klisza nie musi być potrzebna :idea:
SQ7OO
I żeby nie było, ja świetnie strzelam, tylko rzadko trafiam :502:
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1365
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 27
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: Kacper_Potocki »

Pełno tego w sklepach foto (stacjonarnych), lub na allegro. Ja akurat wygrzebałem jeszcze ostatni film (Fuji) w domu. Mogę odstąpić kawałek, tylko daj namiar na paczkomat, a jutro wyślę. W ciągu roku używałem tego patentu około 10 razy. Spytałem na tym forum, odpowiedź była, że mam użyć kliszy i zadziałało.

Jak nie masz kliszy, to można zrobić też podobny patent z użyciem tego co masz. Na montażu są takie jakby szmatki nasączone klejem, aby się luneta nie rysowała. One są na każdej części naklejone - z tyłu na dole i górze i z przodu na dole i na górze. W sumie są naklejone 4 szmatki. Jeśli karabin strzela za nisko, to musisz przednią część lunety opuścić w stosunku do tylnej części. Analogicznie tylną podnieść względem przodu. Zatem bierzesz tę szmatkę i odklejasz z przedniej części montażu z dołu i naklejasz ją na górną część montażu przedniego. Z tylnej części robisz odwrotnie, czyli z góry montażu tylnego odklejasz szmatkę i naklejasz na spodnią część tylnego montażu. W ten sposób z przodu będziesz miał dwie szmatki na sobie na górze, a z tyłu dwie szmatki naklejone ze sobą na dole. Powinno pomóc :)

Kolejny patent, jak to nie pomoże i mimo wszystko zabraknie ci regulacji (choć powinieneś widzieć już znaczną poprawę) to możesz zamienić ze sobą miejscem montaże. Jak masz 1-częsciowy to odwróć go całego. Jak masz 2-częsciowy to zamień miejscami te dwie części. Jak nie zadziała, to jeszcze odwróć stronami (prawa-z lewą). Któraś kombinacja musi poskutkować.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 759
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: muczacz »

odwracał montaże napisał w pierwszym poście , nie pomogło
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1365
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 27
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: Kacper_Potocki »

Przepraszam, nie doczytalem. W takim razie te szmatki skleić ze sobą parami.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Awatar użytkownika
sp5it
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 13 czerwca 2011, 21:53
Tematy: 2
Lokalizacja: KO02OI
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: sp5it »

Jeśli klisze są takim deficytowym i poszukiwanym towarem to ja mam dostęp do dowolnej ilości kawałków mniejszych i większych.
Michał
Obrazek
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1428
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: Yurko »

Czarno biała może być?

Obrazek

Bardzo fajny film, chociaż osobiście zawsze wolałem "czwórkę" - drobniejsze ziarno. Jakby co, to mam też wywoływacz... :wink:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 759
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: muczacz »

z plastikiem to nie problem można zastosować cokolwiek np. okładka na zeszyt

https://www.empik.com/okladka-na-zeszyt ... iernicze-p

ale myślę że przy tym przekoszeniu niewiele pomoże
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: Jezzman »

Kacper_Potocki pisze: 12 marca 2024, 23:03 Pełno tego w sklepach foto (stacjonarnych), lub na allegro. Ja akurat wygrzebałem jeszcze ostatni film (Fuji) w domu. Mogę odstąpić kawałek, tylko daj namiar na paczkomat, a jutro wyślę. W ciągu roku używałem tego patentu około 10 razy. Spytałem na tym forum, odpowiedź była, że mam użyć kliszy i zadziałało.

Jak nie masz kliszy, to można zrobić też podobny patent z użyciem tego co masz. Na montażu są takie jakby szmatki nasączone klejem, aby się luneta nie rysowała. One są na każdej części naklejone - z tyłu na dole i górze i z przodu na dole i na górze. W sumie są naklejone 4 szmatki. Jeśli karabin strzela za nisko, to musisz przednią część lunety opuścić w stosunku do tylnej części. Analogicznie tylną podnieść względem przodu. Zatem bierzesz tę szmatkę i odklejasz z przedniej części montażu z dołu i naklejasz ją na górną część montażu przedniego. Z tylnej części robisz odwrotnie, czyli z góry montażu tylnego odklejasz szmatkę i naklejasz na spodnią część tylnego montażu. W ten sposób z przodu będziesz miał dwie szmatki na sobie na górze, a z tyłu dwie szmatki naklejone ze sobą na dole. Powinno pomóc :)

Kolejny patent, jak to nie pomoże i mimo wszystko zabraknie ci regulacji (choć powinieneś widzieć już znaczną poprawę) to możesz zamienić ze sobą miejscem montaże. Jak masz 1-częsciowy to odwróć go całego. Jak masz 2-częsciowy to zamień miejscami te dwie części. Jak nie zadziała, to jeszcze odwróć stronami (prawa-z lewą). Któraś kombinacja musi poskutkować.
Kacper_Potocki pisze: 12 marca 2024, 23:08 Przepraszam, nie doczytalem. W takim razie te szmatki skleić ze sobą parami.
Pierwsze co się robi po zakupie montażu, to się usuwa te taśmy w ogóle. One pod wpływem zwłaszcza wyższych temperatur "pracują" i często jest to przyczyna pływającego zera.
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact idzie do żymianina, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1365
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 27
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: Kacper_Potocki »

No to rozwiązaniem będzie taki plastik sztywny co kolega wcześniej wkleił. Fakt, te szmatki mogą pracować, ja nie strzelałem w ekstremalnych temp i jeszcze mi się tak nigdy nie stało. Jako tymczasowe rozwiązanie, do kupna kliszy może być.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Awatar użytkownika
Zapp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1036
Rejestracja: 19 marca 2007, 17:21
Tematy: 13
Lokalizacja: ze wsi (OPO)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: Zapp »

Jezzman pisze: 13 marca 2024, 11:14
Pierwsze co się robi po zakupie montażu, to się usuwa te taśmy w ogóle. One pod wpływem zwłaszcza wyższych temperatur "pracują" i często jest to przyczyna pływającego zera.
Ja bym powiedział, że nie kupuje się montaży, które mają takie rzeczy :-D

Klisze itp. to prosta droga do zniszczenia tubusu lunety. W dawniejszych czasach, gdy regulowane były trudno dostępne albo w cenach zaporowych, to porządniej robiło się to "wylewką" z poxiliny - powinno być gdzieś w tematach forum sprzed lat.
Ale dzisiaj, gdy regulowany, w miarę porządny, jest w cenie ok. 2xx - 3xx pln - że też komuś się chce klisze itp. ... :roll:

PS. Jeżeli ktoś koniecznie uprze się przy wkładaniu czegoś w montaż, to już lepiej niech robi to z odpowiednio składanej folii alu. Instrukcje można znaleźć w necie.
Różne alu-sprzęty :)

Impact 5,5 do sprzedania.
Awatar użytkownika
StgMechanik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 155
Rejestracja: 26 października 2016, 10:27
Tematy: 15
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: StgMechanik »

Kolego . zacznij od podstaw.
Ustal ile wynosi odległość osi optycznej celownika od osi lufy
Ustaw krzyż lunety w jego centralnym położeniu { sprawdzisz to obracając celownikiem ustawionym na pryzmach lub nawet w montażu tak aby środek krzyża nie okrążał pkt celowania a był cały czas na nim }
Ustaw karabin na reście lub poduchach
Kartkę papieru z zaznaczonym pkt celowania ustaw np. 1 m przed karabinem tak aby krzyż celownika był ustawiony w ten punkt i strzel
Przestrzelina powinna być pionowo pod punktem celowania w odległości takiej jaką zmierzyłeś w kroku pierwszym
Odchyłki w każdą stronę wskażą usterki lufy, szyny czy montażu
Powodzenia
Jedyną sytuacją w której podkładałem blaszki pod tylny montaż w s400 była chęć wyzerowania małego dota na 100 m bo brakło regulacji na wieżch :-D
No i sprawdż samą lunetę czy regulacje pracują jak należy bo z tego co na zdjęciu widać to ta pierwsza to jakaś lipa
Ostatnio zmieniony 14 marca 2024, 09:18 przez StgMechanik, łącznie zmieniany 1 raz.
AA Prosport i Nikon Monarch dają przyjemność nawet jak chybiam
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: wichura »

Czytam ten wątek i przypomina mi sie dzieciństwo :one: . Była taka dobranocka "Bajki z mchu i paproci". Dla mnie to jakaś abstrakcja (jak w tej bajce), nowy karabinek i taaakie problemy :124:. Jeśli luneta jest OK, to znaczy że karabinek jest nie OK. Nigdy w życiu nie godził bym się na to żeby bawić się w jakieś podkładki w nowym "markowym" karabinku, nawet wyśmiewane SPA nie wymaga takich zabiegów. Chcesz to podkładaj klisze, tasiemki... A co jeśli się okaże że lufa/szyna nie są zwichrowane nie tylko w pionie, ale i w poziomie? Pod szczęki montaży też będziesz klisze podkładał? Być może się mylę, może do strzelania "zawodniczego" takie zabiegi wystarczą, ale z punktu widzenia strzelacza ogródkowego, nigdy na coś takiego bym się nie godził.
.177, .22, .25, .30, .44
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 508
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: bruno_Hof »

Zapp pisze: 13 marca 2024, 11:43
PS. Jeżeli ktoś koniecznie uprze się przy wkładaniu czegoś w montaż, to już lepiej niech robi to z odpowiednio składanej folii alu. Instrukcje można znaleźć w necie.
Nawet tutaj.
viewtopic.php?t=95166
HW95K HW50S Typhoon FT.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 759
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: muczacz »

wichura pisze: 13 marca 2024, 18:59 Czytam ten wątek i przypomina mi sie dzieciństwo :one: . Była taka dobranocka "Bajki z mchu i paproci". Dla mnie to jakaś abstrakcja (jak w tej bajce), nowy karabinek i taaakie problemy :124:. Jeśli luneta jest OK, to znaczy że karabinek jest nie OK. Nigdy w życiu nie godził bym się na to żeby bawić się w jakieś podkładki w nowym "markowym" karabinku, nawet wyśmiewane SPA nie wymaga takich zabiegów. Chcesz to podkładaj klisze, tasiemki... A co jeśli się okaże że lufa/szyna nie są zwichrowane nie tylko w pionie, ale i w poziomie? Pod szczęki montaży też będziesz klisze podkładał? Być może się mylę, może do strzelania "zawodniczego" takie zabiegi wystarczą, ale z punktu widzenia strzelacza ogródkowego, nigdy na coś takiego bym się nie godził.
i tu masz 100%-wą rację , skoro lunecie brakuje już na 8m to podłożenie czegokolwiek no może coś da , a co na 30m , trzeba będzie podłożyć koc filcowy , coś jest zdupcone , stawiam na karabinek , jeżeli jest na gwarancji to zdiagnozują i wymienią , tak miałem ze swoją wiatrówką hatsana , na 8-10 m biła z lunety 15-20 cm poniżej , zabrakło regulacji w lunecie , odesłałem i wymieniłem na inny model , z gówna bata nie ukręcisz jak to mówią
jahreck
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 19 października 2009, 23:49
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aa S510 problem z zerowaniem lunety.

Post autor: jahreck »

Jak ktoś nie chce kombinować z kliszami itepe, to Hawke robi takie wkładki do swoich montaży pod tubus 25.4mm i 30mm
https://kolba.pl/product/62024,adapter- ... u-lunety-1
https://kolba.pl/product/62025,adapter- ... nety-30-mm
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”