Testy śrutu - a jego prędkość

Tematy związane z dyscypliną strzelecką Air Benchrest.

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
BROOKLYN
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 25 listopada 2023, 09:51
Tematy: 4
Lokalizacja: Włodzimierzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Testy śrutu - a jego prędkość

Post autor: BROOKLYN »

Cześć.
Trochę zainspirowany tym filmem https://www.youtube.com/watch?v=L0_RVfiNPCI oraz https://www.youtube.com/watch?v=jWj2raILAVE
oraz dobrą robotą jaką wykonał Kacper Potocki z tego forum (Kacper to materiał na książkę!!! - viewtopic.php?t=205160) zacząłem swoje próby (jak pewnie tu każdy) w szukaniu tego naj najlepszego śrutu do swojej HW100.
No i zauważyłem, że warto testować różne prędkości dla konkretnej partii i rodzaju śrutu.
Na razie to moje początki w eksperymentowaniu, ale póki co wyniki są obiecujące.
Otóż okazuje się, że np. JSB Exact Short przy nazwijmy to standardowej prędkości około 242-243m/s latał średnio - grupy na 25m w okolicach 12mm średnicy i raz na powiedzmy 10 strzałów trafia się ulotka. Ale już przy 238-239m/s zawęziły się do 8-9mm i BRAK ulotek (28 strzałów - 2 magazynki). Ponowne obniżenie prędkości do około 234m/s znowu powiększało grupę. Niestety jeszcze nie dokumentowałem tego zdjęciami. Tym bardziej, że już się zrobiło ciemno.
Ale jak tylko znajdę więcej czasu i pogoda (brak wiatru) pozwoli to zrobię to porządnie.
Pytanie czy ktoś z Was robił podobne eksperymenty? - bo nie chcę wyważać otwartych drzwi. Chodzi o to, że czasem warto dać "słabemu" śrutowi drugą szansę przy innej prędkości.
Pozdrawiam Was
Ostatnio zmieniony 25 lutego 2024, 20:23 przez BROOKLYN, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł Bąk | HW100 + Steyr Challenge BR25 + Sentinel X
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Testy śrutu - a jego prędkość

Post autor: PawelW »

JSB Exact Short przy nazwijmy to standardowej prędkości około 242-243m/s latał średnio
Swego czasu, bardzo dawno temu, Tomek "Maszot" robił testy zachowania się śrutu w zależności od prędkości i zauważył, że powyżej 240 m/sek ma on tendencję do koziołkowania. Dlatego ograniczał prędkość do 235-238 m/sek.
U mnie w każdym karabinku było podobnie: część śrucin strzelanych 'pod limit' (244-245 m/sek) na tarczę wpadała niecentralnie lub nawet bokiem. Testowałem to tylko na JSB Exact. Nie każda matryca tak się zachowywała. No i skupienia pod limitem nawet z dobrych matryc były mierne.
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Testy śrutu - a jego prędkość

Post autor: jarni8 »

Rok temu byłem w podobnym miejscu do Ciebie i też wpadłem w manie testów. Też z HW100 :D Na szybko podziele sie tym czego się nauczyłem.

Co do wpływu prędkości, to jest to powszechna wiedza, że wspinanie się Exactem powyżej 240 m/s (na np. 247 m/s) da Ci może 1-2mm mniejszy opad kosztem znacznie większego rozrzutu na tarczy. Exact jest stworzony pod 240 m/s i tam 241-243 to spoko, ale wchodzenie wyżej nie słyszałem by było to dla kogokolwiek korzystne. Wynika to z tego, że śrut zaczyna lecieć "korkociagiem" przy wyższych prędkościach. Świetny przykład masz na tym filmiku - zobacz sobie jak śrut świruje ( od 4:00 minuty do końca):

Robiłem kiedyś testy i strzelałem na 243-245 m/s, potem 239-241, potem coś 237-238 i na końcu 234. Najlepiej mi lata w okolicach 240, a dokładnie 238-241 m/s.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
BROOKLYN
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 25 listopada 2023, 09:51
Tematy: 4
Lokalizacja: Włodzimierzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Testy śrutu - a jego prędkość

Post autor: BROOKLYN »

Tak, widziałem ten film.
Ale moim zdaniem (w moim konkretnym przypadku) to nie chodzi o koziołkowanie śrutu czy też o jego lot korkociągiem a o drgania lufy. Biorąc pewne zmienne jak parametry fizyczne lufy takie jak długość, sztywność i skok gwintu - drgania lufy będą różne dla różnych ich rodzajów i różne dla różnych prędkości śrutu. I właśnie ta ostatnia zmienna jest jedyną na którą mamy wpływ. (Pomijając oczywiście zmianę lufy.)
Paradoksalnie wskazane jest aby śrut opuszczał lufę w jej maksymalnym wychyleniu bo wtedy końcówka lufy ma najmniejszą prędkość kątową jeśli chodzi o jej odchylenie od osi.
Tu jest to fajnie opisane: https://milimoto.wordpress.com/2016/05/ ... osc-broni/
Paweł Bąk | HW100 + Steyr Challenge BR25 + Sentinel X
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Testy śrutu - a jego prędkość

Post autor: PawelW »

to nie chodzi o koziołkowanie śrutu czy też o jego lot korkociągiem a o drgania lufy
Poczytaj, poszukaj sobie o fali podłużnej, generowanej przez uderzenie zbijaka. Niweluje się ją poprzez zamocowanie na lufie małego ciężarka, który powoduje, że w momencie opuszczenia lufy fala na końcu lufy jest w pozycji 'zero'. Jak sinusoida w układzie współrzędnych - rysunek poniżej poglądowy

Obrazek
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Air Benchrest”