Pozwolenie na bron w Szwecji

Moderator: Moderatorzy WBP

MonkaStonka
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 30 stycznia 2024, 09:45
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Pozwolenie na bron w Szwecji

Post autor: MonkaStonka »

Witam wszystkich,

Mam pytanie odnosnie horonowania licencji sportowej w Szwecji.

Mam pozwolenie na bron na terytorium Polski, w celach sportowych.
Moim miejscem zamieszkania jest Szwecja ( mam podwojne obywatelstwo).

Zastanawiam sie czy ktos sie orientuje, czy Szwecji honoruje licencje sportowa rowniez u siebie.
Chcialabym zapisac sie do klubu w Szwecji i korzystac ze swojej broni na strzelnicy w celu cwiczen do zawodow na swojej broni, nie urzyczonej przez klub.

Czy ktos moze byl w podobnej sytuacji i wie jaki kroki powinnam zrobic aby wszystko bylo zgodnie z prawem?
( oczywiscie, mam w planach kontakt z policja i zebraniu konkretnych informacji, ale moze ktos juz przerabial taki temat i wie od czego zaczac od razu?)

Pozdrawiam,
teer
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 01 maja 2023, 06:00
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron w Szwecji

Post autor: teer »

Jak masz zamiar się kontaktować z Policją, to uważaj, bo zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 5 UoBiA:
Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom:
5) nieposiadającym miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
Zaś zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 2 UoBiA:
Właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano:
2) należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-6;
Awatar użytkownika
lukaszprosport
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 182
Rejestracja: 10 czerwca 2011, 21:59
Tematy: 4
Lokalizacja: POLSKA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron w Szwecji

Post autor: lukaszprosport »

@teer napisał że miejscem zamieszkania jest Szwecja i nic to nie zmienia jeśli pobyt meldunkowy na stałe ma PL.
Rotować między państwami nikt mu nie zabroni.
teer
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 01 maja 2023, 06:00
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron w Szwecji

Post autor: teer »

Były już przypadki, także dyskutowane na tym forum, gdzie mimo meldunku WPA wszczynało postępowanie w sprawie cofnięcia / odmawiało wydania pozwolenia, jak ktoś się chwalił "miejscem zamieszkania" poza Polską. Wiadomo, UoBiA mówi o miejscu "stałego pobytu", a w tym zakresie ważny jest też zamiar danej osoby, więzi łączące ją z krajem, częstotliwość "rotowania" itp. – jest to pojęcie odmienne od meldunku, jak też odmienne od miejsca zamieszkania. Jest tu element uznaniowości, a nawet jak pozwolenia nie cofną, to mogą powzywać i postępowanie poprowadzić. Po prostu radziłem, by przed polską Policją nie chwalić się zamieszkaniem w Szwecji :)
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron w Szwecji

Post autor: Piotr2075 »

Był tu już taki temat,przeszukaj dział prawo i broń. Z mojego doświadczenia w Norwegii-pewnie są dość duże podobieństwa pomiędzy. Zdobycie pozwolenia sportowego jest łatwe i bezproblemowe. Zrób sobie takowe w Szwecji
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”