Pierwszy karabin LR

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
go43
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 791
Rejestracja: 09 października 2007, 10:59
Tematy: 5
Lokalizacja: Kwidzyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: go43 »

Sabatti EVO tactical, dobry karabin, nawet bardzo, jeżeli chodzi o stosunek cena / jakość.
Jeżeli myślisz o zawodach LR w przyszłości, czyli statyka, to kaliber .308 Win będzie najlepszym wyborem na początek.
Z 6,5 Creedmore wpadasz w Opena i przepadasz...

Sabatti ST18, dobry karabin w odpowiednim kalibrze, ale nie na LR.
KSSK Gward Kwidzyn
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: Ultra3000 »

Nie wiem dlaczego większość zakłada że jak już strzelasz to musisz brać udział w zawodach? Nie każdego kręci rywalizacja.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 415
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: wujo1 »

Bo zorganizowanie strzelania LR samodzielnie nie jest łatwe.

Do autora: ani St18 ani Tactical Evo nie mają jakichś ogólnych cech, które będą dyskwalifikować te jednostki. Bardziej to kwestia przeznaczenia. Otóż Evo jest lepsze do statyki. St18 do czegoś w stylu prs. Jako początkujący totalnie bym odpuścił pomysły o prs w centralnym zapłonie na parę ładnych lat i najpierw nauczył się strzelać ze stabilnych postaw.

Ja rok temu stałem przed podobnym wyborem. Wziąłem 308 i jestem zadowolony, ale mnie kręcą zawody.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: Ultra3000 »

Akurat statyczne, precyzyjne strzelanie doskonale uczy "zespolenia" się z bronią, co doskonale później rzutuje na wyczucie każdego rodzaju broni, łącznie z pistoletem. Praca na spuście, izolowanie palca "strzelającego", dobór chwytu, kontrola odrzutu na chwycie a później to już dobieranie sprzętu pod siebie i modyfikowanie go wraz ze wzrostem obycia i umiejętności.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
Bartek DJC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1314
Rejestracja: 08 grudnia 2004, 14:30
Tematy: 70
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: Bartek DJC »

Na początek przygody wybrał bym Sabatti Tactical EVO w 308WIN
MilDot.pl - Długi dystans online | FieldTarget.pl
FT - Niesprawne figurki na torze zaznaczam zerem na karcie startowej. :621:
michalwalc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 166
Rejestracja: 28 grudnia 2007, 13:20
Tematy: 9
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: michalwalc »

Mogę w takim razie założyć, że Tactical Evo będzie dobrym karabinem na dłuższy czas w temacie LR.

#Bartek DJC: Dlaczego uważasz, że lepiej wybrać .308? Co przemawia za tym kalibrem, poza kosztem amunicji?

I postawię w tym temacie jeszcze jedno pytanie:
Jaki najtańszy karabin można by polecić, aby zacząć strzelać daleki dystans (800 m)?
Pytanie z ciekawości, bo nie jestem fanem kupowania czegoś za jak najmniejsze pieniądze kosztem jakości czy późniejszego denerwowania się ;)
Glock 19x MT 9mm --- Diamondback CCMLB .223 rem
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3252
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: biper »

CZ557 w .308??
Ew. jakaś Howa..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: piotrjub »

michalwalc pisze: 10 stycznia 2024, 09:08 Jaki najtańszy karabin można by polecić, aby zacząć strzelać daleki dystans (800 m)?
Praktycznie każdym, nie wiadomo jakich efektów się spodziewasz, ale praktycznie każdym możesz postrzelać.
Zawsze powtarzam że aby wygrać musisz mieś trochę szczęścia, możesz strzelić fajny wynik ale zawsze ktoś może to zrobić trochę lepiej, natomiast DOBRY WYNIK zawsze jest zależny od ciebie. Aby tak strzelać musi zagrać kompilacja strzelca i broni.
Ciężko uznać Sabatii jako fajną broń w kalibrze 6.5 bo inne jednostki są zdecydowanie lepsze natomiast w kalibrze 308Win ta różnica jest mniejsza.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1912
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: oryks »

Nie wiem czemu ale nie przepadam za kalibrem 308 i polecam 6,5.
Ale ... jak zawsze... z moim Sabatti TLB 6,5x47 ponad rok męczyłem elaboracje, nic zadowalającego nie wychodziło i skończyło się wymianą lufy. I parę takich opinii słyszałem natomiast nie spotkałem narzekającego na Sabatti 308. Chyba ten ich patent z gwintem gorzej pracuje z mniejszymi średnicami.
Więc Sabatii 308 ten który się bardziej podoba bo zadowolony strzelec lepiej strzela albo 6,5 z innej stajni.
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: piotrjub »

- natomiast nie spotkałem narzekającego na Sabatti 308 -
koledzy wrócili we wrześniu z zawodów w Bisley, ci co pojechali z Sabatti 308 mają taką samą opinię - Sabatti nie daje rady, to nie ta broń do takich zawodów. Każdy z nich na najbliższe wrześniowe zawody pojedzie z inną bronią.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 955
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: Ultra3000 »

Poszperaj opinii na temat Bergary. Cenowo wyjdzie podobnie. Ich lufy są bardzo chwalone jak na budżetowy sprzęt. Nie mam doświadczenia z innymi karabinami oprócz Bergary ale bardzo szybko udało mi się wyelaborowac fajny nabój na pocisku Berger, później przeszedłem na Scenar ale nie było to co chciałem osiągnąć. Dodam że z ammo sklepowej też bardzo fajnie strzelał dość powtarzalnie 0.5 MOA a i 0.3 też się niejednokrotnie zdarzało. Akurat ich lufy lubią się z 6.5 Creedmoor.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
KrzysiekWroc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 10 października 2023, 21:26
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: KrzysiekWroc »

Temat widzę się rozwija 🤪

Od początku byłeś zdecydowany na te dwa typy o których pisałeś . Obejrzyj oba na żywo wybierz sercem , wynegocjuj pożądny rabat i ciesz się z strzelania .

A cała reszta jeśli to pokochasz przyjdzie .
308 win
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 415
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: wujo1 »

michalwalc pisze: 10 stycznia 2024, 09:08
I postawię w tym temacie jeszcze jedno pytanie:
Jaki najtańszy karabin można by polecić, aby zacząć strzelać daleki dystans (800 m)?
Sabatti Tactical evo.
Tikka t3x Varmint
Bergara b14 supervarmint
I inne.
michalwalc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 166
Rejestracja: 28 grudnia 2007, 13:20
Tematy: 9
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: michalwalc »

Czy ktoś mógłby dołożyć coś do tematu odnośnie informacji o tym, że sabatti tactical evo nie do końca lubi 6,5 creedmore?

Odnosbie bergary to mam obawę, że kupując tą bron, będę miał jakieś problemy z zamkiem (coś plastikowego tam się łamie) oraz tego, że nie bedzie dobrze strzelała i będę zmuszony wejść w elaborke. Dużo takich informacji znalazlem, nie bergara nie lubi fabrycznej amunicji. Tak jak pisałem na początku, nie wykluczam elaboracji w przyszłości, ale też nie chcę,aby była to konieczność, bo akurat wybrałem taki karabin a nie inny.

BTW zacząłem zastanawiać się nad kalibrem .308,
rzeczywiście jest wiecej amunicji dobrej jakości (Łapią) w niższej cenie niż 6.5.

Może kwestia upodobania sobie 6,5 creedmoore związana jest z tym, że naczytałem się o lepszej balistyce tego naboju, większej odległości skutecznego zasięgu, tylko czy taki gość jak ja będzie w stanie poczuć tą różnicę i pewne ograniczenia kalibru.308 względem 6,5 creedmoore. Nie chciałbym wydać X złotych na karabin, gdzie po 5 wypadzie na strzelnicę 300m będę czuł, że jednak mogłem kupić 6.5 😅
Glock 19x MT 9mm --- Diamondback CCMLB .223 rem
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8534
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 40
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin LR

Post autor: duber »

wujo1 pisze: 09 stycznia 2024, 19:18 Grubsza lufa i masa = mniej się grzeje. To samo w alu-osadzie to STR sport fc new.
Ludzie potrafią z tych karabinów w 308 zawody wygrywać.
Dopiero w tym roku zamierzam startować w zawodach ale potwierdzam gruba dluga lufa robi robotę
Karabinek ciężki ale na fabrycznej amo przy dobrej pogodzie wycinam 1-1,5 moa na 300m
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”