Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

GraySaint
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 03 listopada 2021, 13:25
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Post autor: GraySaint »

Już wszystkiego czytałem, ale może ktoś mi powieść, gdzie wygodniej mieć zero?
Krzyż to, moim zdaniem, najbiezpieczniejsza opcja: zawsze bierzesz do góry liczysz doty od krzyża.
Ale, jeśli masz zero pół dota wyżej, można więcej dystancij strzelać krzyżem, od 15 do 35 i trafić.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Post autor: jarni8 »

Są różne szkoły, generalnie z tego co kojarzę to ludzie ustawiają od 20 nawet do 35m.

Ja osobiście stosuję 25m, bo:
1. Na 20-21m masz minimalną górkę < 3mm, więc możesz na luzie cały przedział ~12-14m do 28-30m (zależy od wysokości montażu) walić środkiem krzyża,
2. Poprawki jak są, to są zawsze w jedna stronę - celujemy wyżej,
3. Na zawodach masz zwykle tarcze na zero range co 5m, w tym 25m, wiec idealnie tam gdzie masz zero.

Warto pamiętać o tym, że im niższy montaż, tym lepiej na bliskich i gorzej na dalekich. Miałem kiedyś odległość oś celowa-lufa 38,5mm i było sztos, bo od 12m waliłem środkiem do 28. Teraz mam 48mm i środkiem strzelam dopiero od 14m, ale mam potem zero do 30m. Wszystko to kwestia jakiegoś kompromisu. Istotny jest też BC śrutu. Jedne szybciej wytracają prędkość i mają większy opad, inne wolniej. Generalnie zwykle ludzie ustawiają tak, żeby maxa 42m mieć tak 1.0 - 1.2 DOTA poprawek :)
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Post autor: Jezzman »

Jak zaczynałem strzelać, to ustawiałem zera na 15/30m. Problemem była wtedy górka, której szczyt wypadał akurat tam, gdzie jest max dla KZ 15mm, więc przy takich figurkach trzeba było się pilnować i brać poprawkę w dół.
Dlatego też przeszedłem na zero na 25m, gdzie pierwsze wypada w okolicach 17m, ale trajektoria między nimi jest na tyle płaska, że można między tymi dystansami wszystko walić środkiem. Popieram więc przedmówcę Jarka i widzę w tym najwięcej sensu :piwo:
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact idzie do żymianina, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 587
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Post autor: Januszpelle »

Bardzo prosty i praktyczny sposób ustawienia poprawek, przeniosłem z Silhouette do HFT
Niski montaż i jedno zero = 25m / AO =25m
Śrut Exact 4,52

Kury = 0
Dziki = 0
Indyki = -0,5
Muflony = -1,5
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Post autor: jarni8 »

Januszpelle pisze: 03 grudnia 2023, 19:41 Bardzo prosty i praktyczny sposób ustawienia poprawek, przeniosłem z Silhouette do HFT
Niski montaż i jedno zero = 25m / AO =25m
Śrut Exact 4,52

Kury = 0
Dziki = 0
Indyki = -0,5
Muflony = -1,5
Tak z ciekawości jaką masz odległość między osia celową a osia lufy? Chyba jesteś bardzo nisko, albo masz śrut który ma wyjątkowo duży opad, bo 1,5 dota na 40m to mega duża poprawka przy zerze na 25m (zakładam oczywiście, że masz Exacta 0.547 i 240m/s) :)
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 587
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Post autor: Januszpelle »

Mogę jedynie odpowiedzieć na pytanie fotką, bo nigdy chyba nie mierzyłem tej odległości.

Obrazek
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 506
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Post autor: bruno_Hof »

GraySaint pisze: 03 grudnia 2023, 18:16 Już wszystkiego czytałem, ale może ktoś mi powieść, gdzie wygodniej mieć zero?
Krzyż to, moim zdaniem, najbiezpieczniejsza opcja: zawsze bierzesz do góry liczysz doty od krzyża.
Ale, jeśli masz zero pół dota wyżej, można więcej dystancij strzelać krzyżem, od 15 do 35 i trafić.
viewtopic.php?t=46850&start=15
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 295
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Post autor: rek »

GraySaint pisze: 03 grudnia 2023, 18:16 gdzie wygodniej mieć zero?
O ile większość ludzi ustawia prędkość w okolicach 240 m/s, to już różnorodność w masie wybranego śrutu oraz różnice w wysokości montażu utrudniają wymianę doświadczeń w takiej dyskusji.

Technicznie nie ma różnicy, "zero(a)" to jedynie odzwierciedlenie tabeli z poprawkami. Dopiero Twoje indywidualne preferencje mogą wskazać na bardziej dopasowany wybór.
Np. jeśli potrzebujesz skorzystać z range zero przed zawodami, to dobrze mieć co najmniej jedno, a jeszcze lepiej oba zera (jeśli wysokość Twojego montażu pozwoli) zbliżone do typowych dystansów na których wisi papier (to bliższe zero to na wypadek wietrznych warunków).
A może jesteś podatny na pomylenie w stresie celowania ponad i poniżej krzyża? Wtedy jedno zero. Podobnie jak w opcji na bardzo wysokim montażu i korzystaniu z dosyć płaskiej charakterystyki na dalszych dystansach.
Albo może chciałbyś uprościć sobie celowanie podczas zawodów i przyjąć, że pewne dystanse będziesz brał środkiem a inne połówką (jak zacytowałem poniżej) itp. - w takim przypadku wszystko zależy od Twoich założeń plus od poprawek wynikających głównie z wysokości montażu.
Ewentualnie podziałka krzyż Twojej lunety ma wygodną podziałkę pasującą tylko do jednego z rozwiązań?
Jezzman pisze: 03 grudnia 2023, 19:37 Dlatego też przeszedłem na zero na 25m, gdzie pierwsze wypada w okolicach 17m, ale trajektoria między nimi jest na tyle płaska, że można między tymi dystansami wszystko walić środkiem.
Prawie nigdy nie trafiam gdy zapomnę tam o przewyższeniu :P
Ostatnio zmieniony 03 grudnia 2023, 23:17 przez rek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Post autor: jarni8 »

rek pisze: 03 grudnia 2023, 22:41 Prawie nigdy nie trafiam gdy zapomnę tam o przewyższeniu :P
Ja swego czasu też sporo ostukałem blaszek przy KZ15 na 20m, pomimo że teoretycznie powinno wchodzić delikatnie powyżej środka KZ. Od jakiegos czasu jestem uczulony na 20 metr i jak czuję że to są te okolicy 19-21 to zapobiegawczo obniżam punkt celowania o te 0.1 - 0.2 dota dla świętego spokoju...od tego czasu wchodzą :502:
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 295
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Post autor: rek »

GraySaint pisze: 03 grudnia 2023, 18:16 Krzyż to, moim zdaniem, najbiezpieczniejsza opcja: zawsze bierzesz do góry liczysz doty od krzyża.
Teraz się zastanawiam, a może w Twoim pytaniu chodziło o wybór pomiędzy odkładaniem poprawek na krzyżu zamiast na celu?
GraySaint
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 03 listopada 2021, 13:25
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Post autor: GraySaint »

rek pisze: 07 grudnia 2023, 11:58
GraySaint pisze: 03 grudnia 2023, 18:16 Krzyż to, moim zdaniem, najbiezpieczniejsza opcja: zawsze bierzesz do góry liczysz doty od krzyża.
Teraz się zastanawiam, a może w Twoim pytaniu chodziło o wybór pomiędzy odkładaniem poprawek na krzyżu zamiast na celu?
jak to, poprawki na celu?
Marysh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 18 lipca 2016, 21:50
Tematy: 2
Lokalizacja: Zaolzie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zero w HFT, krzyżem, czy pół dota do góry?

Post autor: Marysh »

Jak pisał kolega Jarni8, są różne szkoły. Ja mam wyłapane poprawki na krzyżu na różne odleglości i z tymi poprawkami mierzę w środek kilzony na danej odległości. Naprzykład na 42 metrów mierzę 1,5 dotem pod krzyżem w środek. a kolega mierzy wszystko środkiem krzyża tylko bierze poprawki na celu, naprzykład na 42 metrów mierzy krzyżem w górną krawędz kilzony.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”