Zakup broni i amunicji na podstawie EKB

Moderator: Moderatorzy WBP

Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Zakup broni i amunicji na podstawie EKB

Post autor: Piotr2075 »

Ponieważ przymierzam się do takowych zakupów w Kraju zasięgnąłem informacji w WPA Olsztyn na temat wymagań przy zakupach broni i amunicji w Polsce. Ażeby móc nabyć broń i amunicję w Kraju muszę posiadać EKB Kraju z którego przyjeżdżam. Co ważne- w momencie przekroczenia granicy obowiązują mnie przepisy prawa Polskiego dotyczące przechowywania broni i amunicji. Bardzo miły Pan z WPA Olsztyn wyraźnie mi to wytłumaczył, wręcz podpowiedział żeby zakupy robić najlepiej w dniu wyjazdu tak żeby uniknąć problemów z przechowywaniem amunicji czy broni poza szafą S1. Ważna informacja dla myśliwych Art.42 ustęp 1 w związku z Art.42 ustęp 4A zezwala na zakup maksymalnie 100 sztuk amunicji kalibru takiego jaki posiada wymieniona w EKB broń.. Ilość 100 sztuk amunicji to maksymalna ilość jaką możemy wwieźć i wywieźć z Kraju niezależnie od ilości wwożonej/wywożonej broni. Np.strzelba 12 i sztucer Kal.308 legalna ilość amunicji 50 do strzelby i 50 do sztucer.
DingKong
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 26 września 2019, 16:03
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni i amunicji na podstawie EKB

Post autor: DingKong »

Dobrze wiedzieć. Dzięki. Z tą 100 to można kupić sto, wystrzelać i kupić kolejne sto, warto szukać strzelnicy ze sklepem za rogiem ;)
Karbon123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 02 kwietnia 2011, 15:07
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni i amunicji na podstawie EKB

Post autor: Karbon123 »

Przecież Art 42. dotyczy cudzoziemców w PL, a nie obywateli RP poza granicami kraju...?
adamos1115
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 18:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni i amunicji na podstawie EKB

Post autor: adamos1115 »

Jak tak to zrozumiałem że kolega ma EKB z innego kraju UE niż Polska dla tego pyta
9x19, 12x76, 7.62x39, 22lr, 223 Rem, 5.56x45, 7,62x25
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni i amunicji na podstawie EKB

Post autor: Piotr2075 »

Dookładnie tak. Mam EKB z Norwegii i dlatego obejmują mnie przepisy dla stzrelców\myśliwych zagranicznych. A temat wrzuciłem dlatego że całkiem spora liczba Polaków robi zezwolenia w krajach do których wyjechaliśmy na stałe
Karbon123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 02 kwietnia 2011, 15:07
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni i amunicji na podstawie EKB

Post autor: Karbon123 »

Aj, to przepraszam najmocniej :D
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni i amunicji na podstawie EKB

Post autor: Snipper_is »

He. A mi jak się okazało że Norwegia jest w shengen ale nie jest w EU to żaden sklep w woj pomorskim nie chciał mi sprzedać amunicji do broni którą miałem wpisane w EKB norweskie. A że przyjeżdżam na zawody IPSC to 100 szt. amunicji było by trochę mało. Muszę przyjeżdżać z ilością która mi starczy na Lev 3. Plus jakieś dwa nie planowane ,, reshoty " A i pamiętaj że przekraczając Szwecję trzeba się odprawić zdalnie ile i czego przewozisz
pozdrawiam Snipper
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni i amunicji na podstawie EKB

Post autor: Piotr2075 »

Snipper-informacje które podałem zaczerpnąłem w WPA Olsztyn. Mało tego. Zadzwoniłem do sklepu w Nowym Mieście Lubawskim i jedyne co to poprosili o tłumaczenie EKB na język Polski
Awatar użytkownika
zy_gaus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 01 września 2013, 16:56
Tematy: 0
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni i amunicji na podstawie EKB

Post autor: zy_gaus »

Piotr2075 pisze: 27 listopada 2023, 10:58 ... Ażeby móc nabyć broń i amunicję w Kraju muszę posiadać EKB Kraju z którego przyjeżdżam. ...
Zakup amunicji ok, to jasne, ale czy możesz rozwinąć temat zakupu broni? Sama EKB raczej nie wystarczy, musisz mieć zgodę przywozową z kraju zamieszkania, zgodę wywozową z PL. No chyba że coś mi się pokręciło.
Pozdrawiam,
Zygmunt
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni i amunicji na podstawie EKB

Post autor: Piotr2075 »

ObrazekKolego Zygmunt- tak masz rację. Żeby kupić broń za granicą muszę spełnić kilka dodatkowych warunków. Opiszę wymogi jakie są w Norwegii ponieważ tu mieszkam i te przepisy mnie obowiązują.
Na początek-występując o zezwolenie na broń już we wniosku muszę zaznaczyć że chcę nabyć broń za granicą.Wtedy policja poza zezwoleniem wystawia również zgodę importową.
To na mnie ciąży obowiązek sprawdzenia zasad obowiązujących w kraju zakupu broni-zgoda eksportowa.
Kiedy przekraczam granicę Norwegi przywożąc broń jestem zobowiązany kierować się do strefy czerwonej-towary do oclenia.
Tam pracownik służby celnej wpisuje numery i markę broni w formularz promesy. Promesa jest w trzech egzemplarzach.Jedną część zatrzymuje sprzedawca,druga jest wysyłana do policji z mojego regionu,trzecia część zostaje u mnie i służy mi jako zezwolenie na broń do momentu otrzymania zezwolenia już docelowego. Na koniec jeszcze taka ciekawostka z papierologi. W Norwegii nie ma czerwonej książeczki.Dostaje się oddzielne zezwolenie na każdą broń.To kartonik wielkości karty bankomatowej zalaminowany.Wpisane są - marka broni,nr broni,kaliber,dane posiadacza. Zezwolenie wygląda tak https://photos.google.com/u/0/photo/AF1 ... vbDw3-dQFC
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”