Luneta leapers 3-9x 40

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Kori
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 19 października 2023, 16:16
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: Kori »

Cześć.
Mam takie pytanie . Ustawiając paralaksę na 10 jardów do przystrzelania lunety na jaką wartość należy ustawić pierścień przybliżenia i oddalenia ?Inaczej mówiąc . Czy najpierw ustawić paralaksę na rzeczoną odległość a następnie regulację ostrości zacząć od 1 i kręcąc pierścieniem przybliżenia i oddalenia wyostrzyć obraz . Czy też najpierw ustawić ostrość pierścieniem przybliżenia np. na poz.7 , następnie ustawić paralaksę na żądaną odległość i na końcu doregulować ostrość pokrętłem przybliżenia ?
Kori
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 19 października 2023, 16:16
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: Kori »

Nikt nic nie wie na ten temat ? :583:
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 594
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: wichura »

Ja zawsze z lunetami postępuje następująco. Najpierw patrzę w niebo i ustawiam dioptrie, czyli kręcę +/- aby krzyż był najbardziej ostry., inne ustawienia są w tym momencie nie istotne. Potem przymiarka do celu, i ustawienie krotności powiększenia, dajmy na to X7. Jak już ustawie krotność powiększenia (minimalne z dostępnego aby widzieć cel), kręcę ,,paralaksą,, żeby maksymalnie wyostrzyć obraz. Możliwe że robię coś nie tak , ale tak sobie ustawiam, tak strzelam i jest mi z tym dobrze :-D. Oczywiście są dyscypliny gdzie musisz mieć tak ustawioną lunetę aby po nieostrościach obrazu poznać dystans, ale to nie moja bajka, tu Ci nic nie podpowiem.
.177, .22, .25, .30, .44
Kori
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 19 października 2023, 16:16
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: Kori »

Dziękuję wichura za podpowiedż . Nie chodzi mi o ustawienie lunety pod jakiś specjalny zakres strzelania wyczynowego , lecz o strzelanie rekreacyjne . Zrobiłem podobnie ale .... trochę inaczej tzn. Wyostrzyłem krzyż na jasnym tle ,najpierw ustawiłem paralaksę na żądaną odległość a następnie wyostrzyłem obraz za pomocą pierścienia powiększenia.
Marysh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 18 lipca 2016, 21:50
Tematy: 2
Lokalizacja: Zaolzie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: Marysh »

Dziwi mnie to używanie slowa " paralaksa " do pokrętła ostrości. Powiększenie sobie ustaw jakie chcesz a potem wyostrzy obraz i ognia :502:
Kori
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 19 października 2023, 16:16
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: Kori »

Marysh[b wolałem napisać paralaksa - i każdy wie o co chodzi niż '' niezgodność obserwowanych obrazów jednego obiektu '' ;laughing:
Marysh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 18 lipca 2016, 21:50
Tematy: 2
Lokalizacja: Zaolzie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: Marysh »

No i wiesz o co chodzi, żadne z tych trzech pierścieni do regulacji ( dioptrie, powiększenie, ostrość ) nie nazywa się paralaksa. Przecież " błąd paralaxy" to nieodpowiednie ustawienie oka względem środka lunety. Chyba tutaj to było przerabiane : viewtopic.php?p=2090873#p2090873 .
Ja wiem, potocznie się tak niepoprawnie mówi, ale tutaj jest specjalistyczne forum a nie jakieś face.... czy podobne fulu,fulu. ;laughing:

Poprostu ustawiasz powiększenie od 3 do 9, tak jak ci pasuje do odległości, żeby krzyż nie latał po celu i ostrzysz, żeby dobrze widzieć. Przy każdej zmianie powiększenia używasz innych poprawek, bo krzyż nie zmienia wielkości razem z obrazem.
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 594
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: wichura »

Kori pisze: 23 października 2023, 18:08 Dziękuję wichura za podpowiedż . Nie chodzi mi o ustawienie lunety pod jakiś specjalny zakres strzelania wyczynowego , lecz o strzelanie rekreacyjne . Zrobiłem podobnie ale .... trochę inaczej tzn. Wyostrzyłem krzyż na jasnym tle ,najpierw ustawiłem paralaksę na żądaną odległość a następnie wyostrzyłem obraz za pomocą pierścienia powiększenia.
A wiesz dlaczego ja najpierw ustawiam krotność, a potem dostrajam ostrość? Bo jeśli strzelam na 30m, to x4 jest spoko, a już x16 to sporo za dużo. A przy dystansie 50m, x4 trochę mało, ale x10 jest ok. Za cel oczywiście służy tarczka 14x14, albo jakiś spinerek.
.177, .22, .25, .30, .44
Kori
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 19 października 2023, 16:16
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: Kori »

Z całym szacunkiem Marysh ale wydaje mi się że nie przeczytałeś mojego pierwszego postu ze zrozumieniem.
Kori
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 19 października 2023, 16:16
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: Kori »

wichura - w takim razie muszę u siebie przestawić kolejność działania. Dziękuję
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 594
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: wichura »

Marysh pisze: 23 października 2023, 19:08 No i wiesz o co chodzi, żadne z tych trzech pierścieni do regulacji ( dioptrie, powiększenie, ostrość ) nie nazywa się paralaksa. Przecież " błąd paralaxy" to nieodpowiednie ustawienie oka względem środka lunety. Chyba tutaj to było przerabiane : viewtopic.php?p=2090873#p2090873 .
Ja wiem, potocznie się tak niepoprawnie mówi, ale tutaj jest specjalistyczne forum a nie jakieś face.... czy podobne fulu,fulu. ;laughing:

Poprostu ustawiasz powiększenie od 3 do 9, tak jak ci pasuje do odległości, żeby krzyż nie latał po celu i ostrzysz, by dobrze widzieć. Przy każdej zmianie powiększenia używasz innych poprawek, bo krzyż nie zmienia wielkości razem z obrazem.
Po części się zgodzę, błąd paralaksy to nie ustawianie ostrości, ale jedno z drugim jest w pewien sposób powiązane,tu dużo zależy od jakości lunety. Nie zgodzę sie natomiast że to forum jest "specjalistyczne", każdy kiedyś zaczyna przygodę, gdzieś się musi "dokształcać". A i zmiana wielkości krzyża też zależy od tego czy jest on w pierwszym, czy drugim planie. Domyślam się że tytułowa luneta ma go w pierwszym 8-). Oczywiście pełna zgoda co do tego że powiększenie ustawiamy tak aby "krzyż nie latał po celu", chyba że mamy tak pewną rękę i krzyż nawet nie drgnie na jajach komara :-D.
.177, .22, .25, .30, .44
Marysh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 18 lipca 2016, 21:50
Tematy: 2
Lokalizacja: Zaolzie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: Marysh »

Oj, nie trafiłem, to nie moja grupa ( poziom ? ) :516:
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 509
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: bruno_Hof »

Marysh pisze: 23 października 2023, 19:08 No i wiesz o co chodzi, żadne z tych trzech pierścieni do regulacji ( dioptrie, powiększenie, ostrość ) nie nazywa się paralaksa.
To taki renomowany producent,też nie wie a nazywa to pokrętło paralaksą
Obrazek
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 594
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: wichura »

Marysh pisze: 23 października 2023, 19:53 Oj, nie trafiłem, to nie moja grupa ( poziom ? ) :516:
Ty wiesz, ja wiem, wielu innych wie że te pytania są na poziomie podstawówki, ale wiemy też że uzywając szukajki, ciężko znaleźć odpowiedzi na tak podstawowe pytania :-/.
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1428
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta leapers 3-9x 40

Post autor: Yurko »

Ale na tym obrazku pokrętło nie jest nazwane paralaksą tylko "side focus/pa" - dokładnie mówiąc :korekcja błędu paralaksy ustawiana jest pokrętłem regulacji odległości ostrzenia" (albo jakoś tak) :)
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”