Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Moderator: Moderatorzy WBP

Tomasz123
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 08 września 2023, 10:32
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: Tomasz123 »

Witam serdecznie
Mam nie typowe pytanie dotyczące przyjazdu z bronią do Polski z Francji oczywiście z na podstawie Europejskiej karty broni. Bardzo proszę bez zbędnych docinek.
Posiadam obywatelstwo Polskie i niestety jestem osobą skazaną. Oczywiście w Polsce o pozwoleniu mogę zapomnieć.
Ale od wielu lat przebywam na stałe we Francji I tu Posiadam pozwolenie na kilkanaście sztuk broni krótkiej, do tego jestem czynnym sportowcem, instruktorem strzelectwa sportowego oraz sędzia sportowy. Oczywiście Posiadam Europejską kartę broni.
Chciałbym przyjechać do Polski na zawody sportowe na okres około 1 miesiąca. Moje pytanie brzmi czy bez problemu mogę przyjechać z bronią do Polski. We Francji przemieszczanie z bronią podlega ograniczeniami typu broń rozładowana, zabezpieczona i obowiązkowo w bagażniku. Czy w Polsce mogę przemieszczać się z bronią załadowana przez pasie.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
A dla tych co nie będą mogli powstrzymać się od uszczypliwości
TAK POTWIERDZAM PRZESTEPCY MOGĄ LEGALNIE POSIADAĆ BROŃ.
raiden_pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 354
Rejestracja: 02 kwietnia 2015, 09:27
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: raiden_pl »

Napisz do swojego konsulatu i do WPA w miejscu tymczasowego zamieszkania w PL. Wydrukuj odpowiedzi i się do nich stosuj.

Moim zdaniem możesz przywieźć i przemieszczać się z bronią między miejscem zamieszkania i miejscem odbywania zawodów. Polskie pozwolenie do celów sportowych daje prawo nosić załadowaną ale Ty masz tylko EKB jako potwierdzenie legalności posiadania i cel - udział w konkretnych imprezach sportowych. Jak Cię skontrolują przed lub po terminie zawodów, to być może okaże się, że nie spełniasz warunków, a broń wyląduje w depozycie.

I więcej pokory, to pasywno-agresywne zakończenie nie było potrzebne. To Ty potrzebujesz naszej opinii a nie my Twojego wątpliwego uroku osobistego.
--
KKS Arsenał
Tomasz123
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 08 września 2023, 10:32
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: Tomasz123 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź i najmocniej przepraszam jeśli końcówka postu została źle odebrana a było to formą zakonczenia postu żartem.
EKG jest wydawane jedynie i wyłącznie na podstawie pozwolenia więc w całej Uni Europejskiej tylko ten dokument jest ważny i uznawany.
Jeśli Polak z Polskim pozwoleniem wyjedzie do innego kraju Uni to Polskie pozwolenie ta czerwona książeczka jest nic nie wartym dokumentem. Jedyny uznawany dokument w Uni to EKG który jednoznacznie potwierdza o posiadaniu pozwolenia .
Co do zasady zawodów nie bardzo to widzę by móc przemieszczać się z bronią jedynie na odcinku dom zawody.
Powód oczywisty , jak to zrobić gdzie jadę na dokładnie 3 turnieje strzeleckie będzie to trwało około miesiąca. Jeśli na zawodach np. W Krakowie zatrzymam się u rodziny i zawody będą w okolicy Ok dom zawody. Z drugiej strony nie bardzo widzę opuszczenie domu w innym dniu i pozostawienie broni np w szafie czy szufladzie bo jadąc z Francji nie będę zabierał ogromnego sejfu
Z tego co wiem według obowiązującego prawa posiadacz broni palnej ma zadbać o broń w taki sposób by nie dostała się w niepowołane ręce i jestem za nią odpowiedzialny
Po drugie jadąc z Krakowa na zawody do Gdańska i meldujac się tam w hotelu na czas zawodów też nie wyobrażam sobie pozostawienia broni w pokoju hotelowym bez nadzoru chcą wyjść na kolację do restauracji.
Dlatego zwróciłem się na Forum z zapytaniem czy może ktoś był w podobnej sytuacji i ma jakieś doświadczenia.
Zazwyczaj na takich forach mamy możliwość zasięgnięcia opini u ludzi obytych z tematem. Dlatego moje pytanie czy mogę legalnie posiadać broń przy sobie bez względu na porę i miejsce pobytu oczywiście celem ma być zabezpieczenie broni za którą jestem odpowiedzialny.
Jeszcze raz najmocniej przepraszam za żartem na końcu postu
raiden_pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 354
Rejestracja: 02 kwietnia 2015, 09:27
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: raiden_pl »

Wyjazd z bronią na kilka dni to niestety scenariusz słabo wpisujący się w ustawę. Jeśli nie będzie kłopotów to nie będzie, a jeżeli będą to się zwielokrotnią..

Może warto zainwestować parę stów w mały sejf pistoletowy na takie okazje.
--
KKS Arsenał
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 835
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: Hoplofob »

Tomasz123 pisze: 08 września 2023, 10:46TAK POTWIERDZAM PRZESTEPCY MOGĄ LEGALNIE POSIADAĆ BROŃ.
Mam nadzieję, że "byli przestępcy, a nie czynni przestępcy"...

To nie jest uszczypliwość (no, może trochę :wink: ). Tak jak radzi Ci kolega Raiden: napisz do konsulatu i WPA o radę, ale nie wspominaj o karalności. Masz francuskie pozwolenie, to problem Francuzów.

Jeśli musisz, a nie masz gdzie przechować broni, to zawsze możesz oddać ją na noc do rusznikarza.

Powodzenia na zawodach!
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: lemuchr »

Tak czytam i naszło mnie pytanie.

A gdyby kolega z Francji chciał komuś na noc użyczyć broń żeby przechował w swojej szafie.

Jest to w pl dopuszczalne?
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: rokada »

Jeśli biorący w użyczenie miałby to zrobić na podstawie posiadanie polskiego pozwolenia (wydanego na podstawie UoBiA), to obawiam się, że nie jest. Art. 2 jest bardzo jasny, i spodziewam się, że każdy prawnik powie, że art. 28 w sposób oczywisty odnosi się do pozwoleń, opisanych w tej samej ustawie.
Jeśli biorący w użyczenie posiadałby broń na innej podstawie (opisanej w odrębnych przepisach), to nie mam pojęcia - trzeba by znać konkretny przypadek i odpowiednie do niego przepisy.
DingKong
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 26 września 2019, 16:03
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: DingKong »

Hej, musisz rozróżnić pomiedzy uprawnieniem do posiadania broni a przestrzeganiem przepisów prawa w kraju w którym przebywasz. Ekb rozwiązuje `ci pierwszy problem tj potwierdza ze jestes uprawniony do przewozu broni do innego kraju pod warunkiem i na czas ważnego powodu. Czyli mozesz wjechać z bronia ale nie mozesz jej miec przy sobie chyba ze w drodze na zawody. Ważny powód dotyczy całego EU, oczywiscie w przypadku kontroli policjant moze to przegapić ale jesli nie to bedziesz miał problem. Po prostu ekb nie jest dokumentem ktory upoważnia do biegania z pistoletem pod pachą.
Do tego musisz przestrzegać przepisów kraju w którym przebywac. Jak wiesz dobrze we Francji musisz przewozić rozładowana, amo odzielnie, itp, niezalezńie skąd masz papiery, w pl musisz przechowywać w sejfie, jak to zrobisz to ńiestety twój problem.
Tomasz123
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 08 września 2023, 10:32
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: Tomasz123 »

Na zdrowy rozum
Podaję przykład . Polak ,który wyjechał do Niemiec w wieku 15 lat tam kończy szkołę i tak zdaję prawa jazdy. W Niemczech na prawa jazdy cat B można za samochodem ciągnąć przyczepę kempingową 2 osie lub lawete, mowa o Niemieckim prawa jazdy. Czyli owy Polak ma legalnie wydane prawa jazdy, ale ten Polak przyjeżdżając na wakacje do Polski absolutnie już nie może tego co w Niemczech. Prawa jazdy jak najbardziej są uznawane i akceptowane ale będąc w Polsce porusza się po drogach zgodnie z obowiązującym Polskim prawem.
Drugi przykład, Polak posiadający pozwolenie na broń I EKB jadąc do Niemiec absolutnie nie może nosić pistoletu załadowanego przy sobie tak jak w Polsce.
Więc na logikę jeśli posiadam Francuskie pozwolenie na broń I EKB ,przyjeżdżając do Polski jestem zobligowany do prawa Polskiego. Jest to chyba logiczne.
Więc wedle prawa nosze pistolet przy sobie ( zgodnie z Polsk8m Prawem).
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3254
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: biper »

A Twoje pozwolenie ma wyraźnie opisane "do celów sportowych" lub "do celów ochrony osobistej"?


Pamiętaj przede wszystkim, że w rozumieniu ustawy NOSZENIE broni w PL to przemieszczanie się z nią w stanie załadowanym.

Z bronią rozładowana po prostu się przemieszczasz.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Tomasz123
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 08 września 2023, 10:32
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: Tomasz123 »

Posiadam pozwolenie mysliwskie i pozwolenie do celów sportowych.
raiden_pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 354
Rejestracja: 02 kwietnia 2015, 09:27
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: raiden_pl »

Tomasz123 pisze: 09 września 2023, 19:01 Na zdrowy rozum
Więc na logikę jeśli posiadam Francuskie pozwolenie na broń I EKB ,przyjeżdżając do Polski jestem zobligowany do prawa Polskiego. Jest to chyba logiczne.
Więc wedle prawa nosze pistolet przy sobie ( zgodnie z Polsk8m Prawem).
Prawa nie interpretuje się na zdrowy rozum, tylko dosłownie

ROZPORZĄDZENIE w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji :
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i warunki przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji przez:
1) podmioty posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia na broń na okaziciela
2) osoby posiadające broń i amunicję do niej na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy (są tam wymienione różne cele posiadania pozwolenia na broń)

Noszenie broni oznacza przemieszczanie się z bronią załadowaną.

Ty, na podstawie Art.42 UOBIA jesteś uprawniony do przywożenia i wywożenia broni, oraz do nabywania amunicji do niej, w celu wzięcia udziału w konkretnych zawodach. Możesz też wziąć udział w imprezach sportowych oraz w przygotowaniach do nich.
Ponieważ nie posiadasz pozwolenia o którym mowa w art10 ust 4 ustawy - to nie możesz broni nosić. Polskie prawo na które się powołujesz dość wyraźnie to określa.
Idąc dalej tym tokiem - nie wydaje mi się abyś musiał przechowywać broń w sejfie klasy S1 będąc w Polsce, gdyż ten zapis także dotyczy tylko osób wymienionych w tych aktach. Moim zdaniem Ciebie dotyczy tylko obowiązek przechowywania i przenoszenia w sposób uniemożliwiający dostęp osobom trzecim.

Będąc hipotetycznie w Twojej sytuacji - oprócz zasięgnięcia opinii konsulatu i WPA, zadbałbym też o zaproszenia ze wszystkich zawodów na które planowałbym się wybrać - i raczej nie przedłużał pobytu z bronią bardziej niż kilka dni przed i po.
Ponieważ w DE i tak musisz broń przechowywać i transportować broń zamkniętą na klucz, to sądzę że postępując tak samo w Polsce - dopełnisz obowiązku zabezpieczenia dostępu przed osobami niepowołanymi.
--
KKS Arsenał
raiden_pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 354
Rejestracja: 02 kwietnia 2015, 09:27
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: raiden_pl »

rokada pisze: 09 września 2023, 11:16 Jeśli biorący w użyczenie miałby to zrobić na podstawie posiadanie polskiego pozwolenia (wydanego na podstawie UoBiA), to obawiam się, że nie jest. Art. 2 jest bardzo jasny, i spodziewam się, że każdy prawnik powie, że art. 28 w sposób oczywisty odnosi się do pozwoleń, opisanych w tej samej ustawie.
Jeśli biorący w użyczenie posiadałby broń na innej podstawie (opisanej w odrębnych przepisach), to nie mam pojęcia - trzeba by znać konkretny przypadek i odpowiednie do niego przepisy.
Art 42. 2. Cudzoziemcy przybywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu
wzięcia udziału w imprezach sportowych mogą przywozić i wywozić broń odpowiadającą celom sportowym

Art. 28. Broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użyczać osobom posiadającym
pozwolenie na broń wydane w celach sportowych

A ja nie jestem pewien, że nie można. Art 28 mówi o tym komu można użyczyć i co można użyczyć. Ani słowa kto może to zrobić
--
KKS Arsenał
Tomasz123
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 08 września 2023, 10:32
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: Tomasz123 »

Raiden.pl
Dokładnie też tak uważam.
Przepisy dotyczą osób posiadających pozwolenie na broń ( ja takie posiadam ) . Dodatkowo jesteśmy w Uni Europejskiej i przykładowo Polski dokument tożsamości jak Paszport I dowód osobisty w każdym kraju Uni ma takie same prawda . W przepisach Uni została wprowadzona karta EKB , która potwierdza posiadanie pozwolenia i umożliwia przemieszczanie się w krajach Uni bez zbędnych formalności. Oczywiście przemieszczanie musi być uzasadnione.
Bezdyskusyjne jest że będąc w obojętnie jakim kraju Uni musimy obowiązkowo stosować się do prawa danego kraju i jego wewnętrznych przepisów.
Absolutnie w ustawie nie jest nigdzie napisane że obywatel Uni Europejskiej ma być traktowany na innych prawach jak obywatel danego kraju.
Tak jak pisałem wcześniej musimy dostosować się do wewnętrznych praw danego kraju. W Polsce mając pozwolenie sportowe można przemieszczać się z bronią przy pasku u spodni bo mamy takie prawo, ale jak już w jedziemy do Niemiec musimy dostosować się do ich praw.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyjazd z bronią z Francji na podstawie Europejskiej karty broni

Post autor: rokada »

raiden_pl pisze: 09 września 2023, 23:41 A ja nie jestem pewien, że nie można. Art 28 mówi o tym komu można użyczyć i co można użyczyć. Ani słowa kto może to zrobić
Twoja interpretacja wydaje się być logiczna i sensowna, bo utrzymuje stan "daną broń posiada tylko ten, kto ma w danym miejscu uprawnienia posiadania broni tego typu"). Z drugiej strony wiemy, że nie należy zanadto liczyć na sens i logikę w prawie (ani w sądach).
Niestety, obawiam się, że bez wciągnięcia w sprawę prawnika (ogarniającego zagadnienia, związane z posiadaniem broni przez cywili) i/lub sięgnięcia do orzecznictwa (o ile takowe istnieje) rozstrzygnięcie nie będzie łatwe.

PS: Żeby nie narzekać tylko na innych: wspomniana logika, sens i reguła "daną broń posiada tylko ten, kto ma w danym miejscu uprawnienia posiadania broni tego typu" często nie znajduje uznania także w samym gronie strzelców. Przykładem jest kwestia tego, jaki jest związek liczby sztuk broni branej w użyczenie, z liczbą sztuk, wymienionych w decyzji administracyjnej.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”