6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

sdarkx
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 22 sierpnia 2023, 01:20
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: sdarkx »

Witam
Zamierzam sie do zakupu Hatsana 95. Wybor raczej 5.5 jednak jest pewna rzecz ktorej nie moge zrozumiec. H95 6.35 FAC generuje max 33J dane producenta, jaki to jest sens takie cos sprzedawać/kupowac kiedy w innym dziale forum osoby proponuja kaliber 6.35 tylko dla karabinkow z mocą powyzej 60-100J?

Wersja 5.5 generuje 31J, na forum zalecana moc dla 5.5 to zakres 30-50J wiec to ma jakis sens.

Pytanie bonusowe. Jak daleko mozna trafic cel wersja 6.35 w limicie 17J aby opad srutu był max 5cm, czyli dość celne strzały?
Kedorlaomer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 13 listopada 2014, 23:56
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: Kedorlaomer »

Zjawisko, o którym piszesz, to właściwie taki chwyt marketingowy.
W ogóle zasadność kupowania sprężynowego FACa jest dyskusyjna.
Da się zrobić wiatrówkę nawet w kalibrze 7,62 w limicie 17J i będzie to jakoś strzelało, ale bardziej jak proca :)
Przy 33J w kalibrze 6,35 nie ma tragedii, śrut leci całkiem wartko.
Strzelałem z Hatsana 90 6,35 w limicie 17J i tu opad był już duży. Jednak na te 50 metrów dawało się postrzelać w miarę przyzwoicie, co nie oznacza, że celnie.
Są nawet Hatsany 55 w 6,35.

Musisz sobie zadać pytanie, po co Ci taka wiatrówka, bo sprężynówka FAC, zwłaszcza Hatsan, to będzie armata, którą ledwo da się naciągnąć.
Kop będzie straszliwy a trafienie w cokolwiek będzie niełatwym zadaniem.

Osobiście uważam, że w limicie do 17J jakikolwiek kaliber inny, niż 4,5 jest bez sensu, chyba, że ktoś mieszka w kraju, gdzie można polować z wiatrówek na małą zwierzynę - u nas nie można. Anglicy, którzy mają limit 12J, ale mogą polować, potrafią łazić po lesie z wiatrówką 5,5 12 J, ale to tragedia jakaś strzelać z czegoś takiego.

Na dłuższym dystansie, śrut kalibru 5,5 lub 6,35 będzie leciał wolniej, ale przy trafieniu w cel będzie miał o wiele większą siłę obalającą.
Śrut 4,5 doleci szybciej, ale tylko puknie w puszkę z energią 2-3J - 6,35 doleci wolniej, ale łupnie w cel 8-10J.

W przypadku Hatsana 95, taki duży kaliber jest bez sensu, lepiej kupić w 4,5 i limicie. Dobrze zrobiony 95, ustawiony na te 16,5 -16,8J, jest bardzo fajnym karabinkiem. Do strzelania na 50 czy nawet 100metrów, wolałbym poeksperymentować z ciężkim śrutem, nawet typu "slug". W ogóle w najmniejszym kalibrze jest największy wybór w śrucie i chyba też największy rozrzut pod względem wagi.

Na FAC lepiej nada się Hatsan 135, bo ma najbardziej pojemny cylinder i najwięcej z niego się wyciśnie. Jest wielki i ciężki. Naciąganie tego wymaga łap Arnolda. Nawet jeśli to Vortex. Przy okazji zabije każdą lunetę.
Potrzeba do tego naprawdę silnego chłopa - ja odpadłem, wole moje stareńkie HW35, które ma w porywach do 14J, a i tak nieźle wierzga.

Jak już koniecznie ktoś bardzo chce robić tą całą papierologię, badania itp. dla tych kilku J więcej, to lepszym wyborem na sprężynę będzie HW80.
Jednak moim zdaniem jak się bawić się w FAC, to PCP i więcej J.
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2023, 11:51 przez Kedorlaomer, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1367
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: Kacper_Potocki »

Osobiście uważam, że to nie ma sensu. Kiedy interesowałem się kalibrami 5,5 i 6,35 to każdy sprzedawca mówił coś takiego - sprzedam ci sprzęt w limicie, a potem pokażę jak odblkować jego możliwości.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: Jezzman »

Kedorlaomer pisze: 22 sierpnia 2023, 10:19 Osobiście uważam, że w limicie do 17J jakikolwiek kaliber inny, niż 4,5 jest bez sensu, chyba, że ktoś mieszka w kraju, gdzie można polować z wiatrówek na małą zwierzynę - u nas nie można. Anglicy, którzy maja limit 12J, ale mogą polować potrafią łazić po lesie z wiatrówką 5,5 12 J, ale to tragedia jakaś strzelać z czegoś takiego.
Limit w Anglii jest taki jak u nas (w przybliżeniu), chyba pomyliło Ci się z 12ft/lb, co w przybliżeniu daje ok. 16,3J.
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact idzie do żymianina, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 507
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: bruno_Hof »

sdarkx pisze: 22 sierpnia 2023, 01:33
Pytanie bonusowe. Jak daleko mozna trafic cel wersja 6.35 w limicie 17J aby opad srutu był max 5cm, czyli dość celne strzały?
Jak daleko? No to tak:
- HW w kal. 6,35,plus tuning w limicie 17J.
- montaż "no limit"
- zerujesz tak abyś miał te 5 cm,choć nie wiem po co? No i na 40-50m, strzelisz do celu wielkości 4-5 cm,w miarę powtarzalnie.
HW95K HW50S Typhoon FT.
sdarkx
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 22 sierpnia 2023, 01:20
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: sdarkx »

Dziekuje za bardzo pouczające odpowiedzi. Zasadność takiego zakupu była taka aby kupić wiekszy kaliber i po dłuższym treningu, przyzwycajeniu sie do broni, była by możliwość przestawienia sie na wiekszą moc bez niepotrzebnego kupowania nowej broni z wiekszym kalibrem, tylko zostawienia tego co sie ma i co sie zna.

Kaliber 4.5 całkowicie odpada bo chce wiecej strzałów oddawać podczas wietrznej pogody aby opanować trafienia z dynamicnie zmieniająca sie trajektorią lotu. Wiekszy, cieższy kaliber jest do tego bardziej odpowiedni.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jakie widze to 5.5 w limicie a po okresie trenigu przestawienie sie na PCP i strzelania na duże odległości.
Czemu nie kupie odrazu PCP? Kwestia nie tyle co cena broni ale późniejsza utrudniona jego wymiania/odsprzedaż (każdy ma swoje gusta co do modelu, wygladu).
Jakikolwiek początek nauki uznałem zaczac od tańszego co nie znaczy ze gorszego.

Bardzo dziękuje za jakiekolwiek sugestie mogące mi pomóc w wyborze aby moja dalsza nauka nie była rozczarowaniem tylko przyjemnoscią.
Kedorlaomer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 13 listopada 2014, 23:56
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: Kedorlaomer »

Limit w Anglii jest taki jak u nas (w przybliżeniu), chyba pomyliło Ci się z 12ft/lb, co w przybliżeniu daje ok. 16,3J.

Istotnie, te porąbane imperialne miary, całkiem już mnie ogłupiły :roll:

Widzę że nowy kolega, ma ten sam problem, co ja - chciałoby się postrzelać na dłuższy dystans, ale "lejcy" brak, a wiatrówki w limicie trochę słabe do takiej zabawy. :-D
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: Jezzman »

sdarkx pisze: 22 sierpnia 2023, 11:21 Czemu nie kupie odrazu PCP? Kwestia nie tyle co cena broni ale późniejsza utrudniona jego wymiania/odsprzedaż (każdy ma swoje gusta co do modelu, wygladu).
Problem to będziesz miał z odsprzedażą takiego Hatsana sprężynowego w "końskim" kalibrze i energii. Dlatego lepiej od razu kupić docelowy karabinek pcp.
sdarkx pisze: 22 sierpnia 2023, 11:21 Jakikolwiek początek nauki uznałem zaczac od tańszego co nie znaczy ze gorszego.
W tym przypadku, tańsze znaczy gorsze.
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact idzie do żymianina, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
sdarkx
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 22 sierpnia 2023, 01:20
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: sdarkx »

Problemem jest ze ja sie zapatruje na Kalibrgun SPRINGBOK Semi-Auto aktualna cena 7.5-8K na obecną chwile poza moimi finansami a do nastenego roku taką kase bym znalazł. Hatsana już bym kupił dzis ale dzieki waszym sugestią napewno 6.35 odpada.

Taka ostatnia prośba o porade. Brać nowego 5.5 750zł czy uzywany połowe taniej ale 4.5? A czas do zakupu semi-auto bede miał czas na doskonalenie techniki strzelectwa.
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: wichura »

Nowy nie koniecznie musi być lepszy od używki i na odwrót, używka może być nic nie warta, zależy od konkretnego egzemplaża. A z tym semi nie bądź wyrywny 8-). Kup najpierw pcp które będziesz uważał że jest ok, opanuj strzelanie, a potem pomyslisz o pożeraczach ołowiu i powietrza :wink:
.177, .22, .25, .30, .44
sdarkx
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 22 sierpnia 2023, 01:20
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: sdarkx »

Najtańszy PCP 1tys a takiego zdecydowanie nie chce, kolejna klasa cenowa to 3tys i Reximex Meta caly aluminiowy a potem FXy za 8tys.

Reximexa jak kupie to go potem nie sprzedam w dobrej cenie a FXa nie kupie bo chce najpierw sie nauczyc podstaw, wiec nie mam innego wyjscia niz ciekawa tania spręzynówka. Poznac swoje mozliwosci i dopiero poyem myslec nad docelowym zakupem PCP bez limitu, rejestracja i zaawansowane techniki strzelania.
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: wichura »

I zgubiłeś gdzieś całą masę pcp w widełkach między Reksiem a FX. Nawet fajne FX kupisz w tym przedziale cenowym. O tańszym SPA nawet nie wspomnę, choć tego Reximeksa nosem wciąga. No chyba że głównym kryterium zakupu jest wygląd, żeby na strzelnicy sąsiadowi szczena opadła że taki bojowy karabin masz :wink:.
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1427
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: Yurko »

No to chyba zgadłeś, bo przecież te Reximex-y bardziej wyglądają niż strzelają i to też tylko na zdjęciach, po photoshop-ie... :piwo:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
sdarkx
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 22 sierpnia 2023, 01:20
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: sdarkx »

I doszlismy do sedna tematu. Hatsan 95 nie najlepszy, cena przystępna ale wizualnie mi sie bardzo podoba. Kaliber dzieki waszej pomocy mam wybrany.

PCP przyznaje sie ze stawiam na wygląd ale nie dla postronnych osob, dla osobistych wrażeń wizualnych, ale potem tego nie odsprzedam bo moze sie podobac tylko mnie.

Dlatego tez cały sens dyskusji aby na początek wybrać coś fajnego ale dobrego do nauki, a moze w trakcie nauki bedą nowe przemyślenia co naprawde warto kupic. Nie chce na poczatek ładować takiej kasy w docelowy karabinek, bo zanim poznam techniki strzelania ceny moze spadną a zawsze mozna zmienic decyzje.

Napewno wieksza siła naciagu i destrucyjne przeciązenia dla lunety, podpowiadają aby jednak odpuscić Hatsana 95 Fac a pozostawić tą kwestie dla PCP.
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 6.35 w niskim limicie, jaki to ma sens?

Post autor: wichura »

A powiedz mi, gdzie napisano że do hobby sie nie dokłada? To że kupisz super strzeladło nie znaczy że po roku (inflacja), na nim zarobisz. Albo stracisz mniej, albo wiecej, zależy co i za ile kupisz. Są karabinki które są sprzedawalne z niewielką stratą (lub bez), i są niesprzedawalne, chyba że za niewielki % ceny nowego. To co wybierzesz zależy tylko od Ciebie, nikt nie powie "bierz ten - nie stracisz". Możesz tylko dowiedzieć sie na które karabinki jest zbyt, na których ewentualna strata bedzie najmniejsza. Ale na ten temat napisano już milion postów w tematach typu "co kupić".
A i uwierz, pierwszy karabinek - zwłaszcza za kika stówek - na pewno nie bedzie tym uniwersalnym co załatwi sprawę na kilka lat. Jak Cię strzelanie wciągnie, to szybko bedziesz chciał level wyżej. Ale jest też duże prawdopodobieństwo że kupując szajs szybko zniechecisz się do strzelectwa.
.177, .22, .25, .30, .44
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „FAC”