Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
WildAndFree
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 15 lutego 2023, 14:07
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: WildAndFree »

Witam
Pracuję w UK, a w Polsce bywam średnio co 2,3 tygodnie w weekendy. Mam swój dom i jest to moje miejsce zamieszkania do którego wracam kiedy tylko mogę. Dzielnicowa odwiedziła mnie pod moją nieobecność, wysłała SMSa. Dzwoniłem następnego dnia i przez cztery kolejne. Nie odbierała. Okazało się, że miała wolne. Kiedy się dodzwoniłem, przesympatyczna zresztą babka, powiedziała, że musiała wysłać raport. A że dowiedziała się od sąsiadów, że pracuję za granicą to.... no właśnie otrzymałem odmowę ze względu na to, że nie przebywam na bterenie RP. Trochę w tym niefartu. Moje pytanie. Po jakim czasie mogę ponownie wystąpić o pozwolenie i wysłać kolejny wniosek. Czy jest w prawie jakiś okres przewidziany?
Dzięki za odpowiedzi
ChrisCO2
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 27 marca 2014, 21:33
Tematy: 9
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Sponsor Forum

Re: Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: ChrisCO2 »

Hej,
zadzwoń do mnie, postaram się pomóc. Numer znajdziesz w stopce tego postu :-D
Dr Krzysztof Załucki, LL.M. Eur.
radca prawny

tel. 512 039 635
www.prawoibron.pl
william
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 02 listopada 2007, 11:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: william »

Nie ma żadnej wymaganej karencji. Możesz wysłać kolejny wniosek w dniu otrzymania odpowiedzi odmownej. Ważniejsze tylko żebyś przez dwa miesiące był na miejscu.
Zephyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 19:34
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: Zephyr »

W podobnej sytuacji skontaktowałem się z WPA, z policjantem , który prowadził moje postępowanie i udzieliłem obszernych wyjaśnień na etapie postępowania jeszcze - to wystarczyło. O jakie WPA chodzi?
"Scio me nihil scire" [Sokrates]... i ja :-D
Awatar użytkownika
WildAndFree
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 15 lutego 2023, 14:07
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: WildAndFree »

Dziękuję za odpowiedzi.
Minął prawie rok od otrzymania odmowy. Zrobiłem ponownie badania, skompletowałem papiery i na dniach wysyłam ponownie wniosek. Tym razem w domu jestem już znacznie częściej. Mam nadzieję, że obejdzie się teraz bez komplikacji i wniosek zostanie rozpatrzony zgodnie z normalną procedurą. Dam znać jak się to skończyło.
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 372
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: wujo1 »

Pamiętaj, że jeżeli nie masz tutaj miejsca stałego zamieszkania, a oświadczysz tak w dokumentach, to możesz narazić się na konsekwencje karne. Oczywiście jest to hipotetyczne zagrożenie, ale temat jest zbyt łatwo weryfikowalny w tych czasach.
Mav_1612
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 28 grudnia 2023, 11:11
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: Mav_1612 »

Ale jakie miejsce zamieszkania? Miejsce stałego pobytu. A to jest deklaratywne, tzn. dziś mogę wyjechać na platformę wiertniczą na 3,5 czy 10 miesięcy. Ale z zamiarem realizacji kontraktu. Przy czym moim zamysłem nie jest osiedlenie się tam na stałe. Ergo moim miejscem stałego pobytu pozostaje adres w Polsce, a to jest pobyt tymczasowy. Skoro ktoś wyjeżdża bez zamiaru osiedlenia się to jest to pobyt tymczasowy.

Dz.U.2022.1191 t.j.Akt obowiązujący
Wersja od: 27 grudnia 2023 r.
Art. 25. [Definicja pobytu stałego i czasowego]
1. Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.
2. Pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.
3. Miejscem pobytu stałego lub czasowego osoby zatrudnionej na statku żeglugi śródlądowej lub morskiej albo zamieszkującej w związku z wykonywaniem pracy w ruchomym urządzeniu mieszkalnym, jest siedziba pracodawcy zatrudniającego tę osobę.
4. Ilekroć w ustawie jest mowa o pobycie czasowym obywatela polskiego należy przez to rozumieć przebywanie poza miejscem pobytu stałego przez okres ponad 3 miesięcy
Awatar użytkownika
WildAndFree
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 15 lutego 2023, 14:07
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: WildAndFree »

No oczywiście mam miejsce stałego pobytu w pl i to nie żadna fikcja. Mam dom, palę w piecu, dbam o ogród, staw kopię itd itp...
Pracowałem w UK od 2014 na full time, w tej chwili w pl i UK przebywam tak po 50% bo pracuję już głównie online ale na własną działalność w UK. Czyli wygląda to tak: 30 dni tam, 14 tu, 14 tam 30 tu, całe wakacje w pl i tak w koło macieju. 2 miesiące bez przerwy w UK byłem ostatnio rok temu. Już w ogole bym tam nie jeździł ale jeszcze trzymają trochę sprawy rodzinne. Czy jest coś takiego jak ewidencja osób z miejscem stałego pobytu? Jak to sprawdzić?
Mav_1612
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 28 grudnia 2023, 11:11
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: Mav_1612 »

Ty decydujesz "1. Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania."
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 372
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: wujo1 »

WildAndFree pisze: 11 stycznia 2024, 13:50 No oczywiście mam miejsce stałego pobytu w pl i to nie żadna fikcja. Mam dom, palę w piecu, dbam o ogród, staw kopię itd itp...
Pracowałem w UK od 2014 na full time, w tej chwili w pl i UK przebywam tak po 50% bo pracuję już głównie online ale na własną działalność w UK. Czyli wygląda to tak: 30 dni tam, 14 tu, 14 tam 30 tu, całe wakacje w pl i tak w koło macieju. 2 miesiące bez przerwy w UK byłem ostatnio rok temu. Już w ogole bym tam nie jeździł ale jeszcze trzymają trochę sprawy rodzinne. Czy jest coś takiego jak ewidencja osób z miejscem stałego pobytu? Jak to sprawdzić?
To wg mnie jesteś bezpieczny.
A gdzie masz rezydencję podatkową?
Awatar użytkownika
WildAndFree
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 15 lutego 2023, 14:07
Tematy: 2
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: WildAndFree »

UK. Wolałbym nie zmieniać z oczywistych względów.
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: Piotr2075 »

Nie jestem specjalistą od prawa. Być może to co napiszę jest bez sensu. Czy nie jest tak że aby uznać za stałe miejsce zamieszkania Polskę to nie należy przebywać na terenie Kraju powyżej 180 dni w ciągu roku kalendarzowego? Taki wymóg był\jest przy wyrabianiu prawa jazdy. Być może są podobne regulacje
william
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 02 listopada 2007, 11:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odmowa wydania pozwolenia, ponowny wniosek

Post autor: william »

WildAndFree pisze: 11 stycznia 2024, 16:56 UK. Wolałbym nie zmieniać z oczywistych względów.
Czy wymeldowałeś się w Polsce podając jako powód zamieszkanie za granicą?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”