Zmiany w UoBiA

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3662
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: bezduszny »

Kiedy było głosowanie ?
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
kulfon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 04 września 2017, 17:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: kulfon »

Tutaj sejm:

https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/Przeb ... sp?nr=2628

Tutaj senat:

https://www.senat.gov.pl/prace/proces-l ... ,1468.html

Wróci do Sejmu i sejm może ja nadal klepnąć a Prezydent podpisać
9x19 9x18 7.62x39 8x57 7.62x25 45acp 223rem
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: Mumin_ »

strk pisze: 10 lutego 2023, 09:24 Na dzień dzisiejszy, senat ustawę odrzucił.
Na razie idzie przez komisje (jedna nic, druga wnioskowała odrzucenie w całości, trzecia dopiero 17.lutego), przez senat ma być głosowana na następnym posiedzeniu (21-22 lutego)
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
Jareknr1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 805
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 20:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: Jareknr1 »

LARPAK pisze: 28 stycznia 2023, 22:03
Skoro ustawodawca daje nam taką możliwość to z niej korzystajmy.

Kilka lat temu na forum był trend kilku maruderów, aby broni palnej zarejestrowanej do celów sportowych nie nosić bo zabiorą nam ten przywilej - jednocześnie ci maruderzy byli głusi na to, że zabiorą nam ten przywilej jak nie będziemy z niego korzystali.

W związku z czym wg mnie powinniśmy z tego prawa skorzystać jak najszybciej i w jak największej ilości - posiadanie pozwolenia kolekcjonerskiego i wykonywanie wystaw oraz pozwolenia sportowego i udział w zawodach powinien być dodatkowym argumentem.

Jeżeli WPA/OŻW odmówią to będą musieli to uzasadnić - problem jest w tym, że nie będą mogli przeciwstawić się "chęci" tak jak w przypadku sportu czy kolekcji.
Zgadzam sie z wnioskami natomiast nie moge znalezc informacji co do tego jak to sie ma realizowac w praktyce, szczegolnie w kwestii przeciwstawiania sie "checi". Rozumiem ze ciagle trwaja prace ale chetnie bym sie juz dowiedzial czy ktos wie czy to bedzie dalej regulowane jakims szczegolowym rozporzadzeniem czy tylko dojdzie te pare punktow do ustawy i...zwyczajowe problemy z interpretacja?
Nie jestem prawnikiem ale widze jak "administracja publiczna" dziala stad pytanie zeby wiedziec na co sie przygotowywac.

Poki co ja z tego wszystkiego jeszcze nie wiem:
- czy "chec wzmocnienia potencjalu" to ma byc jakies prywatne oswiadczenie woli na kartce z zeszytu, czy aby nie kwit na formularzu MON/MSW/*#*QW*&/555 (i nie zadnym innym) a do tego podpisany przez dowodce jednostki, z zalaczonymi kwitami z ostatniego opiniowania sluzbowego itp itd?
- czy zezwolenie do powiedzmy ochrony osobistej, wydane na tej podstawie ma owocowac w ogole promesa na prywatny zakup czy ma raczej dotyczyc przydzielonej broni sluzbowej, ktora w jednych formacjach juz teraz jest wydawana do domu jak ktos chce, ale w innych rzeczywiscie zalega w magazynie i nie ma zasadnioczo zbyt wielu legalnych mozliwosci jej wydobycia "na zewnatrz" w czasie poza dzialaniami?

A tak na marginesie, to moim skromnym zdaniem, potencjal wzmocniloby jeszcze bardziej usuniecie zapisow Art 24, z ustawy o stanie wojennym, o mozliwosci nakazania deponowania broni prywatnej w razie jego ogloszenia. Obawiam sie ze poki to tam jest, to jakis glab to wlasnie z rozpedu zrobi w razie W, jako swoj administracyjny wklad w wysilek obronny.
nzpetter pisze: 02 lutego 2023, 22:09 logiczne jest że jak Cię zwolnią albo sam odejdziesz (nie wiem jak z emeryturą), dalej możesz mieć chęć wzmocnienia potencjału obronnego ale już nie przez żołnierza ergo ustaje ważna przyczyna.
Po odejsciu do cywila jest sie nadal zolnierzem...rezerwy. Tu akurat jakakolwiek inna interpretacja bylaby nielogiczna i niezgodna z deklarowanym celem ustawodawcy. To wlasnie dozbrojenie rezerwy jest dlugofalowo najwiekszym sensem tej zmiany (a przynajmniej powinno tak byc jesli rzeczywiscie chodzi o obronnosc).
NIkt nam nie wmowi, ze czarne jest czarne a biale jest biale!
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: LARPAK »

Jareknr1 pisze: 11 lutego 2023, 11:29 Poki co ja z tego wszystkiego jeszcze nie wiem:
- czy "chec wzmocnienia potencjalu" to ma byc jakies prywatne oswiadczenie woli na kartce z zeszytu, czy aby nie kwit na formularzu MON/MSW/*#*QW*&/555 (i nie zadnym innym) a do tego podpisany przez dowodce jednostki, z zalaczonymi kwitami z ostatniego opiniowania sluzbowego itp itd?
Na takiej samej zasadzie jak "ponadprzeciętne zagrożenie życia lub zdrowia" czyli w ocenie organu i pewnie skończy się na samym oświadczeniu bo nie jesteś w stanie w żaden sposób tego zweryfikować.

Innych kwitów jak opinii będą pewnie wymagali na takiej samej zasadzie jak w przypadku pozwolenia do celów kolekcjonerskich czy sportowych czy innych.
Jareknr1 pisze: 11 lutego 2023, 11:29 - czy zezwolenie do powiedzmy ochrony osobistej, wydane na tej podstawie ma owocowac w ogole promesa na prywatny zakup czy ma raczej dotyczyc przydzielonej broni sluzbowej, ktora w jednych formacjach juz teraz jest wydawana do domu jak ktos chce, ale w innych rzeczywiscie zalega w magazynie i nie ma zasadnioczo zbyt wielu legalnych mozliwosci jej wydobycia "na zewnatrz" w czasie poza dzialaniami?
Ustawa o broni i amunicji nie dotyczy broni służbowej więc nie można wydać pozwolenia do ochrony osobistej aby móc użytkować broń służbową - wiele innych przepisów by należało zmienić.
Jareknr1 pisze: 11 lutego 2023, 11:29
nzpetter pisze: 02 lutego 2023, 22:09 logiczne jest że jak Cię zwolnią albo sam odejdziesz (nie wiem jak z emeryturą), dalej możesz mieć chęć wzmocnienia potencjału obronnego ale już nie przez żołnierza ergo ustaje ważna przyczyna.
Po odejsciu do cywila jest sie nadal zolnierzem...rezerwy. Tu akurat jakakolwiek inna interpretacja bylaby nielogiczna i niezgodna z deklarowanym celem ustawodawcy. To wlasnie dozbrojenie rezerwy jest dlugofalowo najwiekszym sensem tej zmiany (a przynajmniej powinno tak byc jesli rzeczywiscie chodzi o obronnosc).
Ustawa dotyczy żołnierzy zawodowych, a rezerwista nie jest żołnierzem zawodowym.
Tutaj bardziej należy iść w kierunku tego, że do wydania pozwolenia musisz być w danej formacji mundurowej, ale po odejściu na emeryturę/do cywila chęć wzmocnienia potencjału obronnego nie ustępuje.
Zobaczymy jak będą do tego podchodzili.

Tutaj ewentualnie należałoby jako rezerwista-emeryt iść w kierunku tego, że skoro organ uważa iż ustała "chęć wzmocnienia potencjału obronnego RP" to wnioskować o zwolnienie z odbywania ćwiczeń wojskowych jak i usunięcie przydziału mobilizacyjnego jeżeli takowy został nadany bo skoro wg organu nie wzmacniamy już potencjału obronnego RP to dlaczego mamy uczestniczyć w ćwiczeniach rezerwy.
Awatar użytkownika
Jareknr1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 805
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 20:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: Jareknr1 »

Ok dzieki. No to widze nie wiadomo jeszcze za wiele bo moga wymagac dowolnie albo oswiadczenia na serwetce albo udokumentowania pelnego przebiegu sluzby "w celu ustalenia dodatkowych okolicznosci zaistnienia przeslanki". I pewnie sie to bedzie roznic zaleznie od wojewodztwa.

Z bronia sluzbowa troche szkoda bo malo kto zakupuje prywatnie vis-sto, vist, P-83 itp zeby sie podciagnac w obsludze swojej etatowej broni (z przyczyn nie zwiazanych z UOBiA czy brakiem innego typu zezwolenia wiec nie bede tu rozwijal tematu).

Co do rezerwy to odnosilem sie do kawalka o "ustaniu waznej przyczyny" w przyszlosci a nie je zaistnieniu teraz. Ale rzeczywiscie dobry pomysl, ze i obecna rezerwa tez moglaby sie ubiegac o to zezwolenie na podstawie wezwania do odbycia cwiczen chociazby. Jakbym takie cos dostal to bym sprobowal, czemu nie.
NIkt nam nie wmowi, ze czarne jest czarne a biale jest biale!
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: LARPAK »

Jareknr1 pisze: 11 lutego 2023, 12:53 Ok dzieki. No to widze nie wiadomo jeszcze za wiele bo moga wymagac dowolnie albo oswiadczenia na serwetce albo udokumentowania pelnego przebiegu sluzby "w celu ustalenia dodatkowych okolicznosci zaistnienia przeslanki". I pewnie sie to bedzie roznic zaleznie od wojewodztwa.
Tylko skoro będą czegoś wymagali to będą musieli również określić kryteria jak im te dowody przedstawić.
Pełen przebieg służby mogą sobie sprawdzić sami w SEW.
Jareknr1 pisze: 11 lutego 2023, 12:53 Z bronia sluzbowa troche szkoda bo malo kto zakupuje prywatnie vis-sto, vist, P-83 itp zeby sie podciagnac w obsludze swojej etatowej broni (z przyczyn nie zwiazanych z tematem UOBiA czy brakiem inego typu zezwolenia).
Po pierwsze to WIST, a nie Vist.
Po drugie to mało kto kupuje to samo co ma za broń służbową bo jak widzi ceny i dostępność to wybiera coś innego.
Jareknr1 pisze: 11 lutego 2023, 12:53 Co do rezerwy to odnosilem sie do kawalka o "ustaniu waznej przyczyny" dla kogos kto obecnie by je wyrobil bedac w sluzbie czynnej. Ale rzeczywiscie dobry pomysl, ze i obecna rezerwa tez moglaby sie ubiegac o to zezwolenie na podstawie wezwania do odbycia cwiczen chociazby. Jakbym takie cos dostal to bym sprobowal, czemu nie.
Powtórzę bo chyba mnie nie zrozumiałeś:
- aby powołać się na tą przyczynę posiadania broni to musisz być żołnierzem ZAWODOWYM, a rezerwista na ćwiczeniach NIE JEST żołnierzem ZAWODOWYM,
- w mojej wypowiedzi odnosiłem się do tego, że skoro organ uważa iż przyczyna wydania pozwolenia ustała z chwilą odejścia do cywila to na jakiej podstawie mam spełniać obowiązek uczestnictwa w ćwiczeniach wojskowych, które są również podniesieniem potencjału obronnego RP, z tym że obowiązkowym - jednakże równie dobrze mogę wziąć L4 czy nie być nawet w kraju - więc skoro organ państwa stwierdza, że nie chcę podnosić potencjału obronnego RP to niech nie wzywa mnie do odbywania ćwiczeń wojskowych rezerwy.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: rokada »

LARPAK pisze: 11 lutego 2023, 12:15 po odejściu na emeryturę/do cywila chęć wzmocnienia potencjału obronnego nie ustępuje.
Ale znika ważna przyczyna, bo chęć przestaje być wyrażana przez żołnierza/funkcjonariusza.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: LARPAK »

@rokada:
jestem innego zdania - ważna przyczyna pozostaje, a przestajesz być członkiem danej formacji, jednakże musisz nim być w trakcie wydania pozwolenia - co po tym jak odejdziesz to już ciężko powiedzieć bo interpretacji jest więcej niż jedna.

Można to skorelować na zasadzie ważna przyczyna jest tylko wtedy kiedy jesteś członkiem tej formacji i wygasa ona z chwilą przejścia do cywila.
Tylko jak spojrzysz na to z drugiej strony to ważna przyczyna do wydania pozwolenia jest tylko podana do uzyskania takowego pozwolenia.

Pożyjemy, zobaczymy.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: Mumin_ »

LARPAK pisze: 11 lutego 2023, 15:04 Tylko jak spojrzysz na to z drugiej strony to ważna przyczyna do wydania pozwolenia jest tylko podana do uzyskania takowego pozwolenia.
Art. 18 ust.4:
Właściwy organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń, jeżeli ustały okoliczności faktyczne, które stanowiły podstawę do jego wydania.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: variag »

Owszem może, ale nie jest to obligatoryjne.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: LARPAK »

@Mumin_:
tylko ważne okoliczności w tym przypadku to "chęć wzmocnienia potencjału obronnego RP" dla służb mundurowych - wszystko pewnie rozbije się o sądy bo przyczyna wydania jest jasna, ale zarezerwowana dla danej grupy w chwili wydania pozwolenia.

Oczywiście to jest najlepsze rozwiązanie, a pewnie stanie na tym, że ktoś będzie musiał iść do sądu jeżeli cofną kwity.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: Mumin_ »

Jeszcze raz: "ustały okoliczności faktyczne, które stanowiły podstawę do jego wydania". Czyli człowiek obecnie nie spełnia warunków do wydania pozwolenia = mogą odebrać.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
coval
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 292
Rejestracja: 09 września 2009, 11:49
Tematy: 70
Lokalizacja: Warszawa, Olsztyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: coval »

Up
Ostatnio zmieniony 12 lutego 2023, 09:08 przez coval, łącznie zmieniany 1 raz.
338 Lapua - 300 grains of diplomacy
Awatar użytkownika
Jareknr1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 805
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 20:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w UoBiA

Post autor: Jareknr1 »

LARPAK pisze: 11 lutego 2023, 13:02
Powtórzę bo chyba mnie nie zrozumiałeś:
- aby powołać się na tą przyczynę posiadania broni to musisz być żołnierzem ZAWODOWYM, a rezerwista na ćwiczeniach NIE JEST żołnierzem ZAWODOWYM,
- w mojej wypowiedzi odnosiłem się do tego, że skoro organ uważa iż przyczyna wydania pozwolenia ustała z chwilą odejścia do cywila to na jakiej podstawie mam spełniać obowiązek uczestnictwa w ćwiczeniach wojskowych, które są również podniesieniem potencjału obronnego RP, z tym że obowiązkowym - jednakże równie dobrze mogę wziąć L4 czy nie być nawet w kraju - więc skoro organ państwa stwierdza, że nie chcę podnosić potencjału obronnego RP to niech nie wzywa mnie do odbywania ćwiczeń wojskowych rezerwy.
Zrozumialem, za to powtorze ze ja odnosilem sie na wstepie do utracenia zezwolenia w momencie odejscia ze sluzby a nie wyrabiania go po odejsciu. To drugie uwazam jedynie za dobry pomysl (NIE UWZGLEDNIONY jak na razie w projekcie niestety), bo niejeden weteran w rezerwie reprezentuje wiekszy potencjal obronny niz niejeden czynny zolnierz.
Tego watku tez nie chce rozwijac tak jak przyczyn, ze malo kto kupi Wista/vis-sto bo wazny jest efekt dzialania ustawy a nie przyczyny zewnetrzne dlaczego nie zostanie w pelni osiagniety. Wazne wiec, ze uzywanie broni sluzbowej nie jest wg UoBiA mozliwe jak rozumiem a szkoda bo czasem ludzie maja na stanie bron ktorej nie uzywaja (lub zadko - zgodnie ze swoim PZP), a mogliby uzywac czesciej prywatnie - o ile nie musieliby jej wpierw sami kupic. I to bylby najwiekszy wzrost ich potencjalu obronnego skoro w razie W beda zmuszeni jednak tego wlasnie spzetu uzywac (wiadomo ze: train as you will fight).

Co do samego uzyskania widze, ze zafiksowales sie na tym ZAWODOWYM a to nie prawda. Tam stoi wyraznie "funkcjonariusza innej państwowej formacji uzbrojonej oraz żołnierza zawodowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada przydzieloną mu broń służbową, a także osobę pełniącą terytorialną służbę wojskową co najmniej dwa lata.” (nie wiem czy ten ostatni z czy bez wymogu przydzielenia broni).

Zatem, nie musisz byc zolnierzem ZAWODOWYM bo mozesz tez pelniacym TSW. A skoro tak to dlaczego nie NSR (jesli jeszcze jest) i czym to sie w istocie rozni od powolywanego na cwiczenia rezerwisty? Jesli skladales przysiege, to zolnierzem nie przestajesz byc a jedynie jestes przenoszony do rezerwy. Podobnie jak sedzia, prokurator, lekarz czy policjant - o czym dowiedzial sie kiedys znajomy jak po 15 latach od odejscia z firmy, i tak wezwano go na uzupelnienie danych rozmiarowki do nowego munduru PP, obstalowanego na wypadek W.

Rozumiem wiec JAK, ale nie rozumiem dalczego tak wybiorczo chce ta obronnosc ustawodawca zwiekszac w UOBiA. I mam szczera nadzieje, ze przynajmniej dla obecnych zolnierzy/f-szy przejscie do rezerwy nie bedzie oznaczac ustania przyczyny wybiorczo z punktu widzenia tej ustawy a jej nie ustawanie z punktu widzenia UooO gdzie przydzial mobilizacyjny moga miec. W innych krajach jakos potrafia pisac spojne prawo...moze u nas to sie tez kiedys stanie.
NIkt nam nie wmowi, ze czarne jest czarne a biale jest biale!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”