Montaż na FAC ~ 300zł

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Ti9o
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 18 grudnia 2022, 13:51
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Montaż na FAC ~ 300zł

Post autor: Ti9o »

Witam Wszystkich,
wiem, że takich tematów jest wiele ale większość jest z przed wielu lat, a o montażu, który mnie interesuje nie znalazłem żadnych informacji.
Chodzi o montaż Hatsan Optima Protector, miałby być zamontowany na Hatsanie 125 FAC (sprężyna). Czy ten montaż będzie ok? Czy raczej kupić wszędzie polecanego SportsMach OP25C albo DM60 DAMPA? A może jest na rynku coś lepszego w podobnym budżecie?
Optyki nie posiadam jeszcze żadnej pójdę raczej w coś taniego na "czas gwarancji", ale żeby dać jej jak największą szanse szukam jakiegoś w miarę solidnego montażu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1428
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na FAC ~ 300zł

Post autor: Yurko »

Ja bym sobie ten montaż Hatsana darował. Jest on tyle samo wart co inna wersja tego montażu rodem z Aliexpress, czyli Diana ZR-1.
SportsMatch DM60 to już inna liga. Ale go nie sprawdzałem. :583:
Pytanie czy taki montaż jest Ci w ogóle potrzebny. Oczywiście mocna sprężyna ma swoje wymagania. Ale dobra luneta, póki wiatrówka nie jest całkiem zepsuta i ne wali tłokiem bez żadnej "amortyzacji" powinna sobie dać radę. Wtedy wystarczy zwykły, solidny jednoczęściowy montaż za normalne pieniądze. I jeszcze jedna sprawa, już pytasz o montaże a jeszcze nie masz żadnej lunety? Wydaje mi się, że najpierw trzeba pomyśleć o lunecie i do niej dopasowywać montaż. No chyba, że wymarzona luneta, nie da się w żaden sposób sensownie zamontować... :-/
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Ti9o
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 18 grudnia 2022, 13:51
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na FAC ~ 300zł

Post autor: Ti9o »

Faktycznie ta Diana ZR-1 to bliźniacza kopia tego montażu a w zasadzie rebrandowana.
Naczytałem się sporo opinii, że przy FAC to pierwszy lepszy montaż wyrwie zaraz po otwarciu paczki śrutu i wysnułem takie wnioski, że kupię solidny montaż a lunetę jakąś budżetową 300~500zł. Jeśli wytrzyma 2 letni okres gwarancji i przy odrobinie szczęścia rok kolejny to patrząc na koszt dobrej lunety (kilka tysięcy złotych) i perspektywy, że droższa również polegnie po kilku latach to uznałem, że to lepsze rozwiązanie. Chyba, że jestem w błędzie?
Nie strzelam zbyt dużo a ostatnio coraz mniej, więc też nie chciałbym inwestować w wymarzoną lunetę, która za czas najbliższy może zbierać tylko kurz. Nie mam żadnego doświadczenia z montażami a to co kolega pisze wyżej nie bardzo pokrywa się z tym co czytałem wcześniej ale większość tamtych postów była mocno archaiczna.
Więc może zmienię pierwotne pytanie, czy jest sens kupować droższy montaż? Czy może ktoś polecić coś "tańszego" a w miarę dobrego? No chyba, że faktycznie montaż nie ma większego znaczenia?
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1428
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na FAC ~ 300zł

Post autor: Yurko »

Oczywiście że montaż ma znaczenie. Zły montaż może nawet uszkodzić lunetę. Ale nie warto wydawać większych pieniędzy na coś, co wcale lepsze nie jest. Montaże SportsMatch są rzeczywiście dobre. Są przede wszystkim dokładnie zrobione i nie zgniatają tubusów na owal, przy zbyt mocnym dociągnięciu. Ale jakiś jednoczęściowy Leapers za ok 100zł ( https://kolba.pl/optyka/lunety-celownic ... -do-lunet/ ) też nie jest zły, jeśli tylko tym dociąganiem śrub w obejmach trochę uważać... :one:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
kryniowy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 14 października 2018, 21:41
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na FAC ~ 300zł

Post autor: kryniowy »

Posiadam Dianę 350 Magnum. Taki niemiecki Hatsan tylko lepiej wykonany.
Na początku jak wielu szukałem szmocy, eksperymentowałem ze sprężynami, tłokami itp itd.
W międzyczasie roztrzepałem na niej lunety Hawke Vantage 4-12x40 na montażu jednoczęściowym Hawke oraz WestHuntera 4-16 na montażu dwuczęściowym WestHuntera. To mnie wiele kosztowało ale i nauczyło.
Do czego zmierzam? Szukaj lunety ze stałym powiększeniem, zawsze mniej elementów do popsucia. Ja kupiłem sobie Valianta Zephyra 10x44 a do niego montaż Sportsmatch DM70 DAMPA. Takie połączenie się sprawdza. Te chińskie montaże niby antyodrzutowe, to moim zdaniem badziew, na który szkoda kasy. Docelowo i tak kupisz DAMPę bo nie ma nic innego równie sprawdzonego i dobrze wykonanego.
artek3251
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 13 grudnia 2015, 20:57
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na FAC ~ 300zł

Post autor: artek3251 »

Wszystko zależy ile chcesz wydać na montaż , są montaże drogie ale nie koniecznie lepsze od tych tańszych, ja osobiście do hw 97 zleciłem wykonanie montażu firmie Domar i jestem bardzo zadowolony.
Ti9o
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 18 grudnia 2022, 13:51
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na FAC ~ 300zł

Post autor: Ti9o »

Dziękuję za odpowiedzi. Kryniowy rozwiał moje wątpliwości, teraz poszukam jakiejś sensownej lunety i dobiorę odpowiednią DAMPe :wink:
Pozdrawiam
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na FAC ~ 300zł

Post autor: rokasa58 »

kryniowy pisze: 19 grudnia 2022, 14:08 Te chińskie montaże niby antyodrzutowe, to moim zdaniem badziew, na który szkoda kasy.
Nieprawda! Używałem 4 lata na gasramie i LGU. Jedyną wadą tego montażu jest jego wysokość.
IMG_20190225_220816_resized_20190225_101001303.jpg
A Dampę też mam i skupienia mam takie same ;laughing:
IMG_20220422_212815.jpg
Najlepszego!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
kryniowy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 14 października 2018, 21:41
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na FAC ~ 300zł

Post autor: kryniowy »

rokasa58: Kolega pisał o hatsanie 125 a ja o dianie 350. Tutaj cylindry oraz tłoki są potężne. Nie sądzę aby gasram oraz lgu miało takiego kopa.
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na FAC ~ 300zł

Post autor: rokasa58 »

kryniowy pisze: 25 grudnia 2022, 23:04 rokasa58: Kolega pisał o hatsanie 125 a ja o dianie 350. Tutaj cylindry oraz tłoki są potężne.
Cylinder w Dianie,to jak pamiętam ma 28mm,mój gas ram miał 29mm i tani chińczyk przeżył tylko dlatego,ze siedział na tym montażu.
Luneta była na gwarancji i podczas eksploatowania na zwykłym montażu,dwa razy wylądowała w serwisie.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”