Różnice w przewyższeniu toru lotu pocisku dla AK, AKM i SKS.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Różnice w przewyższeniu toru lotu pocisku dla AK, AKM i SKS.

Post autor: LARPAK »

Nie kojarzę, abym wrzucał ten wątek tutaj, a nie mogę go znaleźć - więc wychodzi na to, że nie.

Porównując tabele w instrukcji dla AK, AKM i SKS natrafiłem na dość ciekawą przypadłość i jest to m.in. różnica w prędkości pocisku dla:
- AK = 710 m/s;
- AKM = 715 m/s;
- SKS = 735 m/s.

Do tego dochodzi jeszcze różnica w długościach lufy:
- AK i AKM = 415 mm;
- SKS = 520 mm.

W związku z czym instrukcje podają różne przewyższenia, które różnią się nie tylko pomiędzy AK i SKS, ale AK i AKM:
Obrazek
polemass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 563
Rejestracja: 11 października 2014, 20:04
Tematy: 17
Lokalizacja: Przegnily Wychodek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Różnice w przewyższeniu toru lotu pocisku dla AK, AKM i SKS.

Post autor: polemass »

Po przepychankach w poprzednim watku o jednostce ognia to malo odzewu bedziesz mial...Roznica AK i AKM? - inna srednica otworu w kolanku gazowym?SKS to dluzsza lufa i po temacie.Teraz gdzie to ammo z tabeli znalezc....?Wiec i tak zostaje chronometr plus kalkulator a potem pomiary na tarczy.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Różnice w przewyższeniu toru lotu pocisku dla AK, AKM i SKS.

Post autor: LARPAK »

polemass pisze: 10 grudnia 2022, 22:32 Po przepychankach w poprzednim watku o jednostce ognia to malo odzewu bedziesz mial...
O "przepychanki" obwiniasz mnie zamiast drugiego użytkownika, który nie odpowiada na zadawane mu pytania bo zarówno pytania jak i odpowiedzi są niewygodne dla niego i jego twierdzeń?

Ciekawe.

Temat wrzucam bardziej informacyjnie po lekturze instrukcji do pmK, AKM i SKS.
polemass pisze: 10 grudnia 2022, 22:32 Roznica AK i AKM? - inna srednica otworu w kolanku gazowym?SKS to dluzsza lufa i po temacie.
Tutaj nie jestem pewien, a jedyne czym dysponuję to odbiór ksK po naprawie i jak na razie po przejrzeniu na szybko 200 stron z prawie 600 nie znalazłem tego wymiaru.

Przy SKS/ksS sprawa jest raczej jasna, ale AK/AKM wielkość otworu bocznego w lufie jak i całego kanału gazowego może mieć wpływ na różnice.
polemass pisze: 10 grudnia 2022, 22:32 Teraz gdzie to ammo z tabeli znalezc....?Wiec i tak zostaje chronometr plus kalkulator a potem pomiary na tarczy.
Amunicja jest raczej standardowa do AK.
Pamiętać jednak należy, że AK to nie jest karabinek "snajperski" czy też do strzelań precyzyjnych, a te tabele mają na celu zapewnić trafienie w cel wielkości sylwetki człowieka.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”