Strzelba kapiszonowa i skeet

Moderator: Moderatorzy CP

Bart451
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 13:37
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: Bart451 »

Hej,

W ostatnim czasie kupiłem strzelbę dwulufową pedersoli 10ga. Prawa lufa cylindryczna, lewa "improved cylinder". Nie ukrywam, że docelowym jej przeznaczeniem ma być strzelanie do rzutków. Z WBP amatorsko kilka razy strzelałem skeeta i trapa ale z kapiszonowej strzelby nigdy. Czy ktoś mógłby poradzić jak podejść do tematu? Jaki śrut, ile prochu, ile śrutu, przydatne rady mile widziane. :D

Dzięki

Obrazek
KK_13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 22 października 2011, 23:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: KK_13 »

Witaj, na tym filmie masz sporo informacji jak ogarnąć ten temat
https://www.youtube.com/watch?v=iCbK9wHsW_Q
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1345
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: Telesfor »

Z tym ,że skeet to tylko dla własnej satysfakcji , CP jest trochę zbyt wolne i kapryśne. W MLAIC strzela się tylko trapa i to w wersji bardzo uproszczonej , odpowiedniej do parametrów strzału ze śruty przy napędzie CP... To jest konkurencja Lorenzoni ( trap z broni kapiszonowej ) i Manton ( trap z broni skałkowej). Strzela się tzw. rzutek prosty - zmieniając stanowiska od 1 do 5 w kręgu , znacznie bliżej wyrzutni niż w trapie sportowym czy myśliwskim.
Rzutek ustawiony na max. zasięg 60 m , tor lotu dosyć płaski ( przewyższenie ok 3 m na odległości 10 m od wyrzutni).
Lufa - tylko cylindryczna , czoki nie dozwolone co oznacza ,że z dubeltówki wolno strzelać tylko z jednej lufy. Ponieważ nie wolno używać koszyczków tylko naturalne płaskie przybitki , skupienie wiązki śrutu jest bardzo słabe, po 30 m możesz trafić wiązką w rzutek , a nie strącisz- śruciny mogą go po prostu ominąć :-D . Śrut tylko do 2,5mm , ładunek prochu do 6,5 g max, śrutu do 34 g. Więc jest to konkurencja bardzo różna od trapu współczesnego.
Trudna ale bardzo fajna. Jeżeli chcesz popatrzeć lub spróbować to 10.09 w Starachowicach podczas Mistrzostw Polski masz okazję :-D
SAYR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 20 maja 2020, 18:32
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: SAYR »

tor lotu dosyć płaski ( przewyższenie ok 3 m na odległości 10 m od wyrzutni).
3 m na 10 m, to nie jest płaski rzutek. To jest wysoki, szybko wznoszący się rzutek.
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1345
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: Telesfor »

Racja , mój błąd.Zresztą podałem dane ze starych przepisów - obecnie to 2 m na 10 m :
SAYR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 20 maja 2020, 18:32
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: SAYR »

A z czego strzelają najlepsi na zawodach w konkurencji Lorenzoni?
piston
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 110
Rejestracja: 11 kwietnia 2009, 21:52
Tematy: 3
Lokalizacja: Głogów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: piston »

Nie żle się sprawdza jednolufowy Fowler lufa dł.80cm
Kraju Polan powstań z kolan
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1026
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: slepe_oko »

U Niemcow glownie Investarmsy na egunie schodza i to w koszmarnych cenach.
Wkleje moze sie komus przyda. Wklejał to franek w 2013r https://archive.org/details/youngsportsmen00hawkrich
:512:
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1345
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: Telesfor »

Mortimer 12, Pedersoli dwururki 12 i 10, Gibbs 12, Fowler Adresy i Traper Dikara, lub AMR , to przeważnie zobaczysz na MP.
SAYR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 20 maja 2020, 18:32
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: SAYR »

Może kiedyś spróbuję. Konkurencja wydaje się prosta, ale obawiam się, że kontakt z CP by mnie pokonał :)
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: marekp »

Od 2006 roku jest 2.55mm srednica dopuszczalna srutu. Ale to jest subtelnosc. Ostatnio mi mierzono srednice srutu w Bordeaux. Tam ważyli i srut i proch i mierzyli czy przeleci przez sitko. Wtedy jest 2.5mm ale w zwiazku ze zmianami eko w niektórych państwach nie mozna stosowac srutu z olowiu stad te 0.005mm dodane. Istotnie. Na 25m mozna trafic ale energia nie jest wystarczajaca zeby zestrzelić. Kiedys jako fanatyk strzelania do rzutkow to sprawdzałem. Gdzies na forum sa wyniki testów. Wydaje mi sie ze warto pojsc w slaby epoki. Kaliber 12 jest moim zdaniem za wielki. Uwazem ze 20 lub lepiej 24 bedzie lepszy. Problem ze tylko oryginaly z XIX wieku moga miec taki kaliber. Nikt nie robi takiej repliki. Moze do Mantona skalkowy muszkiet indiański by sie nadal. Zawsze chcialem to sprawdzić ale nigdy nie bylo okazji.

MarekP
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: MaciekSz »

Marekp, skałkowego Indianina kal. 62 (czyli 20) ja testowałem z rzutkami powieszonymi na stojakach. Gdzieś tak do 15-18 metrów rozbijało, potem już nie.
To też powinno być opisane na forum, łącznie z naważkami śrutu i prochu. Z głowy nie powiem, bo nie pamiętam.
Chętnie bym kiedyś znów spróbował do latających rzutków.
Maciek
.62 i .69
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1345
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelba kapiszonowa i skeet

Post autor: Telesfor »

Od wielu lat jest taka sytuacja na zawodach , że Lorenzonie jest rozgrywane na MP . czasem na którymś Grand Prix. Rekord Polski jest ustanowiony właśnie na Grand Prix Cracovia , bo wyniki na MP jakiś cudem są zawsze dużo nizsze....
Ale od lat nawołuję do rozgrywania Mantona - czyli rzutków ze skałkowców. Nawet kilka osób ma sprzęt , który by się nadawał , strzelbę lub fowler skałkowy. Ale nigdy organizatorzy nie podjęli ryzyka , bojąc się ,że będzie za mało zawodników. A przecież trzeba spróbować - z Lorenzoni też tak było ,że na początku było niewielu chętnych (i wyposażonych). Wszędzie w Europie , nawet w Czechach i Słowacji strzela się Mantona, tylko nie w Polsce.
Skałka za trudna...?

W tym roku deklaruję ,że zabiorę ze soba na MP do Starachowic strzelbę skałkową ( właściwie lufe i zamek do mojego Mortimera). Na pewno czytaja to koledzy którzy też dysponują czymś w gładkiej lufie skałkowym... Być może udało by się po każdej turze Lorenzoni rozegrac - nawet poza konkurencją i generalną klasyfikacją MP - próbny turniej Mantona? Może w formule 25 rzutków??
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”