kursy instruktora strzleckiego

Moderator: Moderatorzy WBP

babangida
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 262
Rejestracja: 03 sierpnia 2014, 01:59
Tematy: 24
Lokalizacja: Piła
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: babangida »

Do autora postu.
Posiadam legitymację instruktora PZSS. Faktycznie honorowana jest wszędzie, na każdej strzelnicy ( niektóre nie uznaja prowadzącego strzelanie
do popykania z rodziną czy znajomymi).
Dodatkowo może przydać się w przyszłości ( propozycje zmian w ustawie, a podejrzewam, że autor to ma na myśli :)
Faktycznie kosztuje ze wszystkim ponad 3k, i faktycznie polecam firmę Kaliber, jak ktoś chce, to nawet wyciągnie z tych zajęć więcej - niż tylko
papierek.
Ważną sprawą jest też, o czym nikt tu nie napisał, że aby otrzymać tą legitymację - trzeba mieć wykształcenie min pełne średnie:)
Może to formalność w dzisiejszych czasach, ale znajomy się zdziwił , bo nie otrzymał legitymacji z powodu braku matury :)
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Tomek_J »

app.php/rules

Rozumiem, że popylasz już elektrykiem, bo klekoty będą zakazane w przyszłości? :).
Jeżeli jakaś strzelnica nie honoruje legitymacji prowadzącego strzelanie, to proponuję zmienić strzelnicę :).
KPN60, KDW60, KDW3x40.
babangida
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 262
Rejestracja: 03 sierpnia 2014, 01:59
Tematy: 24
Lokalizacja: Piła
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: babangida »

Sory kolego, ale nie wiem o czym pie.....sz.
Zrobiłem kurs - bo chciałem, a nie dlatego, że mi ktoś lub coś nakazywało.
Awatar użytkownika
Bezimienny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 294
Rejestracja: 29 sierpnia 2009, 18:51
Tematy: 22
Lokalizacja: Torzym
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Bezimienny »

Ale nie ma się co oszukiwać, niektóre strzelnice nie honorują samego prowadzącego jezeli jest sie z kimś, potrzeby instrukotor, w mojej okolicy jie ma z tym problemu, ale wiem ze takie są, dziwne to dla mnie, nadinterpretacja przepisów albo skok na kase bo juz niemal kazdy ma prowadzącego...
VIS 100 M1 (9x19), AKM (7,62x39), JW25(TU-KKW 22lr), Mossberg Maverick 88 (12ga), Taurus 90 (22lr), KK-150 (22lr), Ermox X9 (12ga), ZKK600 (30-06), Norinco NP29 (9X19)
Pozdrawiam Łukasz Kliszewski
loleczek196
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 07 grudnia 2018, 15:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: loleczek196 »

Tomek_J pisze: 15 sierpnia 2022, 10:21 app.php/rules

Rozumiem, że popylasz już elektrykiem, bo klekoty będą zakazane w przyszłości? :).
Jeżeli jakaś strzelnica nie honoruje legitymacji prowadzącego strzelanie, to proponuję zmienić strzelnicę :).

Czy skok na kase....
Zróbmy mała niezoobowiazującą symulacje.

Zapraszasz kumpli na strzelnicę. Jest wypadek jeden kumpel postrzelił drugiego kumpla. Oczywiście kumple bronią swojego tyłka, jeden nie chce płacić renty drugiemu etc.


Jest policja prokurator. (ja będę tym złym prokuratorem).

Pierwsze co przesłuchanie twoich kumpli:

Czyja to broń? Twoja
Kto Dał wam ta broń? TY
Kto przeszkolił was z obsługi tej BRONI? TY

Teraz pytanie do ciebie -
Czy przeszkoliles kumpli z prawidłowej obsługi broni?
Czy zaznajomileś ich z prawidłowa i bezpieczną postawą,
Czy zaznajomileś ich z ryzykiem jakie im grozi?
Czy zaznajomileś ich z zasadami bezpieczeństwa tej konkretnej broni?


Twoja odpowiedź:
Tak? - czy masz kwalifikacje prowadzić szkolenia?
Nie? - to masz pecha.

Składam wniosek do sądu o Narażenie życia oraz uszczerbek na zdrowiu nieświadomych kolegów poprzez
Udostępnienie im broni sportowej / kolekcjonerskiej oraz brak prawidłowego przeszkolenia tych osób z obsługi tej broni.

Dzisiaj nawet jak kupujesz broń w sklepie, to sprzedawca musi przeszkolić cie z tej broni. Bynajmniej ja za każdym razem podpisuje na fakturze że przeszkolono mnie z tej broni.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Mumin_ »

loleczek196 pisze: 18 sierpnia 2022, 20:03 Składam wniosek do sądu o Narażenie życia oraz uszczerbek na zdrowiu nieświadomych kolegów poprzez
Udostępnienie im broni sportowej / kolekcjonerskiej oraz brak prawidłowego przeszkolenia tych osób z obsługi tej broni.
Fantazja kogoś mocno ponosi.
Proponuję się zapoznać (w poniższej kolejności) z:
Art. 46. ust. 2 UoBiA
Rozdział 1, p. 1 podpunkt 1) wzorcowego regulaminu bezpiecznego funkcjonowania strzelnic
Rozdział 1, p. 1 podpunkt 3)c) wzorcowego regulaminu bezpiecznego funkcjonowania strzelnic
Rozdział 1, p. 4 wzorcowego regulaminu bezpiecznego funkcjonowania strzelnic
loleczek196 pisze: 18 sierpnia 2022, 20:03 Dzisiaj nawet jak kupujesz broń w sklepie, to sprzedawca musi przeszkolić cie z tej broni.
Jasne. A jak kupujesz samochód w salonie, to sprzedawca musi zrobić Ci kurs na prawo jazdy.
loleczek196 pisze: 18 sierpnia 2022, 20:03Bynajmniej ja za każdym razem [...]
Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 2022, 12:07 przez Mumin_, łącznie zmieniany 1 raz.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: MarcinD »

loleczek196 pisze: 18 sierpnia 2022, 20:03 Dzisiaj nawet jak kupujesz broń w sklepie, to sprzedawca musi przeszkolić cie z tej broni. Bynajmniej ja za każdym razem podpisuje na fakturze że przeszkolono mnie z tej broni.
Po pierwsze - nie.
Po drugie - sprawdz co oznacza bynajmniej, bo mi oczy krwawia. Normalnie nie czepiam sie takich pi***ol, ale na to mam alergie...
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
loleczek196
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 07 grudnia 2018, 15:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: loleczek196 »

Że sklep musi mnie przeszkolić to chyba mnie poniosło. :) :). Nie to miałem na myśli.
Ale zawsze jak kupuje broń to takie coś na fakturze musze podpisać


Obrazek

Obrazek
loleczek196
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 07 grudnia 2018, 15:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: loleczek196 »

Mumin_ pisze: 19 sierpnia 2022, 11:06
loleczek196 pisze: 18 sierpnia 2022, 20:03 Składam wniosek do sądu o Narażenie życia oraz uszczerbek na zdrowiu nieświadomych kolegów poprzez
Udostępnienie im broni sportowej / kolekcjonerskiej oraz brak prawidłowego przeszkolenia tych osób z obsługi tej broni.
Fantazja kogoś mocno ponosi.
Proponuję się zapoznać (w poniższej kolejności) z:
Art. 46. ust. 2 UoBiA
Rozdział 1, p. 1 podpunkt 1) wzorcowego regulaminu bezpiecznego funkcjonowania strzelnic
Rozdział 1, p. 1 podpunkt 3)c) wzorcowego regulaminu bezpiecznego funkcjonowania strzelnic
Rozdział 1, p. 4 wzorcowego regulaminu bezpiecznego funkcjonowania strzelnic
Rozdział 1, p. 1 podpunkt 1) wzorcowego regulaminu bezpiecznego funkcjonowania strzelnic

1) odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy oraz osób im towarzyszących,

Tak ale w zakresie porządku:
Wydawania komend strzelać, nie strzelać, wyznacza miejsca dla osób strzelających i dla osób towarzyszących.
Prowadzący strzelanie nawet nie ma obowiązku posiadania broni ani brać udziału w strzelaniu.


Rozdział 1, p. 1 podpunkt 3)c) wzorcowego regulaminu bezpiecznego funkcjonowania strzelnic

c) oświadczenie korzystającego ze strzelnicy o zapoznaniu się z regulaminem strzelnicy i przepisami bezpieczeństwa, potwierdzone własnoręcznym podpisem.

To też są sprawy porządkowe, czyli zaznajomienie się z regulaminem. Co wolno, co nie wolno, gdzie nie wolno wchodzić. Etc.



Rozdział 1, p. 4 wzorcowego regulaminu bezpiecznego funkcjonowania strzelnic


4. Za szkody powstałe podczas strzelania oraz spowodowanie wypadku odpowiada właściciel lub zarządca strzelnicy, prowadzący strzelanie lub trening strzelecki albo korzystający ze strzelnicy, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

No i??

Kto odpowiada za to że dałeś broń kolega i jeden kolega postrzelił przez przypadek drugiego kolegę? Kto jest odpowiedzialny?



Zresztą masz orzecznictwo sądowe kim jest i za co odpowiada prowadzący strzelanie. To całkiem swierzy wyrok z 2019 roku.

Z przepisów rozporządzenia MSWiA z dnia 15 marca 2000 r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic wynika, że prowadzący strzelanie “organizuje” to strzelanie (wydaje polecenia wyjęcia broni, wydaje komendę rozpoczęcia strzelania i przyjmuje zgłoszenia zakończenia strzelania) i jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo osób przebywających na strzelnicy. Prowadzący strzelanie wykonuje więc jedynie określone czynności porządkowe, sam nie używając broni. Prowadzący szkolenie w zakresie strzelania musi natomiast legitymować się określoną wiedzą merytoryczną i posiadać umiejętności dotyczące nie tylko obchodzenia się z bronią, ale również znać metodykę (sposoby) przekazywania tej wiedzy i umiejętności osobom szkolonym.

Uprawnienia do prowadzenia strzelań nie można traktować jako uprawnienia, o którym mowa w art. 10 ust. 3 pkt 7 ustawy z 1999 r. o broni i amunicji, a więc uprawnienia do prowadzenia szkoleń o charakterze strzeleckim.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Mumin_ »

loleczek196 pisze: 19 sierpnia 2022, 15:35 No i??
No i nigdzie tam nie ma kwestii umiejętności posługiwania się bronią. Ona w ogóle nie ma znaczenia, człowiek nie umiejący obsługiwać broni ale rygorystycznie się trzymający przepisów bezpieczeństwa nikomu nie zrobi krzywdy. A człowiek wchodzący na stanowisko wcześniej podpisał oświadczenie, że przepisy bezpieczeństwa zna.
loleczek196 pisze: 19 sierpnia 2022, 15:35
Kto odpowiada za to że dałeś broń kolega i jeden kolega postrzelił przez przypadek drugiego kolegę? Kto jest odpowiedzialny?
"właściciel lub zarządca strzelnicy, prowadzący strzelanie lub trening strzelecki albo korzystający ze strzelnicy". Nie ma w tej wyliczance właściciela broni (ale jest prowadzący trening strzelecki, to nie jest to samo).
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Tomek_J »

Czy skok na kase....
Zróbmy mała niezoobowiazującą symulacje.

Zapraszasz kumpli na strzelnicę. Jest wypadek jeden kumpel postrzelił drugiego kumpla. Oczywiście kumple bronią swojego tyłka, jeden nie chce płacić renty drugiemu etc.


Jest policja prokurator. (ja będę tym złym prokuratorem).

Pierwsze co przesłuchanie twoich kumpli:

Czyja to broń? Twoja
Kto Dał wam ta broń? TY
Kto przeszkolił was z obsługi tej BRONI? TY

Teraz pytanie do ciebie -
Czy przeszkoliles kumpli z prawidłowej obsługi broni?
Czy zaznajomileś ich z prawidłowa i bezpieczną postawą,
Czy zaznajomileś ich z ryzykiem jakie im grozi?
Czy zaznajomileś ich z zasadami bezpieczeństwa tej konkretnej broni?


Twoja odpowiedź:
Tak? - czy masz kwalifikacje prowadzić szkolenia?
Nie? - to masz pecha.

Składam wniosek do sądu o Narażenie życia oraz uszczerbek na zdrowiu nieświadomych kolegów poprzez
Udostępnienie im broni sportowej / kolekcjonerskiej oraz brak prawidłowego przeszkolenia tych osób z obsługi tej broni.

Dzisiaj nawet jak kupujesz broń w sklepie, to sprzedawca musi przeszkolić cie z tej broni. Bynajmniej ja za każdym razem podpisuje na fakturze że przeszkolono mnie z tej broni.
Zapoznaj się z ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz.U. z 2013 r. poz. 829),
tzw. ustawą deregulacyjną.


A pieczątkę z faktury skomentuję tylko młodzieżowym "xDDD". Nie wytrzymałbym i buchnąłbym sprzedawcy w twarz gromkim śmiechem, gdyby mnie takie coś spotkało...
KPN60, KDW60, KDW3x40.
loleczek196
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 07 grudnia 2018, 15:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: loleczek196 »

Mumin_ pisze: 19 sierpnia 2022, 16:34

No i nigdzie tam nie ma kwestii umiejętności posługiwania się bronią. Ona w ogóle nie ma znaczenia, człowiek nie umiejący obsługiwać broni ale rygorystycznie się trzymający przepisów bezpieczeństwa nikomu nie zrobi krzywdy. A człowiek wchodzący na stanowisko wcześniej podpisał oświadczenie, że przepisy bezpieczeństwa zna.

Czym innym jest nuka jazdy samochodem a czym innym jest Regulamin Parkingu.

Ty mieszasz obie te rzeczy. Mieszasz regulamin strzelnicy - gdzie każda strzelnica może mieć inny regulamin z umiejętnością obsługi danego typu broni.

Żaden regulamin strzelnicy nie mówi że np odstający zamek w Walterze GSP podczas strzelania cofa się do tyłu i gdy ktoś trzyma oburącz broń może złamać kciuka. A taki przypadek miałem.
Strzelający skąd ma wiedzieć gdzie można kłaść paluchy a gdzie nie?

Kto w tej sytuacji jest odpowiedzialny?

Mumin_ pisze: 19 sierpnia 2022, 16:34 "właściciel lub zarządca strzelnicy, prowadzący strzelanie lub trening strzelecki albo korzystający ze strzelnicy". Nie ma w tej wyliczance właściciela broni (ale jest prowadzący trening strzelecki, to nie jest to samo).
Właściciela broni nie ma, bo ja mogę użyczyć broń tobie a ty z kumplami pójdziesz postrzelać.
Za to jest szerokie pojęcie "korzystający ze strzelnicy, prowadzący trening, prowadzący strzelanie".
Ty jako osoba co udostępniła broń kolegom jesteś w grupie tych trzech.
loleczek196
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 07 grudnia 2018, 15:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: loleczek196 »

Tomek_J pisze: 19 sierpnia 2022, 21:51
Zapoznaj się z ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz.U. z 2013 r. poz. 829),
tzw. ustawą deregulacyjną.
Musisz być bardziej precyzyjny. Nie mam pojęcia do czego w tej ustawie się odnosisz.
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: Tomek_J »

Do tego, jakie niezbędne kompetencje są potrzebne osobie, która chce szkolić inne osoby w ramach amatorskiego uprawiania jakiejś dyscypliny sportu

(nie wliczając w to zorganizowanego szkolenia sportowego w ramach PZS)
KPN60, KDW60, KDW3x40.
Awatar użytkownika
hanusi1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 13 listopada 2016, 17:30
Tematy: 0
Lokalizacja: BEŁCHATÓW
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kursy instruktora strzleckiego

Post autor: hanusi1 »

Panie i Panowie na spokojnie bez spiny każdy poniekąd ma trochę racji jeden więcej drugi trochę mniej albo drugi więcej a pierwszy mniej :-D .Każdy chyba wie że w naszym kraju przepisy są jakie są a i tak każdy chu.. na swój strój, co miasto to państwo :583: i ja się o tym przekonałem to że wydanie decyzji czy orzeczenia czy odpowiedź zależy od wielu rzeczy choćby od interpretacji danej osoby na dany temat. Przecież dobrze o tym wiecie. Tytuł czy uprawnienia instruktora PZSS w moim przypadku (podkreślam w moim przypadku dotyczące mojej osoby) było potrzebne i jest potrzebne aby prowadzić działalność gospodarczą w dziedzinie strzelectwa sportowego - podstawowy wymóg. Nie prowadzę olimpijczyków, kadry narodowej czy mistrzów strzelectwa. Strzelectwo For Fun :502: Do tego różnica legitymacją między PZSS a NoPZSS jest taka że prowadząc działalność gospodarczą w dziedzinie strzelectwa i chcąc prowadzić własną strzelnice i klub, który daje możliwość przedłużenia licencji zawodniczej , uzyskanie patentu czy zrobienia pozwolenia na broń do celów sportowych czy przeprowadzania zawodów z kalendarza PZSS lub jakichkolwiek zawodów rangi ministralnej (Ministerstwo Sportu) czy narodowej ligii to niestety czy stety musisz być umoczony w "polewie PZSS" ;laughing: do tego klub musi mieć trenera a trener musi być nadany przez PZSS. Co nie znaczy że bez PZSS nie możesz prowadzić klubu czy strzelnicy możesz tylko wtedy działasz typowo cywilnie, prywatnie , hobbystycznie a nawet możesz prowadzić własny kurs na instruktora za 199 zł w promocji ale bez namaszczenia PZSS do tego jak już niektórzy z Was zwrócili uwagę na podejście Policji czy prokuratora w wielu sprawach w Polsce jest naprawdę wiele takich samych spraw czy sytuacji z różnym zakończeniem, finałem. A nawet podejście niektórych strzelnic, że jako prowadzący strzelanie prowadzac dla nich i na ich strzelnicy i większości charytatywnie czyli bez płacy to jest Ok ale jak już przyprowadzisz 3, 4 czy 5 znajomych to już Cie traktują komercyjnie bo Twoja broń bo Twoja amunicja i chu... wie ile Ty zarobisz a oni nie to wtedy już wymagaja instruktora i zapłaty jak za zboże. No niestety tak już jest. Wracając do tematu to tak samo jak z PZPN lub bez. Możesz mieć klub piłkarski , drużynę a nawet stadion ale żeby wejść do ligii czy ekstraklasy musisz być w "polewie PZPN" nie musisz kończyć szkoły fryzjerstwa żeby zostać fryzjerem wystarczy 2 miesięczny kurs ale nie będziesz rzemieślnikiem czy mistrzem rzemiosła fryzjerstwa co pozwala kształcić następnych rzemieślników zrzeszonych w Państwowym Cechu Rzemiosł itd itp . Tak to u nas jest taki mamy klimat :-D i jako brać strzelecka trzymajmy się razem, wspierajmy i wymieniajmy doświadczeniem w takich sprawach bo naprawdę większość tylko trochę innych spraw niż tych które urzędnicy robią na codzień ciężko jest samemu załatwić. Razem może coś zmienimy albo łatwiej nam pójdą sprawy. Tak jak już pisałem powyższy opis jest oparty na moich doświadczeniach i dotyczących mojej osoby.
Życzę wszystkim powodzenia w strzelectwie samych 10 i zawsze miejsca na pudle. Pozdrawiam :piwo:
CZ P09, WinSXP,CZ455,AKM,Shadow2, S&W22Victory ,FedArm16",Beretta92S,Alfa Proj4"357/38,RKM DP28,PM-63 RAK,TTwz33,UzkonZK15,PPSz,UZI, RIA45ACP, PPS,Glock17, M16A1,Bajkał IŻ, Remington 511, Tanfolgio Giuseppe,Beretta 70,Hammerli TAC R1 22,MP5,
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”