Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

chalice
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 18 kwietnia 2021, 00:38
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: chalice »

Dzięki za namiar na konkretny model, owszem chciałem znaleźć coś tańszego ale skoro konieczny jest w takiej cenie no to nie mam za bardzo wyboru
chalice
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 18 kwietnia 2021, 00:38
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: chalice »

Yurko pisze: 07 sierpnia 2022, 18:17 Nie rozumiem - dlaczego 30mm i dlaczego wysoki? :583:

Pierścienie adaptery 30/25,4 mm są dostępne, ale są z jakiegoś tworzywa sztucznego. Gumy nie próbowałem i mam wątpliwości czy się nada. Szczególnie taka z dętki może być za bardzo elastyczna. :-/
Wysoki? No to w takim razie w opisie ogłoszenia jest błąd... Sprzedawca napisał:
"Rodzaj montażu: Niski
Rodzaj szyny: Niestandardowa
Wysokość [mm]: 20.50"
Więc myślałem że to montaż niski.
Co do rozmiarów tubusa to rozumiem że muszę mieć konkretny montaż pod grubość 26 mm... Już mi tutaj poradzono jaki
chalice
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 18 kwietnia 2021, 00:38
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: chalice »

colnet pisze: 07 sierpnia 2022, 18:46 Za 100 zł znajdziesz RGPM2PA-25M4 będzie pasować bez żadnych podkładek i wysokość też będzie odpowiednia, dla zaoszczędzenia 50 zł szkoda zachodu.
Ok, tylko z tego co widzę RGPM2PA-25M4 to montaż średniej wysokości. Czy nie lepszy byłby niski?
colnet
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 18 września 2011, 19:37
Tematy: 2
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: colnet »

Chyba nie znajdziesz niskiego jednoczęściowego, a jeżeli istnieje to raczej nie będzie budżetowy, plus nie wiadomo czy się będzie pasował.

Kiedyś miałem bardzo niski montaż, ale zmieniłem na wyższy bo jednak był dla mnie wygodniejszy, dlatego jako punkt wyjścia średni jest dobrym wyborem.


Tubus masz 25.4mm = 1 cal lub 30 mm, nie widziałem nigdy 26mm.
chalice
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 18 kwietnia 2021, 00:38
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: chalice »

Zgłębiam temat i stwierdzam że ciężko z określeniem rozróżnienia: montaż niski, średni, wysoki. Już wiem że jest to odległość od styku mocowania z tubusem w najniższym punkcie a górną powierzchnią szyny montażowej. Jednak nie wszyscy producenci podają ten wymiar. Od ilu milimetrów zaczyna się średni a od ilu wysoki?
chalice
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 18 kwietnia 2021, 00:38
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: chalice »

colnet pisze: 07 sierpnia 2022, 20:09 Chyba nie znajdziesz niskiego jednoczęściowego, a jeżeli istnieje to raczej nie będzie budżetowy, plus nie wiadomo czy się będzie pasował.

Kiedyś miałem bardzo niski montaż, ale zmieniłem na wyższy bo jednak był dla mnie wygodniejszy, dlatego jako punkt wyjścia średni jest dobrym wyborem.


Tubus masz 25.4mm = 1 cal lub 30 mm, nie widziałem nigdy 26mm.
Tak faktycznie powiedziałem w zaokrągleniu 26 mm a dokładnie to jest 25,4...
I coś mi się zdaje że rzeczywiście masz rację, nie znalazłem niczego niższego montażowo niż 20 czy 21 mm... O ile w ogóle jest podana ta wysokość bo czasami producenci nie podają. Więc raczej wezmę ten który mi zaproponowano
colnet
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 18 września 2011, 19:37
Tematy: 2
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: colnet »

Przejrzyj sobie montaże na stronie Hawke: https://us.hawkeoptics.com/mounts.html , mają ładne opisane wymiary, ale co producent to jest inaczej, jednak można przyjąć że niski to około 10mm, średni około 15mm, wysoki 20mm +, ten który podałem ma akurat 14mm.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: Yurko »

Niski montaż to np. Sportsmatch LOP33C

https://www.tacticalscope.co.uk/sportsm ... 8558-p.asp

Obrazek

Obecnie, gdy http://cekaus.pl/pl/ ograniczył działanie takie rzeczy trochę trudno u nas kupić... :(
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
chalice
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 18 kwietnia 2021, 00:38
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: chalice »

Jednak warto pytać... Dziękuję wam za informację, bo dzięki temu dotarło do mnie na co mam zwrócić uwagę. Średnica mojego tubusa w miejscu mocowania, to jeden cal, w zaokrągleniu 26 mm. Średnica obudowy tubusa w najszerszym miejscu czyli przedni okular, to 55 mm. Gdy wyliczyć różnicę to mam 29 mm. Na logikę połowa tej różnicy to wysokość montażu na styk... Czyli nawet średni montaż 14,5 mm czyli w zaokrągleniu 15 nie wchodzi w grę bo to za mało. Jeszcze przecież muszę zmieścić dekiel ochronny zamykający okular. Musiałbym mieć montaż minimum 18 do 20mm. Myślę że dobrze to rozumiem...
sniperoo
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2017, 10:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: sniperoo »

chalice pisze: 07 sierpnia 2022, 16:05 No i ostatecznie kupiłem tego Hawake 4-12*40.
Kolego i jak ta Hawka się spisuje .Trzyma zero ile strzałów już oddałeś. Kolega też taką kupił i po paczce śrucin 500szt zaczęło się pływające zero :piwo:
Flow
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 12 sierpnia 2022, 15:05
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: Flow »

Mam Hatsana 90 od roku, trochę strzelane - kupiłem lupkę, jakiegoś chińczyka 4-16x44 za 150zł. Wygląda zacnie, ale przybliżenie na 16x to faktycznie 10, mleko i wogóle ... ale nie rozpadła się (jeszcze). Wiatrówka praktycznie fabryka, tylko kolba dociążona piaskiem i osada wygłuszona matą bitumiczną. Teraz waży 5kg.
Tak jak przedmówcy sugerowali polecam dociążyć, różnica na + kolosalna a i luneta mniej obrywa.
chalice
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 18 kwietnia 2021, 00:38
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: chalice »

sniperoo pisze: 10 sierpnia 2022, 15:25
Kolego i jak ta Hawka się spisuje .Trzyma zero ile strzałów już oddałeś. Kolega też taką kupił i po paczce śrucin 500szt zaczęło się pływające zero :piwo:
Póki co nie zdążyłem jeszcze zamontować, ponieważ wziąłem się za tuning samego sprzętu, miałem też problem z dobraniem montażu ale ostatecznie już mam średni montaż jednoczęściowy.
Jak założę i skalibruje lunetę dam znać na ile trzyma 0 i jak się z tego strzela
chalice
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 18 kwietnia 2021, 00:38
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: chalice »

sniperoo pisze: 10 sierpnia 2022, 15:25

Kolego i jak ta Hawka się spisuje .Trzyma zero ile strzałów już oddałeś. Kolega też taką kupił i po paczce śrucin 500szt zaczęło się pływające zero :piwo:
No więc dopiero w ostatnich dniach znalazłem tyle czasu żeby trochę więcej postrzelać. W sumie to wystrzelałem może z 200 śrutów i póki co ustawienia są w miarę ok, nic się nie rozjeżdża. Montaż oczywiście jednoczęściowy. Piszę że w miarę ok, gdyż trudno powiedzieć co będzie powiększę ilości śrutu a poza tym nie mam też dwunogu czy możliwości precyzyjnego zablokowania karabinka. Strzelam z woreczka z piaskiem więc precyzja jest spora, ale nie całkowita. Do tego dochodził mi jeszcze delikatny czynnik wiatru. Niemniej mam względną powtarzalność przy zasięgu około 30 m.
Jak postrzelam więcej lub skonstruuję sobie sprzęt do precyzyjnego blokowania karabinka to wtedy jeszcze napiszę więcej. Póki co jestem bardzo zadowolony z tej lunety 🙂
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 418
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 6
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porada odnośnie optyki na hatsan 90

Post autor: Jezzman »

Przy sprężynie największa precyzja jest właśnie przy strzelaniu z woreczka. Nie montuje się na nich żadnych bipodów, ani nie pakuje się karabinka w imadło. Sprężyna ma przy strzale swobodnie pracować. Poczytaj o chwycie artyleryjskim, to wiele wyjaśni.
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact + XXX, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”