Czarny proch

Moderator: Moderatorzy CP

Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch

Post autor: Zbigniew Rybka »

Na zawodach rzeczywiście czarny proch bywa nagrodą. Ale ponieważ ktoś tę nagrodę ufundował, to bierze również odpowiedzialność za to, kto będzie ten proch miał. I niestety ten proch można otrzymać jako nagrodę tylko za okazaniem EKB...
Druga sprawa. Prowadzę od paru lat szkolenia CP dla chętnych w naszym Klubie. I zdarza się, że nie wydaję pozwolenia na samodzielne strzelanie na naszej osi CP, bo człowiek jest nieogarnięty, nerwowy, popełnia błędy zagrażające uczestnikom strzelania. Taki ktoś może strzelać tylko w obecności instruktora stojącego przy nim. Nadmiar ostrożności? Hoplofobia? Nie, jak napisał wielkimi literami Przedmówca: ZDROWY ROZSĄDEK!
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 177
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch

Post autor: irek_39 »

Zbyszek, super, że prowadzisz szkolenia, bo zwiększa to bezpieczeństwo oraz świadomość dot. obsługi broni oraz prawidłowego zachowania na strzelnicy, ale...

Co ma zdrowy rozsądek do Twojego stwierdzenia:
Masz koncesję na sprzedaż prochu? To lepiej się nie wychylaj z propozycją sprzedania...
Broni CP nie rejestrujesz, tylko wpisujesz w EKB. To nie to samo...
Państwo pozwala na posiadanie CP pod warunkiem posiadania broni do tego prochu. Spróbuj kupić w sklepie proch bez EKB, to się zorientujesz.
- Jeszcze raz zapytam, co ma EKB do bezpieczeństwa oraz o jakiej koncesji piszesz w przypadku jednorazowej sprzedaży czarnego prochu?
Jest to klasyczne odwracacie kota ogonem zupełnie odjeżdżające od tematu tego wątku. Wystarczy wszędzie głosić populistyczne hasła na temat bezpieczeństwa i sprawa załatwiona! Trzymajmy się przepisów, a nie naszych wydumek, że się nam ktoś podoba lub komuś źle z oczu patrzy. Też nie chciałbym być na strzelnicy obok osoby stwarzającej zagrożenie (prowadzący zawsze może taka osobę wyprosić z osi), ale nie ma to nic wspólnego z zakupem prochu!
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch

Post autor: Zbigniew Rybka »

Trochę jednak ma, wolę żeby taki ktoś nieogarnięty nie miał prochu. Przynajmniej w mojej obecności. I ode mnie mieć go nie będzie. Trudno.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
kajmus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 20 lutego 2018, 09:12
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch

Post autor: kajmus »

Ja też nieznajomemu, nawet sąsiadowi na osi, prochu nie sprzedam
pozdrawiam
.22 /. 32 / .357 / .38/ .45 (ZKS WARSZAWA)
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Czarny proch

Post autor: variag »

Kod: Zaznacz cały

niestety ten proch można otrzymać jako nagrodę tylko za okazaniem EKB... 
A jaka jest podstawa prawna? Pytam tak z ciekawości Zbyszku, bo zdobycie nagrody w zawodach nie jest związane z jej zakupem.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch

Post autor: Zbigniew Rybka »

Nagrodę (raczej upominek) kupił sponsor, więc ma na nią fakturę. Następnie przekazuje ją osobie uprawnionej, więc znowu musi to jakoś zaksięgować. Oczywiście brak EKB powoduje niemożność odebrania upominku, podobnie jest z bronią jako nagrodami (nie dotyczy CP, bo to bezpozwoleniowe), broń można odebrać tylko w przypadku posiadania wolnej promesy na ten typ broni.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1024
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Czarny proch

Post autor: slepe_oko »

Strzela na zawodach CP tzn ma broń.Z palca nie strzela.
:512:
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Czarny proch

Post autor: variag »

Oczywiście brak EKB powoduje niemożność odebrania upominku
Zbyszku, EKB jest potrzebne wyłącznie do zakupu prochu dymnego. Zakup to nie odbieranie nagrody. Choć wypada mieć ukończone 18 lat w takim wypadku lub być pod opieką opiekuna prawnego. Czy przypadkiem nie próbujemy niepotrzebnie wyść przed orkiestrę? :wink:
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch

Post autor: MaciekSz »

Temat pozwolenia na brak pozwolenia wiecznie żywy ;)
Maciek
.62 i .69
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch

Post autor: Zbigniew Rybka »

variag pisze: 18 kwietnia 2022, 19:38
Oczywiście brak EKB powoduje niemożność odebrania upominku
Zbyszku, EKB jest potrzebne wyłącznie do zakupu prochu dymnego. Zakup to nie odbieranie nagrody. Choć wypada mieć ukończone 18 lat w takim wypadku lub być pod opieką opiekuna prawnego. Czy przypadkiem nie próbujemy niepotrzebnie wyść przed orkiestrę? :wink:
Mariuszu, odbierałem kiedyś (dawno) proch jako upominek na mistrzostwach Polski i poproszono mnie o numer EKB. Faktem jest, że na ostatnich tego nie było (tzn. proch był, ale nie wymagano EKB), ale może jestem już na tyle stary i włóczyłem się po zawodach w Europie, że EKB chyba musiałem mieć, o czym wiedzieli również organizatorzy. Ale myślę, że temat można zakończyć, bo niczego nie wnosi do prawodawstwa i naszego strzelania.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 177
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch

Post autor: irek_39 »

Znowu odchodzimy z tematu... na broń CP nie potrzeba pozwolenia oraz nie wymaga się jej rejestracji i również nie ma ograniczeń dot. sprzedaży prochu do niej przez "zwykłych" ludzi, jeśli nie stanowi to działalności handlowej! Przeczytajcie sobie definicję handlu - nie ma ona najczęściej nic wspólnego z podarowaniem komuś opakowania prochu lub okazjonalną sprzedażą jego nadwyżki.
EKB oraz koncesja dotyczą podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, a nie osób chcących okazjonalnie sprzedać proch czarny lub broń rozdzielnego ładowania.
USTAWA
z dnia 13 czerwca 2019 r.
o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym


Art. 2.2. Obrotem w rozumieniu ustawy jest działalność handlowa dotycząca materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, w tym pośrednictwo polegające na negocjowaniu, doradztwie handlowym, pomocy w zawieraniu umów oraz organizowaniu przemieszczania materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, z wyłączeniem działalności spedycyjnej, wykonywana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch

Post autor: Zbigniew Rybka »

A co na to Kodeks Karny? Ano, to, § 2 i 3:

Art. 263. KK
Wyrób, handel lub posiadanie broni palnej lub amunicji bez zezwolenia
§ 1.
Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia broń palną albo amunicję lub nią handluje,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2.
Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3.
Kto, mając zezwolenie na posiadanie broni palnej lub amunicji, udostępnia lub przekazuje ją osobie nieuprawnionej,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4.
Kto nieumyślnie powoduje utratę broni palnej lub amunicji, która zgodnie z prawem pozostaje w jego dyspozycji,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Można się tłumaczyć, że na naszą broń nie ma zezwolenia, więc paragraf 3 nas nie dotyczy :-D, ale przez sądem wolałbym się z tego powodu nie znaleźć. Czy osoba bez broni i bez EKB jest uprawniona czy nie? A jeżeli już posiada broń, to jest uprawniona, czy nie? Chyba w kodeksie nie przewidziano paragrafu na nasze dywagacje...
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 177
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch

Post autor: irek_39 »

W przypadku broni CP nie ma osób nieuprawnionych, bo nie ma na nią pozwolenia... no można traktować ewentualnie osoby niepełnoletnie, jako nieuprawnione.
Zbyszku przeczytaj definicję handlu!!! Nie obejmuje ona sprzedaży, o której tu piszemy (okazjonalne sprzedawanie prochu czarnego lub broni CP), jeśli interpretujesz handel, jako sprzedaż, to eliminujesz tym samym jakąkolwiek możliwość sprzedaży broni pomiędzy osobami prywatnymi. Doskonale wiesz, że posiadacze broni bez koncesji mogą sprzedawać broń innym osobom - w przypadku broni na pozwolenie muszą kupujący posiadać odpowiednie do tego dokumenty (promesy), ale powtórzę: MOŻNA SPRZEDAWAĆ BROŃ BEZ KONCESJI i oczywiście amunicję do tej broni czyli np. czarny proch!
Przytocz proszę jakiś skazujący wyrok za sprzedaż np. 1 kg czarnego prochu (pomijając ludzi, którzy handlowali dziesiątkami kilogramów prochu, (np. sprawa z Jastrzębia Zdroju) i uczynili z tego źródło stałych dochodu).
To, że się Tobie nie podoba, że każdy może mieć broń CP i proch do niej nie oznacza, że można ludzi wprowadzać w błąd :( Koncesja i EKB dotyczą podmiotów prowadzących działaność gospodarczą, a nie normalnych ludzi!
Wyobraź sobie, że wielokrotnie sprzedawałem broń palną bez koncesji i ciągle jestem na wolności... jeszcze napiszę, że sprzedawałem razem z nią amunicję! - Jest to całkowicie legalne!
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch

Post autor: Zbigniew Rybka »

Człowiek mi nieznany, chcący odkupić ode mnie proch jest dla mnie osobą nieuprawnioną i jako taki prochu ode mnie mieć nie będzie. Niezależnie, czy za pieniądze, czy bez. I trudno, jest to mój wybór i moja interpretacja przepisów. Każdy ma prawo robić, co chce, w końcu żyjemy w wolnym kraju, nieprawdaż?
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 177
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch

Post autor: irek_39 »

Oczywiście, że masz takie prawo, tylko dlaczego chcesz blokować ten dostęp wszystkim innym ponad obowiązującym prawem? Obywatele wobec prawa powinni być równi... Widzę, że największe hoplofoby są wśród strzelców - ja mam broń, ale innym chętnie zabronię jej posiadania lub utrudnię zdobyć komponenty :(
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”