elaboracja cp

Moderator: Moderatorzy CP

pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

elaboracja cp

Post autor: pjp »

Koledzy, jeśli moje pytanie będzie kompletnie na max. kretyńskie to nie śmiejcie się aż tak bardzo, z góry uprzedzam. Nie pytajcie również po co bo sam nie wiem, ale....
Czy .38/.357 elaboruje się cp? Jeśli tak to czy pocisk może być z płaszczem? Czy ew. są bez płaszcza? Czy skok gwintu w kalibrze .357/.38 "obsłużyłby" taką amunicję z cp?
Jak jest inna amunicja scalona cp?
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 177
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: irek_39 »

Amunicję scaloną czarnym prochem elaboruje się tak samo, jak prochem nitro. Jak dobierzesz odpowiednie naważki, to będzie sprzęt strzelać. Pytanie brzmi... po co to robić? Będziesz miał zasyfiony rewolwer, a i tak do zakupu czarnego prochu musisz zrobić EKB. W przypadku posiadania pozwolenia chyba lepiej elaborować nitro (nie ma tyle syfu). Jak chcesz mieć efekt podobny do CP, to używaj np. wolnych prochów do strzelby ;)
Tu masz film ze strzelania czarnym prochem w pistolecie M1911: https://youtu.be/5DGgMXl8Fzs
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: LongTom »

CP możesz sypać bez ograniczeń, bo nie ma tyle energii, by było za dużo.
Na pewno pocisk wyleci z lufy.
Pociski płaszczowe są droższe, przy elaboracji CP możesz stosować tańsze ołowiane.
Ten nabój jest stosowany np. w replikach winchesterów, lub konwertowanych rewolwerów kapiszonowych.
Co do gwintu określa się go w np. 1/48 (jeden pełny obrót na długości 48 cali) a .38 to kaliber.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
go43
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 791
Rejestracja: 09 października 2007, 10:59
Tematy: 5
Lokalizacja: Kwidzyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: go43 »

irek_39 pisze: 04 lutego 2022, 14:46 Amunicję scaloną czarnym prochem elaboruje się tak samo, jak prochem nitro.
Na pewno? Nie elaborowałem czarnym prochem amunicji scalonej, ale misiam, że wypełnienie łuski musi być 100%, w odróżnieniu od nitro.
KSSK Gward Kwidzyn
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 177
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: irek_39 »

@go43 Oczywiście masz rację, że łuska powinna być wypełniona w CP.
pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: pjp »

O! kolega go43 słuszną uwagę wygłosił, coś mi się też takiego obiło o ucho. Czy ktoś to potwierdzi?
Odnośnie skoku i kalibru rozróżniam te kwestie. Mam na myśli czy skok dedykowany do "normalnego" nitro w kal. .357 odpowiednio poprowadzi pocisk bez płaszcza napędzony trochę inaczej przez cp?
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 37
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: stangret »

Dla zabawy elaboruję czasami 38 special i 357 do mojego Winchester 1875. Swiss no3 do pełna plus pocisk ołowiany 158gr.
Zaskoczenie i miny strzelających obok bezcenne :)
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 305
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: mar_kow »

W przypadku czarnego prochu łuska musi być szczelnie wypełniona, inaczej proch spali się wybuchowo uszkadzając broń i strzelającego. zastosowanie pocisków płaszczowych zapobiega zaołowieniu lufy i w broni na nabój scalony najlepiej je stosować. Ewentualnie pociski półpłaszczowe.
Generalnie bez sensu elaborować naboje czarnym prochem. Porządny szwajcarski kosztuje drożej niż nitro. Spore znaczenie ma też rodzaj spłonki, do czarnego prochu nie wskazane wzmocnione.
Awatar użytkownika
bambus0134
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 237
Rejestracja: 16 czerwca 2013, 00:26
Tematy: 7
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: bambus0134 »

Ze względu że proch czarny jest bardziej brudzący proponował bym pociski ołowiane, utwardzone cyną lub cyną z antymonem do tego rowki smarne na smar by zmiękczały nagar poprawiały pyzy tym celność.
Łuska powinna być wypełniona pod pociskiem w 100% ale nie koniecznie samym prochem, można wypełnić kaszką albo wyciętymi krążkami z kartonu.
Do tego możesz użyć łuski od .357 mag a pocisku od .38 spec będzie więcej miejsca na proch.
Efekt na strzelnicy będzie zadziwiający dla widowni.
Zamiast szwajcara można Polski proch Zs1 ze Złotego Stoku.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: LongTom »

Jeszcze raz potwierdza się, że współczesne repliki to .... wobec oryginałów.
Ja wielokrotnie strzelałem ze 140 letniego oryginalnego karabinku nabojami elaborowanymi zgodnie z rysunkami z epoki, gdzie ok. 1/5 przestrzeni w łusce było wypełnione watą (zamiast wełny) a więc było tam dużo powietrza i karabin wytrzymał.
Oprócz rysunków posiłkowałem się też radami ekspertów z forum (mailowaliśmy) i przygotowłem naboje stopniując naważki, tak aby osiągnąć trajektorię zbliżoną do nastaw celownika. Jak było mniej prochu, to było więcej powietrza... i nic.
Przypominam, że każdy elaboruje na własne ryzyko a to, że 140 letni karabin wytrzymał, nie oznacza, że zeszłoroczny "włoch" czy "hiszpan" da radę.
:516:
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 37
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: stangret »

Tylko, że łuska 38 special to pikuś z taką dajmy na to 577/450 Martini Henry.
Tu jednak trzeba czymś wypełnić. Ja daję bawełnę plus kartonik, plus ciasteczko smaru i jeszcze kartonik. Do tego pocisk w owijce i ....jest zabawa :)
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: pjp »

No proszę, czyli temat jednak nie całkiem od czapy :)
Właśnie chodzi o tę zabawę, które cp daje w stosunku do nitro.
Co do syfienia to oczywiście bardziej syfi ale z moich obserwacji wynika, że ten syf jest dużo łatwiejszy do oczyszczenia niż z nitro. Nie robią się te ringi wokół komór bębna i same komory wew. też nie mają tego twardego nagaru.
Ostatnio zmieniony 05 lutego 2022, 10:06 przez pjp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5757
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: sas88 »

Czemu miałby być od czapy? Przecież początkowo broń nabojową elaborowano własnie prochem czarnym. łącznie z Mauserami i Mosinami.
A nagar po niektórych prochach nitro to istny beton, podczas gdy ten po CP czyścisz wilgotną szmatką.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: pjp »

stangret pisze: 04 lutego 2022, 23:00 Tylko, że łuska 38 special to pikuś z taką dajmy na to 577/450 Martini Henry.
Tu jednak trzeba czymś wypełnić. Ja daję bawełnę plus kartonik, plus ciasteczko smaru i jeszcze kartonik. Do tego pocisk w owijce i ....jest zabawa :)
Kolego rozwiń to zrozumiale dla kogoś kto jeszcze nie ma pojęcia o samodzielnej elaboracji.

Czyli jak dobrze rozumiem pocisk półpłaszcz będzie mniej brudził lufę od ołowianego?
CP sypać do pełna, ew. mniej ale wypełnić, np. kaszą?
Jakie spłonki będą odpowiednie?
No i na koniec jaka ma być ta maszynka do poskładania wszystkiego do kupy?
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: elaboracja cp

Post autor: LongTom »

Maszynka do elaboracji taka jak do elaboracji nitro
czyli minimum
prasa
matryce do danego kalibru
uchwyt łuski do danego kalibru (razem cirka 800 zł z drugiej ręki)
łuski, spłonki, pociski, proch

Od jakiegoś czasu (zbyłem ww. karabinek) elaboruję CP prosto do komór bębna ;laughing:
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”