Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9733
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Senio »

Awatar użytkownika
Jka
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum
Reactions:
Posty: 5704
Rejestracja: 25 lipca 2003, 11:39
Tematy: 121
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Jka »

snekker pisze: 14 listopada 2023, 12:56 Ja piję ostatnio NAJJAR CAFFE.Ogólnie nazywa się ten sposób parzenia „po turecku”.Parzy się ją w specjalnie do tego przeznaczonym miedzianym tygielku.Jest to gotowa zmielona 100% Arabica z dodatkiem kardamonu.
To tak od początku i by było sprawiedliwie to według receptury powinno się to parzyć na rozgrzanym piasku :shock: ze trzy razy zdejmując, zalewając zimną wodą to nie jest prosta metoda parzenia kawy jak to ma być dobre i z tradycjami to jest naprawdę wyzwanie. A kardamon dodajemy tuż przed podaniem.
Kawę do "tygielka" mielimy bardzo drobno niewiele młynków sobie z tym poradzi.
Pierwszy raz taką kawę piłem w 1972r. kawiarnia Prezydent w Bielsku Białej byla przepyszna robili ją na kuchni opalanej drewnem tylko dla tego że gdzie u Goroli piasek, piasku to ja mam teraz pod dostatkiem ;laughing:
Nie to nie ta kawa o której ja myślałem.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9733
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Senio »

Jka pisze: 13 listopada 2023, 19:59 Za to zmierzam sprzedać jeden z młynków i w to miejsce kupić taki ekspres.
Obrazek

Kup sobie od razu zestaw past do czyszczenia i polerowania armatury. No i dużo czasu na to zarezerwuj :one: .
Awatar użytkownika
Jka
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum
Reactions:
Posty: 5704
Rejestracja: 25 lipca 2003, 11:39
Tematy: 121
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Jka »

Czasu ci u mnie dostatek toż to na emeryturze jestem.
Past płynów i innych tego typu dziadostw też mi jeszcze sporo zostało czymś musiałem mosiądze w CP doczyszczać.
A ten naparstek kawy co z tego wychodzi jest podobno inny niż z tego co tradycyjnie pijemy, ale to tylko opowiastki bo jak się samemu nie sprawdzi to i nie będzie się wiedziało.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....
Darek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1858
Rejestracja: 01 stycznia 2003, 14:04
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Darek »

Ale ten przewód elektryczny z boku maszyny to przykaszanili ;laughing:
Mógł być z tyłu , mniej na widoku (chyba , że z jakichś względów technicznych się nie da ?).
Zawsze można wybrać wersję inox i oczywiście model semiautomat dla podniesienia ciśnienia oglądających sprzęt :wink:

... i do tego firmowy młyneczek za prawie 11 tysiorów :)
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9733
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Senio »

Darek pisze: 14 listopada 2023, 12:43 Zawsze można wybrać wersję inox i oczywiście model semiautomat dla podniesienia ciśnienia oglądających sprzęt :wink:
Jak chcę sobie podnieść ciśnienie to czasami oglądam jeden z podobnych filmów który zapodam niżej. Wiem, że to nie jest stricte w temacie kawy, choć nie koniecznie. Zawsze można olać te zaparzacze, wyjąć bolida z garażu i na kawkę gdzieś podjechać. Tylko trzeba najpierw trochę uskładać żeby nie było wstydu :). No bo jak z górnej półki ma być, to nie inaczej jak poniżej :one: .

Co bardziej wrażliwi niech lepiej tej podwózki na kawę nie oglądają.

Darek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1858
Rejestracja: 01 stycznia 2003, 14:04
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Darek »

Mnie nie rusza , podobnie jak kawa ... wypijam o 2 w nocy i idę spać :)
Awatar użytkownika
Jka
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum
Reactions:
Posty: 5704
Rejestracja: 25 lipca 2003, 11:39
Tematy: 121
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Jka »

Darek pisze: 14 listopada 2023, 17:48 Mnie nie rusza , podobnie jak kawa ...
Właśnie skończyłem którąś tam z kolei dzisiaj i chyba się położę.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....
Awatar użytkownika
snekker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 12 grudnia 2005, 18:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: snekker »

Jka pisze: 14 listopada 2023, 13:22
snekker pisze: 14 listopada 2023, 12:56 Ja piję ostatnio NAJJAR CAFFE.Ogólnie nazywa się ten sposób parzenia „po turecku”.Parzy się ją w specjalnie do tego przeznaczonym miedzianym tygielku.Jest to gotowa zmielona 100% Arabica z dodatkiem kardamonu.
To tak od początku i by było sprawiedliwie to według receptury powinno się to parzyć na rozgrzanym piasku :shock: ze trzy razy zdejmując, zalewając zimną wodą to nie jest prosta metoda parzenia kawy jak to ma być dobre i z tradycjami to jest naprawdę wyzwanie. A kardamon dodajemy tuż przed podaniem.
Kawę do "tygielka" mielimy bardzo drobno niewiele młynków sobie z tym poradzi.
Pierwszy raz taką kawę piłem w 1972r. kawiarnia Prezydent w Bielsku Białej byla przepyszna robili ją na kuchni opalanej drewnem tylko dla tego że gdzie u Goroli piasek, piasku to ja mam teraz pod dostatkiem ;laughing:
Nie to nie ta kawa o której ja myślałem.

Jka
No i ogólnie oprócz tego piasku oraz mielenia przed i dodawania kardamonu to się prawie zgadza.No i jeszcze to dolewanie zimnej wody do już parzącej się kawy.Sam piasek czy też kuchnia opalana drewnem oprócz tradycji nic tu nie wnosi.Ani nie ujmuje ani też nie dodaje walorów tej kawie.Z tego co sąsiad mówił to kawa o której wspomniałem jest identyczna z tą,którą parzyła jego mama gdy był jeszcze młody i w Libanie.Teraz w Europie jak wspomniałem jest gotowa mieszanka z kardamonem.
Obecnie tylko szabla lekkiej kawalerii wz.1822
Awatar użytkownika
Jka
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum
Reactions:
Posty: 5704
Rejestracja: 25 lipca 2003, 11:39
Tematy: 121
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Jka »

No cóż niech będzie na Twoje za stary jestem by się spierać.
Pierwszy lepszy sposób jaki znalazłem.

Zmieloną kawę wsypujemy do tygielka i dodajemy 0,5-2 łyżeczki cukru. Tak, jednak dodanie chociażby najmniejszej ilości cukru podczas gotowania w tygielku jest obowiązkowe. Po tym, kawę zalewamy zimną wodą, najlepiej z filtra. Tygielek stawimy na małym ogniu i gotujemy, i tu zaczynamy uważnie obserwować.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1216
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Mumin_ »

Jeśli mogę się wtrącić, to odwrotnie: wlewamy zimną, na nią sypiemy kawę i na górę cukier. Ważne są momenty zatonięcia kawy i podnoszenia się piany - wtedy trzeba wyjąć z piasku, jak piana się cofnie, to znowu wstawiamy. I tak trzykrotnie.
NIE gotujemy (nie doprowadzamy do wrzenia).
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
TomaszMk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 206
Rejestracja: 18 grudnia 2015, 19:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Bialystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: TomaszMk »

A ja się tak zastanawiam gdzie w naszym kraju można wypić i poprzyglądać się takiej kawie i procesowi wg. receptury i sztuki parzenia tureckiego??
Serio pytam.
Awatar użytkownika
Jka
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum
Reactions:
Posty: 5704
Rejestracja: 25 lipca 2003, 11:39
Tematy: 121
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Jka »

Ja u siebie w miasteczku (Ustka centrum koło fontanny)jak już muszę wypić kawę na mieście to właśnie taka pijam kawę z tygielka.
Ale nie widzę jak to robią.
I to moim zdaniem jest jedyna pijalna kawa w ty uzdrowisku.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1216
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Mumin_ »

TomaszMk pisze: 15 listopada 2023, 18:09 A ja się tak zastanawiam gdzie w naszym kraju można wypić i poprzyglądać się takiej kawie i procesowi wg. receptury i sztuki parzenia tureckiego??
Serio pytam.
Poprzyglądać to nie wiem, ale wypić - oprócz tureckich lodziarni (których u nas jeszcze mniej, niż włoskich) generalnie wszelkie restauracje etniczne okolic basenu Morza Czarnego/Kaspijskiego - gruzińskie, ormiańskie, perskie[*]... a nawet greckie (ale tam za sugestię, że to po turecku, można oberwać. To jest ελληνικό καφέ i już ;))

[*] Ale tu nie warto, bo mają swój napój narodowy - herbatę z szafranem.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
snekker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 12 grudnia 2005, 18:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: snekker »

Wystarczy kupić tygielek i popróbować.Nie patrzyłem co prawda na YT ale może coś się tam znajdzie.Problem jest z samą kawą,żeby ją dostać.Ja akurat mam dostęp do oryginalnej gotowej mieszanki libańskiej.Kupuję w kurdyjskim sklepie.Nie musiałem nigdy kombinować.Jeden z kolegów w odpowiedzi do mojego wpisu napisał że musi ta kawa być bardzo drobno zmielona.Nie próbowałem nigdy sam przygotowywać mieszankę.W swoim poście nie wspomniałem jeszcze że Libańczycy piją ją z rana i mocno słodzoną.Słodzą już gotującą się wodę w tygielku przed wsypanie kawy.Jest to taki energetyczny shot.
Obecnie tylko szabla lekkiej kawalerii wz.1822
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”