Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Michaus »

Kawiarka, to nie ekspres ciśnieniowy.
Kawy nie powinno się w niej ubijać ani łyżeczką, ani tamperem - ma być luźno, tak jak została nasypana.
Jak powinno się parzyć kawę w kawiarce, dokładnie opisał kolega Lotnik.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Awatar użytkownika
MarcinKr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 958
Rejestracja: 20 lipca 2016, 13:13
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: MarcinKr »

Kawiarka to ciśnienie około 2 bar, ekspres 12-20. Więc, jeśli jest tak jak piszecie i większe ciśnienie i temperatura oznaczają smaczniejsza kawę, to ta z ekspresu jest 6-10 krotnie lepsza.

Z mojej strony polecam spróbować wyrobów palarni Lucaffe, jeszcze nie polecanej Pellini i wspomnianej już Jacobs Barista, która bardzo miło mnie zaskoczyła.

Rankiem preferuje mieszanki zawierające około 60% robusty ze względu na znacznie wyższa zawartość kofeiny, popołudniem raczej arabiki w celach bardziej degustacyjnych.
Awatar użytkownika
MarcinKr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 958
Rejestracja: 20 lipca 2016, 13:13
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: MarcinKr »

Przepraszam, że piszę dwa posty jeden pod drugim, ale coś mi się nie udaje wyedytowac, a chciałem się z wami podzielić ciekawym sposobem parzenia kawy - po turecku. U nas błędnie nazywa się tym mianem zalewajke, a przepis jest mniej więcej jak poniżej:
Do tygielka (lub jak ktoś nie ma to garnuszka wsypujemy ultra drobno zmielona kawę i jeśli ktoś słodzi to od razu cukier w proporcji 1:2. Inne już są 'nie tureckie', więc albo 1:2 albo czyta kawa. Zalewamy zimną wodą. Stawiamy na 'małym ogniu' i grzejemy, ale nie doprowadzamy do wrzenia! Zdejmujemy z ognia i studzimy na powietrzu do około 50-60 stopni Celsjusza. Proces grzania powtarzamy jeszcze dwukrotnie. Następnie powinniśmy kawę zdekantowac, ale ze względu na to, że i tak zostanie w niej sporo blota, można przesączyć przez filtr do kawy.
Miłych eksperymentów i odkrywania nowych smaków!
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: sql »

MarcinKr pisze: 27 czerwca 2021, 01:46Z mojej strony polecam spróbować wyrobów palarni Lucaffe...
Testowałem chyba wszystkie ich kawy - są niezłe, ale niestety (niestety, bo strasznie droga) szczególnie wyróżnia się tylko Bluecaffe. Reszta jest po prostu niezła.
MarcinKr pisze: 27 czerwca 2021, 01:46...jeszcze nie polecanej Pellini
Z tych też całkiem sporo już próbowałem i z nich najlepiej podeszła mi NICARAGUA MATAGALPA.

Zajrzałem do mojego kajecika i wysokie noty dałem jescze:
  • Marilla Coffee Single Origin BRAZIL
  • Segafredo Buono (była w czerwonym opakowaniu, teraz takiej nie widzę, nie wiem czy coś zmienili po przesiadce na złoty)
  • PARANA CAFFE ESPRESSO ITALIANO
  • ZICAFFE IL TUO CAFFE
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Awatar użytkownika
PANPADRE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 322
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 09:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: PANPADRE »

MarcinKr pisze: 27 czerwca 2021, 02:00 Przepraszam, że piszę dwa posty jeden pod drugim, ale coś mi się nie udaje wyedytowac, a chciałem się z wami podzielić ciekawym sposobem parzenia kawy - po turecku. U nas błędnie nazywa się tym mianem zalewajke,...
To ja już wiem co lubię i codziennie piję. Pije więc bardzo mocna zalewajkę "po turecku" :one:

Tylko kawa z kawiarki bardziej mi smakuje, ale kto rano by miał czas się z tym bawić. Wiec nawet kawę z kawiarki pijam bardzo rzadko.

Jest jeszcze jedna trochę kontrowersyjna, ale bardzo ciekawa metoda parzenia kawy. Nazywa się to kawą po rosyjsku lub po żołniersku. Kawę przygotowuje się w sposób następujący, w garnku na gazie, płycie lub w kociołku nad ogniskiem zagotowuje się wodę. Do gotującej się wody wsypuje się dość dużo kawy mielonej oraz trochę cukru. Mieszankę gotuje się kilka minut. Następnie do tego wywaru wlewamy słodką, mocną wódkę taka jak whisky, burbon, koniak, absolutnie żadnych likierów. Nie zaleca się też stosowania czystej gorzkiej wódki. Mieszankę doprowadzamy ponownie do wrzenia i gotujemy kilka minut. Na koniec zdejmujemy naczynie zdejmujemy z ognia, płyty, gazu i doprawiamy zagęszczonym mlekiem z tubki lub puszki. Wszystkie składniki podaje się wedle uznania w myśl zasady im więcej tym lepiej (oczywiście w miarę rozsądku i za wyjątkiem wody, cukru i mleka).

Po przeprowadzeniu tych czynności otrzymujemy pyszny szatański napój, kawę o niespotykanej wprost mocy :621:
Awatar użytkownika
kero
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 22 listopada 2020, 12:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: kero »

Najczęściej przygotowuję kawę w kawiarce, potem aeropress i na końcu dripper. A latem cold brew. Kupuję kawy z lokalnych gdańskich palarni - głównie Flemming. A jak zabraknie to z marketowych illy i kimbo.
HW-40, HW-45
// Trzy akordy, darcie mordy - to jest właśnie punk.
http://genealodzy.pl
Awatar użytkownika
Jka
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum
Reactions:
Posty: 5704
Rejestracja: 25 lipca 2003, 11:39
Tematy: 120
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Jka »

Zainspirowany wypowiedziami o zakupach w lokalnych sklepach z palarniami do kawy, sam spróbowałem poszukać czegoś u siebie w "pustce" (czytaj Ustce) no i natrafiłem na cos takiego.

KAWY W USTCE (1).jpg
KAWY W USTCE (2).jpg
KAWY W USTCE (3).jpg
Ceny jak widać do przełknięcia (nie wiem czy to stale czy sezonowe) a czy kawa do przełknięcia jeszcze nie wiem, ale w najbliższym czasie sprawdzę, a zacznę od tej z samej góry po prawej stronie.
A nóż trafię na coś dla siebie, odpadły by wtedy zakupy w necie, czy to jakiś stały asortyment, czy tylko sezonowy wczoraj nie miałem się od kogo dowiedzieć.

Jka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Michaus »

Kupuję kawy z różnych palarnii jednocześnie.
Najczęściej w Kołobrzegu (Coffeedesk), rzadziej w Stalowej Woli (Konesso).
Odpowiada mi to, że "dziś zamawiam - jutro wyciągam paczkę z paczkomatu".

W sumie, to jestem zadowolony z obsługi obu sklepów, czasem korzystam z jakichś promocji.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Awatar użytkownika
Jka
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum
Reactions:
Posty: 5704
Rejestracja: 25 lipca 2003, 11:39
Tematy: 120
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Jka »

Michaus pisze: 26 czerwca 2021, 22:27 Kupuję kawy z różnych palarnii jednocześnie.
Najczęściej w Kołobrzegu (Coffeedesk), rzadziej w Stalowej Woli (Konesso)
Muszę poszukać tej palarni z Kołobrzegu co to piszesz o niej, z Konesso zrezygnowałem chciałem tam dokupić trochę dodatków, i rozbroił mnie termin dostawy 21 dni kupiłem na "amazon i już dawno poprzychodziło.

Będziesz w tym roku na morzem to zajrzymy do tej co to teraz ja o niej piszę, to jest dosłownie rzut 'śrutem" :P od tego miejsca co ostatnio mieszkałeś.
Michaus pisze: 26 czerwca 2021, 22:27 czasem korzystam z jakichś promocji.
Ja wczoraj zamówiłem takie:
https://www.przyjacielekawy.pl/doskonal ... da-okazje/
Wziąłem tą czarną i żółtą - płace tylko za żółtą a że jeszcze coś tam dokupiłem przesyłkę mam darmową :( jak coś to będę miał wszystkie 4 zaliczone, oni tam co miesiąc zmieniają i dają jakieś "promocje"

Swoją drogą, jak zacząłem przeglądać i przyglądać się temu czemuś związanemu z kawą to jestem w szoku ile tego jest.
Może i sporo prawdy jest w tym co tutaj napisano, opakowania i to na dodatek kolorowe, krzykliwe, łatwo naprodukować, ale to tylko tak mi się napisało. ;laughing:
PANPADRE pisze: 25 czerwca 2021, 10:18 Ja tam przestałem zwracać uwagę na markę kawy, praktycznie wszystkie mi smakują tak samo.
Z drugiej strony taki widok i zapach z samego rana (no tak o 5:00) czego więcej chcieć :-D

20210701_051001.jpg
20210701_051358.jpg


Jka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Michaus »

Planuję przyjechać i chętnie się z Tobą wybiorę do tego lokalu.
Posmakujemy, co tam dobrego mają. :wink:

W Coffeedesk z Kołobrzegu, to jest sklep, gdzie mają kawę z różnych palarnii. Sami (z tego, co wiem), to raczej nic nie wypalają.
Mają też kawiarnię, więc można się przejechać i popróbować.

W Konesso ostatnio kupiłem Delter, bo mieli w dobrej cenie. Wysyłka była szybka - nie czekałem.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1022
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: slepe_oko »

Zacząłem wlewac prawie wrzatek do kawiarki by nie podgrzewac od zera. Zmiana smaku i aromatu na plus.
:512:
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Michaus »

To dlatego, że Ci się kawa mniej przeparza i nie ma takiej mocnej goryczki, która przykrywała te detale.
Kawiarka ze względu na konstrukcję ma tendencję do przeparzania, a zastosowany przez Ciebie zabieg trochę to zjawisko zniwelował.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Awatar użytkownika
V@A
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 254
Rejestracja: 30 grudnia 2018, 18:09
Tematy: 7
Lokalizacja: CANADA - QUEBEC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: V@A »

Jako ze nigdy nie bylem smakoszem kawy i do dnia dzisiejszego pije ja tylko kilka razy w tygodniu, tak wiec kilka lat temu wywalilem wszystkie maszyny jakie tylko mialem w domu do robienia kawy i zastapilem je zwyklym Vertuo od Nespresso ( prezent od corki ) - dla mnie i zony wystarczy , a jak zabraknie kapsulek w domu to zawsze moge podjechac do McDo lub Tim'a.

Wiem , wiem , wiem ze dla was to nie to samo , ale kiedys bawilem sie w parzenie , mielenie , ....etc.... , zamawialem lub przywozilem worki Kona kawy z Hawaii czy tez Kopi-luwak ( z czystej ciekawosci ) lub Blue Mountain i powiem szczerze ze nigdy "kawa" nie podeszla mi do gustu.

Tak wiec milej niedzieli smokosze-kawy , spadam do McDo na sniadanie + kawe ;)
The older I get, the less I care about your feelings....
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: sql »

Dino1984 pisze: 23 czerwca 2021, 08:58 Skoro już jesteśmy przy kawie - ma ktoś porównanie/wyrobioną opinię nt. rodzimych "taktycznych" marek - Black Eagle i Bulletbrothers?
Zamówiłem wtedy na próbę wszystkie gatunki, ale dopiero teraz dopiłem się do pierwszej z nich: https://sklep.bulletbrothers.pl/pl/p/HT ... Mielona/46
Kawa całkiem smaczna, choć nazwałbym ją "deserową" - ma jakiś taki waniliowy posmak moim zdaniem.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Dino1984
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 14:22
Tematy: 93
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gdzie i jakie kawy kupujecie, pijecie itd.

Post autor: Dino1984 »

Super! Czekam na Twoje opinie o pozostałych.
.177, 22LR, 5,45x39, .223, 6,5x55 SE, .300BLK, .308, 7,62x54R, 30-06, 9x19, 44 Mag, 12 ga
KS Proelia
"Ubi concordia, ibi victoria"
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”