Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Takie wydawnictwo wpadło mi w ręce "katalog projektów wynalazczych i nowatorskich IV ogólnowojskowej wystawy wynalazczości i nowatorstwa", a tam kilka ciekawostek m.in. o AK i nie tylko:
Obrazek
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Wracając nieco do bagnetu dla karabinka AK czyli 56H212/56Ch212 i wspomnianych przeze mnie instrukcjach:
1. Instrukcja z 1956 r. (wyd. 1957) dla 7,62 mm pistoletu maszynowego Kałasznikowa (pmK) nie przewidywała bagnetu:
Obrazek

2. Instrukcja z 1961 r. (wyd. 1961) dla 7,62 mm pistoletu maszynowego Kałasznikowa (pmK) już ów bagnet przewidywała, przy czym wg wikipedii w 1959 roku wprowadzono bagnet 6H3, ale to już AKM i zunifikowanie mocowania:
Obrazek

Podejrzewam, że chodziło tutaj o wyposażenie każdego karabinka w bagnet, aby nie odstawały od wprowadzanych AKM, ale to jest tylko moja teoria.

3. I tutaj wg mnie przydatna informacja, która powinna się przydać w przypadku zakupu bagnetu 56H212/56Ch212 bo w instrukcji sygn. 748/65 "warunki techniczne i rysunki naprawcze dotyczące naprawy oraz odbioru po naprawie 7,62 mm karabinka AK" z 1966 roku określają fabryczną długość bagnetu, a także do jakiej długości mógł być on skrócony w przypadku złamania:

Obrazek

W związku z czym możemy stwierdzić czy mamy w pełni oryginalną sztukę, czy też po remoncie i uszkodzeniu naprawionym przez fabrykę lub odpowiedni zakład remontu czy też zrobił to ktoś samodzielnie jeżeli wymiar "A" jest mniejszy niż 300 mm. Oczywiście jeżeli wymiar jest w zakresie 300 - 320 mm to również mógł to zrobić ktoś samodzielnie, ale mamy też pozostałe wymiary.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: krzychu22lr »

LARPAK pisze: 06 sierpnia 2023, 23:46 Takie wydawnictwo wpadło mi w ręce "katalog projektów wynalazczych i nowatorskich IV ogólnowojskowej wystawy wynalazczości i nowatorstwa", a tam kilka ciekawostek m.in. o AK
Szkoda, że nie ma dokładniejszych zdjęć - ciekaw jestem jak wyglądały te "nakładki" do strzelania nocnego (czyżby coś w stylu nocnych przyrządów używanych w NRD?), oraz kolba i łoże z tworzywa.

W każdym razie, znalezisko bardzo ciekawe!
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
morgt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 24 września 2019, 23:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: morgt »

Darmax pisze: 06 lutego 2023, 19:14 Może to coś wyjaśni
Niestety w książce Pana Zbigniewa Gwóździa jest błąd.

W zasadzie dwa poważne błędy.

Po pierwsze ten fragment "W latach 1958-1960 w Zakładach ŁUCZNIK w Radomiu wyprodukowano ogółem 328 849 karabinków AK z kolbą drewnianą stałą oraz bagnetem typy 56-H-212"

To jest kompletna bzdura na resorach ! W latach 1958-60 nawet nie było takich mocy produkcyjnych by klepać 100 tys. szt AK rocznie :) (takie moce pojawiły się dopiero w latach 59-60 ale i to nie końca bo generalnie ZM robiły ok 80-90 tys. rocznie). W 1958 zdecydowanie takiej mocy nie mieli, bo był to dopiero drugi rok produkcji, w 1957 produkcja była znacznie mniejsza z racji tego że to był 1-szy rok produkcji seryjnej.

Karabinków AK z kolbą drewnianą wyprodukowano w latach 1957-1958 zaledwie ok. 45 000 szt. ! Od 1959 roku skupiono się na produkcji AK z kolbą metalową, których wyprodukowano ponad 300 000 szt w kolejnych latach!

A więc autor tu kompletnie strzelił sobie liczbami z tyłka, a ja z kolei te liczby widziałem raz w książkach numerowych, a dwa w książkach uzbrojenia Wojska Polskiego z tamtego okresu.

Drugi błąd to liczba bagnetów - ich nie było 300 000 szt ! Bagnet 56-H-212 przewidziany był w komplecie tylko dla AK z kolbą drewnianą ! AK z kolbą metalową nie miał przewidzianego bagnetu w zestawie.

Jak ktoś nie wierzy to proszę sobie zerknąć instrukcja Uzbr. 2447/86 - strona 19 (4 wiersz od góry) , jest jak byk napisane i w książkach uzbrojenia jest także zaznaczone wyraźnie AK z kolbą drewnianą i bagnetem, oraz AK z kolbą metalową (tak dosłownie to zapisano).

I tak bagnety te produkowano tylko w latach 1957-58 i 1970.

Pracuję obecnie na archiwaliach wojskowych nad książką o polskich karabinkach AK, i jak czytam źródłowe wojskowe dokumenty to teraz wychodzi ile bzdur krąży w Internecie, niestety ta o 300 tys. bagnetów 56-H-212 jest właśnie jedną z takich bzdur. Już o ilościach wyprodukowanych karabinków nie wspominam bo to kolejna bzdura, wg mnie ktoś podał autorowi liczbę wyprodukowanych AK z kolbą metalową zamiast tych z kolbą drewnianą, i dodatkowo autor nie wiedział że AK z kolbą metalową nie miały bagnetu w zestawie fabrycznym.

Tutaj też niezły gość: http://www.navaja.pl/polskie-noze/118-n ... l?start=17

Jak można wypisywać takie bzdury, wg gościa 56-H-212 robiono cytuję: "wytwarzane na licencji radzieckiej w Zakładach Metalowych w Radomiu od 1957 r do 1969 r. (56-H-212) oraz w latach 1970 i 1974 (56-X-212)."

Oprócz tego babola, są jeszcze bzdury o 6H3. To nie tak było jak napisano na tej stronie. I oczywiście nie jest wyjaśniona kwestia dlaczego nasze bagnety nie miały piłki na brzeszczocie ;laughing:

Serio, w sieci krąży tyle bzdur że głowa mała. Nikt nie weryfikuje chyba tego co wypisuje.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

krzychu22lr pisze: 04 września 2023, 19:44
LARPAK pisze: 06 sierpnia 2023, 23:46 Takie wydawnictwo wpadło mi w ręce "katalog projektów wynalazczych i nowatorskich IV ogólnowojskowej wystawy wynalazczości i nowatorstwa", a tam kilka ciekawostek m.in. o AK
Szkoda, że nie ma dokładniejszych zdjęć - ciekaw jestem jak wyglądały te "nakładki" do strzelania nocnego (czyżby coś w stylu nocnych przyrządów używanych w NRD?), oraz kolba i łoże z tworzywa.

W każdym razie, znalezisko bardzo ciekawe!
Też nad tym boleję, ale nic nie da się zrobić - takie czasy, teraz to miałbyś zdjęcie z każdego możliwego kąta oraz film z pato-jutuberem-celebrytą-influencerem* (*niepotrzebne skreślić), który trwałby naście minut.

Wracając jednak do tematu.

Jakoś wcześniej nie zwróciłem uwagi na tą tablicę w kontekście całego wyposażenia dodatkowego i ostatnio rzuciło mi się w oczy coś takiego jak "pokrowiec na olejarkę".

Obrazek

Nie przeglądam radzieckich instrukcji do AK/AKM i może to być w sumie przedruk sowieckiej tablicy poglądowej, ale w naszych instrukcjach pokrowiec na olejarkę nie występuje - a przynajmniej ja go tam nie widziałem.
Nie miałem z nim również styczności na żywo, a jeżeli by był to przewinąłby się pewnie nie raz tak jak np. pokrowce z częściami zapasowymi do PK/PKM.

Tablica jest zatwierdzona w 1984 roku - czyli dość późno.

Sprawdzając czy to nie jest pomyłka z innego modelu broni trafiłem na zapis o torbie na olejarkę jako element uzupełnienia wyposażenia 7,62 mm rkm RPK/RPKS, który znajduje się w instrukcji o sygn. uzbr. 1793/76, wyd. z 1976 roku, który jest uzupełnieniem instrukcji o sygn. 995/68.
Obrazek

W instrukcji 1793/76 jest również torba do oświetlacza i olejarki dla 7,62 mm kbw SWD, ale wygląda inaczej niż ta na rycinie z tablicy poglądowej.
Nie ma też wzmianki na temat takiego pokrowca dla AK/AKM i odmian - zarówno w zestawach eksploatacyjnych jak i w instrukcjach.

Instrukcja do RPK/RPKS również nie przewidywała pokrowca:
Obrazek

Zestawy eksploatacyjne to druga połowa lat 70-tych, a tablica z celownikami noktowizyjnymi to pierwsza połowa lat 80-tych więc był czas na poprawę tablicy przed jej wydaniem skoro padła decyzja o rezygnacji z wyposażenia karabinków AK w pokrowiec/torbę na olejarkę jeżeli miała ona być przeznaczona również do RPK.
Do jednego typu broni, który korzysta z części do AK/AKM (wg DIM-73, w którym opisane są części zapożyczone) to dlaczego zrezygnowano z niego dla pozostałych - kwestia kosztów?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Kolejny z elementów wyposażenia, które wchodzi w skład AK/AKM i pochodnych, a mianowicie wkrętak do 40 mm PALLAD:
Obrazek

Służy on do wykręcania/wkręcania tulei z gwintem będącej częścią zespołu iglicy.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Nie jest to pełna instrukcja, ale skrócone opisy poszczególnych rodzajów broni, gdzie m.in. występuję pmK:
- szkol. 239/65 - instrukcja broń strzelecka pm, rkm, ckm, kbk, kbks, rgppanc, granaty ręczne.

Dodatkowo kolejne szczegóły wyposażenia i różnic jakie można spotkać w polskich AK/AKM...
Rodzaj zapięcia (knopik? nit) w ładownicach oraz przeszycia:
Obrazek
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Lata produkcji oraz serie numerów poszczególnych wersji AK (wykaz w ciągłym opracowaniu):
Obrazek

Produkcji polskiej oczywiście ZM Łucznik (11).
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

AKMS
W roku 1984 masz dwa razy wpisaną serię PS, zapewne jeden z tych wpisów to miała być seria PK.

AKM
Seria AP to na pewno rok 1965 (są zdjęcia w sieci).
Nigdy nie widziałem AKM-a z 1966 z serii innej niż AS. Widziałeś AP i BT na własne oczy lub na zdjęciach czy tylko w wykazach? BT znam wyłącznie z roku 1969.
Jesteś pewien, że były AKM-y z serii KK z 1977? Mam wrażenie, że seria KK (nietypowa przez to, że miała jedynie trzycyfrowe numery) istotnie była używana w 1977, ale do oznaczania AKMŁ-ów, a nie zwykłych AKM-ów.

Wiersze "AKM z NSP-2" i "AKM bez NSP-2" pewne trzeba połączyć w jeden wiersz, bo opisują to samo, tylko w innym stanie ukompletowania. Podobnie w pzostałych przypadkach "XXX z YYY" i "XXX bez YYY".
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

rokada pisze: 01 stycznia 2024, 14:11 AKMS
W roku 1984 masz dwa razy wpisaną serię PS, zapewne jeden z tych wpisów to miała być seria PK.
Jest również wpisane dwa razy SC - błąd w sortowaniu danych (duplikaty).
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 14:11 AKM
Seria AP to na pewno rok 1965 (są zdjęcia w sieci).
Nigdy nie widziałem AKM-a z 1966 z serii innej niż AS. Widziałeś AP i BT na własne oczy lub na zdjęciach czy tylko w wykazach? BT znam wyłącznie z roku 1969.
AKM nie ma na wykazie roku 1965 - ten jest dla AKM przekrój. Seria AP dla AKM jest w 1966 roku.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 14:11 Jesteś pewien, że były AKM-y z serii KK z 1977? Mam wrażenie, że seria KK (nietypowa przez to, że miała jedynie trzycyfrowe numery) istotnie była używana w 1977, ale do oznaczania AKMŁ-ów, a nie zwykłych AKM-ów.
Są dwie sztuki na moim wykazie, z numerem trzycyfrowym - numer JIM jest dla AKM. Są również takie same dwie sztuki AKM szkolne z tej serii i numerem XXX.

Niewykluczone, że fizycznie jest to AKMŁ, ale ktoś go błędnie wpisał:
- do wykazu jako AKM,
- na stanie jest faktycznie jako AKM bo nie otrzymał szyny, a poszedł do skrzyni ze zwykłymi AKM'ami jako uzupełnienie dostawy - tego wykluczyć nie można,
- na stanie figuruje jako AKM, a jest AKMŁ i ma szynę.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 14:11 Wiersze "AKM z NSP-2" i "AKM bez NSP-2" pewne trzeba połączyć w jeden wiersz, bo opisują to samo, tylko w innym stanie ukompletowania. Podobnie w pzostałych przypadkach "XXX z YYY" i "XXX bez YYY".
Wykaz jest zrobiony zgodnie z wersjami jakie obecnie występują i posiadają swój indywidualny JIM dlatego są z celownikiem jak i bez, są też "eksponaty".

Cały ten spis i tak będzie niebawem uaktualniony bo ten zawiera lata 2019 - 2023 dla karabinków, które poszły lub miały iść do AMW.

Obecny rok jest w opracowaniu, tak samo to co już w innym wątku dodałem i to co inni znaleźli - są chyba jeszcze dwa tematy (poza moimi), które opisują AKGN w kwestii serii/numerów i będę chciał to połączyć przy jednoczesnym wyodrębnieniu tego co jest tym co można znaleźć w sieci, a co mi udało się pozyskać.

Pewnie jakieś błędy w tych wykazach mogą być, ale bardziej skłaniałbym się w błędzie rocznika jak serii i numeru broni.

Postaram się również zrobić poza serią również ilość cyfr w numerze - może w postaci litery X dla każdej cyfry, ale tutaj będę musiał posiedzieć nad zrobieniem odpowiedniej formuły, aby można było to zrobić w kilku kliknięciach.

EDYTA:
formatowanie cytowania.

EDYTA 2:
kilka dni temu widziałem ogłoszenie na armybazarze dotyczące sprzedaży AKGN - znalazłem go po numerach i był to karabinek przeznaczony do AMW w 2019 roku w kategorii 3 (o kategoriach już na forum pisaliśmy), a co się okazało po zdjęciach - gość dorobił do niego boczną szynę, gdzie widać nowe nity, a do tego nie wspomniał o tym słowem w ogłoszeniu.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 AKM nie ma na wykazie roku 1965 - ten jest dla AKM przekrój. Seria AP dla AKM jest w 1966 roku.
Seria AP wygląda na serię próbną/testową. Ma jedynie trzycyfrowy numer i w praktyce nie jest spotykana na rynku. Być może wyszła także w 1966, ale - jak pisałem - nie widziałem nigdy zdjęcia takiego egzemplarza.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 Niewykluczone, że fizycznie jest to AKMŁ, ale ktoś go błędnie wpisał:
- do wykazu jako AKM,
- na stanie figuruje jako AKM, a jest AKMŁ i ma szynę.
Sądzę, że to najbardziej prawdopodobne wyjaśnenia.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 - na stanie jest faktycznie jako AKM bo nie otrzymał szyny, a poszedł do skrzyni ze zwykłymi AKM'ami jako uzupełnienie dostawy - tego wykluczyć nie można,
Moim zdaniem to mało prawdopodobne, bo oznaczałoby raczej gruby bałagan w fabryce.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 ą chyba jeszcze dwa tematy (poza moimi), które opisują AKGN w kwestii serii/numerów i będę chciał to połączyć przy jednoczesnym wyodrębnieniu tego co jest tym co można znaleźć w sieci, a co mi udało się pozyskać.
Temat GN-ów jest już chyba ogarnięty za wyjątkiem roczników 1964-1966.

Podobnie jest w przypadku Tantali, ale z tą różnicą, że tu chyba jest komplet danych.

Ze skompletowaniem danych dla Beryli będzie trudno, bo to są pewnie nadal niejawne dane. Wiadomo mi jedynie, że w 1999 i 2000 była seria SK (numery pięciocyfrowe). Chyba 061 zamieszczał kiedyś zdjęcia szkolnego Beryla z 2003, seria YB.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 Postaram się również zrobić poza serią również ilość cyfr w numerze - może w postaci litery X dla każdej cyfry, ale tutaj będę musiał posiedzieć nad zrobieniem odpowiedniej formuły, aby można było to zrobić w kilku kliknięciach.
Trzycyfrowe numery występowały rzadko. Mam wrażenie, że poza dwoma seriami AKMŁ-ów - AN i KK - były to wyłącznie serie przekrojów, szkolnych, prototypów itp.
Czterocyfrowe serie zdarzały się w miarę często we frezowanych karabinkach, najczęściej chyba w seriach jednoliterowych, ale nie jestem pewien, ile z nich było wyprodukowanych dla wojska (mam AK z kolbą składaną, z serii T, który nie ma puncy odbioru wojskowego "PW3", więc raczej nie był wyprodukowany dla LWP). Były też w niektórych rocznikach GN-ów. Nie pamiętam w tej chwili żadnych tłoczonych z czterocyfrowymi numerami.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 kilka dni temu widziałem ogłoszenie na armybazarze dotyczące sprzedaży AKGN - znalazłem go po numerach i był to karabinek przeznaczony do AMW w 2019 roku w kategorii 3 (o kategoriach już na forum pisaliśmy), a co się okazało po zdjęciach - gość dorobił do niego boczną szynę, gdzie widać nowe nity, a do tego nie wspomniał o tym słowem w ogłoszeniu.
Tak, widziałem to ogłoszenie. Żal, że tak popsuł tą broń.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

rokada pisze: 01 stycznia 2024, 16:06
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 AKM nie ma na wykazie roku 1965 - ten jest dla AKM przekrój. Seria AP dla AKM jest w 1966 roku.
Seria AP wygląda na serię próbną/testową. Ma jedynie trzycyfrowy numer i w praktyce nie jest spotykana na rynku. Być może wyszła także w 1966, ale - jak pisałem - nie widziałem nigdy zdjęcia takiego egzemplarza.
Zgadza się jeżeli chodzi o numer trzycyfrowy.
Jak na razie na moim wykazie są 2 x AKM i 1 x AKM szkolny z serią i numerem AP XXX - w jakich latach wyszły/wyjdą to musiałbym sprawdzić, a to zajmie mi mi chwilę w przeszukaniu plików.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 16:06
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 Niewykluczone, że fizycznie jest to AKMŁ, ale ktoś go błędnie wpisał:
- do wykazu jako AKM,
- na stanie figuruje jako AKM, a jest AKMŁ i ma szynę.
Sądzę, że to najbardziej prawdopodobne wyjaśnenia.
Moim zdaniem też, ale to można zweryfikować tylko dostając fizycznie broń do ręki.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 16:06
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 - na stanie jest faktycznie jako AKM bo nie otrzymał szyny, a poszedł do skrzyni ze zwykłymi AKM'ami jako uzupełnienie dostawy - tego wykluczyć nie można,
Moim zdaniem to mało prawdopodobne, bo oznaczałoby raczej gruby bałagan w fabryce.
Niekoniecznie - jeżeli jakiś karabinek nie przeszedł odbioru wojskowego, a dostawę trzeba było zrealizować to mogli dorzucić z taśmy nowy, który teoretycznie miał mieć szynę, ale jej nie dostał - ponownie to można tylko zweryfikować na podstawie fizycznego kontaktu z daną bronią.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 16:06
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 ą chyba jeszcze dwa tematy (poza moimi), które opisują AKGN w kwestii serii/numerów i będę chciał to połączyć przy jednoczesnym wyodrębnieniu tego co jest tym co można znaleźć w sieci, a co mi udało się pozyskać.
Temat GN-ów jest już chyba ogarnięty za wyjątkiem roczników 1964-1966.

Podobnie jest w przypadku Tantali, ale z tą różnicą, że tu chyba jest komplet danych.

Ze skompletowaniem danych dla Beryli będzie trudno, bo to są pewnie nadal niejawne dane. Wiadomo mi jedynie, że w 1999 i 2000 była seria SK (numery pięciocyfrowe). Chyba 061 zamieszczał kiedyś zdjęcia szkolnego Beryla z 2003, seria YB.
Dane Tantali jak i Beryli, które idą/poszły do AMW również posiadam.
Tak samo jak TT, P64, P83, PM84P, PW 94, PM 63 itd.

W sumie to się zastanawiam czy nie zrobić jakiegoś wykazu dla innych konstrukcji strzeleckich, ale pitolenie co niektórych matołów o "plastikowych porucznikach" czy innych "kanciapach" nie napawa do dalszej pracy, aby takie jełopy z niej korzystały.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 16:06
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 Postaram się również zrobić poza serią również ilość cyfr w numerze - może w postaci litery X dla każdej cyfry, ale tutaj będę musiał posiedzieć nad zrobieniem odpowiedniej formuły, aby można było to zrobić w kilku kliknięciach.
Trzycyfrowe numery występowały rzadko. Mam wrażenie, że poza dwoma seriami AKMŁ-ów - AN i KK - były to wyłącznie serie przekrojów, szkolnych, prototypów itp.
Czterocyfrowe serie zdarzały się w miarę często we frezowanych karabinkach, najczęściej chyba w seriach jednoliterowych, ale nie jestem pewien, ile z nich było wyprodukowanych dla wojska (mam AK z kolbą składaną, z serii T, który nie ma puncy odbioru wojskowego "PW3", więc raczej nie był wyprodukowany dla LWP). Były też w niektórych rocznikach GN-ów. Nie pamiętam w tej chwili żadnych tłoczonych z czterocyfrowymi numerami.
Dlatego takie wątpliwości napawają mnie do tego, aby nieco bardziej uszczegółowić powyższy wykaz.
Postaram się to zrobić przy aktualizacji zawierającej obecny rok.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 16:06
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 14:38 kilka dni temu widziałem ogłoszenie na armybazarze dotyczące sprzedaży AKGN - znalazłem go po numerach i był to karabinek przeznaczony do AMW w 2019 roku w kategorii 3 (o kategoriach już na forum pisaliśmy), a co się okazało po zdjęciach - gość dorobił do niego boczną szynę, gdzie widać nowe nity, a do tego nie wspomniał o tym słowem w ogłoszeniu.
Tak, widziałem to ogłoszenie. Żal, że tak popsuł tą broń.
Popsucie tego to jedno, ważniejsze dla mnie jest to, że nie wspomniał o tym słowem - link do tego ogłoszenia dostałem od osoby zainteresowanej, aby je sprawdzić "czy warto" i to nie pod względem kolekcjonerskim, ale ogólnie.
Bogaty zestaw, ale bagnet 6H4 nie pasuje do zestawu, nie da się go nawet założyć.
Dla świeżaka opcja na wypasie, dla kolekcjonera - już tak średnio.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 16:51 Jak na razie na moim wykazie są 2 x AKM i 1 x AKM szkolny z serią i numerem AP XXX - w jakich latach wyszły/wyjdą to musiałbym sprawdzić, a to zajmie mi mi chwilę w przeszukaniu plików.
O ile mnie pamięć nie myli, parę lat temu był w wykazie któregoś z przetargów AMW AKM z serii AP i wysokim (relatywnie, oczywiście, bo nadal - jeśli dobrze pamiętam - niższym od 100) numerem, opisany jako szkolny.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 16:51 Moim zdaniem też, ale to można zweryfikować tylko dostając fizycznie broń do ręki.
Albo oglądając zdjęcie.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 16:51 W sumie to się zastanawiam czy nie zrobić jakiegoś wykazu dla innych konstrukcji strzeleckich, ale pitolenie co niektórych matołów o "plastikowych porucznikach" czy innych "kanciapach" nie napawa do dalszej pracy, aby takie jełopy z niej korzystały.
Na to nie ma rady. Albo nie publikujesz takich danych i nikt (poza paroma innymi osobami, które siedzą głęboko w temacie i mają własne wykazy) ich nie ma, albo publikujesz dane i wtedy wszyscy je mają.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 16:51 Popsucie tego to jedno, ważniejsze dla mnie jest to, że nie wspomniał o tym słowem
Na netgunie nadal jest to ogłoszenie (już w statusie "sprzedane") i w opisie jest zachwalany jako "stan BDB+, magazynowy". Na zdjęciach istotnie oksyda wygląda nieźle, ale ta szyna psuje wszystko (bo na pewno nie jest to już "magazynowy GN").
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 16:51 Dla świeżaka opcja na wypasie, dla kolekcjonera - już tak średnio.
Dla kolekcjonera raczej słabo niż średnio. Szynę można zdjąć, ale zostaną otwory po jej mocowaniu. Drewno jest na pewno wymienione i odnawiane. Okucia do mocowania amortyzatora na kolbie wyglądają na malowane, a - jeśli dobrze pamiętam - w tak wczesnym GN-ie powinny być oksydowane. W komplecie jest niby noszak, ale jest to noszak starego typu (z kieszonką na wczesny celownik "z poziomnicą"), a celownik w zestawie to blaszak nowego typu. Poza tym kolekcjonera będą interesowały inne, niewidoczne na zdjęciach detale w rodzaju numerów na celowniku, urządzeniu powrotnym, zaworze gazowym itd.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

rokada pisze: 01 stycznia 2024, 17:50
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 16:51 Jak na razie na moim wykazie są 2 x AKM i 1 x AKM szkolny z serią i numerem AP XXX - w jakich latach wyszły/wyjdą to musiałbym sprawdzić, a to zajmie mi mi chwilę w przeszukaniu plików.
O ile mnie pamięć nie myli, parę lat temu był w wykazie któregoś z przetargów AMW AKM z serii AP i wysokim (relatywnie, oczywiście, bo nadal - jeśli dobrze pamiętam - niższym od 100) numerem, opisany jako szkolny.
Ten szkolny AKM z mojego wykazu ma numer niższy od 090, a wyższy od 080.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 17:50
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 16:51 Moim zdaniem też, ale to można zweryfikować tylko dostając fizycznie broń do ręki.
Albo oglądając zdjęcie.
Tylko fotkę trzeba zrobić mając fizycznie broń w ręce.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 17:50
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 16:51 W sumie to się zastanawiam czy nie zrobić jakiegoś wykazu dla innych konstrukcji strzeleckich, ale pitolenie co niektórych matołów o "plastikowych porucznikach" czy innych "kanciapach" nie napawa do dalszej pracy, aby takie jełopy z niej korzystały.
Na to nie ma rady. Albo nie publikujesz takich danych i nikt (poza paroma innymi osobami, które siedzą głęboko w temacie i mają własne wykazy) ich nie ma, albo publikujesz dane i wtedy wszyscy je mają.
Na tym forum publikowanie innych rzeczy dla tych jełopów nie napawa optymizmem i chęcią do dalszej pracy.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 17:50
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 16:51 Popsucie tego to jedno, ważniejsze dla mnie jest to, że nie wspomniał o tym słowem
Na netgunie nadal jest to ogłoszenie (już w statusie "sprzedane") i w opisie jest zachwalany jako "stan BDB+, magazynowy". Na zdjęciach istotnie oksyda wygląda nieźle, ale ta szyna psuje wszystko (bo na pewno nie jest to już "magazynowy GN").
To już w przeznaczeniu do AMW nie był "magazynowy" AKGN.
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 17:50
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 16:51 Dla świeżaka opcja na wypasie, dla kolekcjonera - już tak średnio.
Dla kolekcjonera raczej słabo niż średnio. Szynę można zdjąć, ale zostaną otwory po jej mocowaniu. Drewno jest na pewno wymienione i odnawiane. Okucia do mocowania amortyzatora na kolbie wyglądają na malowane, a - jeśli dobrze pamiętam - w tak wczesnym GN-ie powinny być oksydowane. W komplecie jest niby noszak, ale jest to noszak starego typu (z kieszonką na wczesny celownik "z poziomnicą"), a celownik w zestawie to blaszak nowego typu. Poza tym kolekcjonera będą interesowały inne, niewidoczne na zdjęciach detale w rodzaju numerów na celowniku, urządzeniu powrotnym, zaworze gazowym itd.
Zgadza się - są niuanse, które mają wpływ na kolekcjonerską wartość całości, ale link do ogłoszenia dostałem od świeżaka, który szuka czegoś bardziej użytkowo i był nieco podjarany.

Na forum kiedyś gość się ogłaszał, że sprzeda AKM czy AKMS, który wywalił kilkaset sztuk, ma kompensator i kilka innych bajerów, a potem znalazły się jego filmy z YT, że przebieg to nie kilkaset sztuk a ponad trzy tysiące, że farba zdarta do zera i pomalowany cholera wie czym, że kompensator to chińczyk z aliexpress itd. Gość był oburzony, że ktoś śmiał mu wrzucić do ogłoszenia te filmy...

Dlatego dla mnie szemrana oferta - o niuansach takich jak Zsp. 9 a CN70 i różnicach w torbie można nie wiedzieć lub ich nie skojarzyć czy też mieć torbę taką, a którą udało się zdobyć - można o tym nie wspominać świadomie lub świadomie, ale brak wzmianki o dorobionej szynie bocznej jest już zwykłym kantem.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 18:09
rokada pisze: 01 stycznia 2024, 17:50 Na to nie ma rady. Albo nie publikujesz takich danych i nikt (poza paroma innymi osobami, które siedzą głęboko w temacie i mają własne wykazy) ich nie ma, albo publikujesz dane i wtedy wszyscy je mają.
Na tym forum publikowanie innych rzeczy dla tych jełopów nie napawa optymizmem i chęcią do dalszej pracy.
O ile nie jest to bardzo mocno zamknięte forum, to w zasadzie to wszystko jedno, gdzie publikujesz. Wrzucasz do sieci i już wszyscy mogą znaleźć i skopiować te dane.
Przede wszystkim jednak liczy się - przynajmnej dla mnie - to, że te dane zostały zebrane. Zbieram takie dane przecież nie po to, żeby się nimi, chwalić, ale po to, żeby były zebrane i nie zaginęły bezpowrotnie gdzieś w niszczonych starych dokumentach archiwalnych.
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 18:09 link do ogłoszenia dostałem od świeżaka, który szuka czegoś bardziej użytkowo i był nieco podjarany.
Jeśli użytkowo, to w sumie obejrzałbym koronę i przewód lufy, oraz rygle zamka i opory ryglowe, może stan tłoka i rury gazowej (choć te elementy w miarę łatwo i nie tak drogo da się wymienić). Stan pokrycia to sprawa drugorzędna (albo i trzeciorzędna). Wręcz wolałbym taki egzemplarz, który wygląda niedoskonale, bo byłby tańszy od "nówki".
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 18:09 Dlatego dla mnie szemrana oferta - o niuansach takich jak Zsp. 9 a CN70 i różnicach w torbie można nie wiedzieć lub ich nie skojarzyć czy też mieć torbę taką, a którą udało się zdobyć
Zapewne sprzedający nawet nie wiedział, że są różne torby. Mógł też nie wiedzieć, że są różne celowniki. No bo w końcu ile osób zna takie niuanse jak np. to, że CN70 występował w przynajmniej dwóch odmianach?
LARPAK pisze: 01 stycznia 2024, 18:09 brak wzmianki o dorobionej szynie bocznej jest już zwykłym kantem.
Nie byłbym aż taki surowy w ocenianiu sprzedającego. Owszem, miło byłoby, gdyby o tym wspomniał w opisie, ale szyna jest doskonale widoczna na zdjęciach i nic nie wskazuje na żadne próby jej ukrycia.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”