Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Na kanwie tematu odnośnie tego czy Beryl jest egzemplarzem kolekcjonerskim to po wejściu w szczegóły okazało się ile jest elementów do zebrania, które wchodziłyby w skład kolekcji opartej na w/w karabinku.

W związku z czym zacząłem się zastanawiać co jest do skompletowania w przypadku karabinka AK/AKM i jego wersji występujących w LWP i WP.
Jak na razie będzie to opis ogólny, który w miarę czasu rozszerzę o wykazy ukompletowania z instrukcji dla poszczególnej wersji i tak:

1. Karabinek.
- 7,62 mm pmK – komora frezowana, kolba drewniana,
- 7,62 mm pmK z kolbą metalową składaną (pot. AKS, w naszych instrukcjach ten skrót nie obowiązuje)
- 7,62 mm kbk AKM – komora tłoczona, kolba drewniana,
- 7,62 mm kbk AKMŁ – j.w. + szyna do montażu NSP-3,
- 7,62 mm kbk AKMS – komora tłoczona, kolba metalowa składana,
- 7,62 mm kbk AKMSN – j.w. + szyna do montażu NSPU,
- 7,62 mm kbk AKMSŁ – j.w. + szyna do montażu NSP-3, EDYTA: PCS-5 GABRO,
- 7,62 mm kbk AKMP – komora tłoczona, kolba drewniana, trytowe przyrządy celownicze (AKMŁP – j.w. + szyna do montażu NSP-3),
- 7,62 mm kbk AKMSP – komora tłoczona, kolba metalowa składana, trytowe przyrządy celownicze (AKMSNP – j.w. + szyna do montażu NSPU, AKMSŁP – j.w. + szyna do montażu NSP-3),
- 7,62 mm kbkg wz. 1960 – komora frezowana, kolba stała drewniana (potocznie zwany AKGN, nazwa zaciągnięta niejako z szyfru/kodu stosowanego w instrukcjach),
- 7,62 mm kbkg wz. 1960/72 – komora frezowana, kolba odłączalna drewniana (wersja desantowa),
- 7,62 mm kbkg AKM wz. 74 – kbk AKM + 40 mm granatnik PALLAD,
- do uzupełnienia: wersje z szyną pod NSP-2, trytowymi przyrządami celowniczymi itd.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

2. Ładownice.
- standardowa na 3 magazynki, parciana,
- j.w. ze skórzaną brązową lamówką,
- biała dla WSW/ŻW

3. Przybornik.
- w jednej wersji wybijak jest elementem składowym klucza/wkrętaka,
- w drugiej wersji wybijak jest oddzielnym elementem,
- oś do składania opóźniacza (dla AKM, AKMS),
- plastikowy 3-częściowy zestaw do czyszczenia broni,

Obrazek

Obrazek

4. Olejarka:
- jednokomorowa okrągła,
- dwukomorowa prostokątna.

5. Pas nośny.
- parciany „sztywny” ze skórzanym paskiem wz. 1958, koloru khaki,
- j.w. z tym, że ma karabińczyk w miejscu skórzanego zapięcia, koloru khaki i czarnego dla MW,
- j.w. z tym, że jest „miękki”, koloru khaki, możliwe iż w kolorze czarnym też występowały.

Obrazek

Obrazek

6. Magazynki.
- 30 nb metalowy – gładki (AK),
- 30 nb metalowy – żebrowany (AKM)
- 30 nb plastikowy,
- 10 nb metalowy dla „AKGN”.

Obrazek

7. Bagnety.
- 56H212 – dla AK oraz początkowo kbkg wz. 1960,
- 6H3,
- 6H4.

Bagnety 6H4 zdarzały się z żabką parcianą.

Obrazek

8. Instrukcje:
- Uzbr. 748/65 - warunki techniczne i rysunki naprawcze dot. naprawy oraz odbioru po naprawie 7,62 mm kbk AK,
- Uzbr. 1215/70 - naprawa 7,62 mm kbk AKM i AKMS 1971 r.
- Uzbr. 1532/74 - DIM 7,62 mm AK, AKM, AKMS, AKGN,
- Uzbr. 2447/86 - instrukcja 7,62 mm kbk AK, AKM, AKMS, AKMŁ, AKGN,
- Uzbr. 2499/87 - naprawa 7,62 mm kbk AK, AKM, AKMS, AKGN 1989 r.,
- Uzbr. 159/61 - Instrukcja piechoty 7,62 mm pistolet maszynowy Kałasznikowa,
- Uzbr. 831/66 - instrukcja/ 7,62 mm karabinek AKM sposoby i zasady strzelania,
- Uzbr. 1341/72 – 7,62 mm karabinek AKMS. Opis i użytkowanie. Sposoby i zasady strzelanie. Uzupełnienie do Uzbr. 831/66,
- Uzbr. 1475/73 – 7,62 mm karabinek – granatnik wz. 1960 (1960/72). Opis i użytkowanie. Sposoby i zasady strzelania. Uzupełnienie do Uzbr. 831/66,
- Uzbr. 1880/77 – dwójnóg do 7,62 mm kbk AKM (AKMŁ). Uzupełnienie do Uzbr. 831/66,
- Uzbr. 2271/83 – podświetlane przyrządy celownicze do 7,62 mm karabinków AK (AKM, AKMS). Uzupełnienie do instrukcji Uzbr. 831/66 Uzbr. 141/72,
- Uzbr. 1094/69 - tłumik PBS-1 do 7,62 mm karabinka AKM, opis i użytkowanie,
- bez sygnatury: „krótka instrukcja o posługiwaniu się 7,62 mm karabinkiem – granatnikiem wz. 1974” – 8 stron, w twardej zielonej oprawie bez opisu na niej,
- bez sygnatury: „the AKMS machine gun; cal. 7,62 mm; service instruction” – 32 strony, pomarańczowa sztywna okładka, język angielski i jedyna sygnatura to ZW-11-431/80.

Do tego dochodzą jeszcze instrukcje celowników noktowizyjnych jak i instrukcje ich napraw itd. To postaram się uzupełnić w najbliższym czasie.

9. Celowniki:
- NSP-2,
- NSP-3,
- NSPU.

EDYTA:
- PCS-5 GABRO.

10. Dodatki.
- śruba PRB-1,
- wyciąg zerwanych łusek,
- rozwiertak (przecieracz do komory gazowej),
- dwójnóg dostawny składany,
- tłumik PBS-1,
- ramię specjalne celownika z suwakiem (do PBS-1),
- nakrętka do strzelania amunicją ślepą,
- przyrząd celowniczy Zsp-9GN (celownik do AKGN z poziomicą),
- celownik CN 70 (AKGN),
- gumowy amortyzator na kolbę (AKGN),
- pokrowiec na karabinek,
- zestaw granatów szkolnych/treningowych (AKGN),
- torba na granaty i wyposażenie (AKGN),
- klucz do przykręcania nasadki (AKGN),
- nasadka do miotania granatów (AKGN),
- torba na granaty do Pallada,
- granaty szkolne/treningowe do Pallada,
- 7,62 mm naboje wz. 43 „szkolne” i „treningowe”.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 czerwca 2021, 18:16 przez LARPAK, łącznie zmieniany 1 raz.
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 759
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: JAC72 »

I tym oto sposobem, Kol. LARPAK zdemolował i zakończył zapał kolekcjonerów i miłośników konstrukcji Kałasznikowa produkcji polskiej. Już nie ma co szukać i o co pytać. Moderator może temat zamknąć. :wink: :piwo:
JAC72
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1406
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 117
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: zoom2 »

Larpaku dobra robota.
Napisz jeszcze dla porządku bo nie wszyscy to wiedzą o niuansie kolby składanej używanej w wersjach z boczną szyną do mocowania optyki.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Jak tylko porobię fotki to o tym napiszę bo nie wiem czy mam jakiś rysunek w jednej z instrukcji.

Są jeszcze inne niuanse jak zmiana technologii wykonania pewnych elementów na przestrzenii lat.
Jednym z takich przykładów jest chociażby wycior z oczkiem i bez lub zakończenie sprężyny powrotnej z występem do blokowania pokrywy jak i bez niego.

O odcieniach ładownic jak i ich materiale też można wspomnieć bo widziałem kilka różnych już.
Jedne khaki inne oliwkowe, a jeszcze inne zielone, wszystkie z skórzanymi zapięciami. Przy czym te zapięcia w dwóch kolorach.

To już jest jednak rozdrabnianie się na spore szczegóły, gdzie niestety sporo rzeczy jest nieudokumentowanych.

Chociaż może z czasem powstanie tutaj jakaś baza przykładów wyposażenia do AK polskiej produkcji.
Kiedyś @strk wrzucał zdjęcia pasa nośnego w kolorze czarnym jakich używano w MW.

Jeszcze znajdzie się tutaj z czasem lista wyposażenia i literatury m.in. do celowników noktowizyjnych NSP-2, NSP-3 i jak mi się uda namierzyć to i do NSPU bo to nie tylko instrukcje zawarte w kompletach z celownikami, ale też instrukcje napraw, katalogi, DIM'y itp.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

Na gorąco parę różnych dalszych drobnych niuansów:
- AKM-y były ogólnie oksydowane (wczesne, do 1968 włącznie) i malowane (po remontach lub od 1968 włącznie)
- kbkg wz.74 powinien mieć w komplecie AKM malowane (bo powinien być z lat, w których Radom robił malowane)
- AKMŁ-y trafiały się zarówno z pięciocyfrowym numerem seryjnym, jak i z trzycyfrowym
- kbkg wz.60 miał trzy różne celowniki, z czego tak naprawdę był dostarczany z dwoma (pierwsza wersja była tylko prototypowa), a w praktyce wszystkie celowniki były wymieniane w trakcie służby na najnowszą (najprostszą i najtańszą) wersję CN-70
- kbkg wz.60 z w/w powodu miał dwa rodzaje noszaka: z kieszonką na wcześniejszą wersję celownika oraz z miejscem na mocowanie CN-70 (to już nie była kieszonka)
- kbkg wz.60 (być może 60/72) miał przynajmniej dwa rodzaje noszaków pod względem materiału, z jakiego było wykonane zewnętrze: parciany khaki i tkanina "kamuflaż"
- AKM-y miały drewno bukowe (wczesne) lub sklejkę/laminat (późniejsze lub poremontowe)
- AKM-y (wczesne) miały łoża bukowe w co najmniej dwóch odmianach (z otworem w dolnej części i bez otworu)
- przyborniki występowały w wersji oksydowanej (wczesnej) i malowanej (późniejszej)
- przecieracze występwały w wersji w naturalnym kolorze metalu i w ciemnej (o ile mnie pamięć nie myli, zarówno malowanej, jak i oksydowanej)
- pasy nośne - przynajmniej w przypadku karabinków z tłoczoną komorą - dla WOPK miały "stalowy" kolor (pasujacy do koloru mundurów wyjściowych zetki)
- bagnety 6H3 występują z rękojeściami w kolorze od ciemnego brązu do jasnego pomarańczowobrązowego
- bagnety 6H4 w AKM-ach (i Tantalach) występują z rękojeściami w różnych odcieniach "pomarańczowobrązowych", czarne rękojeści to raczej dopiero Beryl
- istnieje wersja bagnetu do AKM-a z tępo zakończoną, chowaną w chwycie głownią, wykonana na bazie 6H4, przeznaczona do nauki walki na bagnety
- kieszonka na torbie na magazynki występwała chyba zawsze, niezależnie od tego, czy był to komplet do karabinka z kolbą stałą (który miał miejsce na przybornik w kolbie), czy składaną
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: rokada »

LARPAK pisze: 14 maja 2021, 11:48 Obrazek
Czy radomskie pmK występowały w ogóle z takimi chwytami pistoletowymi jak na tym rysunku?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Ciężko powiedzieć.
Całkiem możliwe, że tak zwłaszcza te z pierwszych partii produkcyjnych kiedy to otrzymaliśmy pakiet danych i narzędzia.

Widzisz, niuansów jest sporo. O niektórych nie pamiętałem jak właśnie bagnet treningowy.

Wersje prototypowe niestety ciężko dostępne, a też nie były na wyposażeniu LWP/WP bo były tylko partiami próbnymi, ale warto też o nich wspomnieć.
Bolo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 137
Rejestracja: 22 listopada 2019, 17:15
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: Bolo1 »

LARPAK pisze: 14 maja 2021, 17:29 lub zakończenie sprężyny powrotnej z występem do blokowania pokrywy jak i bez niego.
Czy czasami sprężyna powrotna z blokadą nie była zaprojektowana do kbkg wz.60/72?
Bolo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 137
Rejestracja: 22 listopada 2019, 17:15
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: Bolo1 »

rokada pisze: 14 maja 2021, 18:13
- kbkg wz.74 powinien mieć w komplecie AKM malowane (bo powinien być z lat, w których Radom robił malowane)
Jakoś nie mogę zrozumieć, wz74?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

@Bolo1:
nie chodzi o tą blokadę co była do kbkg wz. 1960 czy 1960/72, które zastosowano w nieco zmienionej formie w Tantalu i Berylu, ale o ząb do mocowania pokrywy - jedne są gładkie, a inne mają swego rodzaju "schodek" - z obydwoma typami spotkałem się w karabinkach AKMS.

Co do wz. 74 to jest to kbkg wz. 1974 czyli 7,62 mm kbk AKM + 40 mm granatnik podwieszany PALLAD.

@rokada:
co do produkcji w Radomiu czy też może występowaniu w zasobach LWP karabinków z tego typu chwytem, który ma dwie okładki i pośrodku stalową blachę do montażu to w instrukcji uzbr. 748/65 - warunki techniczne i rysunki naprawcze dot. naprawy oraz odbioru po naprawie 7,62 mm kbk AK jest ta wersja wymieniona.
IMPULS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: IMPULS »

o, to okazuje się ,że nie posiadam AKMŁ a AKMŁP. Dziękuję za szczegółowe informację. Z definicji to raczej kolekcjonerem nie jestem ale cenię wiedzę na temat posiadanego sprzętu. Z opisu wynika, że za wyjątkiem NSP3 - mogłem wziąć ale zdecydowałem się na NSPU, mam pełne wyposażenie ;) . Tryty już niestety nie świecą.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Trytowe przyrządy celownicze:
Obrazek

Z tego co widać po rycinie to są to te same przyrządy jakie zastosowano później w Tantalu i Berylu.

@IMPULS:
czy masz kompletne wyposażenie - brak NSP-3 oznacza jednak, że nie ;)
Do tego jest jeszcze kwestia na czym chcesz poprzestać lub co uznajesz za kompletną kolekcję wyposażenia swojego AKMŁ/AKMŁP.

Pisząc niejako z pamięci to powinieneś mieć:
- 7,62 mm kbk AKMŁ/AKMŁP,
- ładownica,
- pas nośny,
- olejarka,
- przybornik kompletny,
- 4 magazynki na 30 nb,
- celownik NSP-3 + wyposażenie (w tym instrukcja i metryczka) + szczelinowy tłumik płomieni,
- bagnet 6H4,
- dwójnóg dostawny wraz z pokrowcem.

Chyba o niczym nie zapomniałem, ale dochodzą jeszcze instrukcje różnej maści.

Wracając do tematu to tutaj nieco zdjęć wyposażenia:

1. Gumowy amortyzator do kbkg wz. 1960, wz. 1960/72:
Obrazek

2. Celownik CN-70 do kbkg wz. 1960, wz. 1960/72:
Obrazek

Uwagę na pierwszy rzut oka przykuwa różnica w kolorach, ale także oznaczenia dystansu dla poszczególnych granatów.

3. Celownik Zsp. 9GN do kbkg wz. 1960, wz. 1969/72:
Obrazek

4. Nasadka do miotania granatów nasadkowych do kbkg wz. 1960 i wz. 1960/72:
Obrazek

5. Łoża:
od góry:
- standardowe do kbk AKM/AKMS,
- do kbkg wz. 1974 do montażu 40 mm granatnika PALLAD,
- z czarnego tworzywa sztucznego (na zdjęciu wraz z nakładką rury gazowej) - widziałem ok. 100 karabinków AKMS z tego typu łożem oraz parkeryzowanymi/fosfatowanymi metalowymi częściami broni. Był to jakiś remont, ale niestety nie było okazji, aby zapoznać się z nimi bliżej.
Obrazek

6. Plastikowy zestaw do czyszczenia broni - w sumie można je znaleźć we wszystkich trzech kolorach, na fotce dałem każdy element innego koloru dla pokazania jakie kolory występują.
Obrazek

7. Śruba PRB-1.
Obrazek
IMPULS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: IMPULS »

@LARPAK napisałem, że za wyjątkiem NSP3 bo wybrałem NSPU. Do NSPU mam pudło z tym co było w środku. Instrukcja - tylko skan.
Nie jest to ukompletowanie do mojego egzemplarza ale tak wybrałem i teraz wątpię abym mógł posiąść NSP3 z oryginalnym "moim" numerem.
Z wyposażenia mam jeszcze tłumik płomienia. "Śrubę" PRB chętnie bym nabył. Próbowałem kontaktu z krakowską firmą, która ponoć to produkuje ale niestety bezskutecznie. Pozdrawiam.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

@IMPULS:
wiem, że napisałeś, że za wyjątkiem NSP-3, ale jego brak niestety kłóci się ze stwierdzeniem posiadania pełnego kompletu ;)

Jakiś czas temu była na allegro.

Celownik tożsamy z numerem karabinka pewnie udałoby się jakoś znaleźć, ale jest to dość ciężkie bo tego może już nie być nawet w kraju, mógł lecieć do USA.
Ewentualnie naniesienie nowego numeru celownika co przewiduje instrukcja napraw o ile mnie pamięć nie myli.
IMPULS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: IMPULS »

@LARPAK oczywiście masz rację. Zdaje sobie sprawę z tego, że brak oryginalnego NSP-3 czyni cały zestaw niepełnym. Kupując w ogóle nie byłem zainteresowany noktowizorem ale w ofercie był komplet. Świadomie zrezygnowałem z NSP-3 na rzecz NSPU. Były też wtedy NSP-2. Pamiętam dwie ciężkie skrzynki w tym jedna z reflektorem podczerwieni. Później przewinęło mi się przez ręce kilkanaście NSP-3 i być może wśród nich był ten mój - D88164 No ale teraz to już musztarda po obiedzie. A tak przy okazji. Podziwiam Twoją wiedzę i zaangażowanie a także cierpliwość bo szperanie w tych wszystkich instrukcjach skanami których uwiarygadniasz swoje informacje wymaga dużo cierpliwości no i czasu.
Niestety PRB-1 na Allegro przegapiłem. Pamiętasz może cenę? Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”