jakie pcp na początek

Wiatrówki chińskie i inny sprzęt na tym poziomie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
DrA
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 378
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 19:43
Tematy: 21
Lokalizacja: opolska dziura
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jakie pcp na początek

Post autor: DrA »

Ta, ten na szczęście Kuboty do kompletu nie ma więc jest nadzieja :)
Warszawski Klub Field Target
======= WKFT =======
Awatar użytkownika
AndyOO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1164
Rejestracja: 13 września 2008, 15:08
Tematy: 15
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jakie pcp na początek

Post autor: AndyOO »

Januszpelle pisze: 04 kwietnia 2021, 21:44 ...W snajperskim i myśliwskim strzelaniu lufa i kolba jest pozostawiona w odpowiedniej długości.
Udowodnij, że pistolet ma wyższość nad karabinem, bo jest krótki.
Artkor pisze: 04 kwietnia 2021, 22:40 No trochę ma. Wraz z długością wzrasta precyzja, fizyki nie oszukasz. ;laughing:
Bullpup ma najczęściej lufę standardowej długości, a długość linii celowania w przypadku używania lunety nie ma żadnego znaczenia :idea:
Tak na marginesie karabiny typowo snajperskie jak na przykład: Barret M92, polskie TOR oraz BOR, to właśnie bullpup'y skonstruowane do precyzyjnego strzelania i nie są to jedyne tego typu konstrukcje :one:
SQ7OO
I żeby nie było, ja świetnie strzelam, tylko rzadko trafiam :502:
Awatar użytkownika
Grossus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 730
Rejestracja: 20 grudnia 2007, 10:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: jakie pcp na początek

Post autor: Grossus »

Nie wiem czy pamiętacie, ale temat brzmi "jakie pcp na początek", a w pierwszym poście stoi "Potrzebuję pomocy w wyborze na początek jakie pcp ok 2000 i jaka butla?"

Wiele zacnych osób się tu spiera, a dyskusja zahaczyła o karabinki za pięciokrotność i więcej podanek kwoty! Nie wspomnę, że rozwinął się osobny temat nad wyższością układu konstrukcyjnego. Myślę, że warto podzielić ten temat na co najmniej 3...

Co do offtopa to bulle miały być remedium na wiele problemów, ale wiele też stworzyły i np. taki karabinek podstawowy: francuski FAMAS - klapa i brytyjski L85 - klapa. Jedyny co się broni to Steyr AUG. Największe militarnie państwo świata sobie takie wygłupy w karabinku podstawowym odpuściło. Ruscy też niezbytnio w ten układ poszli, a nie można im zarzucić by nie potrafili konstruować broni. Wschodzące mocarstwo z dalekiej Azji uzbroiło się w QBZ-95, ale też szału tym nie zrobiło. Powyższe dotyczy jednak broni palnej, a my tu przecież o wiatrówkach rozmawiamy!
Wielkopolska Sekcja Strzelectwa Terenowego STRZELEC
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jakie pcp na początek

Post autor: Yurko »

Dobrze zauważyłeś. Ale, nie mogę tego teraz znaleźć, wydawało mi się, że autor wątku na zaproponowanego mu HW100, zapytał którego... I tu muszę przeprosić, że musiałem się chwalić swoim HW :shame: , ale stwierdziłem przy tym , że jeśli nie do zabawy, to wersja BP nie jest najlepsza.

Jak widać, hasło "bullpup" działa prowokująco. :wink:

Swoją drogą, było by ciekawe, gdyby skomentował to, jak mu pomogliśmy...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1610
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jakie pcp na początek

Post autor: Artkor »

"...a my tu przecież o wiatrówkach rozmawiamy!..."

W dodatku w dziale: "Najlepsze, najszybsze, najtańsze". ;laughing: ;laughing:
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: jakie pcp na początek

Post autor: kłapek »

Podsumuję dyskusję, bo niestety kiedyś dałem się wkręcić Leonowi83 w podobną.

Czy można wygrać zawody HFT/FT bullpupem?
Oczywiście TAK ... tylko po co się tak męczyć? :wink:
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jakie pcp na początek

Post autor: ArturR »

Dla dorosłego seniora(szczególnie dla rosłego z dużymi łapskami) do FT/HFT bullpup faktycznie może być zbyt mały i nieporęczny.
Patrząc na typ i rodzaj konstrukcji - bullpup'owi raczej bliżej do karabinka szturmowego niż precyzyjnego.
ALE...może okazać się w HFT bardzo dobrym entry-level np. dla takiego juniora młodszego 9-10 lat, lub kogoś o bardzo filigranowych gabarytach.
W innym wątku już tutaj była dyskusja właśnie na ten temat.
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jakie pcp na początek

Post autor: Leon83 »

To musi być silny junior...

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jakie pcp na początek

Post autor: ArturR »

Juniorzy mogą strzelać zawody z użyciem bipoda i nie muszą strzelać postaw wymuszonych, wiec nie ma problemu.
Jeśli już bardzo się upierać co do przydatności bullpup'a do FT/HFT to na fotkach niżej jest taki "bull dla dorosłych",
ale to zupełnie inna konstrukcja, i znacznie przekracza budżet wskazany przez autora tematu.
Leon...nic straconego. Masz rekreacyjny karabinek, a tak się fajnie składa że FT/HFT daje możliwość rekreacyjnego podejścia do tematu.
Wpadnij kiedyś na zawody i przetestuj go w realu, a jeśli masz syna/córkę w juniorskim wieku(juniorzy mile widziani), to na czas strzału dołączasz mu bipod i jest git.

https://photos.google.com/share/AF1QipN ... h2Z09WTUZB
Awatar użytkownika
Ziemo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 140
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 20:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań Nowe Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jakie pcp na początek

Post autor: Ziemo »

Bardzo fajny przykład tego


...jak można oszpecić karabin na własne życzenie. 8-)
HFT
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jakie pcp na początek

Post autor: FireFighter »

Temat trochę odszedł od wątku głównego ale nic to :wink: . Wszystko to ocena subiektywna. Ja też kiedyś twierdziłem, że bullpup-y to się do niczego nie nadają. Zdanie takie miałem do puki nie zacząłem z nich strzelać. Czasami lepiej być powściągliwym w ocenie "nieznanych-nie użytkowanych" karabinków, a zwłaszcza jak się je zna tylko ze zdjęć w necie. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2021, 01:48 przez FireFighter, łącznie zmieniany 1 raz.
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1948
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jakie pcp na początek

Post autor: Dexter »

No ale tak całkiem serio, sądzisz, że możliwym jest strzelanie tak samo skuteczne z postawy stojąc lub innej, bez bipoda z bullpupa jak z klasycznego układu? Pomijając przypadki, gdzie wyważenie BP sztucznie ucywilizujemy? Przecież ze środkiem ciężkości tak przesuniętym w tył względem klasycznego układu jaki jest w BP to chyba niemożliwe :D. Dużo osób podaje wyważenie BP jako jego zaletę a na moje oko to przekreślająca BP wada. Jasne, można to skorygować obciążeniem z przodu. Przy strzelaniu z dwójnogu to pewnie bez różnicy aczkolwiek dalej pozostaje pokraczna ergonomia BP (co jednak na samo strzelanie chyba nie powinno miec dużego wpływu).
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jakie pcp na początek

Post autor: rokasa58 »

Dexter pisze: 06 kwietnia 2021, 11:08 No ale tak całkiem serio, sądzisz, że możliwym jest strzelanie tak samo skuteczne z postawy stojąc lub innej, bez bipoda z bullpupa jak z klasycznego układu?
Myślę,że się da,spróbuj 5-6 kilogramowym długim karabinem zrobić tak szybko,to samo:
https://www.youtube.com/watch?v=niOZgeJER5U
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1948
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jakie pcp na początek

Post autor: Dexter »

No ale ja nie strzelam do pięciu celów na czas. I o to się sprawa "rozbija", bo głównie mowa tu o strzelaniu do jednego celu, za to małego i daleko. W czymś takim jak pokazałeś pod linkiem- nie wątpię, że BP ma swoje zalety a może i nawet przewagę. Aczkolwiek ja pewnie skuteczniej zrobił bym to w układzie klasycznym niż BP.
Awatar użytkownika
MASZOT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 15:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Stargard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: jakie pcp na początek

Post autor: MASZOT »

No i zadającemu pytanie narobiliście mętliku w głowie o wyższości śrubki nad nakrętką. :mad:
Każdy poprawnie skonstruowany karabinek nadaje się zarówno do strzelania rekreacyjnego, jak i zawodniczego, a na skuteczność, w znaczącym stopniu, wpływ ma strzelec i jego umiejętności. Zawsze powtarzałem, że karabinka trzeba się "nauczyć", poznając perfekcyjnie jego właściwości. Bez tego, posiadacz najbardziej zaawansowanego i precyzyjnego sprzętu nie osiągnie odpowiedniego poziomu. To są setki, tysiące godzin spędzone na strzelnicach, torach strzeleckich.
Od siebie dodam jedynie, że karabinki w układzie bullpup świetnie sprawdzają się w ogólnie pojętej rekreacji, ze względu na wygodę transportową, jak i w strzelaniach łowieckich (w Polsce polowania z wiatrówek są zabronione!), kiedy potrzeba krótkiego czasu na złożenie się do strzału ma duże znaczenie. Jednak "długie" karabinki, w przeciwieństwie do krótkich bullpup'ów, dają znacznie większa bezwładność w układzie strzelec-karabinek i własne, niewymuszone drgania (tętno, drgania mięśni itp.) mają mniejszy wpływ na długi system, który ma tendencje do ich tłumienia - mówiąc prościej, jeśli drgnie nam ręka poprzez niekontrolowany skurcz mięśnia, to zanim to zachwianie przeniesie się na karabinek, z reguły wcześniej ustępuje, nie powodując niepożądanego ruchu karabinka. W bullpup'ie, ze względu na dużo mniejszą bezwładność, karabinek zdąży "przejąć" drganie i poruszy się.
Ale se wykład zrobiłem 8-) . Mam jednak nadzieję, że wystarczająco jasno.


P.S.
ArturR pisze: Juniorzy mogą strzelać zawody z użyciem bipoda i nie muszą strzelać postaw wymuszonych, .......
Jesteś w błędzie Przyjacielu......
Cyt. z regulaminu konkurencji:
3.13. Karabinek może być wyposażony w bipod, używany wyłącznie do odkładania karabinka pomiędzy stanowiskami.
12.5. Opiekun Juniora w wieku 9-13 lat (i tylko w wieku 9-13 lat - określenie wieku następuje zgodnie z pkt 1.2 tego regulaminu) może mu pomagać np. podpowiadając jaką postawę strzelecką na stanowisku należy przyjąć, do którego celu i w jakiej kolejności należy strzelać, podtrzy­mując karabinek na trudnych terenowo stanowiskach lub podkładając pod karabinek poduszkę strzelecką/inną podpórkę oraz w inny sposób - stosowanie do wieku, postury i doświadczenia zawodniczego Juniora.

Takie są założenia regulaminu, a to że organizatorzy dopuszczają użycia bipodu jako "innej podpórki" i to na każdym stanowisku, bez względu na jego trudność, to już inna kwestia.

Co do drugiej kwestii, to juniorzy strzelają wszystkie cele na torze z określonych na stanowiskach postaw, a "maluchy" w wieku 9-13 lat mogą mieć przy tym wsparcie opiekuna w myśl punktu 12.5 regulaminu konkurencji.
Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „"Najlepsze, najszybsze, najtańsze"”