Czy polowanie na czarny proch jest legalne w Polsce?

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
TxGR
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 30 listopada 2020, 11:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Żary
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Czy polowanie na czarny proch jest legalne w Polsce?

Post autor: TxGR »

Jeden wątek na tym forum zawierał komentarze argumentujące oba stanowiska. Kiedy sprawdziłem przepisy dotyczące gier (prawdopodobnie starą kopię), był wymóg 2500J lub 2000J na 100 m, w zależności od rodzaju jelenia.

Z całym szacunkiem, to szaleństwo. Winchester 30-30 170 g - najpopularniejszy kaliber myśliwski na świecie od ponad 50 lat - wytwarza tylko ~ 1440J na 90 m z 16-calowej lufy (bardzo popularna). ponownie patrząc na absolutnie bezpieczną maksymalną prędkość 2150 fps i energię na 90 m około 1750J.

Kaliber .54, czarnoprochowy karabin ładowany przez lufę, strzelający po łatanej okrągłej kuli, będzie miał tylko około 520 ft-lbs na 90 m, czyli 705J.
https://www.chuckhawks.com/54_caliber_muzzleloader.htm
http://www.namlhunt.com/traditionalmldata2.html

Polowanie na łucznictwo byłoby zupełnie nie startujące.

Nawet jeśli używasz znacznie cięższego stożka, karabin ładowany przez lufę nie może zbliżyć się do zapotrzebowania na energię jelenia, nawet jeśli są one z powodzeniem, bezpiecznie i etycznie używane do prowadzenia równych rozmiarów zwierzyny na całym świecie. Oczywiście używamy ich w Ameryce Północnej, ale wiem, że są one również używane na Węgrzech.

Czy jest więc inne prawo konkretnie regulujące użycie ładowarek czarnoprochowych do polowania na jelenie w Polsce?

Dziękuję Ci,
Brian
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy polowanie na czarny proch jest legalne w Polsce?

Post autor: Garfield »

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz
Art 3 pkt 1 - Do wykonywania polowania oraz odstrzału zwierząt stanowiących nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka dopuszczona jest wyłącznie myśliwska broń palna długa centralnego zapłonu, o lufach gwintowanych lub gładkich, z wyłączeniem broni czarnoprochowej, pistoletów i rewolwerów, z której po maksymalnym załadowaniu można oddać najwyżej sześć pojedynczych strzałów, z tym że do magazynka broni samopowtarzalnej można załadować jednorazowo najwyżej dwa naboje

Summary - Only centerfire weapons are allowed excluding blackpowder weapons.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Awatar użytkownika
TxGR
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 30 listopada 2020, 11:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Żary
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy polowanie na czarny proch jest legalne w Polsce?

Post autor: TxGR »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Naprawdę doceniam twój wkład. Jeśli dobrze rozumiem, zależy to od tego, kto interpretuje lub egzekwuje prawo.

Czy jakaś grupa próbowała naciskać na ustawodawcę, aby zaktualizował przepisy w oparciu o rzeczywistą balistykę terminalu?

Oczywiście jestem gościem, więc to nie jest moje miejsce do komentowania ani orędowania.

Przepraszam również za moje kiepskie tłumaczenia.

Jeszcze raz dziękuję za informacje.
Walkiria 3006
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 14 października 2020, 17:56
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy polowanie na czarny proch jest legalne w Polsce?

Post autor: Walkiria 3006 »

Polowanie z broni czarnoprochowej w Polsce jest zabronione. Dopuszczona jest jedynie broń centralnego zapłonu o lufach gładkich i gwintowanych na naboje zespolone o określonej energii dla danego gatunku. Mówi o tym regulamin polowań.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Czy polowanie na czarny proch jest legalne w Polsce?

Post autor: Marek- »

Polowanie z CP w Polsce jest nielegalne i to wyczerpuje pytanie zadane w tytule.
Pytający, jako osoba zainteresowana na 100% nie jest myśliwym.
Planujesz zostać myśliwym ?
Jeśli tak to nie tędy droga, nie da się na skróty.
Tu masz lekturę

https://www.pzlow.pl/jak-zostac-mysliwym/
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6032
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Czy polowanie na czarny proch jest legalne w Polsce?

Post autor: ravkill »

Ależ Panowie i Panie, polowanie na ciężko dostępny, czarny proch jest w pełni legalne, dla posiadaczy replik CP. Polowanie na zwierzynę, z udziałem broni czarnoprochowej, jest nielegalne. Tyle w temacie z odrobina luzu .... :piwo:
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
TxGR
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 30 listopada 2020, 11:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Żary
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy polowanie na czarny proch jest legalne w Polsce?

Post autor: TxGR »

Dziękuję za odpowiedź.

Czy jestem myśliwym? Oczywiście, wziąłem wiele jeleni. Moim głównym zainteresowaniem jest polowanie na czarny proch przy użyciu zamków skałkowych lub kapslowych. Wziąłem jelenia, w tym dużego rogacza Axisa, używając karabinu Winchester '94 w latach 30-30. Jeśli dobrze rozumiem tłumaczenie, jest to nielegalne w Polsce.

Czy jestem myśliwym w Polsce? Nie. Po przejrzeniu podanego linku (jeszcze raz dziękuję), nie jestem pewien, jak zdałam jakikolwiek egzamin tylko z języka polskiego. Wyzwania i trudności w uzyskaniu karabinu spełniającego wymagania są wystarczające, aby zabić wszelkie zainteresowanie. Skontaktowałem się z polskim klubem IDPA i kowbojskim klubem akcji w sprawie przyłączenia się. Wciąż jestem zainteresowany tymi klubami, ale myślę, że jeśli chcę polować w Europie, będę musiał pojechać do Czech lub na Węgry.

Szkoda. Jest tu mnóstwo jeleni. Zaledwie kilka tygodni temu zobaczyłem duży skok dolara przed minivanem. Jeleń został zniszczony, ale minivan też nie był w stanie jeździć.

Jeszcze raz dziękuję za informację. Szczególnie cenię sobie link do strony PZL. To było bardzo przydatne.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Czy polowanie na czarny proch jest legalne w Polsce?

Post autor: Marek- »

Są strzelania komercyjne, poczytaj, to predzej do opanowania.
https://www.poradniklowiecki.pl/85-pora ... cyjne.html
ANTEQ
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 29 grudnia 2014, 22:23
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy polowanie na czarny proch jest legalne w Polsce?

Post autor: ANTEQ »

Polowania komercyjne, może takie polowanie wykupić obcokrajowiec posiadający uprawnienia w swoim kraju ale na pewno nie z broni czarno-prochowej.
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy polowanie na czarny proch jest legalne w Polsce?

Post autor: FireFighter »

TxGR pisze: 01 grudnia 2020, 09:54 Dziękuję za odpowiedź.

Czy jestem myśliwym? Oczywiście, wziąłem wiele jeleni. Moim głównym zainteresowaniem jest polowanie na czarny proch przy użyciu zamków skałkowych lub kapslowych. Wziąłem jelenia, w tym dużego rogacza Axisa, używając karabinu Winchester '94 w latach 30-30. Jeśli dobrze rozumiem tłumaczenie, jest to nielegalne w Polsce.

Czy jestem myśliwym w Polsce? Nie. Po przejrzeniu podanego linku (jeszcze raz dziękuję), nie jestem pewien, jak zdałam jakikolwiek egzamin tylko z języka polskiego. Wyzwania i trudności w uzyskaniu karabinu spełniającego wymagania są wystarczające, aby zabić wszelkie zainteresowanie. Skontaktowałem się z polskim klubem IDPA i kowbojskim klubem akcji w sprawie przyłączenia się. Wciąż jestem zainteresowany tymi klubami, ale myślę, że jeśli chcę polować w Europie, będę musiał pojechać do Czech lub na Węgry.

Szkoda. Jest tu mnóstwo jeleni. Zaledwie kilka tygodni temu zobaczyłem duży skok dolara przed minivanem. Jeleń został zniszczony, ale minivan też nie był w stanie jeździć.

Jeszcze raz dziękuję za informację. Szczególnie cenię sobie link do strony PZL. To było bardzo przydatne.
Jedź na Węgry lub do Czech u Nas przepisy jeszcze z PRL-u. obowiązują. :wink:
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”