Akcesoria z USA

Moderator: Moderatorzy WBP

LaChupacabra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 298
Rejestracja: 26 września 2017, 12:54
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria z USA

Post autor: LaChupacabra »

Wyśłij pocztą. Żadna firma Ci nie pomoże.
Awatar użytkownika
Rubicon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 258
Rejestracja: 06 marca 2014, 01:15
Tematy: 13
Lokalizacja: WildWest
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Akcesoria z USA

Post autor: Rubicon »

Juz kiedys o tym pisalem ale jeszcze raz przypomne:

Kazdy mniej wiecej wie co to jest ITAR. Jest to bardzo zagmatwany przepis i jak kazdy z nich ma sopro wyjatkow od reguly.


Wiekszosc prywatnego importu bedzie sie lapac pod:

Category I—Firearms, Close Assault Weapons and Combat Shotguns

http://www.ecfr.gov/cgi-bin/text-idx?SI ... 8&rgn=div5

Przy czym ITAR nie obejmuje: ASG, strzelb z lufami powyżej 18”, broni czrnoprochowej, paintballu i jeszcze kilku innych. Wiec wszystko zadeklarowane tak by lapalo sie w te kategorie jest legalne w wywozie. To po pierwsze

Po drugie...Gdyby ktos zadeklarowal sprowadzana czesc jako CATEGORY I, wtedy mozna uzyc kolejnego odstepstwa z paragrafu 123.17 - Exports of firearms, amunition and personal protective gear.

Mowi ono ze mozna exportowac bez zezwolenia czesci i komponenty lapiace sie w USML Cat1 (poza kompletna bronia, lufami, reciverami, kompletnymi mechnizmami zamkowymi) ktorych cena nie przekracza $100.

Dozwolony jest eksport czesci i komponentow z USML categorii 1 z wykluczeniem juz wspomnianych wczesniej...UWAGA... jezeli koszt pojedynczej transakcji nie przekracza 500 usd.

http://www.ecfr.gov/cgi-bin/text-idx?SI ... .1.123_117

Czyli sprowadzajac jakas czesc do kraju, na granicy deklaruje ze dana czesc byla kupiona jako uzywana, od osoby prywatnej i kosztowala mniej niz $100.

I w ten oto sposob bez problemow prawnych mozna przywozic z USA w bagazu praktycznie wszystko co nie wymaga w Polsce zezwolenia (optyke, celowniki, magazynki i inne akcesoria i czesci broni).

To oczywiscie prawo po stronie USA...jak na takie towary zareaguja polscy celnicy nie wiem.
Zapraszam na moj kanal: https://www.youtube.com/SzeryfUSA
Insta: https://www.instagram.com/szeryfusa
Podkast: "Szeryf Nadaje" - na wszystkich najwiekszych platformach podkastowych.
arbuz30
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 01 września 2022, 22:43
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria z USA

Post autor: arbuz30 »

@Rubicon , dzięki za praktyczny poradnik, ja Twój poprzedni wpis musiałem chyba przeoczyć więc dobrze że go powtórzyłeś.

Nie wiem tylko czy w obecnej sytuacji prawnej jest on aktualny. Broń której większość z nas tutaj używa (semi auto i powtarzalne do 12 mm) została chyba przeniesiona z ITAR do EAR. Czyli usunięto je z USML Category I i przeniesiono do CCL Category 0A501. W USML Category I pozostała tylko broń full auto, semi auto w kalibrach ponad 12,7mm (wyłączając .50 BMG, który jest jeszcze w CCL) i magazynki do małokalibrowych semi auto o pojemności ponad 50 szt.

Teoretycznie jest to poluzowanie restrykcji, ale diabeł pewnie tkwi w szczegółach. Z tego co się doczytałem to limit na eksport przedmiotów małej wartości wzrósł z $100 do $500 i z listy części nieobjętych zwolnieniem wypadły lufy, bo wyjątek LVS (Low Value Shipment) jest zdefiniowany w CCL jako „$500 for 0A501.c, .d, and .x., $500 for 0A501.c, .d, .e, and .x if the ultimate destination is Canada”. Lufy to właśnie 0A501.c, natomiast receivery i kompletne mechanizmy zamkowe to 0A501.e, więc to można bez licencji tylko do Kanady. Natomiast wszystkie części poza tymi z ‘e’ to albo ‘c’ albo ‘x’ (‘d’ to magazynki), więc co do zasady chyba można je wywozić.

Nie wiem natomiast czy trzeba wywóz czegoś takiego na granicy zgłaszać, czy po prostu pakujemy w torbę i tylko jak nas celnik zapyta to oświadczamy to co napisałeś? Bo obowiązki raportowania są dość zawikłane. Ja się doczytałem że trzeba raportować to co jest na liście z Wassenaar, czyli z grubsza biorąc tylko kompletną broń która pod wyjątki nie podlega, ale też znalazłem na tej liście taki kwiatek jak ML1.d. czyli celowniki optyczne o powiększeniu ponad 9, z elektronicznym przetwarzaniem obrazu lub wyposażone w wojskowe siatki celownicze. A może gdzieś indziej są jeszcze jakieś niespodzianki poukrywane.
LaChupacabra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 298
Rejestracja: 26 września 2017, 12:54
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria z USA

Post autor: LaChupacabra »

Panowie opisujecie tutaj zawiłe amerykańskie przepisy, które dla samych Amerykanów nie są jasne i nie do końca zrozumiałe.
A co one oznaczają dla przeciętnego strzelca w Polsce, który chce kupić akcesoria z USA?
Powtórzę to co napisałem na innym forum - mityczny ITAR, dla zwykłego amerykańskiego sprzedawcy z ebay oznacza tylko to, że nie chce mu się sprawdzać czy aby na pewno latarki, które sprzedaje podlegają pod ITAR lub też nie, więc z założenia wpisuje że nie wysyła poza USA. Po prostu jest za leniwy i tyle.
Nie mówię tutaj o dużych sklepach typu midway i opticslplanet bo oni z założenia nic nie wysyłają poza USA w obecnej chwili.
Dla nas (Polaków) obecnie jedynym rozwiązaniem jest posiadanie znajomego w USA, który posiada US Credit Card, później wysła nam to do PL i to tylko tyle i aż tyle bo nie każdy takiego znajomego ma :roll:
Mam mnóstwo sprzętu z USA, które nabyłem tą drogą... tak, tak celowniki też. Nawet groźne i straszne magazynki powyżej 20 szt, zarówno do broni długiej i krótkiej (ITAR to dopiero magazynki powyżej 50 szt. naboi czyli tzw. drumy).
Miałem po prostu znajomego Amerykanina w Alabamie, który kupował dla mnie te rzeczy i wysyłał najzwyklejszym USPS do Polski. Niestety musieliśmy się pożegnać bo próbował mnie oszukać na kasie.
To tyle z praktycznego punktu widzenia.
Wiec proszę nie piszcie więcej bzdur typu, że ktoś wyśle magazynek z USA do PL i pójdzie siedzieć ;laughing:
Awatar użytkownika
Kuma
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 02 grudnia 2007, 20:22
Tematy: 16
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria z USA

Post autor: Kuma »

Cześć, czy przewiezienie w bagażu rejestrowanym części w postaci spustu i szyny spustowej do pistoletu może narazić podróżnego na jakieś nieprzyjemności?
KK22LR,CZ457,CGm96, EnfieldNo4,K31,Mosin91,HOWA223,CZ557,Savage Recon,P-64,P-83,Rak,Tantal,Shadow1,Glock19,TTwz.33,SKS,CZ27,Rossi38SP",Fabarm Axis,Taurus PT945,P38,P08,Astra A75,Hammerli 215, SIGM17,FN1900, P99, MAG95,FNBaby,WaltherPPK
Awatar użytkownika
ChicagoScyzor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 31 lipca 2021, 06:24
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria z USA

Post autor: ChicagoScyzor »

Żadnych.
Nikt nawet na to nie spojrzy. Tylko nie wkładaj tego do bagażu pokładowego
Awatar użytkownika
Kuma
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 02 grudnia 2007, 20:22
Tematy: 16
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria z USA

Post autor: Kuma »

Dzięki, tak właśnie przyleciało- w bagażu rejestrowanym.
KK22LR,CZ457,CGm96, EnfieldNo4,K31,Mosin91,HOWA223,CZ557,Savage Recon,P-64,P-83,Rak,Tantal,Shadow1,Glock19,TTwz.33,SKS,CZ27,Rossi38SP",Fabarm Axis,Taurus PT945,P38,P08,Astra A75,Hammerli 215, SIGM17,FN1900, P99, MAG95,FNBaby,WaltherPPK
Awatar użytkownika
ar2r_dz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 20:03
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria z USA

Post autor: ar2r_dz »

Cześć

Chciałbym odgrzebać temat. Mój znajomy leci z USA do PL w tym miesiącu i może mógłbym to wykorzystać.

Chciałbym kupić kabury IWB i OWB do Siga, bo kupując nawet na ich stronie (ss.com) wychodzi sporo taniej niż w Polsce. Pytanie czy jak wsadzi to do walizki to będzie mógł to przewieźć do Polski czy jest to niedozwolone?
hellrazor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 12 października 2021, 11:35
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria z USA

Post autor: hellrazor »

Kabury? Stary kaburę może kupić każdy, w pierwszym lepszym sklepie z kaburami 8-)
Bez najmniejszych problemów.
Awatar użytkownika
ar2r_dz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 20:03
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria z USA

Post autor: ar2r_dz »

Krótko i na temat. Dzięki :)
Adam1983
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 231
Rejestracja: 04 października 2017, 22:28
Tematy: 15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria z USA

Post autor: Adam1983 »

Czy obecnie optyka i montaże do 500$ wymagają licencji/rejestracji przy wywożeniu z USA, czy można to zupełnie legalnie przewieźć w podręcznym z USA do Polski? Ktoś się orientuje jak obecnie wyglądają w tym zakresie amerykańskie regulacje ITAR/EAR?
Pozdrawiam
LaChupacabra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 298
Rejestracja: 26 września 2017, 12:54
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Akcesoria z USA

Post autor: LaChupacabra »

Jak byłem dwa miesiące temu w USA to mój kolega miał w podręcznym Nightforca za kilka tysięcy USD ;laughing:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”