Początek kolekcji

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4743
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 159
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Początek kolekcji

Post autor: TZ »

Przepiękne "kuczki", mniam. Ta druga propozycja tylko w .22 występowała?
Pozdr,
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
raiden_pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 353
Rejestracja: 02 kwietnia 2015, 09:27
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: raiden_pl »

Nie tylko, pistolet początkowo występował pod nazwą Tri-matic, od 3 łatwo wymiennych kalibrów - .22lr, .32acp i .380acp
--
KKS Arsenał
Awatar użytkownika
rawla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 179
Rejestracja: 24 sierpnia 2023, 12:47
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: rawla »

Ten Whitney Wolverine- ciekawym bardzo ciekawy.
duber pisze: 18 lutego 2024, 14:13
LARPAK pisze: 05 lipca 2020, 12:22 Nie ma czegoś takiego jak pozwolenie "sportowe do celów kolekcjonerskich".
Różnie można to zrozumieć.... :-/
Obrazek
Ja pojmuje to tak: ktoś dostał pozwolenie na kolekcjonowanie broni sportowej (tylko sportowej) i może jej mieć jedynie 10 sztuk.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 756
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: muczacz »

duber pisze: 18 lutego 2024, 14:13
LARPAK pisze: 05 lipca 2020, 12:22 Nie ma czegoś takiego jak pozwolenie "sportowe do celów kolekcjonerskich".
Różnie można to zrozumieć.... :-/
Obrazek
dokładnie tak samo , mam promesy na broń sportową i sportową w celach kolekcjonerskich
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8532
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 40
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: duber »

Ja też bo to moje 🙂
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 756
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: muczacz »

no zacytowałem tylko Ciebie , wiem że twoje i ja mam tak samo tylko foto nie chciało mi się robić :-D
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: LARPAK »

duber pisze: 18 lutego 2024, 14:13
LARPAK pisze: 05 lipca 2020, 12:22 Nie ma czegoś takiego jak pozwolenie "sportowe do celów kolekcjonerskich".
Różnie można to zrozumieć.... :-/
Obrazek
Ale masz tam jasno napisane "cel kolekcjonerski".

Jakby napisali "broni palnej łowieckiej w ilości 10 egzemplarzu do celów kolekcjonerskich" to posiadacz takiego pozwolenia mógłby kupić tylko to co mieści się w zakresie pozwolenia do celów łowieckich jeżeli chodzi o broń.

Jednakże cel posiadania będzie nadal kolekcjonerski, a nie łowiecki czy sportowy.
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 835
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: Hoplofob »

raiden_pl pisze: 18 lutego 2024, 14:29 A skoro o kolekcjonowaniu, wrzucam dwa moje "białe kruki", bez szczególnej nadziei na ich zobaczenie na żywo.
[...]
Obrazek
Whitney Wolverine, .22LR - kwintesencja lat 50tych i ery space age.
Nie trać nadziei: ten się czasem w Polsce pojawia.
Niedawno gdzieś go widziałem za kilka tysięcy. Chyba w czasie Covidu, chyba w Regimencie Warszawa, chyba w cenie dwóch nowych Buckmarków, bo - chyba - był dość zużyty.
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 756
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: muczacz »

ale trzeba przyznać że ładny jest :-D
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: rokada »

raiden_pl pisze: 18 lutego 2024, 11:29 polskie karabinki to niezbyt szeroki wybór, jest sporo wersji obracających się wokół tych samych założeń. Ale masz Tantala, Onyksa i podobne klony, Beryla i mini-Beryla które już sobie wypatrzyłeś, wariacje na temat AK i różne smaczki - prototypy i krótkie serie jak Lantan czy Maroszek, na które realnie prywatny kolekcjoner ma zerowe szanse - ale dobrze cos o nich wiedzieć.
Sama rodzina kałaszopodobnych z Radomia wystarczy na ładnych parę szaf i parę (a pewne i naście/dziesiąt) lat poszukiwania, jeśli zechce się wejść w temat głębiej niż "frez" i "akms".
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: rokada »

raiden_pl pisze: 18 lutego 2024, 14:29 Whitney Wolverine, .22LR - kwintesencja lat 50tych i ery space age.
Jest zupełnie nie w moim stylu, ale to nie zmienia faktu, że jest super.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: LARPAK »

rokada pisze: 18 lutego 2024, 21:31
raiden_pl pisze: 18 lutego 2024, 11:29 polskie karabinki to niezbyt szeroki wybór, jest sporo wersji obracających się wokół tych samych założeń. Ale masz Tantala, Onyksa i podobne klony, Beryla i mini-Beryla które już sobie wypatrzyłeś, wariacje na temat AK i różne smaczki - prototypy i krótkie serie jak Lantan czy Maroszek, na które realnie prywatny kolekcjoner ma zerowe szanse - ale dobrze cos o nich wiedzieć.
Sama rodzina kałaszopodobnych z Radomia wystarczy na ładnych parę szaf i parę (a pewne i naście/dziesiąt) lat poszukiwania, jeśli zechce się wejść w temat głębiej niż "frez" i "akms".
Lecąc tak z głowy i od początku, w sumie z pominięciem wersji prototypowych, prac inżynierskich itp.
to mamy:
- AK z kolbą drewnianą (frez)
- AK z kolbą metalową składaną (frez)
- AKM
- AKMS
- AKMSN
- AKMŁ
- AKMSŁ
- AKMP
- AKMSP
- AKMŁP
- AKMSNP
- AKMSŁP
- AKGN wz. 1960
- AKGN wz. 1960/72
- AKMSN czy AKMSŁ z PCS-5 GABRO
- TANTAL
- TANTAL z szyną pod celownik
- ONYKS
- BERYL
- MINI BERYL
- BERYL IPSC
- BERYL COMANDO
- BERYL 762
- BERYL M22
- BERYL SPORT
- MINI BERYL na rynek amerykański (USA)
- AKTYN (chociaż tego wyszło kilka sztuk - chyba 3, ale na rynku kilka lat temu były)
- RADOM HUNTER
- AKMS wz. 80 - był na sprzedaż w zeszłym roku
- kbkg wz. 1974 czyli AKM + PALLAD
- do tego dochodzą jeszcze wersje frezowanych AK z szyną pod m.in. NSP-2

Jeszcze jak iść w kolekcjonowanie akcesoriów to już robi się ciekawie bo do takiego Beryla nie licząc wersji wczesnoprodukcyjnych czy też prototypowych to mamy ze cztery rodzaje łoża:
- gładkie
- z chwytem przednim i szynami metalowymi
- z chwytem przednim i szynami plastikowymi
- aluminiowe.

Podobnie ma się sprawa z szynami:
- z regulacją w szynie i krótką szyną 11 mm jak dobrze pamiętam,
- niska, która nie jest w pełnym standardzie MIL-STD 1913,
- wysoka w standardzie,
- krótka.

Do tego co najmniej cztery rodzaje magazynków na 30 nb (o tych na 20 nb nie mówię bo one się zbytnio nie przyjęły do uzbrojenia):
- czarny
- przeźroczysty
- mleczno-biały
- zielony transparentny.

No to by było tak na szybko jeżeli chodzi o produkcję z Radomia bo jakiś PAC, WBP, TGuns'ów itp. to nawet nie ma co liczyć.
raiden_pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 353
Rejestracja: 02 kwietnia 2015, 09:27
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: raiden_pl »

Hoplofob pisze: 18 lutego 2024, 20:59
Obrazek
Whitney Wolverine, .22LR - kwintesencja lat 50tych i ery space age.

Nie trać nadziei: ten się czasem w Polsce pojawia.
Niedawno gdzieś go widziałem za kilka tysięcy. Chyba w czasie Covidu, chyba w Regimencie Warszawa, chyba w cenie dwóch nowych Buckmarków, bo - chyba - był dość zużyty.
W zeszłym roku przemknęły mi dwa, czarny nawet niebrzydki, ale to już bez tego efektu wow. A drugi niklowany ale niezbyt zachęcający - z ciemnymi okładkami i dość dziobaty. Nawet nie drogi i myślałem czy by nie wziąć na projekt i odświeżyć, ale to aluminiowy szkielet, z lat 50tych, mogło być trudno - materiałoznawstwa miałem raptem jeden semestr, 30 lat temu ..
Jakby gdzieś przemknął, nawet niekoniecznie w atrakcyjnej cenie, to polecam się pamięci.

A a propos kałachopodobnych to oczywiście - zdaję sobie sprawę z mnogości wersji. Niemniej - trzeba być naprawdę mocno wkręconym w tą platformę, żeby iść tą drogą. Dla mnie one są do siebie zbyt podobne w założeniach. Co nie zmienia faktu, że jak to się mówi - "każda potwora znajdzie swojego amatora"
--
KKS Arsenał
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4743
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 159
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Początek kolekcji

Post autor: TZ »

Jakby ktokolwiek widział, ktokolwiek wie .... i pojawi się gdzieś "Bruner z Klossem", czyli wiadome klameczki Lugero Waltherowskie w stanie oczywiście oryginałów 1938 - 45 i oczywiście nófki sztuki nieśmigane, pięknie zakonserwowane, zero ubytków .... to poproszę o kontakt :) . Wiem, wiem, że to misja praktycznie niemożliwa, ale marzenia trzeba mieć 8-)
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: rokada »

raiden_pl pisze: 18 lutego 2024, 22:32 A a propos kałachopodobnych to oczywiście - zdaję sobie sprawę z mnogości wersji. Niemniej - trzeba być naprawdę mocno wkręconym w tą platformę, żeby iść tą drogą.
Między innymi na tym - na wgryzaniu się w detale - polega kolekcjonowanie. Potem dochodzi się do głębszych przemyśleń: do kiedy oksydowano, od kiedy malowano, do kiedy po prawej stronie szkieletu nad gniazdem magazynka były dwa punkty zgrzewania, od kiedy są trzy, itp.
raiden_pl pisze: 18 lutego 2024, 22:32 Dla mnie one są do siebie zbyt podobne w założeniach.
Jedni wolą kolekcjonować pistolety różnych armii z czasów 1WŚw, inni karabiny snajperskie różnych armii z czasów 2WŚw, inni kolejne warianty P08 różnych producentów z czasów od przed 1WŚw do 2WŚw. Ludziom pasują różne rzeczy, i to jest fajne :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”