Początek kolekcji

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: LARPAK »

@rokada:
co do produkcji wz. 44 u nas byłem pewien na 99 %, ale ten model mnie mniej interesuje - bardziej podoba mi się PS wz. 78, którego posiadam.

Nawet opierając się o podstawowe modele to i tak jest co zbierać.

@Mariusz888:
z książek to jest nieco różnych opracowań, ale wiele można się dowiedzieć też z instrukcji obsługi, napraw, katalogów części itp. materiałów.

Nie wiem czy jest dla Ciebie sensownym sugerować tym co tutaj ktoś poleci skoro sam nie jesteś tym zbytnio zainteresowany - szkoda wpakować się w coś na czym możesz stracić.

Nie sugeruj się też tym, że kolega ma jakąś tam kolekcję i uważa tych co mają różną broń, nawet tanią za "złomiarzy" - to Twoja kolekcja, a nie jego.
Nie musisz mieć też dużej kolekcji możesz się skupić na nieco mniejszych zbiorach związanych z jakimś wydarzeniem, jednostką wojskową, formacją mundurową czy filmem lub książką jaki lubisz.

Swego czasu na jednym z for wrzucałem kilka opisów broni wraz z wykazem filmów w jakich bohaterowie używali takiej broni np. "Taksówkarz" z Robertem DeNiro - pojawia się pistolet na .25 ACP Sterling, którego mam w kolekcji, ale w innym wykończeniu.

Możesz się skupić na zwyczajnie różnych konstrukcjach i kalibrach w celach porównawczych.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: LongTom »

Z literatury są "biblie" ew. "korany" Żuka
https://allegro.pl/oferta/karabiny-kara ... 9441254630
https://www.empik.com/pistolety-i-rewol ... ,ksiazka-p
Czytając rozdziały opisowe weż pod uwagę, że autor pisał w czasach obowiązywania marksizmu - stąd opary determinizmu prowadzącego rozwój broni do kałacha. Są za to rysunki i dane techniczne bardzo wielu konstrukcji z całego świata. Nie wszystko jest, bo np. polskiego karabinu samopowtarzalnego Maroszka 38M nie ma.

Szczegółowych monografii broni szukaj w np. tomikach Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939 albo w Strzale, Arsenale, Broń i Amunicja...
Literatura jest przebogata
https://allegro.pl/kategoria/ksiazki-i- ... l-1-2-0605
Osobiście uważam, że lepiej czytać polskich autorów, bo w tłumaczeniach, jeśli nie robi tego bronioznawca, roi się od błędów.
:568:
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
K.B.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 287
Rejestracja: 05 maja 2008, 11:39
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: K.B. »

Ja sam nie kolekcjonuję, ale jestem zdania, że w każdej porządnej kolekcji powinien być Colt 1911. Ten pistolet zasłużył sobie na to. Oczywiście, mówimy o wykonaniu konserwatywnym, a nie o współczesnych wersjach gejowskich nibysportowych o dziurkowanym spuście.
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: Mariusz888 »

@LongTom - dziękuję za namiar na książki - oba "Żuki" już zamówiłem - dorzuciłem jeszcze "Polskie pistolety i Rewolwery. Nie tylko VIS". Objętość wszystkich sugeruje lekturę na długie wieczory :)

@K.B. - a jaki konkretnie masz na myśli? Nie jestem znawcą w temacie 1911, ale dzisiaj produkuje się chyba z 95% 1911 z spustem mającym "otworki" ;) W temacie 1911 podoba mi się Kimber Desert Warrior, ale zawsze mi nie po drodze z jego zakupem ;)
Bagins
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 159
Rejestracja: 12 lutego 2009, 14:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: Bagins »

"Polskie pistolety i Rewolwery. Nie tylko VIS" - mam i polecam.
Jeśli poczujesz, że temat VISa w powyższej pozycji nie do końca Ciebie usatysfakcjonował, to nic straconego - "Pistolet VIS" Mackiewicza rozwieje wszelkie wątpliwości.

Tradycyjny Colt, bez "dziurki w środku" to dla przykładu konstrukcje z okresu II wojny światowej, np taka: https://www.regimentwarszawa.pl/pl/p/Wo ... 1911A1/750
Awatar użytkownika
mikepl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 29 września 2019, 22:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: mikepl »

Ja kolekcję zrobiłem ze sportem w zasadzie z rozpędu i z "dobrodziejstwem inwentarza". Na początku myślałem o niej jako "awaryjnym buforze promes" na broń, która nie wejdzie mi już do sportu.
Ale jako że pierwszą broń sportową kupiłem "sercem a nie rozumem" i był to Walther PPK, to w pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że chcę zbierać stare Walthery. Im mniej typowe, tym lepiej.
Ostatnio posunąłem się nawet do zakupów broni na niemal nieistniejącą amunicję i tutaj już zaczyna się robić naprawdę ciekawie, bo modzę patenty jak sobie tu coś "doelaborować" z nienajgorszymi
rezultatami. Nie słuchaj mędrców, którzy będą Ci opowiadać że musisz to a tamto, że masz być prawdziwym muzealnikiem, że to warto zbierać a tamto to złom. Znajdz sobie coś, co cię jara a gwarantuję,
że po jakimś czasie będzeisz w tym dobry. Moje doświadczenie jest niewielkie, ale po ilości publikacji i wpisów które przeryłem zaczynam się jako-tako w temacie tej konkretnej grupy broni orientować i
prawdę mówiąc chyba nie ma innej metody. Życzę powodzenia i masy satysfakcji z tego kosztownego hobby ;)
---------------------
.32 ACP - .45 ACP - .380 ACP - 9x19 - 9mm Ultra/Police x2 :)
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: KG92RS »

mikepl pisze: 05 września 2020, 14:24 Nie słuchaj mędrców, którzy będą Ci opowiadać że musisz to a tamto, że masz być prawdziwym muzealnikiem, że to warto zbierać a tamto to złom. Znajdz sobie coś, co cię jara
Święte słowa. Sam, w pewnym momencie - z niejakim zdziwieniem - stwierdziłem, że interesują mnie konstrukcje. I teraz kupuję broń, która ma jakieś - interesujące dla mnie - smaczki konstrukcyjno-techniczne.
lotnik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1230
Rejestracja: 25 stycznia 2005, 23:27
Tematy: 42
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: lotnik »

Kupuj to co chcesz bo to ma być Twoja kolekcja a nie kolegów. Nie ważne jak zaczynasz, ważne do czego dojdziesz. Przecież to tylko zakup broni , a nie życiowa decyzja, zawsze możesz sprzedać jak zmienisz zdanie.
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: aksel »

Największym problemem w kolekcjonowaniu broni jest...szafa.
Nawet przekonania mojej małżonki stanowią mniejszą przeszkodę. To jakiś absurd że szaf na broń nie można robić z gumy :roll:
Guns and .....roses
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: KG92RS »

aksel pisze: 05 września 2020, 23:31 Największym problemem w kolekcjonowaniu broni jest...szafa.
Mylisz się. Z szafą jest tak, że zawsze da się kupić większą lub kolejną. Największym problemem jest miejsce(!) na szafę. A potem drzwi do tego miejsca... Pojawiają się też wątpliwości "czy to okno na pewno musi być?" :) I ile zamówić cegieł :)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: LARPAK »

Problemy następują mniej więcej w takiej kolejności.
1. Nie potrzebuję dużej szafy, taka mi starczy bo przecież i tak będę miał tylko "zestaw podstawowy".
2. Ta konstrukcja to mnie interesuje, muszę to mieć.
3. Gdzie ja zmieszczę amunicję.
4. Trzeba było kupić większą szafę.
5. Jak zrobić miejsce w szafie, aby zmieściło się wszystko - modyfikacje szafy.
6. Tutaj wejdzie przecież większa lub druga szafa.
7. Potrzebuję szafę lub sejf na amunicję.
8. Tak, zrobimy remont, a przy okazji miejsce na szafę.
9. Było kupić większą szafę.
10. Dlaczego Leśny Dziadek zrobił promocję.
11. Trzeba było kupić większą szafę.
12. W sumie mógłbym sprzedać jakąś sztukę.
13. Co ja p...le.
14. Znowu Leśny zrobił promocję.
15. Ta sztuka może zadatkowana leżeć w sklepie.
16. Gdzie ja wcisnę jeszcze jedną szafę.
17. Może zrobić przemeblowanie w szafach i coś jeszcze wejdzie.
18. To kolego powiadasz, że chcesz zmienić szafę na większą i tą mniejszą będziesz sprzedawał.
19. Może żona nie zauważy kolejnej szafy/sejfu.
20. Cześć jestem X i jestem nałogowym kolekcjonerem broni.
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: aksel »

"Może żona nie zauważy kolejnej szafy/sejfu"
I na to jest metoda lub zdarza się:
Jakieś 2 lata temu na targach dla myśliwych w Poznaniu była świetna promocja ; ogromna dwudrzwiowa szafa za jakieś ponad 5 tyś. z gratisem w postaci tygodniowego pobytu w ekskluzywnej villi nad morzem w Hiszpanii.
Niestety w obecnej rzeczywistości to już nie aż taka atrakcja.
Ale zamysł przekupstwa małżonki doskonały :101:
Guns and .....roses
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: KG92RS »

Wedymin pisze: 07 września 2020, 14:20 21. Szukam większego domu / mieszkania
Tu nie ma nic do "śmiacia" -> jest w Warszawie kolekcjoner, który specjalnie kupił mieszkanie tylko na swoją kolekcję i w całości przerobił je na magazyn.
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: aksel »

No nie każdego stać na "mieszkanie w celach kolekcjonerskich" a szczególnie w Warszawie :052:
Natomiast taka szafa dla początkującego zbieracza może być niezłym początkiem.....
Swoją drogą wspomniany pan z Warszawy mógłby być honorowym członkiem Klubu Anonimowych Kolekcjonerów Broni.
Guns and .....roses
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Początek kolekcji

Post autor: Mumin_ »

aksel pisze: 07 września 2020, 18:20 Natomiast taka szafa...
Jak mnie takie dziadowanie wkurza. Witryna za prawie 40 tysięcy i "możliwość dokupienia uchwytów mocujących broń w pionie lub poziomie". Bo wrzucenie tych uchwytów w cenie by im rozwaliło cały budżet i poszliby z torbami...
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”