Spotting Scope/Range Finder na 1000+ metrow.

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Spotting Scope/Range Finder na 1000+ metrow.

Post autor: adnikauto »

Sfrustrowalem sie.... ale po kolei.

Do chwili obecnej uzywalem to:

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Na dystanse do 50, 70, 100 yardow bylo "OK" a raczej - nie mialem porownania z niczym innym wiec bylo... dobrze ale... zaczalem przemysliwac nad dystansami 300 a moze 600 yardow, wow a jakby tak 1000 yardow... jaki spotting scope oraz range finder bylby odpowiedni...???

...........................................

Czytalem watki na Forum, czytalem porownania najlepszych "przyrzadow optycznych" w 2018, w 2019... i w sumie z tego calego czytania wniosek jest jeden albo wydajemy 2K USD na Swarovski, Zeiss czy Leica i mamy super mechanike i najlepsze zestawy optyczne albo kupujemy "chinczyka" do 200 USD i mamy... to co mamy, tanio i gowniano.

Te druga opcje jak widac na zdjeciach powyzej cwiczylem od kilku lat... i wyposzczony, naczytany i napalony jak szerbaty na suchary postanowilem dokonac zakupu, a co...???!!!


Wzialem pod uwage sprzet z zakresu cenowego pomiedzy 200 a 500 USD, no teraz dorzuce do pieca ostro...

- Konus Konuspot 20-60x100 Spotting Scope
- Vortex Ranger 1800 Laser Rangefinder

Objective Lens Diameter: 100 mm, o Niebiosa ile swiatla tam wlezie... tylko gwarancja slaba, na rok czasu i to tez z obwarowaniami... nie wzialem pod uwage faktu, ze scope ma wielkosc bazooki i jako stacjonarny na strzelnice moze byc - tak chodzenie z nim.... zaraz, jakie chodzenie... :shock: :roll: :090:

Za to range finder Vortexa na 1800 yardow, luudzie bedzie szal...!

Goowno bylo :!:

Po trzech odczytach, sie wzial i spierd.... i tyle sie namierzylem, zesz k... mac!

Zdjecia:

Obrazek Obrazek

A jeszcze adapter na szybe tez Vortexa wzialem, a co... z auta sie bedzie obliczalo trajektorie coby i ciepelko bylo i w zeby wiatr nie dmuchal...

Obrazek Obrazek Obrazek


Rzeka ma w tym miejscu szerokosc ok. 900 -1000 yardow zalezy gdzie sie zmierzy, Vortex zmierzyl jeden odczyt 917 yardow, drugi 930 yardow i... to by bylo na tyle... :502:

To byl wstepny pomiar, zalezalo mi zmierzyc dokladnie dystans do dworku na szczycie wzgorza, o ile dobrze pamietam tam jest przewyzszenie cos 150- 180 metrow... w/g instrukcji Vortexa spokojnie bym sie zmiescil w 1800 yardach...

Warunki:
Temperatura powietrza -2*C, lekkie powiewy wiatru, /z kierunku - na ryj/, parowanie wody minimalne...
:052:

Zdjecia c.d.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Zdjecie zrobione przy powiekszeniu 20x, przy 60x nie dalo sie zsynchronizowac osi optycznej aparatu i spotting scope...

Obrazek Obrazek Obrazek


Mam juz RMA, zapakowalem /wszystkie/ sprzety i odsylam z powrotem.
Poki co zostane przy moim x4 powiekszeniu rangefinder Bushnella a skoncentruje sie na znalezieniu spotting scope...


Teraz juz wiem, ze: olbrzymie powiekszenie nie jest najwazniejsze, super wielkie soczewki tez byc nie musza - to wszystko powoduje, ze chodzimy z bazooka na plecach, jest za to duzo niuansow ktore musza sie zgrac przy dobrym spotting scope ale najwazniejsze w/g mnie to:

- jasne czyste szkla
- plynnie dzialajaca mechanika /nawet w niskich temp./
- eye relief- czyli: 2 cm jest OK nawet dla okularnikow, ponizej robi sie bryndza
- stosunek przyblizenia do wielkosci i wagi calosci...


To chyba najwazniejsze co udalo mi sie wychwycic...


Z ciekawostek...

- bralem pod uwage rowniez Leupold RX-2800 TBR/W Laser Rangefinder

Obrazek

Problemem jest tylko 2-letnia gwarancja, nie ma mozliwosci naprawy tylko wymiana na nowy produkt- na terenie USA Leupold daje nawet 60% znizki na nowego... i jak uklady optyczne sa super- tak elektronika pada wlasnie po okolo 2 latach- wyczytane na amerykanskich forach.

... oraz

ATN Laser Ballistics 1500 Rangefinder w/ Bluetooth LBLRF1500B

Obrazek

.... ale doszedlem do wniosku, ze to za duzo komplikacji, chociaz nie powiem kusilo mnie jako, ze wszystkie 3 sa w przedziale do 500 USD /ATN, Leupold, Vortex/


Na razie tyle z placu boju, jak dostane cos nowego to bede kontynuowal bazgranine... mam fajna miejscowke, kilka kilometrow odkrytego pola, nastepnym razem napisze co "w polu" slychac... ;laughing: :)
Ostatnio zmieniony 11 marca 2024, 13:28 przez adnikauto, łącznie zmieniany 1 raz.
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
jmarcinkowski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 399
Rejestracja: 20 lipca 2006, 16:09
Tematy: 9
Lokalizacja: Obok Torunia :)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: jmarcinkowski »

Witaj.

Przy zakupie dalmierza weź pod uwagę, że te maksymalne pomiary to do powierzchni lustrzanych. Miałem tego Vortexa ale sprzedałem bo do budynku to on mierzył i owszem ale jeżeli odległość nie przekraczała 1100 metrów. Powyżej była kicha... Czasami udało się coś zmierzyć ale musiał trafić na okno ustawione prostopadle do pomiaru. A i to do 1300 metrów. Raz udało mi się zmierzyć odległość do stojącej cysterny, pięknej, srebrnej... Prawie 1500 metrów. Ale to było tylko raz.

Rozejrzyj się za Sig Sauer Kilo. Mam taki model 2200 i jestem zadowolony. Duże drzewa i domy mierzy bez problemu do 1500 metrów a szklane wieżowce potrafi do 2300 metrów zmierzyć.

Co do lunety nie będę się wypowiadał bo nie mam i się nie znam :-D

Pozdrawiam - Jacek
9x19 - CZ75B, 308 WIN - T3x, 223 - CTR, 22LR - CZ457 i S&W Victory
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 35
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: stangret »

Ja to się mocno zastanawiam nad tym:
Kilka w jednym :wink:
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
Awatar użytkownika
V@A
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 261
Rejestracja: 30 grudnia 2018, 18:09
Tematy: 7
Lokalizacja: CANADA - QUEBEC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: V@A »

Wlasnie mialem sobie kupic tego Rangera 1800 bo widze ze jest za 350$ ale chyba doloze i wezme Vortexa4000
The older I get, the less I care about your feelings....
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: adnikauto »

Nie, nie kupuj, nie polecam!

Kolega Jacek- powzej mial i sprzedal, ja wczoraj przed poludniem go dostalem, po poludniu wzialem na przebiezke nad Hudsonem a wieczorem siedzial juz zapakowany w paczce.
Dzisiaj zrobilem drop-off w UPS, koniec kropka.

Z czystej ciekawosci wezme tego Bushnella o zasiegu 600 yardow z pierwszego postu /rangefinder/ nad rzeke w przyszlym tygodniu - chce zobaczyc w tej samej lokalizacji jak sie sprawuje...

Poki co szukam spottera, teraz eksploruje te "mniejsze"....
:-D
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3251
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: biper »

Może to będzie pomocne:
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
V@A
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 261
Rejestracja: 30 grudnia 2018, 18:09
Tematy: 7
Lokalizacja: CANADA - QUEBEC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: V@A »

adnikauto pisze:Nie, nie kupuj, nie polecam!

Kolega Jacek- powzej mial i sprzedal, ja wczoraj przed poludniem go dostalem, po poludniu wzialem na przebiezke nad Hudsonem a wieczorem siedzial juz zapakowany w paczce.
Dzisiaj zrobilem drop-off w UPS, koniec kropka.
Rangera sobie odpuszcze ( widze ze nikt go nie lubi tutaj ) , ale za 100$ wiecej wezme sobie pod choinke HD4000.

Obrazek
The older I get, the less I care about your feelings....
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: adnikauto »

Koledzy, mam chwilke czasu to nagryzmole jeszcze pare przemyslen...

Bushnell the Truth 4x20mm - ten z pierwszego posta kupilem w 2015 roku, Kawal czasu, 4 lata w sprzecie to prawie epoka... kupilem go glownie do pomocy w ocenie odleglosci przy strzelaniu wiatrowkowym... :)

To jest produkt Made in China, budzetowy... super prosty w obsludze, jeden przycisk, wyswietlacz niepodswietlany z symbolem kolka posrodku, wszystkie symbole sa czarne, o zmroku pewnie malo czytelne ale kto mierzy odleglosc po zmroku... przez tyle lat sie przyzwyczailem do "czarnego"... :one:

Tak to wyglada:
Obrazek

Poniewaz nie moglem znalezc instrukcji, zalaczam test ponizej:
https://outdoorempire.com/review-bushnell-the-truth/

Wow, okazuje sie ze ma zasieg 7 - 850 yards :shock: , myslalem, ze maks. to 600 yardow...
/w przyszlym tygodniu wyprobuje nad rzeka - padne na ryjca jak sie okaze ze zmierzy szerokosc koryta/ ;laughing:


Dlaczego o tym pisze...? Otoz, dlatego Panowie ze wspomniany Vortex Ranger 1800 Laser Rangefinder ma wsciekle czerwono- pomaranczowy krzyzyk posrodku, ktory przy slonecznym dniu /slonce za plecami/ swieci tak mocno jak durnowaty kierowca ktory wlaczy tylne swiatlo przeciwmgielne z zarowka 21W w czasie deszczu...
Z tego co sie zorientowalem, jest mozliwosc zmiany natezenia podswietlania ale czytalem opinie, ze nawet przy zmniejszeniu wieczorem daje czerwona poswiate, sic!!!

Nie wiem... tak dalego nie doszedlem- ciesze sie, ze go odeslalem...



@Biper
To wlasnie ten Vortex byl polecany przez Ryana... :!: jako wersja budzetowa. :-D

@Stangret
Fajne, tylko czy ma to sens na strzelnice...? Plus cena tej zabawki pewnie musi zwlac z nog... ale jak Ciebie stac to kupuj i daj recenzje! I ja i inni na pewno beda czytac z wypiekami na twarzy.... :piwo:

@ jmarcinkowski
Dziekuje za pozdrowienia i rowniez pozdrawiam krajana...! :piwo:

Fakt, ze mozna nacisnac przycisk i nie otrzymac wyniku stal sie dla mnie duzym zaskoczeniem.
Moze dlatego, ze mierzac moim The Truth na niewielkich stosunkowo odleglosciach - ZAWSZE dostawalem odczyt... :shock: myslalem, ze w innych tez tak jest i jak pisza 1800 yardow to bedzie na wyswietlaczu 1800 yardow... chocby nie wiem co... !
/tak, wiem o celach reflektywnych i nie reflektywnych/... :-D

Swoja droga, ogladalem goscia z Leupoldem RX-2800 jak mierzyl na ponad 2000 yardow i za kazdym razem mial odczyt, tak ze tego.... :wink:

O, prosze bardzo:


To jest dla mnie normalnie dzialajace rangefinder....


I na koniec, zostal Kolega:

@V@A
Zycze Tobie zadowolenia z zakupu! Sprawdz go dokladnie jak otrzymasz, poniewaz czytalem rowniez opinie na Amazon.com pod tym urzadzonkiem i byly.... zreszta sam zobacz:
https://www.amazon.com/Vortex-Optics-Ra ... ll_reviews

12 opini; 2- mocno negatywne...
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Cerber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1241
Rejestracja: 05 czerwca 2003, 11:49
Tematy: 73
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: Cerber »

Dalmierze firmy Leica brałeś pod uwagę?
Firma z ogromnym doświadczeniem w optyce i przyrządach pomiarowych np. do geodezji...

Np. ten model z kalkulatorem balistycznym, pomiarem kata, temperatury, ciśnienia etc.


Jakaś strona z opisem po polsku:
https://dalmierze.pl/dalmierze-laserowe ... aign-id=20

Co do lunet obserwacyjnych już dawno otrzymałeś wskazania na konkretne modele czy serie produktów.
Np. Kowa Prominar, Optolyth HDF
Obrazek
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: SpaceDog »

Leica CRF-2700B to bardzo dobry wybór. Mam, używam, jestem zadowolony.

Obrazek

Następna półka to już Vectronix z Terrapinem X - też mam - jest super!

Obrazek

No i najwyższa absolutnie światowa półka (miałem... żałuję cholernie że musiałem sprzedać... :-? )

Obrazek
Awatar użytkownika
V@A
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 261
Rejestracja: 30 grudnia 2018, 18:09
Tematy: 7
Lokalizacja: CANADA - QUEBEC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: V@A »

Leica to oczywiscie firma z historia ( czytalem tez recenzje na temat nowej Leica Rangemaster CRF 2800.COM ) , ale do tego co ja potrzebuje Vortex Razor HD 4000 jest wystarczajacym rangefinderem. Osobiscie lubie produkty Vortexa , a w szegolnosci ich VIP gwarancje.
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2019, 22:59 przez V@A, łącznie zmieniany 1 raz.
The older I get, the less I care about your feelings....
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: piotrjub »

A czym się różnią między sobą oba vectrinixy?
Na pewno ceną bo nowszy model 23 to ponad 20 tys USD, jakie miałeś różnice w działaniu?
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2019, 23:49 przez piotrjub, łącznie zmieniany 1 raz.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: SpaceDog »

Różnice między Terrapinem a Vectorem 21 czy 23 to przepaść...
Dane techniczne są w necie, a w skrócie rozmiar i moc wiązki lasera (np.20 vs. 120W), zakres pomiarów (np.X do 3000m a Vector21 do 12km), czas pomiaru, pomiar wieloplanowy... i jeszcze pewne dodatkowe rzeczy zbędne czy niemożliwe do wykorzystania przez cywili. Vectronixy to dalmierzowy Everest.
Co ciekawe, to ponoć tor optyczny dla Vectronixa robi właśnie Leica - co tłumaczyłoby bardzo duże podobieństwo obrazu między Terraponem X a CRF-2700
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: adnikauto »

Cerber pisze:Dalmierze firmy Leica brałeś pod uwagę?
Firma z ogromnym doświadczeniem w optyce i przyrządach pomiarowych np. do geodezji...

Np. ten model z kalkulatorem balistycznym, pomiarem kata, temperatury, ciśnienia etc.


Jakaś strona z opisem po polsku:
https://dalmierze.pl/dalmierze-laserowe ... aign-id=20

Co do lunet obserwacyjnych już dawno otrzymałeś wskazania na konkretne modele czy serie produktów.
Np. Kowa Prominar, Optolyth HDF

Dziekuje za wskazanie na Leice rangefinder... tak myslalem o niej, pozniej jakos mi "wyszlo" z pamieci :roll: :wink:
700- 800 USD "drogawo" ale idzie jeszcze przezyc...
BTW- ja jestem amatorem/hobbysta/ w podeszlym wieku wiec rowniez mierze sily na zamiary... :-D

Spotting scope topowe w tej chwili to Swarovski, Leica, Zeiss i jeszcze Leupold jesli chodzi o rynek amerykanski i gdybym mial zbedne 2-3K USD- ktore wypalaja mi dziure w kieszeni na pewno cos z tej czworki bym wybral... :)

Optolyth nie istnieje na rynku amerykanskim, Amen.

Nie ma oficjalnych dystrybutorow ani serwisu... obecnie firma baardzo niszowa - znaczyla cos 30 lat temu gdy nie bylo na rynku optyki Swarovskiego /skrot myslowy- prosze sie nie czepiac/... teraz nie ma nic konkurencyjnego do zaoferowania w stosnku do innych topowych produktow najlepszych marek....
Mnie osobiscie ani ziebi ani grzeje, ot raczej taka ciekawostka... :wink:

Z Forum podgladaczy ptaszkow... tread z 2005 roku, na temat dystrybutora w USA:
https://www.birdforum.net/showthread.php?t=45722

Jest jeszcze Kowa z Japoni, owszem tylko trzeba patrzec co sie kupuje niektore spotting scope sa robione w Chinach dla Kowy i tak jak wyzej - bardzo lubie swoje pieniadze i nie lubie sie z nimi rozstawac... :one:
dlatego mam juz nastepny model lunety obserwacyjnej upatrzony!

Amerykaniec chinskiego pochodzenia.... ;laughing: :)

Vanguard Endeavor HD 82A Spotting Scope w/ALTA PRO 2 263AV Tripod Bundle - niestety ale w klasie do 500 USD ma lepsze recenzje niz budzetowe Leupoldy... :shock: a mial byc Leupold zeby bylo "markowo"... ;laughing: :) :090: mam to nosie :wink:

https://www.sportsmans.com/scouting/ang ... /p/1513743

Obrazek
Obrazek
Obrazek



Opis wrazen wkrotce... :wink:

..............................................................
piotrjub pisze:A czym się różnią między sobą oba vectrinixy?
Na pewno ceną bo nowszy model 23 to ponad 20 tys USD, jakie miałeś różnice w działaniu?

Defakto, jest spora obnizka ceny bo az o $3,719.00 z $24,998.00 na $21,279.00 :one:
Cena powiedzialbym.... okazyjna :wink:
https://www.eurooptic.com/vectronix-vec ... 06098.aspx


...."by Anonymous on December 11, 2016
Using it during my duty at Polish Army... I'm amazed of how many different operations this thing is capable of. In my opinion it's worth every single cent of its price.
Was this review helpful?".....



SpaceDog czy to Twoje review...?
:one: :-D
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 2019, 01:41 przez adnikauto, łącznie zmieniany 1 raz.
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
V@A
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 261
Rejestracja: 30 grudnia 2018, 18:09
Tematy: 7
Lokalizacja: CANADA - QUEBEC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spotting Scope/Range Finder na 1000+ yardow = frustracja.

Post autor: V@A »

Ten Vanguard na kilometr zalatuje tania-chinszczyzna , juz bym wolal dolozyc stowke lub dwie i kupic cos innego.
The older I get, the less I care about your feelings....
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”