Luger P08

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

plexus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2019, 19:50
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Luger P08

Post autor: plexus »

Cześć,
To pierwszy mój wpis na F-B :) . Właśnie dostałem decyzję z WPA, więc stanę przed kupnem, po raz pierwszy, broni.
Przyznam się, że chciałbym kupić Lugera P08. Nie znalazłem za dużo wątków w związku z tym pistoletem.
Czy ktoś może mi coś doradzić, gdzie najlepiej kupić, na co zwrócić uwagę itp?

Pozdrawiam Wszystkich
plexus
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Luger P08

Post autor: Shooter7 »

Pierwsze pytanie jakie musisz sobie zadac, to w jakiej wersji ? Czytaj z jaka dluga lufa ?

Z jakieggo okresu ? I WS czy II WS ?

Z jakiej fabryki ?

W jakim celu ? Strzelanie czy kolekcja ?

Jakiego przeznaczenia dla kogo byla produkcja ? Wojsko ? Policja ?

:wink:
Ostatnio zmieniony 23 października 2019, 20:47 przez Shooter7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luger P08

Post autor: PMB »

Włada Kolega językiem Shakespeare'a ?

Jeżeli tak to na rozgrzewkę ogólne informacje - http://www.lugerforum.com/ a potem już szczegóły dotyczące poszczególnych modeli z określonych okresów produkcji - https://luger.gunboards.com/forum.php ( na Luger.gunboards można się zarejestrować i wtedy możliwy jest dostęp do materiałów fotograficznych zamieszczanych w w dyskusji )
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
Arctic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 950
Rejestracja: 16 lipca 2004, 00:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luger P08

Post autor: Arctic »

Witam kolego. Mam P08 z 1941 roku. Kupiony do strzelania. Bardzo lubię z niego strzelać i choć ma swoje lata to wynik 94p nie jest niemożliwy :-D
Jeśli chcesz kupić tą broń to musisz mieć pod ręką wolne 5-6 tyś zł. Dobra Parabelka długo nie poleży i swoje kosztuje.
Potem szukanie, wycieczka z reguły na drugi koniec Polski, oglądanie i zakup.

Podstawowe porady na co zwracać uwagę przy zakupie Parabelki do strzelania:
- nie kupisz P-08 w stanie idealnym, niestety musisz opanować sztukę kompromisu, te idealne to jak ser w pułapce na myszy :-D
- kaliber 9x19 tak, odradzam szwajcarskie w kalibrze 7,65 ze względu na amunicję. Chyba, że naprawdę w super stanie i niedrogo.
- lufa stan dobry lub bardzo dobry, bez korozji i z wyraźnie widocznym gwintem, może być matowa byle nie miała wżerów,
- stan ogólny ślady korozji. Omijaj szerokim łukiem te skorodowane, jedna czy dwa wżery na rękojeści jeszcze przejdą ale cokolwiek głębszych wżerów na lufie czy zamku już nie kupuj,
- raczej unikaj składaków, jedna czy dwie drobne części niezgodne z resztą to pikuś ale widełki czy zamek z innej parafii omijaj,
- luz na kołku łączącym zamek i widełki, ma go nie być, nawet kosztem tego, że kołek jest niezgodny,
- szukaj rocznika z 1939 - 1941, wcześniejsze zaczynają kosztować a późniejsze bardzo spadła jakość produkcji,
- producent nieważny, oczywiście Krighoff to święty Graal ale z niego bym nie strzelał ;laughing: ,szansa, że trafisz też mała.
- nowa oksyda i bakelitowe okładziny to remont powojenny. Do strzelania warto kupić ale za takie nie przepłacaj, wartości kolekcjonerska raczej mizerna,
- na egunie "sivy sicherung" to zawsze model policyjny nawet jak bezpiecznika już nie ma to została po nim dziurka, policja dostawała zawsze gorsze sztuki i po wojnie NRD wyremontowało jako tako wojenne pozostałości dla policji ludowej, większość tanich P-08 to właśnie to.
- uwaga na te ładnie pooksydowane, z reguły to złomy. Muszą mieć wyraźne i ostre wszystkie bicia i napisy, ostre krawędzie, muszą trzymać wymiary. Cwaniaki piaskują złomy, papier ścierny, nowa oksyda i sprzedajemy, a broń ma osłabiona konstrukcję przez głęboką korozję. W trakcie szlifowania rdzy znikają też napisy.
- punce musza być wyraźne, zgodne z rocznikiem i producentem, z wojskowym odbiorem końcowym, te które nie trzymały jakości szły do policji lub na rynek cywilny,
- lufa 100 mm to najpopularniejszy model tak zwany "Herees" dla wojsk lądowych i policji, warto brać i nie są drogie,
- lufa 150 mm, model dla Krigsmarine, warto ale są drogie,
- lufa 200 mm, tak zwany "Ari" wersja dla artylerii, rzadki prawie nie występuje w stanie nadającym się do strzelania i drogi, no i pełno podróbek,
- magazynki, najlepiej zgodny z bronią ale to rzadkość, jak nie to te produkcji zakładów Simpsona są najlepsze, można kupić współczesne, włosi robią, sam mam trzy. Oryginalnego nie używam.

Gdzie kupić? Tam gdzie się pojawi ;laughing:
Atenagun, Gunservis, Astroclassic, Regiment warszawa, i inne. Nawet małe lokalne sklepiki warto sprawdzać. Czasem po kimś wdowa wstawi do komisu ładną sztukę.
Nie polecam sklepu z "Pol" w nazwie ze względu na moje osobiste animozje. Jak coś u nich znajdziesz to kupuj jak używany samochód od cygana ;laughing:

Uważaj, uważaj i uważaj. Kupić słabą sztukę łatwo, sprzedać trudniej to nie Glock czy CZ-tka.
Miej świadomość, że Parabelka to niebezpieczna konstrukcja i karze ciężko idiotów.
Ostatnio zmieniony 24 października 2019, 20:40 przez Arctic, łącznie zmieniany 1 raz.
... ... a jak będziecie grzeczni, to nauczę was robić napalm.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1387
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luger P08

Post autor: rokada »

plexus pisze:Właśnie dostałem decyzję z WPA, więc stanę przed kupnem, po raz pierwszy, broni. Przyznam się, że chciałbym kupić Lugera P08.
Jeśli nie należysz do przynajmniej jednej z dwóch grup osób - 1. którym strata 2-5 tysięcy złotych nie robi żadnej rożnicy, 2. którzy przeczytali już parokrotnie kilka opracowań książkowych na temat P08 i przejrzeli, co na ten temat piszą "w internetach" - to wstrzymaj się z zakupem.

Skoro pytasz w dziale "Kolekcjonerzy", to zakładam, że chcesz mieć P08 do mania, a nie jedyine do strzelania. Ta broń jest dość silnie pożądana na rynku kolekcjonerskim, więc pojawia się sporo ofert, które na pierwszy rzut oka są super, a po głębszej weryfikacji okazują się odpowiednikem przysłowiowego "nie bitego paska 1.9 tedei z przebiegiem 175k". Dowiedz się najpierw, jak odsiać złomy od egzemplarzy wartych uwagi. Ideał możesz kupić albo za naprawdę sporą kwotę, albo kosmicznym fartem typu "nieznająca się zupełnie na rzeczy i uparta na załatwienie tego samodzielnie nierozsądna wdowa po kolekcjonerze wywiesiła na dzrzwiach do Twojej klatki schodowej ogłoszenie, że sprzeda pistoet z filmów z Klossem" (i do tego okaże się, że to nie jest ani Water PP(K), ani P-38)... ;)
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Luger P08

Post autor: Shooter7 »

Sporo racji Maja przedmowcy, mi samemu trafila sie sztuka ze skrzywionymi widelkami ( Gabel ). tyle, ze kupilem nowe i najprawdopodobniej zrobie na nich konversje ARI.

W Niedzieje zobacze, jak poprawil rusznikarz i jak strzela. jek bedzie dobrze, to zostawie, jak nie to do Zyda i szukam innej. :)

:wink:
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luger P08

Post autor: PMB »

Arctic pisze: Mam P08 z 1941 roku. Kupiony do strzelania. Bardzo lubię z niego strzelać i choć ma swoje lata to wynik 94p nie jest niemożliwy :-D
Jakiej amunicji Kolega używa ze swoją Parabelką? Coś specjalnie dobieranego dla 78-latki czy bez szczególnych względów i taryfy ulgowej z powodu wieku?
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
Arctic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 950
Rejestracja: 16 lipca 2004, 00:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luger P08

Post autor: Arctic »

PMB pisze:Jakiej amunicji Kolega używa ze swoją Parabelką? Coś specjalnie dobieranego dla 78-latki czy bez szczególnych względów i taryfy ulgowej z powodu wieku?
Szukałem takiej do strzelania i kupiłem w naprawdę dobrym stanie więc bez obaw strzelam kupną amunicją. Normalna fabryczna S&B 8 gr lata najlepiej. W zasadzie każda dobrze lata. Próbowałem robić słabszą niż fabryczna ale było gorzej, potrafiła się przyciąć na robionej. Na fabrycznej nie miałem nawet jednego zacięcia. 9x19 mm Parabellum był zrobiony w końcu pod nią a nie na odwrót ;laughing:
... ... a jak będziecie grzeczni, to nauczę was robić napalm.
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1003
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luger P08

Post autor: Linek »

Mam parabellum z 1938 roku ale muszę dokupić magazynek i wyrzutnik łusek kupiłem za 4 tyś w ładnym stanie i oryginalnej oksydzie dwa lata temu kupowałem
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Awatar użytkownika
Arctic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 950
Rejestracja: 16 lipca 2004, 00:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luger P08

Post autor: Arctic »

Tutaj jest biblia dla fanów Parabelek, jak ktoś "nie abla" w języku Szekspira to chociaż obrazki sobie poogląda ;laughing:
Jest tu prawie wszystko. Bicia, producenci, odbiory, identyfikacja, ocena stanu kolekcjonerskiego. No podstawa wiedzy dla fanów. Nie przeczytałeś tego od deski do deski - nie wiesz nic o P-08 po prostu 8-)

Standard Catalog of Luger

Nie wiem tylko czy ceny zza wielkiej wody są aktualne ale u nas i tak nie ma to znaczenia bo ceny u nas rządzą się innymi prawami.
... ... a jak będziecie grzeczni, to nauczę was robić napalm.
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luger P08

Post autor: PMB »

Dzięki wielkie za link do Katalogu.
Ceny tam zdaje się są z 2006 r. więc trzeba by do nich trochę pododawać $ ale w sumie miło się było dowiedzieć że przy zakupie ładnych parę lat temu udało się trafić rozsądną cenę. Trochę mnie tylko intryguje kryterium ilości/występowania na rynku - ilość egzemplarzy mojej serii produkcyjnej - Mauser byf "42" - została oszacowana na 89 000 szt. ale występowanie na rynku zostało opisana jako "nieczęste" - uncommon - tak jak przy osławionej "Czarnej Wdowie" [ które to określenie jest niekiedy określane jako "wydumane" dla potrzeb bardziej popularno niż naukowych - ale nie będę się spierał ] której ma być ok. 24 000 szt. i która też ma być "uncommon".
Moja jest do "mania" - strzelałem z niej bardzo dawno w czasach gdy przy indywidualnym przywozie trzeba było 3 łuski odstrzelić.
Potem już tylko leżała i pachniała [ olejem :) ]
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 października 2019, 23:21 przez PMB, łącznie zmieniany 1 raz.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
plexus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2019, 19:50
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Luger P08

Post autor: plexus »

Cześć,

Chciałbym wszystkim podziękować za odpowiedzi.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luger P08

Post autor: arturo111 »

Do strzelania to kupiłem powojenną produkcję z Oberndorfu ...

Obrazek
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1387
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luger P08

Post autor: rokada »

Przypomina ozaczenie jednostki. Popatrz tu, jest tam cały duży wątek na temat oznaczeń P08, w którym jest wspomiane podobne oznaczenie: "108.R.8.K.M.G 2 ".
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Luger P08

Post autor: Shooter7 »

PMB pisze:
Arctic pisze: Mam P08 z 1941 roku. Kupiony do strzelania. Bardzo lubię z niego strzelać i choć ma swoje lata to wynik 94p nie jest niemożliwy :-D
Jakiej amunicji Kolega używa ze swoją Parabelką? Coś specjalnie dobieranego dla 78-latki czy bez szczególnych względów i taryfy ulgowej z powodu wieku?
Wczoraj testowalem na pociskach LOS - 124 gr HP

Puder -Lovex Do 36 _ od 4,8 zaczyba juz latac bez wiekszych zaciec. Na razie poprzestalem na 5,1 gr co wydaje mi sie OK ale pojde jeszcze troch w gore.

Dlugosc 27 mm, splonka Fiocci,

:wink:
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2019, 10:49 przez Shooter7, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”