Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Smerf »

kozichwost pisze: 14 sierpnia 2020, 16:22 Kolego w błędzie jesteś. Ardesa vortek jest na pozwolenie, choć jest odprzodówką. Dla czego - znalezienie odpowiedzi pozostawiam Tobie.
Z czarnym prochem też jesteś w błędzie. Jest to mat wybuchowy, który posiadać można bez pozwolenia na broń, jednak trzeba posiadać broń nim strzelającą.
Masz wyrok SN i sentencje więc ..........Ten proch jest legalny, a materiały wybuchowe jest ich wiele i wiele jest legalnych. Ale to już taka akademicka dyskusja. Miksuje się z niej. Polecam poczytanie wyroków sądowych a nie bredni z wikipedii czy czegoś podobnego.
A opieram to na własnym doświadczeniu bo i taki wyrok posiadam i konsekwencją było ze w zębach policja do domu odwoziła mi zarekwirowany czarny proch, na który nie miałem rachunku i w tym czasie nie posiadałem żadnej jednostki broni.
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: kapera »

Być może sędzia spojrzał łaskawym okiem i nie chciał robić Ci gnoju lub do końca nie był w temacie . Wyrok sądu o legalności prochu mówił w uzasadnieniu o tym że gość posiadał broń nie wymagającej pozwolenia i skoro broń to i amunicja do niej nie powinna być na pozwolenie . Jest dokładnie jak pisze cytowany przez Ciebie kolega @ kozichwost , materiały wybuchowe są koncesjonowane w Polce . Dlatego po wyroku użyto karty EKB jako dokumentu potwierdzającego posiadanie broni CP umożliwiające zakup prochu w kraju choć jej przeznaczenie jest nieco inne . Dla zrozumienia - posiadając broń na pozwolenie w danym kalibrze zbywając ją i nie posiadając tego kalibru w innych jednostkach nie możesz posiadać amunicji w tym kalibrze , wygasa uzasadnienie posiadania . Ten sam tok myślenia jest odnośnie broni CP i czarnego prochu jako amunicji do niej , nie masz broni nie możesz posiadać do niej amunicji .
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: sas88 »

Smerf, istnieją współczesne konstrukcje odprzodowe, które są u nas na pozwolenie, np. in-line Ardesy.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Karikus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 18 września 2018, 09:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Karikus »

kapera pisze: 14 sierpnia 2020, 21:34 Być może sędzia spojrzał łaskawym okiem i nie chciał robić Ci gnoju lub do końca nie był w temacie . Wyrok sądu o legalności prochu mówił w uzasadnieniu o tym że gość posiadał broń nie wymagającej pozwolenia i skoro broń to i amunicja do niej nie powinna być na pozwolenie . Jest dokładnie jak pisze cytowany przez Ciebie kolega @ kozichwost , materiały wybuchowe są koncesjonowane w Polce . Dlatego po wyroku użyto karty EKB jako dokumentu potwierdzającego posiadanie broni CP umożliwiające zakup prochu w kraju choć jej przeznaczenie jest nieco inne . Dla zrozumienia - posiadając broń na pozwolenie w danym kalibrze zbywając ją i nie posiadając tego kalibru w innych jednostkach nie możesz posiadać amunicji w tym kalibrze , wygasa uzasadnienie posiadania . Ten sam tok myślenia jest odnośnie broni CP i czarnego prochu jako amunicji do niej , nie masz broni nie możesz posiadać do niej amunicji .
A co w przypadku, gdy rezygnuję z posiadania pozwolenia sportowego (pks) a np. na stronie dolnośląskiej policji widnieje takie coś: "W przypadku cofnięcia pozwolenia na broń Europejska karta broni palnej traci ważność i podlega zwrotowi organowi, który ją wydał." ?
Awatar użytkownika
Ryba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 910
Rejestracja: 13 marca 2012, 17:25
Tematy: 107
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Ryba »

A czy miałeś/masz w tej EKB wpisaną jakąkolwiek broń czarnoprochową?
...nie wiesz co ci powie Ryba i skąd nadpływa...
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Smerf »

Karikus pisze: 20 lutego 2021, 06:14
kapera pisze: 14 sierpnia 2020, 21:34 Ten sam tok myślenia jest odnośnie broni CP i czarnego prochu jako amunicji do niej , nie masz broni nie możesz posiadać do niej amunicji .
Taki przypadek, jestem od lat modelarzem, jestem członkiem klubu stowarzyszenia modelarskiego i co robimy? otóż budujemy modele rakiet, do wystrzelenia ich używamy właśnie od lat czarnego prochu.
I teraz klu, możemy go wytwarzać do tej pory i nawet za tzw komuny, można było, nawet można bylo go legalnie kupić a co teraz ? wydłubywać go z petard?,dodam że proch dymny używany był za komuny do produkcji tzw korków do pistolecików zwanych korkowcami z których jako dzieciak strzelałem.. Hi i nadal taki mam i nadal mam do niego korki i co?
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: kozichwost »

W korkach za komuny nie było czarnego prochu, a jakaś różowa masa. Do końca życia będę pamiętał jak mi pizdło w rękach przy którejś kolejnej próbie oskórowania tej masy z obudowy
Przepraszam - pan tu nie stał
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Smerf »

NO może nie będę sie upierał, bo akurat ostatnie pudełko dałem w prezencie koledze ze strzelnicy dla dzieciaka, ale jak kupię to sprawdzę, to była jakaś chyba mieszanka sprasowana z siarka, bo pamiętam że obierało się i tym nadzieniem rzucało pod nogi panienkom i była przednia zabawa - ale głupia, zdarzały się przypadki zrobienia krzywdy o pończoszkach zniszczonych nie wspomnę :651:
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: kapera »

Smerf pisze: 20 lutego 2021, 08:22
Karikus pisze: 20 lutego 2021, 06:14
kapera pisze: 14 sierpnia 2020, 21:34 Ten sam tok myślenia jest odnośnie broni CP i czarnego prochu jako amunicji do niej , nie masz broni nie możesz posiadać do niej amunicji .
Taki przypadek, jestem od lat modelarzem, jestem członkiem klubu stowarzyszenia modelarskiego i co robimy? otóż budujemy modele rakiet, do wystrzelenia ich używamy właśnie od lat czarnego prochu.
I teraz klu, możemy go wytwarzać do tej pory i nawet za tzw komuny, można było, nawet można bylo go legalnie kupić a co teraz ? wydłubywać go z petard?,dodam że proch dymny używany był za komuny do produkcji tzw korków do pistolecików zwanych korkowcami z których jako dzieciak strzelałem.. Hi i nadal taki mam i nadal mam do niego korki i co?
Art. 171. KK
Wytwarzanie lub obrót substancjami, materiałami i urządzeniami niebezpiecznymi
§ 1.
Kto, bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, wyrabia, przetwarza, gromadzi, posiada, posługuje się lub handluje substancją lub przyrządem wybuchowym, materiałem radioaktywnym, urządzeniem emitującym promienie jonizujące lub innym przedmiotem lub substancją, która może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2.
Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi dopuszcza do popełnienia czynu określonego w § 1.
§ 3.
Tej samej karze podlega, kto przedmioty określone w § 1 odstępuje osobie nieuprawnionej.

Wygląda na to że przetwarzanie gotowych wyrobów w celu pozyskania prochu czy też innych materiałów wybuchowych jest niestety nie zgodne z prawem . Co do rakiet i modelarstwa są gotowe silniki , zabawa w wytwarzanie na własne potrzeby chyba nie wchodzi w grę .
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Mumin_ »

Poczytajcie sobie:
  • ustawę z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach
  • rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 98/2013
  • ustawę z 13 kwietnia 2016 r. o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych
i wszysgtko będziecie wiedzieć :)
Nie czytajcie:
  • ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
(chyba że prowadzicie działalność gospodarczą w tym zakresie)
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: strk »

kozichwost pisze: 20 lutego 2021, 08:53 W korkach za komuny nie było czarnego prochu, a jakaś różowa masa. Do końca życia będę pamiętał jak mi pizdło w rękach przy którejś kolejnej próbie oskórowania tej masy z obudowy
Chloran potasu. Obecnie podpada pod ustawę o prekursorach.

Za młodu wszystkich by nas posadzili...
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: MarcinD »

Saletre z cukrem jeszcze mozna? Czy tez juz pi***el?:D
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: Smerf »

MarcinD pisze: 12 marca 2021, 15:24 Saletre z cukrem jeszcze mozna? Czy tez juz pi***el?:D
Pewnie już nie bo wytwarzasz :532:
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
ciakul
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 07 października 2019, 06:44
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: ciakul »

To zapytam tak.
W pozwoleniu na broń mam napisane,
Cytat : .......i broni przystosowanej do strzelania wyłącznie z prochu czarnego (dymnego)......
Koniec cytatu :)
Czy muszę też wyrabiać durne EKB? :568:
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń, a kupno czarnego prochu

Post autor: sas88 »

teoretycznie nie.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”