Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
MASZOT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2543
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 15:29
Tematy: 52
Lokalizacja: Stargard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: MASZOT »

Parę słów ode mnie.
Vortexa używam od pół roku. Wcześniej były wszelkiej maści Hawke, w tym Sewinder 4,5-14x42 z siatką 1/2 Mildot (najlepsza siatka z jaką miałem do czynienia).
Vortex trafił jednak w moje ręce, bo szukałem czegoś co pozwoli mi lepiej dopasować ustawienia celownika do mojego pogarszającego się wzroku (niestety PESEL stoi w miejscu, a lata lecą). Z racji, że jeden egzemplarz owego celownik już był w grupie Wikingów, zrobiłem sobie porównanie go na żywo z Haweke Sewinder 4,5-14x42, pod względem jakości obrazu. W moim subiektywnym odczuciu, jakichś bardzo znaczących różnic nie dostrzegłem, choć w Hawke, na krawędziach obrazu, widać nieco większe jego rozmycie. Jest to zjawisko bardzo subtelne i trzeba trochę czasu wpatrywać się aby to dostrzec. Oczywiście nie ma to żadnego wpływu na precyzję celowania. Sam obraz w Vortexie wydaje się nieco chłodniejszy niż w Hawke. To oczywiście zasługa powłok, które są nieco lepsze (nieco mniejsze refleksy na słońcu) i miałem wrażenie, że dzięki temu obraz był nieco bardziej wyrazisty, tak jakby miał większą rozdzielczość. Tu również zaznaczam, że musiałem się długo, na przemian, wpatrywać w elementy obserwowanego terenu aby to uchwycić.
Siatka EBR-2C MRAD, jest jak najbardziej poprawna, choć ta z Hawke bardziej mi odpowiadała. Kropki znajdujące się obok dolnej części pionowej linii siatki, na początku nieco mi przeszkadzały ale po jakimś czasie dostrzegłem ich zalety i świetnie nadają się do brania poprawek na wiatr. Robiłem również "test kwadratu" i po oddaniu czterech serii strzałów w czterech skrajnych ustawieniach siatki, na koniec przestrzeliny pokryły się z pierwszymi, a więc regulacja siatki działa poprawnie i celownik trzyma właściwe nastawy.
Za zaletę uważam siatkę w pierwszym planie. Dzięki temu każdy może dostroić sobie lupkę do własnych preferencji (ja strzelam na x9), a przy strzelaniu sylwetek, powiększenie x14 (takiego używam) sprawuje się doskonale.
Porównywałem tego Vortexa z Bushnel Elite 6500. W Bushnellu obraz wydawał się nieco bardziej wyrazisty i nie miał (przynajmniej dla mnie zauważalnych) żadnych zniekształceń obrazu na jego obrzeżach. Bushnell miał jednak dużo mniejsze pole widzenia, co mi osobiście nie odpowiada.

Generalnie czytając powyższe można powiedzieć, że to bardzo dobry celownik w swojej cenie. Niestety nie ma idealnych rozwiązań i tak też jest w tym Vortexie. Ma jedną bardzo poważną, jak dla mnie niedopuszczalną wadę, jak na celownik w tej cenie i w sumie "poważnej" marki. Otóż problem jest w pierścieniu regulacji dioptrii. Nie ma na nim żadnej blokady/kontry ustalającej go w jednym położeniu (tak jak np. w Deltach). Przy nieco większym wykręceniu regulacji dioptrii (a tak mam u siebie aby skorygować wadę wzroku), okazuje się, że ma on bardzo duże luzy i dosłownie widać jak cała siatka rusza się (jej obraz przesuwa się) na wszystkie strony, powodując przestawianie się osi optycznej, a co za tym idzie, nasze ustawienia "0" idą w ...... (tu sobie sami dopowiedzcie :mad: ). Mówiąc krótko - KATASTROFA! :651:
Na szczęście, w myśl powiedzenia "Polak potrafi", skasowałem luz zakładając w szczelinę między pierścień "dioptera", a tubus lunety, dwa grube oringi i mocno dokręciłem. Teraz jest OK.

Tyle ode mnie. Celownik jest warty grzechu ale trzeba od razu przygotować sobie zestaw oringów kontrujących regulację dioptri, aby w czasie użytkowania nie dochodziło do przestawiania się celownika.
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2020, 14:10 przez MASZOT, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Krzych »

No to i ja się wypowiem w skrócie.
W moim egzemplarzu, zakleiłem regulację dioptrii, taśmą izolacyjną 3M. Nie rusza się. Siatka świetna, jak dla mnie. Błąd paralaksy, kosmos!!! Trza umieć to opanować. I najważniejsze. Producent, deklaruje nastawy radianowe. W moim egzemplarzu, to nie występuje! Nastawy na wieżach są, że tak powiem z d... To znaczy, na 40-tu metrach, jeden klik w poziomie, powoduje przesunięcie punktu trafienia o około 10 mm. Tragedia. Zauważyłem również, wrażliwość na temperaturę. Choć tego, empirycznie nie przetestowałem jeszcze, jeśli chodzi o wartości.
Awatar użytkownika
MASZOT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2543
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 15:29
Tematy: 52
Lokalizacja: Stargard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: MASZOT »

Krzych pisze: .....na 40-tu metrach, jeden klik w poziomie, powoduje przesunięcie punktu trafienia o około 10 mm....
Trochę dziwne, bo u mnie jeden klik to ok 4 mm na 40 m co faktycznie odpowiada 0,1 miliradiana. Nie mierzyłem tego dokładnie ale zawsze jak zeruję celownik na podstawie odchyłek przestrzelin, to nie mam problemu z szybkim obliczeniem ilości klików. Wystarczą dwa, trzy strzały do tarczy z siatką centymetrową ustawioną na 40 m i natychmiast wiem ile muszę "kliknąć".
Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
huczas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 07 czerwca 2020, 00:10
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: huczas »

Cześć, przebrnąłem przez cały temat, sporo się dowiedziałem o tej optyce, z głównych plusów to dość dobra jakość w tej cenie.
Wiem że tu dział pneumatyczny ale nie chciałem powielać tego w dziale o broni palnej.
Zamierzam zakupić cz527 (.223) i na to założyć tą lunetę. Czy sprawdzi się ona na broni palnej w tym kalibrze? czy odrzut nic nie uszkodzi?
Awatar użytkownika
go43
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 791
Rejestracja: 09 października 2007, 10:59
Tematy: 5
Lokalizacja: Kwidzyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: go43 »

Kolega miał na .308, ja mam na .223 i nic się nie działo.
Na 300 m to już trochę słabo optycznie, ale za tą cenę jest ok.
Szybciej wiatrówka sprężynowa zaszkodzi optyce niż .223, no i poza tym masz gwarancję Vortexa.
KSSK Gward Kwidzyn
huczas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 07 czerwca 2020, 00:10
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: huczas »

dzięki za odpowiedź, właśnie ta gwarancja Vortexa do mnie bardzo przemawia. Dużo dobrych opinii słyszałem, ciekawy tylko jestem co zrobią w przypadku uszkodzenia z lunetą za 10-15 lat gdy już jej na stanie nie będą mieli.
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2616
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 161
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: tommylee »

Korzystałem z gwarancji Vortexa.
Co prawda w lornetce dwa razy ponieważ za pierwszym razem źle ją naprawili.
Za drugim razem w mojej ocenie to samo.
Rozjechała się kolimacja.
Cóż, naprawiali to w Polsce i szczerze, mam mieszane uczucia.
Na nową lornetkę jej nie wymienili.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold VX3i 6.5-20*40 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3022
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: strk »

huczas pisze: 06 kwietnia 2021, 15:01 Cześć, przebrnąłem przez cały temat, sporo się dowiedziałem o tej optyce, z głównych plusów to dość dobra jakość w tej cenie.
Wiem że tu dział pneumatyczny ale nie chciałem powielać tego w dziale o broni palnej.
Zamierzam zakupić cz527 (.223) i na to założyć tą lunetę. Czy sprawdzi się ona na broni palnej w tym kalibrze? czy odrzut nic nie uszkodzi?
Mam taką optykę na CZ527 więc jeśli interesuje Cię - to możemy się dogadaćm
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
qaras
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 126
Rejestracja: 12 kwietnia 2009, 13:29
Tematy: 6
Lokalizacja: słupsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: qaras »

Witam jaki montaz jednoczesciowy polecacie do tej lunety z butlerkami na hw 97?Delta jednoczesciowa srednia bedzie ok czy za niska bedzie?
Hw 80+BL 5-15x40, Hw 95 Lux+DOT 4-16×42, Hw50+DOT 4-16x42, Hw 97kt black+DOT FFP, Hw 30+DOC 3-9×40,Hw 40,Hw 35,Zoraki hp 01 light
Wszystko 4,5;)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”