dominujace oko lewe?

Ogólne sprawy organizacyjne strzelców pneumatycznych

Moderatorzy: mrpgxx, Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Morgan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 276
Rejestracja: 20 września 2004, 12:12
Tematy: 0
Lokalizacja: TG
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Morgan »

Łysiak pisze: (...)Strzelaliśmy w jednej grupie Malina Ty i ja i nagle się okazało, że wszystkie "lewe" :shock: (...)
A jakże ! pamiętam !
:lol:
Może "lewe" robi się bardziej popularne :wink: ....
HFT Team "HUNTER" Ruda Śląska
Jaggr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 103
Rejestracja: 16 kwietnia 2003, 03:06
Tematy: 3
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jaggr »

Ten temat już był poruszany, vide "Klub Leworęcznych?" na tym forum.

Mnie się nie udało zmusić prawego oka do sensownej pracy z celownikiem, pozostaje lewe oko, przestawienie na "lewą" pozycję nie sprawiło żadnych kłopotów. Z pistoletu strzelam "na krzyż", czyli prawa ręka/lewe oko.

Jacek
Stn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1390
Rejestracja: 13 kwietnia 2005, 19:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Stn »

Ja też dorzuce swoje 5 groszy....
jestem jak najbardziej praworęczny...
ale wada wzroku w prawym oku
umiejętnie mnie do lewego przekonałą :wink:
strzelekam z lewego ramienia i lewego oka...
i nie jest źle... no chyba że się jakiś MK3
z praworęcznym łożem trafi to wtedy ciasność
jest dla rąk straszna ale i tak da się coś tam wystrzelić :lol:
z pistoletu to już po bożemu prawa ręka lewe oko :wink:
Obrazek
Mkapelusz333
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 02 marca 2023, 21:41
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: Mkapelusz333 »

Witam mam pytanie, czy da się celować z broni długiej za pomocą lewego oka będąc osobą praworęczną z lewym okiem dominującym?
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: Leon83 »

Da się. Po prostu strzelasz jak lewus. Kwestia czasu żeby się przestawić.
Można jeszcze próbować strzelać z normalnej pozycji z blendą na oko wiodące.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Mkapelusz333
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 02 marca 2023, 21:41
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: Mkapelusz333 »

Dzięki za odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie czy osoba praworęczna z lewym okiem dominującym może trzymać broń w prawej ręce i celować prawym okiem? czy trzeba broń trzymać w lewej czy tam celować z prawej ręki lewym okiem?
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: Leon83 »

Z karabinków strzelam jak lewus, tj. za spust pociągam lewą ręką (palcem ;-)). Jeśli chodzi o pistolet to strzelam prawą ręką.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: LARPAK »

Naucz się zamykać drugie oko.
W zależności od konstrukcji broni jak się połamiesz w ośmiu miejscach to dasz radę celować "na krzyż" z karabinka, ale nie licz na wynik czy skupienie.

Najprostsza metoda to blenda/przesłona na oko i nie zamykasz żadnego oka.
Nieco trudniejsza metoda, ale do wytrenowania w weekend to nauka przymykania drugiego oka.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: Yurko »

Mkapelusz333 pisze: 02 marca 2023, 22:35 Dzięki za odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie czy osoba praworęczna z lewym okiem dominującym może trzymać broń w prawej ręce i celować prawym okiem? czy trzeba broń trzymać w lewej czy tam celować z prawej ręki lewym okiem?
Moim zdaniem, można się tego nauczyć. Indywidualna sprawa ile to będzie kosztowało trudu. U różnych ludzi te predyspozycje do konkretnej dominacji są bardzo różne i nie można powiedzieć jak to będzie akurat dla Ciebie. To powinieneś sam najlepiej wiedzieć czy będziesz potrafił się wytrenować w nietypowym dla Ciebie układzie, w dostatecznym stopniu i w rozsądnym czasie. Inni ludzie mogą Ci najwyżej powiedzieć jak jest z nimi i ewentualnie poradzić jak ustawić przyrządy celownicze. Ja się przestawiam na lewą rękę i lewe oko bez problemu. Tyle że z obu pozycji strzelam prawie równie beznadziejnie. ;laughing:

Natomiast jak strzelać "na krzyż" to nie wiem. Z pistoletu bez problemu ale w karabinku - to chyba musiałbym sobie coś w nim przestawić ... :583:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Mkapelusz333
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 02 marca 2023, 21:41
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: Mkapelusz333 »

LARPAK pisze: 02 marca 2023, 22:53 Naucz się zamykać drugie oko.
W zależności od konstrukcji broni jak się połamiesz w ośmiu miejscach to dasz radę celować "na krzyż" z karabinka, ale nie licz na wynik czy skupienie.

Najprostsza metoda to blenda/przesłona na oko i nie zamykasz żadnego oka.
Nieco trudniejsza metoda, ale do wytrenowania w weekend to nauka przymykania drugiego oka.
Zaczynałem strzelać z wiatrówki i repliki asg i najlepiej było mi trzymać broń w prawej ręce, zamknąć oko prawe i celować lewym jest mi tak najwygodniej ale nie wiem czy jakby zobaczył to jakiś instruktor/doświadczony strzelec itd. to by mnie nie wyśmiał.
Mkapelusz333
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 02 marca 2023, 21:41
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: Mkapelusz333 »

Yurko pisze: 02 marca 2023, 23:03
Mkapelusz333 pisze: 02 marca 2023, 22:35 Dzięki za odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie czy osoba praworęczna z lewym okiem dominującym może trzymać broń w prawej ręce i celować prawym okiem? czy trzeba broń trzymać w lewej czy tam celować z prawej ręki lewym okiem?
Moim zdaniem, można się tego nauczyć. Indywidualna sprawa ile to będzie kosztowało trudu. U różnych ludzi te predyspozycje do konkretnej dominacji są bardzo różne i nie można powiedzieć jak to będzie akurat dla Ciebie. To powinieneś sam najlepiej wiedzieć czy będziesz potrafił się wytrenować w nietypowym dla Ciebie układzie, w dostatecznym stopniu i w rozsądnym czasie. Inni ludzie mogą Ci najwyżej powiedzieć jak jest z nimi i ewentualnie poradzić jak ustawić przyrządy celownicze. Ja się przestawiam na lewą rękę i lewe oko bez problemu. Tyle że z obu pozycji strzelam prawie równie beznadziejnie. ;laughing:

Natomiast jak strzelać "na krzyż" to nie wiem. Z pistoletu bez problemu ale w karabinku - to chyba musiałbym sobie coś w nim przestawić ... :583:
Zawsze wychodziłem z tego założenia ale jak wszedłem na fora naogladalem się filmów na yt itd. O dominującym Oku to się już pogubiłem
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: LARPAK »

Mkapelusz333 pisze: 02 marca 2023, 23:40
LARPAK pisze: 02 marca 2023, 22:53 Naucz się zamykać drugie oko.
W zależności od konstrukcji broni jak się połamiesz w ośmiu miejscach to dasz radę celować "na krzyż" z karabinka, ale nie licz na wynik czy skupienie.

Najprostsza metoda to blenda/przesłona na oko i nie zamykasz żadnego oka.
Nieco trudniejsza metoda, ale do wytrenowania w weekend to nauka przymykania drugiego oka.
Zaczynałem strzelać z wiatrówki i repliki asg i najlepiej było mi trzymać broń w prawej ręce, zamknąć oko prawe i celować lewym jest mi tak najwygodniej ale nie wiem czy jakby zobaczył to jakiś instruktor/doświadczony strzelec itd. to by mnie nie wyśmiał.
Nie jest to zbyt poprawne.
Da się bo sam miałem taki problem i początkowo zamieniałem AKMŁ na AKMS bo przy postawie leżącej i pewnej gimnastyce dawałem radę jakoś zgrać przyrządy, ale na 100 metrów to mogłem wtedy mówić tylko o trafieniu w tarczę - w związku z czym zacząłem uczyć się przymykania lewego oka, aby móc strzelać z prawej ręki, aby móc zachować możliwość lepszej kontroli i obsługi broni.
W strzelaniu czysto tarczowym może być dla Ciebie łatwiejsze i stosowniejsze przejście z bronią do lewej ręki, ewentualnie blenda czy inna przesłona.
Mkapelusz333
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 02 marca 2023, 21:41
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: Mkapelusz333 »

Zacznę od tego że z góry dziękuję wszystkim za pomoc, a wracając do tematu sądzę że będę strzelał z prawej ręki prawym okiem mimo że nie jest dominujące, ponieważ nie zauważam żebym prawym okiem miał widzieć gorzej a strzelanie z lewej to raczej nie moja bajka ;)
Hordish
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 17 października 2020, 16:49
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: Hordish »

Albo zmień sprzęt ;laughing:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dominujace oko lewe?

Post autor: LARPAK »

Hordish pisze: 14 marca 2023, 16:59 Albo zmień sprzęt ;laughing:
Co Cię dziwi w tym obrazku jaki załączyłeś?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne sprawy organizacyjne - Wiatrówki”