Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: Mumin_ »

Davidn pisze: 19 lutego 2022, 22:45 To chyba dobrze, że w Rzeszowie jest normalne podejście WPA do kolekcjonerów.
A potem centrala zrobi im kontrolę po której anuluje wszystkie decyzje wydane z naruszeniem prawa. Więc lepiej zdać raz a porządnie egzamin zgodny z przepisami.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: rokada »

Davidn pisze: 19 lutego 2022, 22:45 Może źle zrozumiałem ale widzę narzekanie kolegi @rokada. O to, że np w Warszawie czy innym mieście jest trochę trudniej zdać egzamin praktyczny bo jest więcej rodzajów broni?
Nie narzekam na to, że jest trudniej.
Nie narzekam na WPA KSP, które - przynajmniej w moim przypadku - moim zdaniem przeprowadziło egzamin w zakesie broni miotającej pociski raczej w zgodzie z logiką i rozporządzeniem (na ile się da, oczywiście - patrz powyższa dyskusja): pistolet bocznego (Margolin), karabin bocznego (Brno/radomka), pistolet centralnego (Glock/P99), karabin centralnego (AKMS), gładka lufa (IŻ-27). Z pistoletu maszynowego nie strzelaliśmy, bo dla kolekcjonerów pistolet maszynowy to zwykły pistolet (jako że nie ma prawa strzelać ogniem ciągłym). Było miło, konkretnie i bez żadnego czepialstwa.

Narzekam na to, że jest bezsensownie.
Po pierwsze dlatego, że egzaminy w każdym WPA odbywają się według tego samego rozporządzenia, więc powinny wyglądać tak samo - dla takiego samego zakresu pozwolenia te same strzelania egzaminacyjne.
Po drugie dlatego, że - IMHO, IANAL - opisywany egzamin niekoniecznie daje podstawę do wydania pozwolenia w opisywanym zakresie. Co prawda bezpośrednio nie dotyczy to mnie, ale nie podoba mi się pomysł, że pewnego dnia zrobi się jakiś smród dookoła tego egzaminu (albo innych, analogicznie przeprowadzonych, egzaminów w tym WPA). Ostatnie, czego nam potrzeba, to afera w sprawie pozwoleń, i to nie jednostkowych politycznych przypadków typu Grabarczyk czy Seliga, ale dużej liczby zwykłych osób. W przypadku polityków media i ludzie będą głównie koncentrowali się na tym, że to byli "krewni i znajomi Królika" oraz przekrętowicze. W tym drugim przypadku zostanie rozpętana medialna g*wnoburza pod hasłem "tysiące ludzi posiada nielegalnie broń". Nielegalnie, bo smród może polegać na tym, że decyzje zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa, więc są nieważne. I nic dobrego z tego nie wyniknie - ani dla tych, którzy dostali te "felerne" pozwolenia, ani dla wszystkich posiadaczy broni.
Davidn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 27 lipca 2017, 18:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: Davidn »

Myślę, że jak ktoś będzie chciał zabrać pozwolenia kolekcjonerskie to zmieni ustawę, a nie będzie się bawił w jakieś kontrole. A nawet kontrola jak będzie to co potem? Wzywanie wszystkich na ponowny egzamin?
Jak policja nie ma co kontrolować to niech sprawdzą sobie jak wyglądają regulaminowe strzelania u nich. Niektórzy to nie potrafią do tarczy trafić.

Ja nie mam problemu strzelić z karabinu czy margolina na 25m ale strzelanie z Gsg na 25m to tragedia. Przynajmniej tym co jest na Strzelce. Jak chcą normalne egzaminy to niech dadzą dobra broń. Tak jak kolega wyżej wspomniał np ich Glock jest bardzo celny, a podobno w Krakowie strzelają z p83 bardzo niecelnego. Przynajmniej tak słyszałem od osoby co się przygotowywała do poprawki bo właśnie odpadła na pistolecie.
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2022, 09:27 przez Davidn, łącznie zmieniany 1 raz.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: rokada »

Davidn pisze: 19 lutego 2022, 22:45 To chyba dobrze, że w Rzeszowie jest normalne podejście WPA do kolekcjonerów.
Gdyby rzeszowskie WPA ogłosiło totalny bunt i przeprowadziło egzamin praktyczny dla kolekcjonerów, tak jak IMHO powinien wyglądać (czyli skontrolowało umiejętność bezpiecznej obsługi różnych rodzajów broni, w tym bezpiecznego ładowania, oddania celowanego strzału w kulochwyt i rozładowywania, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymagań punktowych), to mógłbym nazwać to normalnym podejściem do kolekcjonerów :-D
Obecną sytuację nazwałbym raczej potencjalnie szkodliwą niedoróbka...
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: rokada »

Davidn pisze: 20 lutego 2022, 09:21 Myślę, że jak ktoś będzie chciał zabrać pozwolenia kolekcjonerskie to zmieni ustawę, a nie będzie się bawił w jakieś kontrole.
Taka kontrola może zostać przeprowadzona na przykład dlatego, że w KGP ktoś zacznie nielubić rzeszowskiego komendanta wojewódzkiego, i będzie chciał mu zrobić koło pióra. Może to nie mieć absolutnie niczego wspólnego z chęcią odebrania pozwoleń. Odebranie może być skutkiem ubocznym, zupełnie obojętnym dla inicjatora kontroli.
Davidn pisze: 20 lutego 2022, 09:21 A nawet kontrola jak będzie to co potem? Wzywanie wszystkich na ponowny egzamin?
Jeśli tylko to, to będzie lajcik. Może być po prostu cofnięcie pozwoleń. Czy przypadkiem nie tak było w opisywanym na tym forum przypadku pozwolenia na kuszę?
Davidn pisze: 20 lutego 2022, 09:21 Jak policja nie ma co kontrolować to niech sprawdzą sobie jak wyglądają regulaminowe strzelania u nich. Niektórzy to nie potrafią do tarczy trafić.
Ale to jest ortogonalne zagadnienie, nieprawdaż? Podejście "a u was murzynów biją..." nie bez powodu trafiło do dowcipów.
Davidn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 27 lipca 2017, 18:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: Davidn »

czyli skontrolowało umiejętność bezpiecznej obsługi różnych rodzajów broni, w tym bezpiecznego ładowania, oddania celowanego strzału w kulochwyt i rozładowywania, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymagań punktowych), to mógłbym nazwać to normalnym podejściem do kolekcjonerów
Tu się zgadzam. Może kiedyś będzie i u nas normalnie. Ale patrząc jak są pisane ustawy i rozporządzenia to chyba możemy pomarzyć.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: rokada »

Davidn pisze: 20 lutego 2022, 09:21 np ich Glock jest bardzo celny, a podobno w Krakowie strzelają z p83 bardzo niecelnego.
Kwestia ustawienia przyrządów (bo zapewne to masz na myśli, pisząc o "niecelności") to rzeczywiście problem w przypadku broni, z której strzela się pierwszy raz. Nie bez powodu egzamin na patent strzelecki ma jako kryterium nie punkty, a skupienie.

Próbowaliście - skoro to problem broni, to pewnie dotyczył nie tylko jednej osoby - wnieść uwagi do egzaminu? W przypadku, gdy uwagi wniesie jedna osoba, niczego to nie zmieni. Ale jeśli wniesie je wiele osób, a dodatkowo zrobicie zdjęcia tarcz, na których trafienia układają się z podobnym odchyleniem u każdej z tych osób, to kto wie...
Awatar użytkownika
Frozz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 13 października 2020, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: Frozz »

W końcu, 2.5 miesiąca później kupiłem swoją pierwszą broń. Glocka 19 8-) :-D

Obrazek Obrazek Obrazek

Po egzaminie 11 lutego, decyzja przyszła po 10 dniach. Wniosek o promese wysłałem 22 lutego, ale 8 marca nadal jej nie dostałem. Po telefonie do WPA okazało się że chwilowo nie wysyłają promes, można je sobie odebrać osobiście. Moja gotowa czekała od początku marca. Jeśli ktoś z was też wysyłał a mineło ponad 7-10 dni to pewnie warto zadzwonić.

Telefon wewnętrzny gdzie potwierdzają wystawienie promesy tel. 47 821-25-81
Odbiór - wtorki i czwartki w godzinach od 8:00 do 14:00 - odbiera się szybko, nie ma kolejek
Lokalizacja WPA - Oddziału Prewencji Policji w Zaczerniu 187 - Budynek D, wejście na boku budynku, schodami na 1 piętro i pytać w pokoju 32/33
https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/ ... jnych.html

Rejestracja broni jest w tym samym miejscu, tylko że pierwszy pokój po lewej na 1 piętrze.
Pamiętajcie o zabraniu zdjęcia do legitki!! Nie szukają waszych zdjęć ze wniosku wysłanym 2 miesiące temu. Kolesia przede mną odesłali z kwitkiem bo nie miał zdjęcia.

Obrazek

Widzimy się na strzelnicy :piwo:
Awatar użytkownika
DaMciO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 26 sierpnia 2013, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: DaMciO »

Panowie macie może jakiś wzór wniosku o zmianę stałego miejsca pobytu ?
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: Mumin_ »

Jakiego wniosku? Zawiadomienia.

Do: Komendant Wojewódzki Policji w ...

Wypełniając obowiązek wynikający z Art. 26. Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji zawiadamiam, że od dnia YYYY-MM-DD przebywam pod adresem ul. dom miejscowość z zamiarem stałego pobytu. Podpis.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Boss88pl
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 23 lutego 2022, 10:08
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: Boss88pl »

Witam
Ja zdawałem 24 lutego, pierwsza bron kupilem 8 kwietnia. Podobno w rezszowie duży przemiał. W tym momencie podobno strzela się tylko z Glocka i Kalacha.

U mnie egzamin w lutym bardzo szybko ale byłem przygotowany z pytań na aplikacji NTS i patent strzelecki.eu. i poszlo bez problemu. Stzrealanie tez maile gsg9 , glock i glauberyt. Cały mój egzamin trwał 1h.
wiechu.ud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 12 lipca 2022, 01:45
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: wiechu.ud »

Witam.
Mój pierwszy post na forum miał być dopiero jak uda się zdać egzamin, ale los chciał inaczej. 8-)
Pytania do kolegi powyżej. Skąd info, że strzelanie obecnie tylko kałach i glock? Podobnie z tym "dużym przemiałem". Z czym to się wiąże? Pytam jako zainteresowany gdyż czekam na termin egzaminu.
ps. może już ktoś wie, kiedy będzie kolejny egzamin organizowany przez WPA? Jestem już po wizycie dzielnicowego, więc się niecierpliwie :wink:
:piwo:
wiechu.ud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 12 lipca 2022, 01:45
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: wiechu.ud »

Mimo, że nie doczekałem się odpowiedzi na pytanie powyżej, sam coś pomogę. Znalazłem na "braterstwie"
Nie wiem czy można wklejać posty z innego forum (w regulaminie nie znalazłem). Jeśli nie to przepraszam i więcej się nie powtórzy. ;)

:568:
:arrow: Właśnie świeżo jestem po egzaminie na kolekcje. Cóż można powiedzieć miło I przyjemnie. Teoria nic zaskakującego. Praktyczny - Glock, mosberg, ak bez zmian. Boczny strzelany z Grand Power (wygląd podobny do beretty) bardzo fajny pistolet. Lekki spust, zupełnie inny niż gsg. Wystrzelałem 35 przy ładnym skupieniu, wszystko nad. Celowałem w środek. Moim zdaniem trzeba obniżyć. Z Glocka miałem 2x10, 3x9 i jeden odskok mój błąd 6. Inny chłopak wynik z Glocka podobny do mojego i na bocznym 36pkt i też wyżej.
:arrow: Wiadomo coś czy ten grand power zostanie już na stałe czy jest tylko na chwilę ?
:arrow: Ciężko stwierdzić, egzaminy zaczęły się na gsg, ale z tego co mówili, to nie dało wie z niego strzelać i przynieśli Grand Power, chyba własność strzelnicy. Sądząc po tym, jak ten gsg się zacina może być tak, że GP może zostać.
:568:
wiechu.ud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 12 lipca 2022, 01:45
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: wiechu.ud »

26.08.2022 Egzamin WPA
Strzelnica "Strzelka"
Zdających ok 60 osób.
30-35% poległo na testach. Jednak nie było w testach nic szczególnego. Materiał generalnie jak z testów Braterstwa i NTS. Ktoś kto popracował z testami i przeczytał ze 2-3 razy ustawę i wszystkie rozporządzenia zdawał bez problemu. Oczywiście były pytania z "centralnego biura kryminalistyki" i ochrony osobistej ale to już było na tym forum poruszane. Strzelanie AK, "różowy firefly" Glock i Mosberg. Strzelanie chyba większość zaliczyła.
Podejście panów z WPA moim zdaniem wzorowe. Skierowane aby jak najbardziej pomóc zdającym a nie utrudniać. Zero złośliwości a raczej życzliwe podejście. Nie zdałeś na teście -to poprawka. Z praktycznego trzeba by było chyba strzelić w nogę panom z WPA ich do siebie zrazić.
szeroki10
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 21:35
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: szeroki10 »

zgadza się to co pisze poprzednik... jeśli chodzi o centralne laboratorium kryminalistyczne jest to organ zatwierdzający specyfikację techniczną broni pozbawionej cech użytkowych. W ustawie jest opisane kto wykonuje tą przeróbkę nie ma jednak info kto zatwierdza specyfikację techniczną.
Punktowe strzelania raczej pilnowane, jednak podejście instruktorów pilnujących samego strzelania bajka, prowadzili niemal za rękę, pilnowali, instruowali, odpowiadali na pytania. nie jesteś czegoś pewien - PYTAJ zamiast popełnić błąd. Przy Glocku sprawdzenie broni - po czym dostajesz załadowany magazynek, podpięcie, strzelanie, wspólne liczenie punktów. GSG po podejściu do stanowiska niemal włożony w dłonie już załadowany, strzelanie, liczenie. Mossberg załadowany przez instruktora podany do rąk. AK z pytaniem czy ma podpięty magazynek, polecenie sprawdzenia broni, strzał kontrolny, magazynek do ręki już załadowany i polecenie dynamicznego strzelania. Przeładowanie broni wykonujemy lewą dłonią- Pamiętajcie! Po AK karteczka z wynikami do ręki i wio do salki egzaminacyjnej podpisać kwity. Gratulacje i czekać na pozwolenie.
Ogólnie trochę byłem spięty i raczej nastawiony na poprawkę przynajmniej z testów.
Poszło sprawnie i bezboleśnie. Świetne nastawienie egzaminujących.
Jeśli chodzi o godziny egzaminów nie były przestrzegane, kto przyszedł wcześniej mógł wpakować się w kolejkę do sali i zdawać przed czasem a ten kto przyszedł na 8 mógł wejść w okolicy 13 jeśli sie nie ustawił przy salce egzaminacyjnej.
Z minusów, które każdy mógł odczuć na własnej skórze - brak klimy :-)
Pozdrawiam Wszystkich i do zobaczenia na strzelnicy
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”