Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

RKM DP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 14 grudnia 2023, 13:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: RKM DP »

Misiek90pl pisze: 27 grudnia 2023, 12:55 Cześć, czy może ktoś udzielić informacji gdzie obecnie odbywa się egzamin na pozwolenie kolekcjonerskie? Czy wszystko ma miejsce na strzelnicy strzelka? Czy część jest w Borze?
dzisiaj odbyła się część teoretyczna i praktyczna egzaminu WPA, teorię miałem wyznaczoną na godzinę 9.00, ok. godz. 10.20 otrzymałem informację o zdanych testach...

strzelanie na strzelnicy Strzelka w Zabajce:
- centralny zapłon - Glock 17 - 6 strzałów / 15 metrów
- boczny zapłon - Margolin - 5 strzałów / 15 metrów
(kolejność pistoletów do wyboru, polecam wybrać najpierw Glocka)
- Strzelba - Mossberg 500 - 3 strzały / 15 metrów
- PM Glauberyt - 10 strzałów (dla kolekcjonerki + dopuszczenia do posiadania broni) / 25 metrów

strzelanie na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego w Borze:
- Karabin - AKMS - 10 strzałów / 50 metrów (postawa leżąca)

strzelałem jako przed ostatni i zakończyło się wszystko ok. godz. 13.40 na strzelnicy w Borze

- nie ma rozkładania broni
- nie ma nazywania jej elementów
- przed wzięciem broni do ręki pada komenda o konieczności sprawdzenia czy broń jest bezpieczna (magazynek załadowany już leży obok) - trzeba zacząć od próby wypięcia magazynka i poinformowania że jest odpięty (ja włożyłem palec pokazując)
- następnie pada komenda o przygotowaniu się do strzelania (podpinamy magazynek) - NIE PRZEŁADOWUJEMY...
- następnie pada komenda o strzelaniu - wtedy przeładowujemy i strzelamy
- strzelając z Margolina nie trzeba liczyć strzałów, oddajemy strzał nr 6 (po skończeniu amunicji), następnie odpinamy magazynek i sprawdzamy komorę nabojową - pokazujemy egzaminatorowi - nie oddajemy strzału kontrolnego (egzaminator o tym informuje)
- polecam mówić co robicie i co się dzieje z bronią, np. sprawdzam komorę nabojową, brak amunicji, zrzucam zamek, strzał kontrolny, koniec amunicji, wypinam magazynek, sprawdzam komorę nabojową, itd...
- w przypadku AMKS byłem przed ostatni i dostałem informację iż jako pierwsza osoba prawidłowo podpiąłem magazynek i prawidłowo przeładowałem (przechylamy broń w lewo prawą ręką i przeładowujemy lewą)
- dla AMKS przełącznik rodzaju ognia ustawiony był dla ognia pojedynczego i egzaminator informuje iż nie trzeba zabezpieczać broni
- dla PM Glauberyta przełącznik rodzaju ognia ustawiony był na środku (P), egzaminator przypomina że strzelamy pojedynczym, trzeba przełączyć na (Z)- do siebie po oddaniu strzału kontrolnego - tak samo robimy w strzelbie
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: rokada »

RKM DP pisze: 22 marca 2024, 17:31 - w przypadku AMKS byłem przed ostatni i dostałem informację iż jako pierwsza osoba prawidłowo podpiąłem magazynek i prawidłowo przeładowałem (przechylamy broń w lewo prawą ręką i przeładowujemy lewą)
Serio? Osoba lewooczna też powinna - ich zdaniem - tak robić? :)
RKM DP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 14 grudnia 2023, 13:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: RKM DP »

wtedy jest chyba nawet "łatwiej"...przechylasz lewą ręką w lewo i przeładowujesz prawą - bardziej o to chodzi...
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: rokada »

RKM DP pisze: 22 marca 2024, 17:31 przechylamy broń w lewo prawą ręką i przeładowujemy lewą
RKM DP pisze: 22 marca 2024, 21:49 przechylasz lewą ręką w lewo i przeładowujesz prawą
Widzę pewną sprzeczność między tymi sposobami...
Bolo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 137
Rejestracja: 22 listopada 2019, 17:15
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: Bolo1 »

rokada pisze: 22 marca 2024, 21:44
RKM DP pisze: 22 marca 2024, 17:31 - w przypadku AMKS byłem przed ostatni i dostałem informację iż jako pierwsza osoba prawidłowo podpiąłem magazynek i prawidłowo przeładowałem (przechylamy broń w lewo prawą ręką i przeładowujemy lewą)
Serio? Osoba lewooczna też powinna - ich zdaniem - tak robić? :)
Nigdzie nie znajdziesz informacji, że taki sposób jest prawidłowy. Zapewne trafiłeś na osobę / instruktora która taki sposób preferowała bo ............. jest szybszy w pewnych sytuacjach a ak nie jest bronią ergonomiczną i tyle.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: krzychu22lr »

RKM DP pisze: 22 marca 2024, 17:31 - w przypadku AMKS byłem przed ostatni i dostałem informację iż jako pierwsza osoba prawidłowo podpiąłem magazynek i prawidłowo przeładowałem (przechylamy broń w lewo prawą ręką i przeładowujemy lewą)
Zabawne, bo akurat instrukcja nakazuje trzymać karabinek lewą ręką na łożu, a manipulacje magazynkiem i napinaczem wykonywać prawą. Przekręcenie broni w lewo i przeładowanie lewą ręką to współczesna moda. Nieco papugująca "manual of arms" z AR-15, gdzie rzeczywiście prawa ręka cały czas trzyma za chwyt, a wszystko robi się lewą. Co nie wzięło się znikąd - takie operowanie AR-em powoduje, że możemy w trakcie przeładowania utrzymywać broń na celu. Zresztą, zupełnie jak w przypadku "instrukcyjnej" obsługi AK, tylko tutaj prawa ręka musi jeszcze wrócić na chwyt zanim będzie można kontynuować ogień.

Prawda jest taka, że obie metody mają wady i zalety, a wszystko i tak zależy od upodobań strzelca. Mnie też instruktorzy uczyli napinania zamka lewą ręką, ale okazało się, że jednak dla mnie wygodniej jest to zrobić prawą, szczególnie w postawie klęczącej.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: rokada »

Bolo1 pisze: 23 marca 2024, 13:13 Nigdzie nie znajdziesz informacji, że taki sposób jest prawidłowy.
Właśnie dlatego mnie to zdziwiło (i trochę rozśmieszyło). Tym bardziej, że działo się to w trakcie egzaminu.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: rokada »

krzychu22lr pisze: 23 marca 2024, 15:18 Nieco papugująca "manual of arms" z AR-15, gdzie rzeczywiście prawa ręka cały czas trzyma za chwyt, a wszystko robi się lewą.
Wystarczy porównać poożenie rękojeści przeładowania w AK i w AR-15, żeby zobaczyć, o ile gorzej ta metoda nadaje się do obsługi AK. Pomyślmy o Berylu, który ma na szynie Eotecha z powiększalnikiem, ponadto AFAIR mamy/mieliśmy mieć w drużynie przynajmniej jednego żołnietrza, który na tej szynie ma mieć PCS-5.
krzychu22lr pisze: 23 marca 2024, 15:18 Prawda jest taka, że obie metody mają wady i zalety.
I nie ma jedynej słusznej.
RKM DP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 14 grudnia 2023, 13:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: RKM DP »

krzychu22lr pisze: 23 marca 2024, 15:18
RKM DP pisze: 22 marca 2024, 17:31 - w przypadku AMKS byłem przed ostatni i dostałem informację iż jako pierwsza osoba prawidłowo podpiąłem magazynek i prawidłowo przeładowałem (przechylamy broń w lewo prawą ręką i przeładowujemy lewą)
Prawda jest taka, że obie metody mają wady i zalety, a wszystko i tak zależy od upodobań strzelca. Mnie też instruktorzy uczyli napinania zamka lewą ręką, ale okazało się, że jednak dla mnie wygodniej jest to zrobić prawą, szczególnie w postawie klęczącej.
a na egzaminie działo się to w postawie leżącej...
RKM DP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 14 grudnia 2023, 13:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: RKM DP »

przypomnę Wam, że ja nie wskazuję sposobu prawidłowego, tylko to co usłyszałem...
dodam jeszcze, że podłączając magazynek broń przechyliłem prawą ręką w prawo, delikatnie w górę...

przypominam, że to wskazówki dla osób które są przed egzaminem i chcą "dobrze wypaść"...nie dla ekspertów - wiele osób pyta jak przebiega egzamin ostatnimi czasy, a wtedy nikt nie chce się wypowiadać...
już widzę jak dyskutujecie z instruktorem-egzaminatorem, udowadniając swoje racje - tym bardziej że nikt nie był złośliwy i wcześniej nikogo nie oblano za to...

linki do filmików z przebiegiem egzaminu:



link do filmiku z istotnymi częściami broni:
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: rokada »

RKM DP pisze: 24 marca 2024, 10:44 już widzę jak dyskutujecie z instruktorem-egzaminatorem, udowadniając swoje racje
W trakcie egzaminu? Nie. Po prostu dalej robię tak, jak uważam.
Po egzaminie? Jak najbardziej.
RKM DP pisze: 24 marca 2024, 10:44 nikogo nie oblano za to...
Tego by tylko jeszcze brakowało. Nie wpisałbyś w takim przypadku zażalenia do protokołu? Ja bym wpisał.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: krzychu22lr »

RKM DP pisze: 24 marca 2024, 10:44 przypominam, że to wskazówki dla osób które są przed egzaminem i chcą "dobrze wypaść
Tylko "jeden rabin powie tak, a drugi powie inaczej", i inny egzaminator może mieć inne preferencje. Tyle dobrego, że nikogo Twój egzaminator nie uwalił za "błędne" przeładowanie broni. Mnie po prostu ciekawi skąd ten egzaminator wziął to, że akurat taka obsługa AK jest "prawidłowa" - w żadnym "oficjalnym dokumencie" jeszcze tego nie widziałem opisanego. Być może tak rzecze teraz policyjna szkoleniówka, ale skąd zwykły "cywil" robiący pozwolenie miałby o tym wiedzieć?
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
DaMciO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 26 sierpnia 2013, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: DaMciO »

Witam Serdecznie.
Mam pytanie co do rejestracji broni .
Czy do zmiany przeznaczenia broni na sport muszę mieć jakiś specjalny wniosek ? Druga sprawa czy jeżeli zmienię przeznaczenie z broni kolekcjonerskiej na sportową to po takim zabiegu odzyskuje jedno miejsce w kolekcjonerskim i mogę wystąpić o promesę na kolejną sztukę kolekcjonerskiego ? Czy ta broń zajmuje oba sloty w sporcie i kolekcjonerskim ?
Pozdrawiam.
nzpetter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 08 października 2016, 02:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Elbląg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: nzpetter »

Żeby zmienić "cel" broni, wystarczy proste pismo do WPA wysłane razem z książeczką.
Po zmianie celu broni z kolekcjonerskiego na sport, "odzyskujesz" miejsce na kolekcji i tracisz na sporcie.
-----------------------------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
DaMciO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 26 sierpnia 2013, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń do celów kolekcjonerskich Rzeszów

Post autor: DaMciO »

Dzięki za pomoc .
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”