Artemis PR900W

Wiatrówki chińskie i inny sprzęt na tym poziomie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Shotcalling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 18 października 2021, 06:17
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Artemis PR900W

Post autor: Shotcalling »

Odgrzeję kotleta i zapytam. Czy ktoś pokusił się o ustawienie regulatora ciśnienia w PR900W gen2 (mowa o tym fabrycznym regulatorze)? Wygląda jakby się to robiło za pomocą płaskiego śrubokręta wkręcając lub wykręcając rdzeń. Czy ktoś się tym bawił bez późniejszego sprawdzania jakimś ciśnieniowym testerem? Jeśli tak to w jaki sposób później odczytywał zmiany (np na chrono).
Zastanawiam się czy niewielkie regulowanie tym będzie miało jakiś znaczący wpływ na ilość strzałów, stabilność, prędkość.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Artemis PR900W

Post autor: Yurko »

Na tym chyba polega regulacja, że pod wpływem zmian ustawienia coś się zmieni działaniu urządzenia. :wink:

Jeśli wiatrówka ma tylko jeden manometr a nie masz możliwości sprawdzenia regulatora poza wiatrówką, musisz mieć przynajmniej chrono. Ostatecznie to stabilność prędkości śrutu oraz ilość powtarzalnych strzałów jest decydujące. Jeśli wyjdziesz poza zakres regulacji wyniki będą same mówić za siebie. Jedyny problem, że będziesz właściwego ustawienia dłużej szukał. A toczy ustawiłeś 80 90 czy dokładnie 95 bar będzie miało mniejsze znaczenie. Drugi problem jest taki, że tak będzie ze sprawnym regulatorem. Jeśli będzie uszkodzony, będzie znacznie gorzej. Ponieważ nie będziesz wiedział czy regulator źle działa, czy go tylko źle wyregulowałeś. To oznacza, że bez wiedzy o ciśnieniu przed i za regulatorem będzie Ci bardzo trudno go naprawić. Szczególnie jeśli nie znajdzie się w środku niczego widocznie uszkodzonego.

PS. Tego regulatora na oczy nie widziałem...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Artemis PR900W

Post autor: witboj »

Tak, najprawdopodobniej to ta śruba na płaski śrubokręt (tez nie widziałem tego regulatora na oczy więc na 100% nie powiem) Bez testera lepiej nie ruszać aczkolwiek pośrednio można sprawdzić ciśnienie na chrono - jak zaczyna spadać prędkość wraz ze spadkiem ciśnienia w kartuszu to znaczy, że reduktor już nie ma czego redukować :-)
Ale to jest tak mniej więcej bo występuje samoregulacja na zaworze, tzn. zaraz po tym jak przestaje działać reduktor zawór zaczyna się otwierać mocniej - bo jest dociskany siłą ciśnienia za reduktorem, która osłabła. I daje więcej powietrza chociaż pod niższym ciśnieniem. Prędkość się nadal utrzymuje. Jak długo to zależy od np. długości lufy czy rozmiaru komory strzałowej. Dlatego tak sprawdzisz tylko z dokładnością do 5-10 bar.
pin54
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 22 sierpnia 2023, 18:22
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Artemis PR900W

Post autor: pin54 »

Na Artemisie i Snowpeaku numer generacji jest napisany. Aktualnie w sklepach dostępna jest generacja 2. Na Dianach tej informacji nie widać. Z tego co znalazłem w sieci to Diana Stormrider występuje już w 3 generacji. Czy Diana w nowszych generacjach także posiada fabrycznie zamontowany regulator ciśnienia? Jeżeli tak, to od której generacji i jak rozpoznać, z którą generacją mamy do czynienia?
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Artemis PR900W

Post autor: Yurko »

W Artemisie też z tymi oznaczeniami generacji było różnie. Przed wmontowaniem regulatorów, w niektórych sklepach 2 generacją nazywano wersję z muszką na tłumiku... :wink:

Chyba jednak teraz przyjmie się, że to regulator oznacza 2 generację. To na co trzeba patrzeć, to położenie manometru. Jeśli jest na końcu kartusza, to wersja z regulatorem:

Obrazek

Obrazek

Tyle, że sklepy nawet sprzedające tę wiatrówkę niby w nowej wersji, oferty ilustrują starymi obrazkami:

https://www.pcphunters.com/karabinki/94 ... liber-45mm

Jest jeszcze jedna rzecz, niestety przykra. Z udostępnionych materiałów ( https://www.diana-airguns.de/service ) wynika, że do nowej wersji Diany wybrano regulator Altaros, model bez odpowietrzenia. Osobiście mam z tym regulatorem złe wspomnienia i wiem, że nie jestem jedyną osobą, która nie bardzo wierzy w skuteczną i bezawaryjną pracę regulatorów bez odpowietrzenia. Dodatkowo ten model nie ma nawet żadnej spręzyny, tylko działa na poduszce powietrznej!

No, ale może nie mam racji. Sprawdziłem tylko jedną sztukę... :583:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
pin54
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 22 sierpnia 2023, 18:22
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Artemis PR900W

Post autor: pin54 »

Przez te nieprawidłowe zdjęcia w sklepach byłem przekonany, że jest zupełnie odwrotnie niż napisałeś. Czyli, że nowa generacja to ta z manometrem od spodu :) I w sumie bardziej mi to odpowiadało, bo dziwnie będę się czuł zaglądając w lufę żeby sprawdzić ciśnienie.

Czy Twoim zdaniem powinienem założyć, że inni dostawcy "tego modelu" używają lepszych regulatorów, czy szanse na to są raczej małe/żadne? A może można trafić jeszcze gorzej? :) Patrze na to co jest dostępne w tej chwili na portalu na 'A' i do wyboru jest Diana lub Snowpeak. Co Twoim zdaniem lepiej wybrać?

Ps. pytanie dodatkowe: Snowpeak jest bez tłumika, ale też tańszy o 200 pln. Lepiej wziąć z fabrycznym tłumikiem, czy dokupić inny tłumik, czy olać tłumik?
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Artemis PR900W

Post autor: Yurko »

Nie jestem znawcą Artemis-ów i nie wiem, jakie te regulatory są. Ale jeśli są 'normalne' będzie je można bez trudu zastąpić jakimś przyzwoitym regulatorem, np. firmy Huma. W zasadzie to samo dotyczy Diany, ale wtedy trzeba będzie pamiętać, że trzeba będzie jakoś zapewnić dostęp temu regulatorowi do atmosfery, czyli wyjąć jakąś uszczelkę, albo wywiercić w kartuszu otwór.

Szkoda jest, że Diana tak wybrała. Do tej pory zawsze twierdziłem, że Diana jest lepiej wykonana. Oczywiście zarówno Artemis-y, Snowpeaki, Onix-y czy Diany są robione w tym samym miejscu, ale jakoś Niemcy potrafią Chińczyków zmusić do nieco lepszej pracy... :wink:

Ale z chińską wiatrówką wersją nie jest tak, że jest bezwzględnie gorsza. Można róznie trafić. Diana ma niby poprawiony spust. To tak bardziej chwyt marketingowy. To raczej sprawa wyregulowania tego spustu. Pytanie, tylko czy w tym chińskim karabinku jest odpowiednia śrubka...

Tłumikiem bym się nie przejmował. One nawet dobrze tłumią, ale potrafią strasznie zmieniać punkt trafienia. Dobrze jednak by lufa miała gwint do tłumika. Nie jestem pewny czy ta stara wersja to miała...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „"Najlepsze, najszybsze, najtańsze"”