Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: jarni8 »

No to stało się! Po dłuższym namyśle zmieniłem lupę i przesiadłem się z BE4200 na S10i. Dzięki uprzejmości Dawida z pcphunters udało się szybko załatwić sprawę i zamiast bawić się w sprowadzanie zza granicy i czekać na wysyłkę, miałem już okazję nieco potestować, więc śpieszę z opisem swoich doświadczeń. Oczywiście są one subiektywne i w znacznym stopniu jako punkt odniesienia będę wykorzystywał BE4200 oraz to co udało się pomacać i zobaczyć u kolegów na zawodach ;laughing:

Plusy:
- w zestawie mamy sunshader, przyjemnie działające zakrywki flip-open, dożywotnią gwarancję,
- regulacja ostrości, podświetlenia, kliki na wieżyczkach chodzą z pewnym oporem, co uniemożliwia przypadkowe przekręcenia. Możliwość zerowania i blokowania wież,
- bardzo dobrze przemyślana siatka pod katem HFT. Są połówki dotów, jest podziałka co 0.2 MIL na bokach krzyża, są kropki pomocnicze co 0.5 MIL w dolnej części siatki, z którymi branie poprawek na wiatr na dalekich to czysta przyjemność, dla mnie grubość siatki super,
-bardzo mały błąd paralaksy. Celując na 42m w środek spoiny między 2 cegłami na murku (~1cm?) - przy skrajnych położeniach lewo-prawo krzyż praktycznie nie wychodziłem po za nią. Góra dół podobnie. Składając się w miarę przyzwoicie ta luneta praktycznie nie ma błędu paralaksy,
- Spora głębia ostrości, dla mnie jest ostro między 12 a 37m. Sama końcówka i początek przedziału HFT lekko rozmywa, ale dla mnie to zaleta, szczególnie na dalszych. Strzelanie bliskich to czysta przyjemność. Na 7,8,9,10m zawsze 3 śruty przelatywały u mnie dziurą o średnicy <5mm, co w przypadku Bushnella było nie do pomyślenia przy jego rozmyciu i błędzie paralaksy na takich dystansach,
-centralna kropka jest świetna do wymuszonych. Subiektywnie dużo łatwiej mi się celuje punktem niż środkiem krzyża. Podświetlona czerwona kropka w słabszym świetle robi niesamowity komfort,
-przyzwoita jakość obrazu ogólnie. Nie jest to oczywiście to co w Bushnellu kiedy była ustawiona paralaksa na dystans, ale całokształt jak dla mnie na plus,
- duży zakres regulacji wież. Mamy po 175 klików od centrum w każdą stronę. Na szybko przeliczając na 25m nasz zakres ma promień 43,7 cm w każdą stronę. Raczej każdy się wyzeruje :one:

Minusy:
- Klik to 0.1 MIL, czyli 2.5mm na 25m. Dla mnie na styk. Wolę precyzyjniejsze 1/4 albo 1/8 MOA. W Bushnellu miałem 1/8 i to była petarda, bo klik na 25m miał 0.91mm i można było super dokładnie ustawić. Ale od biedy wystarczy,
- Centralna kropka ma 0.22 MIL, czyli 5.5mm na 25m w przeliczeniu. Dla niektórych to może być już za dużo, szczególnie lubiących celować w malutkie kropki, czy jakieś zapałki itp,
- Stała paralaksa na 25m - do HFT idealnie, ale do ogólnej rekreacji już niekoniecznie,
- jest lekko ciemna, ale to pewnie ogólna cecha tak małych obiektywów. W 90% przypadków nie do odczucia, ale np. strzelając w ciemnym lesie w pochmurny dzień, albo o szarówce robi się ciężko.

Podsumowując: Moim zdaniem solidna pozycja dla strzelców HFT w kategorii do 2000 pln.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 29 sierpnia 2023, 11:00 przez jarni8, łącznie zmieniany 1 raz.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 410
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: zbisz41 »

Falcon luneta robiona typowo pod HFT więc kropka teoretycznie ok.
Stała paralaksa duży minus , mnie trochę brakuje do np zerowania na 30 m. Pisałem z producentem i być może że zrobią regulację ale cena sporo do góry.
Luneta jest ciemna, pierwsze wrażenia że będą problemy,ale po kilku strzelaniach jest ok. Nie miałem problemu z ciemnymi czy bardzo ciemnymi miejscami. Strzelałem nocniki i spokojnie się sprawdziła.
Jest to specyficzna luneta,moim zdaniem lepsza od mtc czy optisan, valiant. Ale to każdy musi sam sprawdzić,nie każdemu musi pasować.
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: jarni8 »

Uniwersalnym 1-10x24 jest March za 10k. Uznajmy więc umownie, że za niecałe 20% ceny Marcha jesteśmy w stanie zaakceptować ten brak paralaksy i być może deczko za wielką kropkę na środku 8-)
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Jezzman »

Już nie trzeba jej targać z zagranicy.
Jest dostępna chociażby tutaj:
https://militarnysklep.com.pl/pl/p/LUNE ... -MRAD/6828

Widziałem ją też na pcphunters, ale widzę, że zniknęła z oferty, nie wiedzieć czemu :-D
Ostatnio zmieniony 29 sierpnia 2023, 10:52 przez Jezzman, łącznie zmieniany 1 raz.
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact idzie do żymianina, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 410
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: zbisz41 »

Nie ukrywam że bardzo mi leży ta luneta i plusy zdecydowanie przeważają nad minusami.
Mam Vipera w rezerwie ale dziś nie przewiduje zmiany .
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 506
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: bruno_Hof »

jarni8 pisze: 29 sierpnia 2023, 09:14
Celując na 42m w środek spoiny między 2 cegłami na murku (~1cm?) - przy skrajnych położeniach lewo-prawo krzyż praktycznie nie wychodziłem po za nią. Składając się w miarę przyzwoicie ta luneta praktycznie nie ma błędu paralaksy,
Stosując ten wzór,to błąd powinien wyjść 4,08 mm. :one:
Oblicz. bł.paral..png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: jarni8 »

bruno_Hof pisze: 05 września 2023, 10:29 Stosując ten wzór,to błąd powinien wyjść 4,08 mm. :one:
Wzór jak wzór - teoretyczny. Dla obiektywu 40mm (taki miałem w BE4200) wychodzi 6,8mm. Pamiętam, że przy krzywym złożeniu się do strzału dało się wyjść po za KZ35 na maxie - a ta ma promień 17,5mm :-D Myślę, że zmienną jest jakość szkieł, wykonania itp. Co nie zmienia faktu, że Endura błąd ma akurat mały. Tedibeer zerkał przez sztukę Zbisza41 i wyszło mu coś około 8mm na maxie, co akurat by było zgodne ze wzorem, jesli uznamy że chodziło mu wtedy o to, że krzyż ruszał się po 4mm od centrum.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Chowdiee
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 26 sierpnia 2023, 12:39
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Chowdiee »

Strzelał ktoś z was HFT z Leupolda 3-9x33? Jak radzicie sobie z prostym krzyżem? Ja póki co strzelałem do figurek na strzelnicy i trochę ciężko tak na oko kombinować.
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Michaus »

Pobierz sobie wersję dla Szymka wybierając "Link alternatywny": :arrow: viewtopic.php?p=1492570#p1492570
Tu masz słowo wstępu: viewtopic.php?p=1231586#p1231586
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 431
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Jezzman »

Chowdiee pisze: 07 września 2023, 20:47 Strzelał ktoś z was HFT z Leupolda 3-9x33? Jak radzicie sobie z prostym krzyżem? Ja póki co strzelałem do figurek na strzelnicy i trochę ciężko tak na oko kombinować.
Strzelałem. Akurat z poprawkami nie miałem problemu, a bardziej z nieostrościami, których przy moim ustawieniu dioptrii nie było wcale, więc luneta w ocenie odległości w ogóle mi nie pomagała ;laughing:
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact idzie do żymianina, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
kryniowy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 14 października 2018, 21:41
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: kryniowy »

Cześć.
Kupiłem lunetę Valiant Themys II 10x32 SF Compact HFT MRAD.
Niestety mój model nie posiada poziomych podziałek w okręgu od domierzania kzty. Okrąg jest pusty.
Znam tylko jedna osobę, która ma tą samą lunetę od około miesiąca, i ma tak samo.
Strona producenta i sklepu, gdzie kupowałem, ma jak się okazuje inny krzyż.
O co chodzi ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 410
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: zbisz41 »

Proponuje napisać do producenta czy dystrybutora .
Problem może byc w tym że krzyż jest z wersji Themy 1 a druga wersja ma już trochę inny .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
kryniowy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 14 października 2018, 21:41
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: kryniowy »

Dziękuę :piwo:
pawbar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 27 sierpnia 2022, 12:04
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: pawbar »

Pisałem w tej sprawie do producenta, bo też mnie to zastanowiło.
"The reticle was slightly changed for final production."
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: jarni8 »

Po ok 3 miesiącach od czasu zakupu Endura S10i 1-10x24 pozwolę sobie dopisać jeszcze parę słów.

Definitywnie brak paralaksy to największa wada. Brakuje tego, szczególnie jak się chce odskoczyć z HFT i postrzelać coś dla funu na dalsze dystanse. Rozmiar centralnej kropki czasem wkurza, ale marginalnie. Podświetlenie wynagradza :)

A teraz plus: luneta bardzo dużo wybacza. Od kiedy ją kupiłem to po za mną strzelały przez nią 4 albo 5 osoby bez jakichkolwiek wcześniejszych doświadczeń strzeleckich lub dosłownie z minimalnym doświadczeniem. KZ25 na 37 albo K35 na 42 metrze spadały jak złoto praktycznie u każdego z rekreacyjnych strzelców. Oczywiście znali dystans i poprawkę, ALE wydaje mi się, że prawie na pewno nie wszyscy się równo czy powtarzalnie składali do optyki. Przy poprzedniej lupce z obiektywem x40 myślę, że na 42m byłoby już nieciekawie (sam mając parę tysięcy strzałów na poprzednim zestawie potrafiłem czasem walnąć w rant KZ przy niestarannym złożeniu się - też znałem dystans). Osoby świeże myślę, że miałyby jeszcze trudniej. Także wg mnie całkiem spoko lupka ograniczająca gafy strzelca :)
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”