Klony AR-15 - część II

Moderator: Moderatorzy WBP

Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: Jedrula »

Część I

Widać mi przypadnie zaszczyt rozdziewiczenia części drugiej. :piwo:
Pytanie może niezbyt górnolotne ale zawsze coś.
Poszukuję lekkiej osłony lufy/łoża przedniego.
Wymagania
- minimum 15 cali
- m-lok
Na tą chwilę faworyt to łoże ze sklepu 3Gun PL 266g z nakrętką lufy, niestety niewiele sklepów podaje masę dlatego pytam czy ktoś może coś polecić, zważyć swoje własne?
Pozdrawiam
Jędrzej
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: adnikauto »

Colt "wrocil" z produkcja/sprzedaza AR15 na rynek cywilny po wypelnieniu kontrakow wojskowych...
https://www.tactical-life.com/news/colt ... -civilian/
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
mickel98
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 08 czerwca 2019, 12:58
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: mickel98 »

Cześć,
jestem o krok od zakupu bcm'a mk1 lub mk2. Ar do zabawy, zapewne będę strzelać 50/100m, ale chciałbym żeby strzelał celnie do 300m.
Ze względu na cenę i dostępność amunicji pewnie będę strzelać głownie z 55gr (Z tego co widziałem w necie to cena 77gr 80gr powala). Przy gwincie 1:7 która lufa będzie lepsza? do wybory jest 14" i 16". Osobiście wolałbym 14", ale jeżeli wtedy nie trafie do stodoły ze 100m bo pociski będą latać bokiem to odpada.
I drugie pytanie czy źle dobrana amunicja może uszkodzić lufę?

PS wiem że do amunicji 55gr najlepsza jest lufa 1:9, ale w amerykańskich produkcjach to można tego ze świecą szukać.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3762
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: bezduszny »

Co rozumiesz "celnie" na 300m ?
Chodzi o zawody tarczowe czy aby trafić "w stodołę" ?
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
SZAK4L
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 29 czerwca 2020, 17:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: SZAK4L »

Długość lufy ma mniejsze znaczenie niż gwint w przypadku gdy porównujesz 14 calową do 16 calowej lufy - praktycznie wpływ ma broń poza niewielką zmianą ergonomii i wyglądu jest tak marginalny, że w balistyce można go pominąć. 55grainów POWINIEN nieźle latać na 1:7 - widziałem wiele osób strzelających 55 grainowymi pociskami z gwintu 1:7 w ar. Również większość strzelców posiadających Beryle używa 55 grainów (również gwint 1:7). Najlepiej jak kupisz kilka opakowań różnej taniej amunicji dostępnej w Twoim sklepie i zobaczysz efekty na tarczy.

Źle dobrana amunicja, albo uściślijmy, źle dobrany pocisk.. albo uściślijmy bardziej - źle dobrana waga odpowiedniego pocisku na pewno nie uszkadza lufy w takiej tolerancji którą sobie założyłeś (55gain do gwintu 1:7). Jeśli chcesz dbać, to unikałbym barnaula .223 (o ile się nie mylę nadal mają stalowy płaszcz). Musisz być przygotowany, że na 300 metrów cięższy pocisk będzie koniecznością.
Życzę udanego zakupu!
mickel98
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 08 czerwca 2019, 12:58
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: mickel98 »

bezduszny pisze: 18 sierpnia 2020, 09:50 Co rozumiesz "celnie" na 300m ?
Chodzi o zawody tarczowe czy aby trafić "w stodołę" ?
W sklepie powiedzieli że do 300 metrów długość lufy 14"/16" nie ma znaczenia i stąd to moje 300m... z karabinami miałem mało do czynienia, z ar to już wgl. Powiedzmy że miałem na myśli strzelanie do gongu.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3762
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: bezduszny »

I dobrze powiedzieli.
Liczy się jakość lufy (czy nie jest z guwnolitu) i jej gwint.
Chcesz celnie na 300m ? Solidna lufa i gwint 1/7 do ciężkiej amunicji
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
salve76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 317
Rejestracja: 30 stycznia 2015, 09:02
Tematy: 8
Lokalizacja: okolice Gdańska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: salve76 »

SZAK4L pisze: 18 sierpnia 2020, 10:04 55grainów POWINIEN nieźle latać na 1:7 - widziałem wiele osób strzelających 55 grainowymi pociskami z gwintu 1:7 w ar. Również większość strzelców posiadających Beryle używa 55 grainów (również gwint 1:7).
Czy na pewno Beryl Sport w kal. 223 ma skok gwintu 1:7? Z tego co znalazłem na jednej ze stron sklepów z bronią to 1:9 (Źródło). Więc jeśli jest to informacja poprawna to pociski 55 gr są OK dla Beryla.
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: de Fresz »

Primo, latanie bokiem jest mocno zmitologizowane, częściej wynika z rozstrzału między średnicą lufy (zużycie, tolerancje produkcyjne), a średnicą pocisku.
Secundo, relacja gwint-pocisk to tak naprawdę kwestia prędkości, nie masy. Po prostu lekkie pociski są szybkie, a ciężkie wolne. Jeśli zwolnić lekki pocisk do prędkości ciężkiego, też zwykle poleci dobrze z krótkiego gwintu. Ale przy kupnej amunicji nie ma opcji sterowania naważkami, to dopiero otwiera zabawa z elaboracją.
Tertio, przy szybkim gwincie z szybkim (lekkim) pociskiem prawdopodobny jest spadek celności, powiedzmy z 1,2 MOA do 2, może nawet 3 MOA. Boczniaki są bardzo mało prawdopodobne.
Quatro, krótsza lufa paradoksalnie może tu być lepsza, bo kulka będzie miała z niej niższą prędkość wylotową. Nieznacznie, ale zawsze.
Quinto, przy strzelaniu do 300 m długość lufy jest bez żadnego znaczenia (nawet 10" da radę), a masa pocisku ma znaczenie znikome - no może gdyby baaaardzo wiatr dmuchał. Ale do zabawy na taki dystans generalnie polecałbym poszukanie lepszej amunicji niż najtańsze co w sklepie mieli i da się załadować do komory. 2 MOA na tym dystansie to 17 cm, a gdzie jeszcze miejsce na błędy strzelca, obliczenia balistyki.
Awatar użytkownika
Crucial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 48
Rejestracja: 23 lutego 2016, 10:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: Crucial »

de Fresz pisze: 18 sierpnia 2020, 11:11 Secundo, relacja gwint-pocisk to tak naprawdę kwestia prędkości, nie masy. Po prostu lekkie pociski są szybkie, a ciężkie wolne. Jeśli zwolnić lekki pocisk do prędkości ciężkiego, też zwykle poleci dobrze z krótkiego gwintu.
Relacja gwint-pocisk to tak naprawdę kwestia długości pocisku. Przyjęło się, że im pocisk jest cięższy tym jest dłuższy, ale to nie ma miejsca w przypadku pocisków smugowych których masa wynosi około 62 grany.
de Fresz pisze: 18 sierpnia 2020, 11:11 Tertio, przy szybkim gwincie z szybkim (lekkim) pociskiem prawdopodobny jest spadek celności, powiedzmy z 1,2 MOA do 2, może nawet 3 MOA. Boczniaki są bardzo mało prawdopodobne.
Tutaj strzelałem z równie szybkiego gwintu co pocisku na dystansie 100 metrów. Najpopularniejsze 55 grany z lufy o skoku gwintu wynoszącym 1/7. :)
Obrazek
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: de Fresz »

Crucial nie przekonuje mnie ten wpływ długości przy cięższych pociskach, bo to, że pocisk ma większą długość całkowitą nie świadczy zupełnie, że znacząco dłuższa jest część prowadzona bruzdami. Za to prędkość przejścia przez lufę ma wpływ na prędkość obrotową, która wpływa na stabilność lotu. Przy krótkim (szybkim) gwincie i szybkiej naważce pocisk nabiera zbyt dużej prędkości, która idealnie dla celności, gdy jest w pewnym określonym zakresie, za mało źle, za dużo też niedobrze. Większa masa pocisku ma oczywiście również wpływ na jego większą bezwładność (a więc i wolniejszy obrót), ale wydaje się, że jednak prędkość jest tu większą składową równania.
U mnie potwierdza to empiria elaboracji - wolniejsze naważki dla pocisków 55 gn, na poziomie prędkości dla 62 gn, robią wyraźnie ciaśniejsze grupy od szybszych z lufy o gwincie 1:7".

Co do Twojego wyniku - jedna grupa wiosny nie czyni :-D Żeby wnioskować potrzebna byłaby znacznie większa próbka danych, kontrolowany eksperyment. Zresztą jak napisałem: "prawdopodobnie". Może się też zdarzyć, że w praktyce z danej lufy tanie 55 gn będzie latać zupełnie spoko. A może nie każda. U mnie np. GGG, czy S&B 55 robią po 1,5-1,8 MOA, ale Hornady Steel Match 55 elegancko 1,20 MOA. A dla kontrastu GGG 69 ponad 2 MOA... Nikt tu żadnej gwarancji nie da.
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: Hoz85 »

To ja może takie coś tutaj zostawię:


piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: piotrjub »

Jeśli zobaczymy zawody Flass w USA w klasie FTR czyli kaliber 308Win to praktycznie nikt nie ma lufy krótszej od 28" nie ma też dłuższych od 32" co nie znaczy że by nie chcieli by takich stosować ale jest problem aby zmieścić się w limicie wagowym przewidzianym dla danej klasy. Temat filmu #159 Celność broni - dłuższa lufa czy dobrana amunicja? Co jest ważniejsze?
już po nim spodziewam się totalnych bzdur w filmiku. To podobny wybór - lepiej być pięknym młodym i bogatym czy biednym brzydkim i chorym. Amunicja jest dobrana dla każdej lufy i tej długiej i tej krótkiej. Wtedy pozostaje pytanie lufa krótka czy długa. Jak strzelamy na dalekie dystanse prędkość to jeden z podstawowych parametrów jak konfiguruje sobie broń. W kalibrze 308 podstawowa moja lufa ma długość około 80cm. Krótszej nawet w założeniach nie chciał bym, ALE na zawody LR Mykita miałem lufę o długości 28" a w kalibrze 6,5x47 mam lufę 26" (przewidziana na takie zawody). Najlepiej mieć długą i grubą lufę ale zastosowanie w jakiś sposób to ogranicza i idziemy na kompromis. Czy celna lufa to tak która pozwala nam wygrywać zawody, ostatnio wygrałem zawody gdzie lufa miała 660mm ale na pewno nie zabiorę ją na zawody LongShot czy do Drawska. Chyba trzeba na początku określić kryterium celności. Niedawno dostałem z USA AR10 i AR15 w obu jednostkach lufy maja długość 27" ja osobiście bardzo z tego się cieszę. Dodam że biegać z nimi nie będę.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: de Fresz »

W Fclass czy jakiejkolwiek innej klasie nikt rozsądny nie chciałby mieć więcej niż 32" dla 308, ponieważ ok. 28" jest granicą długości powyżej której prędkość wylotowa spada w tym kalibrze. Innymi słowy dokładanie więcej kompletnie nic nie wnosi. A zwiększanie naważki nie ma sensu, bo raz, że P-max, a dwa, te najszybsze często mają gorsze skupienia, więc te parę m/s niekoniecznie przełoży się na lepszy wynik.
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15 - część II

Post autor: piotrjub »

Nie gniewaj się bzdury piszesz. Mam w 308Win lufę 34" i nie jestem w stanie na żadnej krótszej uzyskać takich prędkości. Sorry na takie stwierdzenie - ponieważ ok. 28" jest granicą długości powyżej której prędkość wylotowa spada w tym kalibrze - nie wiem czy śmiać się czy płakać.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”