Luneta obserwacyjna

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

kokci
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 03 grudnia 2016, 19:52
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: kokci »

Volver pisze: 21 maja 2020, 10:54 Mam Celestrona Ultima 65 od 9 lat. Zer0, zer0 problemów. Nadal w stanie idealnym. Jak dbam, tak mam - zapewne... Użyteczne maksymalne powiększenie to ok 35 - 40x, potem ciemno i abberacja chromatyczna oraz spadek rozdzielczości i ostrości. Jest w pełni metalowa, porządnie zrobiona, bo tu padło pytanie o to. Co ważne, zamiast fabrycznego okularu można użyć innych, np Baadera, bo to w dużym stopniu okular daje jakość obrazu. Tyle, że kosztowo może to nie mieć sensu? ED to nie jest ale na 100-400 m mi wystarcza. Dalej nie strzelałem. Uważam ją za rozsądny kompromis.
Jakie konkretnie okulary Baadera pasują do tego Celestrona? Który polecasz? No i jaki to kaliber widać na 400m? :)
Zastanawiam się, czy jest sens doinwestowywać w tę lunetę.
Volver
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 09 marca 2009, 16:22
Tematy: 5
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: Volver »

Baader Hyperion zoom, ale kosztuje pow. 800 zł, więc w teorii raczej. Doinwestowywać jej nie ma po co, kup wysyłkowo, sprawdź i jak nie pasuje - oddaj. Mam 7,62mm. Ale wolę strzelać do małych blach niż papieru.
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: kelvinpiotr »

Przestrzegam przed wyrobem o nazwie Luneta obserwacyjna Yukon 6-100x100 WP. Przy cenie 1200 zł nie oczekiwałem rewelacji , ale że przynajmniej na 200 zobaczę coś z 22LR a na 300m z .308 . Może być z potężną abberacją i nieostrością, poszarzały , ale choć coś , ślady po trafieniach . Ale nic .. przy lekkim mirażu BEZNADZIEJA . Dodatkowo przestrzegam przed firmą Teleskopy.pl . Wymyśla jakieś nieistniejące terminy w regulaminie aby tylko przeciągać zwrot pieniędzy . Zaczął się już trzeci tydzień od momentu kiedy otrzymali zwrot.
Awatar użytkownika
VspecII
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 13 sierpnia 2016, 21:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: VspecII »

Żeby na 200 metrów zobaczyć przestrzeliny z 22 .r w czarnym, potrzebujesz sprzętu ze znacznie wyższej półki. Ja mam Celestrona Regal M2 80 ED. Na 100 metrów wszystko mam jak na dłoni, myślę że na 200 metrów również nie będzie problemu. Ale ja powystawowego wyrwałem za niecałe 3k.
Jest: Hammerli 280 22LR+.32 S&W LWC, CZ 75 TS, SIG P226 LDC, Mossberg 500, Savage MSR Recon
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: ds »

Yukon lipa- miałem , Celestron ultima 80 lipa miałem , a mam Delta 65 ED- to są sensownie wydane pieniądze , mała :one: a to ma znaczenie jak się tacha trochę szpeju, duże pole widzenia, dużo jest o niej w necie.
Awatar użytkownika
larky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 205
Rejestracja: 28 listopada 2016, 23:16
Tematy: 13
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: larky »

Popieram przedmówcę, niestety praw fizyki nie da się oszukać gównianym szkiełkiem. Musi być dobra soczewka i koniec.
Wiem, bo bardzo długo zajmowałem się fotografią lotniczą a to podobna, pod kątem zastosowania dziedzina. Trzeba patrzeć na odległy cel.
Obiektywy za 2-3 tys nie mają porównania do tych za 15-20 tys. Czystość obrazu, kontrast, zniekształcenia.
W zeszłym roku na zawodach Long Range w Zielonce miałem okazję mocno potestować Deltę Optical 65 ED II i w wyniku tych testów zakupiliśmy 4 szt. do klubu.
Przy sprzyjających warunkach da się zobaczyć dziury .308 w czarnym na 500m (Marynino, czyste powietrze, słonce z boku). Na ostatnich zawodach w Zielonce widziałem dziury w niebieskiej tarczy na 600 z kalibru 6.5mm. W białym na 800m z .308.
Zaznaczam przy dobrej przejrzystości, jak wiadomo przy mirażu to luneta za milion nie pomoże :)
Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: ds »

Delta wydaje się być tym optymalnym wyborem , potwierdzam 800m w białym przestrzeliny 308 jak są sprzyjające warunki , jak ich nie ma to teleskop astro nie pomoże, mam taki w miarę dobry https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... a-200-1000
z kilkoma okularami ES
https://teleskopy.pl/Okular-Explore-Sci ... -1784.html
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: kelvinpiotr »

Pewnie będę musiał nabyć Delta Optical Titanium 65ED II. Chciałem zaproponować właścicielowi Teleskopy.pl wymianę z dopłatą, ale zdążył dziś odesłać lunetę . Tym razem powołując się na niekonsumencki zakup. Już nie termin zwrotu był problemem. Nie będę się z nim kopał , podejście zupełnie nie pro klienckie. Takie buraczane , ma kasę i nic go więcej nie obchodzi.
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: Ślubek »

powołując się na niekonsumencki zakup
Kupowałeś prywatnie, czy na firmę?
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: kelvinpiotr »

Na jednoosobową działalność. Od 1 czerwca miały wejść przepisy o zrównaniu z konsumentem ale coś chyba nie zadziałało i ze względu na Covid się spóźniają . Pewności nie mam, musiałbym pogrzebać w Internecie .
Ale generalnie to dobra wola sprzedawcy. W tym przypadku woli zero i totalny zlew .
Karkolomny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 104
Rejestracja: 09 lipca 2017, 13:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: Karkolomny »

A ta jest warta swojej ceny? Testował ktoś? https://mexarmory.pl/product/luneta-obs ... 85-katowa/
mlody_zielony
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 08 września 2020, 12:41
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: mlody_zielony »

Cześć,
Dopiero zaczynam się zaopatrywać w sprzęt i chciałbym podpytać czy ktoś miał styczność z taką lunetą i czy będzie odpowiednia do sprawdzania przestrzelin na 100 może 200m? https://celowniki24.pl/lunety-obserwacy ... green.html
Mam ograniczony budżet ok. 400-450 zł.
Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: adnikauto »

Karkolomny pisze: 08 września 2020, 12:18 A ta jest warta swojej ceny? Testował ktoś? https://mexarmory.pl/product/luneta-obs ... 85-katowa/
Tak, testowal...




... i kupil Viper Spotting Scope :one:
Obrazek


Obraz na 40 mil:
Obrazek

Przyblizenie max na 40 mil, zle warunki optyczne, nie ma mozliwosci uchwycenia obrazu srajfonem:
Obrazek

Da sie zobaczyc ludzi/obiekty ale nie jestem w stanie zrobic zdjecia srajfonem... linia optyczna sie rozjezdza...


Obraz na 1 mile:
Obrazek

Kurcze nie mam zdjecia z lunety tylko z Rangefindera 8x :) wiec niech bedzie to:
Obrazek


W kazdym razie luneta za minimum 1000 USD robi robote... z tanszymi roznie to bywa :-D zalezy co sie chce zobaczyc /pisze bez zlosliwosci/.
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: JAC72 »

Obraz jak obraz - ładny, ale po ostatnim zdjęciu oczekiwałem, że zobaczę gołe ..., a Ty nam krzaki wysyłasz z lodem i śniegiem w tle. Zakup zupełnie bez sensu :wink:
JAC72
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna

Post autor: adnikauto »

@JAC72

A niech Cie "dunder swisnie"... ;laughing: :) w moim wieku to sie tylko ptaszki podglada nie panienki.... :-?
:piwo:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”