Broń na pozwolenie myśliwskie

Moderator: Moderatorzy WBP

gadzislaw
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 22 listopada 2014, 13:40
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Broń na pozwolenie myśliwskie

Post autor: gadzislaw »

Witam.
Jestem w trakcie robienia stażu myśliwskiego, jak dobrze pójdzie to w marcu egzamin. Do tej pory myślałem że na myśliwską promesę mogę nabyć praktycznie każdą broń długą na amunicję karabinową (>1000J prędkość wylotowa) jak i długą broń 22LR do treningu. + ofc gładkolufowe śrutówki.

Wszystko pięknie.

Aż tu nagle czytam :
Broń myśliwska, na którą można dostać pozwolenie, to broń długa centralnego zapłonu, czyli wszelkiego rodzaju karabiny, karabinki i strzelby. W przypadku broni o lufach gwintowanych mamy dodatkowe wymogi takie jak kaliber (nie mniejszy niż 5,6 mm), energia pocisku (nie mniej niż 1 000 J w odległości 100 m od lufy). Dodatkowo magazynki broni myśliwskiej nie mogą mieścić więcej jak 5 naboi. Prowadzi to do kuriozalnej sytuacji, gdy myśliwy może posiadać broń zdolną do likwidacji siły żywej na odległość większą niż 2 km, ale nie może posiadać sportowego karabinka bocznego zapłonu do likwidacji drobnej zwierzyny czy pistoletu, którym mógłby się obronić przed szarżującym dzikiem.
źródło: link domowy-survival.pl/2012/12/metody-na-nabycie-broni-palnej-2013/

Moje pytanie:

1. Więc jak to w końcu jest z tym? Jakie rodzaje broni i w jakich kalibrach mogę nabyć?

2. + ew Jeżeli nie mogę nabyć nic w .22LR to jaki inny "tani" zamiennik polecacie żeby sobie postrzelać do tarcz rekreacyjnie ? Bo nie wyobrażam sobie ćwiczyć na takim 308 chyba że wygram w lotka w najbliższej przyszłości... Ofc mówię o kulowych.[/b]
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

A nie lepiej zacząć po prostu od lektury UoBiA, która precyzyjnie to reguluje? (odp na pyt nr 1)
gadzislaw
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 22 listopada 2014, 13:40
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gadzislaw »

Ustawa mówi: 3) do celów łowieckich — broni dopuszczonej do wykonywania polowań na podstawie odrębnych
przepisów;

I nie wiem jakie to przepisy.
khann
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 13 sierpnia 2013, 11:44
Tematy: 0
Lokalizacja: szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Broń na pozwolenie myśliwskie

Post autor: khann »

gadzislaw pisze: 1. Więc jak to w końcu jest z tym? Jakie rodzaje broni i w jakich kalibrach mogę nabyć?
Tak jak Leśny Dziadek prawi. Ustawę czytać ze zrozumieniem - jeśli planujesz być myśliwym to od razu Prawo Łowieckie (Ustawa) Ci nie zaszkodzi do poduszki. Uwaga - niedługo będzie nowa.
gadzislaw pisze: 2. + ew Jeżeli nie mogę nabyć nic w .22LR to jaki inny "tani" zamiennik [/b]
Nie ma - tanio i dobrze to na różnych półkach. Możesz kombinować żeby kupić sobie np 7.62x39 ale to słaby wybór (żaden właściwie na polowanie). Jeśli chcesz dużo strzelać to równolegle zrób sobie sportowe pozowanie (tylko raz robisz badania na głowę) wtedy 22 lr jak najbardziej.
--LeBigMac--
It's not a World War until France surrenders.
gadzislaw
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 22 listopada 2014, 13:40
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gadzislaw »

Dziękuję za odpowiedzi.
Jak cenowo plasuje się 7,62x39?
Awatar użytkownika
Tumak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 216
Rejestracja: 12 maja 2014, 12:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Augustów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Tumak »

Ale w kalibrze kałachowym nie znajdziesz za wiele sztucerów. A na polowaniu strzela się raczej ze sztucera a nie z kałachów. Bo zwykle strzelasz raz, najwyżej dwa. Strzał ma być precyzyjny, najlepiej zabić od razu. A w kalibrze pośrednim nie ma półpłaszczy. Polowanie to nie zabawa.
Procedures only work if we follow them every time.
gadzislaw
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 22 listopada 2014, 13:40
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gadzislaw »

Jeżeli nie mogę nabyć nic w .22LR to jaki inny "tani" zamiennik polecacie żeby sobie postrzelać do tarcz rekreacyjnie ?
Czytanie ze zrozumieniem leży. ;)
Chyba że z 22lr polujesz też...
Awatar użytkownika
Tortellini
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 03 września 2014, 10:19
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Tortellini »

CZ 527 jest 4-taktem dostępnym w kalibrze kałachowym, poza tym zostają SKS, AK, VZ58, Saiga etc. Jest dostępna w kraju amunicja półpłaszczowa 7.62x39, około 1.50zł za sztukę. Pełen płaszcz od 70gr do 1zł, zależy od sklepu i źródła pochodzenia, w kilku jeszcze świeżych tematach podane są linki do sklepów. Chyba nic tańszego niż amunicja wz 43 nie znajdziesz (biorąc oczywiście pod uwagę ograniczenie energetyczne 1000J @100m).

Zajrzyj do Regulaminu Polowań, tam jest wszystko objaśnione w kwestii broni/amunicji myśliwskiej.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Tortellini pisze:
Zajrzyj do Regulaminu Polowań, tam jest wszystko objaśnione w kwestii broni/amunicji myśliwskiej.
Naprawdę nie TYLKO zajrzyj. NAUCZ się na blachę.. , bo pytania na egzaminie sa w 70% oparte o tenże "Rozporządzenie MS o "Wykonywaniu Polowań".
DB
Mirek
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

SKS'a polecam.
Sztuceropodobne toto, samopowtarzalne, amunicja tania (są źródła od 60 groszy już) , celne na 100 metrów. No i tanie - używkę znajdziesz za 1200-1600 zł.

Ale jesteś pewien, że drogą myśliwską chcesz iść koniecznie?
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Leśny Dziadek pisze:SKS'a polecam.
Sztuceropodobne toto, samopowtarzalne, amunicja tania (są źródła od 60 groszy już) , celne na 100 metrów. No i tanie - używkę znajdziesz za 1200-1600 zł.

Ale jesteś pewien, że drogą myśliwską chcesz iść koniecznie?
Owszem drogi Dziadku, ale te po 60 groszy to pełny płaszcz i tak naprawdę to w "polu" sa do d@py.. a S&B typowy półpłaszcz to juz ok 1,7 pln do 2,5 pln/szt.

Owszem mam AKM-a zarejestrowanego na "Łowieckie", ale on jest do FUN, a nie do lasu...
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

Oki, ale człowiek pyta właśnie o strzelnicę, i ersatz .22lr -no to mu podpowiadam.

PS - a na lisa pełny płaszcz jest OK :)
Awatar użytkownika
Stedke
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 270
Rejestracja: 01 lipca 2007, 17:00
Tematy: 18
Lokalizacja: ZetGie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Stedke »

Leśny Dziadek pisze:
Ale jesteś pewien, że drogą myśliwską chcesz iść koniecznie?
Otóż to,bo jak chcesz wstąpić do związku tylko po to by mieć "żelazo" to lepiej idź drogą sportową/kolekcjonerską.Łowiectwo zostaw dla pasjonatów.
Browning X-Bolt 6,5x55SE,CZ-P09,CZ 550 Lux 30-06+Docter Classic 3-12x56,TOZ-18,Mossberg MMR, JACK Rogów,CZ 527 Varmint, GSG Firefly,Kebab 12/70,Howa 1500 6,5x55 Super Varmint,DMR300BLK, & More... :103:
permoss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 17 września 2014, 15:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: permoss »

Założycielowi tematu mogę powiedzieć że raczej myślistwo dla osób z pasją,sam ostatnio analizowałem którą drogą iść,przeleciałem wiele stron,forów myśliwskich,podpytałem ludzi i raczej gra nie warta zachodu dla posiadania legalnie spluwy.
Kolega ma wujka myśliwego i miałem okazję podpytać.
Rok stażu,egzamin w PZŁ też nie łatwy.

Około 1,5 roku zdobywa się papiery i zauważ że tylko centralny zapłon,broń długa,słusznie zauważyłeś że musiałbyś być milionerem by raz w tygodniu iść postrzelać i wystrzelać paczkę nabojów.

W sportowym masz fajnie bo bierzesz 3 krótkie i powiedzmy 2 długie(1bz i 1cz)
Strzelasz dwa razy w tygodniu pudełko 50 sztuk/15zł i mnóstwo frajdy.

Ponadto sportowe kwity po nowelizacji można zrobić w około pół roku lub mniej,kolekcjonerskie szybciej.

Dawniej przed nowelizacją było gorzej bo totalna uznaniowość i jak ktoś na upartego chciał mieć spluwę to faktycznie zrobienie kwitów myśliwego było wyjściem,obecnie nie ma sensu po to by być myśliwym strzelnicowym,inaczej jak chcesz polować i sięw to bawić na serio.
stalker77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 652
Rejestracja: 07 maja 2006, 15:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: stalker77 »

Prawo do polowania to przywilej, nie obowiązek. Nie rozumiem dlaczego mu bronicie, niech wstępuje, może być niezrzeszony, polować nie musi. Składke na PZŁ wpłaci raz w roku, nie będzie sobie musiał gitary PZSSem i osobostartami głowy zawracać, robić patentów i bawić się w zawody.
Jak chce tylko dla "mania" broni, to na dłuższą metę łowiectwo wychodzi taniej i jest mniej męczące niż pozwolenie sportowe. Wpisowe do PZŁ 950zł jednorazowo i około 350 rocznie, staz bezpłatny rok, raz w miesiącu trzeba poświęcić parę godzin na prace w kole. Egzamin raczej umowny bym powiedział, kurs można zacząć przed upływem stazu, więc w rok można bezproblemowo uprawnienia nabyć. 15 sztuk dostajesz bez żadnego gadania i udowadniania, że nie jesteś więlbłądem.

Z pozwoleniem myśliwskim można na zawody jeździć, ale ze sportowym już się na polowanie nie pojedzie ....
Ostatnio zmieniony 22 listopada 2014, 22:43 przez stalker77, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”