Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Zygfryd1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 13 października 2020, 14:47
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: Zygfryd1 »

Stryker - SFP - sprawdzony wczoraj i dzisiaj.
Kaliber 308. Użyte powiększenie x40.
600 m - widac było w białym, ale tylko do momentu jak nie zaczął się miraż. Jak tylko chmury się odsunęły od razu można było zapomnieć.
300 m - w czarnym to samo. Przy silnym mirażu problemy na białym.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3773
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 80
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: bezduszny »

Ultra3000 pisze: 27 kwietnia 2024, 20:20 W tym pierwszym krzyżu Burris, który dałeś obrazek, czerwona kropka na dystansie 500 m zasłania niewiele ponad 18 mm na tarczy. Nie uważam żeby na tym dystansie miala miejsce walka o milimetry na tarczy. Osobiście wolę krzyże w których linie pionowa i pozioma się nie przecinają.
Nie chodzi tyle o samą kropkę a o sam krzyż.
Musisz sam to sprawdzić. Mi to bardzo nie odpowiadało choć luneta jest świetnie wykonana, dobrze działają wieże i sama optyka jest fajna. Może to kwestia preferencji ale takie siatki jak ma Stryker x50 czy Vortex GE są do tarczy zdecydowanie lepsze.
Tu nawet bym się pokusił o tezę, że Vortex GE ma subiektywnie lepszą siarkę niż Stryker x50.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8562
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 42
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: duber »

Właśnie wróciłem z LongShot 2024 z Wedrzyna
Lukalem przez tyle łupek, miraż był duży
Praktycznie przez żadną nie widziałem na ok. 300 (350 bardziej) dobrze w czarnym
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2024, 14:55 przez duber, łącznie zmieniany 1 raz.
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3773
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 80
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: bezduszny »

Ja tylko zdjęcia oglądałem...
ale co mnie zaskoczyło z lekka.. to co raz więcej strzelców stosuje tunery na lufach. Zawsze było głównie widziane w BR50 a teraz weszły w centralny zapłon.

No i jakie konkluzje z oglądania lunet ?
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8562
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 42
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: duber »

Za krótko to trwało, stałem przy namiocie i przez drogę miedzy wałami było widać tarcze. Skupialem się na przestrzelinach i ;| :-/ :-?
SB spodobał mi się..."wyraźnie " było widach na 800 tarcze ale nie ma mowy aby widzieć w czarnym.
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3773
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 80
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: bezduszny »

No to wiesz dlaczego on tyle kosztuje :piwo:
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Andrew13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 03 listopada 2020, 22:11
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: Andrew13 »

Dzięki bardzo :)
Zastanawiam się tylko jakie z tego wyciągnąć wnioski?
Luneta ma być właśnie na long shot 300, 600, 800.
Więc jeśli w taki dzień jak dziś, nic nie widać w czarnym na 300m w żadnej, to przy założeniu, że mechanika jest poprawna, jaką mają przewagę nad lunetami za 2k?
Co mi daje czystość obrazu, głebia i odwzorowanie koloru na krótki dystans, bo na 200 metrów to nawet mój obecny falcon x18 daje rade.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3773
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 80
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: bezduszny »

No niestety.
Jeżeli poważnie chcesz strzelać takie dystanse to nawet nie pochylaj się poniżej Delta Stryker x50.
Kupisz coś taniego i za chwilę będziesz sprzedawał ze stratą.. by kupić Deltę albo coś co kosztuje 10k+

Do 300m wystarczą przyzwoite "chińczyki"
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8562
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 42
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: duber »

Moooże gdybym się położył wytrzeszczył gały mocniej moooże zobaczyłbym na 300 w czarnym. Często na mojej strzelnicy widzę przestrzeliny w czarnym z strykera x50 na 300m. Ale jak tylko przyszedł miraz już ciężko było. Na szczęście mamy tarcze z żółtym środkiem i nie problem wtedy,widać dobrze.
Tak więc one zobaczą na 300 w czarnym ale dużo nie trzeba aby już lipa.byla
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: wujo1 »

bezduszny pisze: 28 kwietnia 2024, 17:08 No niestety.
Jeżeli poważnie chcesz strzelać takie dystanse to nawet nie pochylaj się poniżej Delta Stryker x50.
Kupisz coś taniego i za chwilę będziesz sprzedawał ze stratą.. by kupić Deltę albo coś co kosztuje 10k+
Popieram.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3269
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: biper »

Dyskusja długa, ale czy takie założenie w ogóle ma sens? Jako totalny laik pytam..
Przecież luneta do celowania i trafiania to nie luneta obserwacyjna, o ocenie przestrzelin nie wspominając. Jak dla mnie samo kryterium wyjściowe jest po prostu dziwne..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3773
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 80
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: bezduszny »

Moim zdaniem ma sens... i widzę to po swoich lunetach.
Jeżeli ktoś weekendowo i bardzo lajcikowo podchodzi do strzelania, to lunety klasy PST II 5-25 czy Element Optics TITAN w zupełności wystarczą.
Jeżeli już chcesz bardziej ambitnie to niestety minimum Stryker się kłania.

Dlaczego ?
Chodzi nie tylko o to co widzisz ale jak widzisz. Na dobrym szkle masz zdecydowanie mniej rozmyć i lepszą ostrość.
Wydaje się, że to taka mrzonka ale jak położysz się ze Stryker'em i dasz powiększenie x20 i obok drugi karabin z PST II i też dasz x20 na 300m to różnicę widać... szczególnie kiedy strzelasz tarcze na punkty. Różnica w tym co widzisz jest duża.

W przypadku "blach" nie jest to tak istotne.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: piotrjub »

biper pisze: 29 kwietnia 2024, 09:06 Jako totalny laik pytam..
……….. Jak dla mnie samo kryterium wyjściowe jest po prostu dziwne..
Sam sobie odpowiedziałeś - Jako totalny laik.

Ja sobie nie wyobrażam strzelania z innej lunety niż autor zakłada w tym wątku.

Nr 1 - NF Competition
Nr 2 - March HighMaster
Nr 3 - jako absolutne min Delta Stryker x50

Co kupisz tak masz. Na tegorocznym LongShot kolega na 50BMG ma założoną lunetę NF Competition,
Ja na swojej 416 Barrett mam lunetę NF Atcar 7-35x56, nie mam szans zobaczyć w tej lunecie tego
co dostrzeże kolega w NF Competition.
Nie ma sensu zastanawiać się kto co widział i na jaką odległość, miarodajne jest porównanie tych lunet
w jednakowych warunkach. Jak ktoś porównał Deltę Strykera 5-50x56 z NF Competition 15-55x52 to zawsze WOW
różnica w NF jest duża. A warunki są takie że raz coś możesz zobaczyć a kiedy indziej nic nie widać.
Możesz być pewny jednego, jak widać w Delcie Stryker 5-50x56 to w NF Competition 15-55x52 zobaczysz to na pewno, a jak widać NF Competition 15-55x52 to nie zawsze zobaczysz to w Delcie Stryker 5-50x56 (ta sytuacja zdarza się częściej).

Kupisz NF Competition i możesz być pewny że nic lepszego na świecie nie znajdziesz.
Jak w niej nie zobaczysz to żadna inna luneta ci nie pomoże.

Dodatkowo posługuję się własnym doświadczeniem :-D bo takich lunet mam z kilkanaście, dość dużo NF Competition, dość dużo March HighMaster, parę Delt Stryker 5-50x56 i trochę innych lunet taktycznych.

Bardzo możliwe że na kolejne zawody na 416 Barret wyląduje NF Competition. NF Competition mają zakres regulacji UP prawie 70 MOA to przy wyzerowaniu na 100m jestem w stanie praktycznie do 2000m pokryć elewację UP w lunecie dalej to można zastosować Wedge Prism do zwiększana zakresu UP albo 50 MOA lub 100 MOA można je łączyć czyli mamy w lunecie 70 MOA plus dwa Wedge Prism (50 MOA i 100 MOA, można dać dwie 100 MOA, wdziałem zestaw z trzema Wedge Prism) razem da na to zakres 220 MOA, w moim wypadku mjałbym zakres regulacji :-D do 3300 metrów.
Ostatnio na Zielonce z 308Win strzelałem na 1000m i 1200m. Luneta NF Competition montaż z pochyleniem 20 MOA
Na 1000m miałem przewyższenia 38 2/8 MOA UP, na 1200m miałem problem bo przy wyzerowaniu na 100m max UP w lunecie miałem 47 5/8 MOA UP ( down zostało jeszcze około 22 MOA powinienem mieć łączny skos nie 20 MOA ale min 30 MOA a lepiej było by mieć 35 MOA), przewyższenie na 1200m rozwiązałem w ten sposób że max UP na lunecie czyli 47i 5/8 MOA, powiększenie pomiarowe czyli zoom na x40 i dodatkowo odłożyłem na siatce 5 MOA.
Na 1105m potrzeba było nakręcać 45 i 4/8 MOA UP to bez problemu miałem to na zakresie regulacji lunety.
Andrew13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 03 listopada 2020, 22:11
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: Andrew13 »

@biper,
Może i kryterium dziwne, ja do tego podchodzę w ten sposób. Strzelam na wynik (nie na skupienie), skoro już biorę udział w jakichś zawodach, to fajnie by było coś tam strzelić.
Nie mam jeszcze dobranej czy elaborowanej amunicji i zdaża mi się strzelać z tego co akurat zostało, na jedne zawody jechałem z 4 różnymi paczkami po 15 w każdej i na miejscu zdecydowałem z czego strzelam.
Ostatnio na 300m zrobiłem wynik 86 (moje pierwsze i jedyne strzelanie na taką odległość), ale nie miałem zielonego pojęcia w co wdada dopuki tarcza nie przyjechała. Nie miałem pojęcia, czy dobrze pokręciłem na odległość i wiart.
Nie wszędzie są strzały próbne, czy kamerki, więc na moim obecnym etapie i poziomie, świadomość gdzie wpadło, pozwala zrobić poprawki w trakcie zawodów.
Inna sprawa to nauka wiatru, gdzie też dobrze jest widzieć w co wpada by móc od razu korygować i rozumieć swoję błędy. Stąd też pytanie o widoczność przestrzelin w lunecie.
Co do lunety obserwacyjnej, to nie mam, jeśli jednak jesteś wstanie polecić mi jakąś, przez którą zobaczę przestrzeliny w czarnym na 300 i białym na 600, albo lepszą, to bardzo chętnie się takową zainteresuje i będę bardzo wdzięczny za rekomendacje :)
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3269
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przestrzeliny w czarnym, czy widać?

Post autor: biper »

Panowie.. chyba mnie nie zrozumieliście.
Chodziło mi o to, że szukanie lunety pod widoczność przestrzelin to, z mojego laickiego, punktu widzenia, dziwne podejście.
Właśnie pod kątem strzelania na wynik raczej szukałbym lunety o dobrej jakości szkła, czystości, czy jak to tam nazwać (jak najmniejsze aberracje). Nie kierował się wyłącznie widocznością przestrzelin w czarnym - do tego szukałbym właśnie dobrej lunety obserwacyjnej.

Modelu ja tu nie podpowiem, ale był o nich cały wątek na forum, a z pewnością jest tu spore grono doświadczonych kolegów, którzy są w stanie podpowiedzieć kompetentnie.

Jeśli moje podejście jest błędne, to po to właśnie czasem piszę w takich tematach, aby mnie ktoś skorygował ;)

edyta:
na 300m pewnie jeszcze da się znaleźć szkło, które Ci to zapewni, ale na większe odległości?
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”